Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι οντως.πολυ μικρα ολα.και δεν βρισκω και play store!αυτη η ρομ θελει ροοτ απο την αρχη γιατι δεν εχω τα δικαιωματα.επισης κατεβασα την καρμπον αλλα δεν μπορω να την φλασαρω.ενω κανω wipe τα παντα οπως ειπαμε πριν.μετα την σλιμ ξαναφλασαρα την ζαιμπεν επειδη δεν ειχα playstore me thn slim.και προσπαθησα μετα να φλασαρω την καρμπον αλλα δεν φλασαρετε.system aborted η κατι τετοιο μου εβγαζε τελος παντων.ξαναπροσπαθησα την σλιμ τιποτα.τι κανω λαθος?τωρα εχω μεινει με την ζαιμπεν.οχι οτι με χαλαει.αλλα αφου μου μπηκε το μικροβια της αλλαγης να το ψαξω λιγο

1. Για να βαλεις Play store και τα διαφορα καλουδια της Google θα πρεπει να κανεις flash και τα gapps που δεχεται η καθε Rom πχ. για την SlimBean χρειαζονται αυτα τα Gapps > http://www.slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/383-addons/downloads και κατεβαζεις οποιο πακετο θελεις (σου προτεινω το Minimal γιατι το εχω τεσταρει). Το κατεβαζεις και το φλασαρεις μεσω CWM.

 

2. Δεν χρειαζεται να περασεις ξανα το root διοτι υπαρχει αυτη η επιλογη αλλα ειναι στις Ρυθμισεις > Επιλογες για προγραμματιστες > Root Access και εκει αλλαζεις και το κανεις Apps and ADB. Οποτε παει και το προβλημα με το root.

 

3. Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα γιατι αλλαζω συχνα Roms και το διορθωσα κανοντας τα εξης Wipe Data/Factory Reset > Wipe Cache Partition, advanced > wipe dalvik cache και στο mounts and storage κανω και Format /system και Format /cache. Ετσι διορθωνω το προβλημα οταν εχω προβλημα με καποια Rom.

 

Ελπιζω να βοηθησα :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Για να βαλεις Play store και τα διαφορα καλουδια της Google θα πρεπει να