Jump to content

GPS SW for PPC + Laptop


redcon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχοντας ενα 2215 και ενα BC-307 CF GPS και ψαχνω για sw. Με ενδιαφερει να καλυπτει τοσο πολεις με δρομους, μετακινησεις, κλπ, οσο και διαδρομες με αυτοκινητο σε Ευρωπαικο επιπεδο. Υπαρχει κατι που να καλυπτει και τα 2? Απο τα αλλα ποια ειναι η εμπειρια σας?

Εχω δει οτι παιζουν τα:

 

-Tomtom Navigator V3

-Tomtom Routeplannner

-Tomtom Citymaps

-CoPilot V4 PPC

-CoPilot V7 Laptop

-Navman SmartST V2

-Autoroute Express 2004 + Pocketstreets

-Alturion GPS V5.2 (εχει και τα 2 που ζηταω, το εχω μαζι με ολους τους χαρτες αλλα μου κανει κολπα. Αν ξερει κανεις πως "φτιαχνει" ας μου πει. Ειναι 4 CD και τα δινω σε οποιον ενδιαφερεται).

 

Επισης ξερετε ποια χρησιμοποιουν Teleatlas και ποια Navtech? Απο οτι διαβαζω οι δευτεροι χαρτες ειναι πολυ καλυτεροι απο τους teleatlas.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερη βοηθεια. Ενας-ενας μην σπρωχνεστε. Μονον ενας καλος συναδελφος προσφερθηκε να βοηθησει. Και οχι βεβαια απο τους εχοντες τις χιλαδες μηνυματα. Αυτοι ειναι πολυ κλο-κλο και απο αυγο τιποτα. Τζαμπα μουρη.
Link to comment
Share on other sites

ο τρόπος σου δεν είναι και ο καλύτερος... δεν θα έπρεπε να απαντήσω αλλά κάμω τον κόπω.

 

1. καλό θα ήταν να δεις τα άλλα θέματα για gps: http://www.myphone.gr/forum/search.php?

 

2. προσωπικά ξέρω πολύ λίγα πράγματα (έχω και εγώ το 307) αλλά φτιάχνουμε ελληνικούς χάρτες (προσπαθούμε τουλάχιστον).

 

3. ο kplr, Dr.Maslow ξέρουν αρκετά πάνω στο θέμα. ίσως με ένα πμ να μπορείς να πάρεις κάποια απάντηση.

 

4. δεν είμαστε στο νετ όλοι την ώρα... σαββατοκύριακο είναι...

 

φιλικά Αλέξης

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (16 Μάι. 2004 , 17:26)

 

ο τρόπος σου δεν είναι και ο καλύτερος... δεν θα έπρεπε να απαντήσω αλλά κάμω τον κόπω.

 

1. καλό θα ήταν να δεις τα άλλα θέματα για gps: http://www.myphone.gr/forum/search.php?

 

2. προσωπικά ξέρω πολύ λίγα πράγματα (έχω και εγώ το 307) αλλά φτιάχνουμε ελληνικούς χάρτες (προσπαθούμε τουλάχιστον).

 

3. ο kplr, Dr.Maslow ξέρουν αρκετά πάνω στο θέμα. ίσως με ένα πμ να μπορείς να πάρεις κάποια απάντηση.

 

4. δεν είμαστε στο νετ όλοι την ώρα... σαββατοκύριακο είναι...

 

φιλικά Αλέξης

 

 

Δεν εχει αλλα θεματα μαζεμενα και δομημενα.

Κατα τα αλλα εκανα μια επισημανση που ειναι και ο λογος συν-υπαρξης 20000 ανθρωπων στο φορουμ. Ειναι γεγονος οτι ελαχιστοι βοηθουν τους αλλους, οι περισσοτεροι γραφουν την γνωμη τους και διαξιφιζονται.

Link to comment
Share on other sites

έχει το θέμα του compact flash gps Και του ελληνικού χάρτη.

 

πέρα από αυτά σου προτείνω να κάμεις το 3. και λογικά θα βρεις απάντηση.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (16 Μάι. 2004 , 17:42)

 

έχει το θέμα του compact flash gps Και του ελληνικού χάρτη.

 

πέρα από αυτά σου προτείνω να κάμεις το 3. και λογικά θα βρεις απάντηση.

 

 

Εγω ελεγα να γινει δημοσια παραθεση εμπειριων ωστα να μεινει κατι και σε αλλους.

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά λες, στην πραγματικότητα επειδή και τα δύο αυτά μέλη τρέχουν όλη την ώρα από δουλειές, το ποιο πιθανό είναι να μην έχουν δει το θέμα.

 

σύντομα θα απαντήσουν πιστεύω :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (16 Μάι. 2004 , 16:46)

 

Τρομερη βοηθεια. Ενας-ενας μην σπρωχνεστε. Μονον ενας καλος συναδελφος προσφερθηκε να βοηθησει. Και οχι βεβαια απο τους εχοντες τις χιλαδες μηνυματα. Αυτοι ειναι πολυ κλο-κλο και απο αυγο τιποτα. Τζαμπα μουρη.

 

 

Εγώ μόνο και μόνο για τον τρόπο σου αυτό δε θα σου απαντήσω ούτε σε αυτό ούτε σε κανένα άλλο post σου..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει καθοτι δεν περιμενα να το κανεις. Μηπως πριν η σε σχετικο ποστ χθες, απαντησες?
Link to comment
Share on other sites

Τρομερη βοηθεια. Ενας-ενας μην σπρωχνεστε.

 

Αυτό μου θύμισε την παροιμία "του χαρίζαν γάιδαρο, τον έψαχνε και στα δόντια". Οταν ζητάμε για βοήθεια, αν μη τι άλλο δεν είμαστε επιθετικοί. Δεν νομίζω να βρισκόμαστε στο προσωπικό σου φόρουμ, για να εξυπηρετούμε τις δικές σου ανάγκες. Όπως σου είπε κι ο Αλέξης, δεν γίνεται να βρισκόμαστε, 24/24 πάνω από τον υπολογιστή.

 

Όσο για την ερώτησή σου, το tomtom citymaps και navigator 3 σε καλύπτουν και στους 2 τομείς, αλλα δεν καλύπτουν την Ελλάδα σε σημείο οικοδομικού τετραγώνου, αλλά μόνο σε κεντρικές αρτηρίες.

 

Εγώ με τον kplr φτιάχνουμε τους χάρτες της Αττικής σε οικοδομικό τετράγωνο αλλά είναι κάτι πολύ δύσκολο και θέλει πολύ χρόνο.

 

Μάκης.

 

Note:

Μηπως πριν η σε σχετικο ποστ χθες, απαντησες?

 

Να ξέρεις πάντων ότι κανένας ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να "απαντάει". Εδώ δεν είναι helpdesk... Είναι φόρουμ. Που σημαίνει ότι θα σου απαντήσουν ΌΤΑΝ θα έχουν χρόνο και ΑΝ είναι σίγουροι οτι ξέρουν να σου απαντήσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

πολύ τράβηξετο θέμα :!:

 

ας δώσει κάποιος μια απάντηση. πιστεύω ότι ο φίλος μας το έκανε από νεύρο της στιγμής.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

όχι. plug n' play είναι. Και το GPSInfo, ανεξάρτητο SW είναι. Απλά για να βλέπεις που είσαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αυτη τη στιγμη η μονη εταιρεια που εχει ετοιμο πακετο ειναι http://www.cathellas.gr/

 

αλλα κοστιζει αρκετα. Ειδα demo και ειναι αρκετα καλο.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrMaslow (17 Μάι. 2004 , 01:53)

 

όχι. plug n' play είναι. Και το GPSInfo, ανεξάρτητο SW είναι. Απλά για να βλέπεις που είσαι.

 

 

OK το εφτιαξα. Ειχα αλλαξει κατα λαθος σε SIFR και δεν δουλευε. Μονον ΝΜΕΑ. Thx a lot.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος redcon (15 Μάι. 2004 , 20:55)Εχοντας ενα 2215 και ενα BC-307 CF GPS και ψαχνω για sw. Με ενδιαφερει να καλυπτει τοσο πολεις με δρομους, μετακινησεις, κλπ, οσο και διαδρομες με αυτοκινητο σε Ευρωπαικο επιπεδο. Υπαρχει κατι που να καλυπτει και τα 2? Απο τα αλλα ποια ειναι η εμπειρια σας?

Εχω δει οτι παιζουν τα:

 

-Tomtom Navigator V3

-Tomtom Routeplannner

-Tomtom Citymaps

-CoPilot V4 PPC

-CoPilot V7 Laptop

-Navman SmartST V2

-Autoroute Express 2004 + Pocketstreets

-Alturion GPS V5.2 (εχει και τα 2 που ζηταω, το εχω μαζι με ολους τους χαρτες αλλα μου κανει κολπα. Αν ξερει κανεις πως "φτιαχνει" ας μου πει. Ειναι 4 CD και τα δινω σε οποιον ενδιαφερεται).

Επισης ξερετε ποια χρησιμοποιουν Teleatlas και ποια Navtech? Απο οτι διαβαζω οι δευτεροι χαρτες ειναι πολυ καλυτεροι απο τους teleatlas.

To kalitero xoris sizitish evai to TomTom Navigator 3.

 

Ta proionvta TomTom xrisimopoiuv TeleAtlas opos kai ta teleytaia Navman kai Alturion.

 

CoPilot einai me NavteQ.

 

Nai h Navteq exei kaliterous xartes apo tun TeleAtlas.

 

Xeva to Alturion, dev eivai kalo GPS Software.

Signomh gia ta ellivika mou pou dev eivai toso kala. ;)

 

Webmaster of www.GPSAndCo.com french website dedicated to GPS

 

Administrator of www.PDAfrance.com french website dedicated to PDA

 

Administrator of www.MobiFrance.com french website dedicated to mobile Phones

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (16 Μάι. 2004 , 17:26)καλό θα ήταν να δεις τα άλλα θέματα για gps: http://www.myphone.gr/forum/search.php?

h lexh GPS eivai polu mikrh gia search... :(

Signomh gia ta ellivika mou pou dev eivai toso kala. ;)

 

Webmaster of www.GPSAndCo.com french website dedicated to GPS

 

Administrator of www.PDAfrance.com french website dedicated to PDA

 

Administrator of www.MobiFrance.com french website dedicated to mobile Phones

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass ( 5 Αύγ. 2004 , 11:12)υπάρχουν πολλά θέματα για gps. όπωs gps compact flash card etc.

To xepo, ta exo diabasei sxedon ola. ;)

Signomh gia ta ellivika mou pou dev eivai toso kala. ;)

 

Webmaster of www.GPSAndCo.com french website dedicated to GPS

 

Administrator of www.PDAfrance.com french website dedicated to PDA

 

Administrator of www.MobiFrance.com french website dedicated to mobile Phones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...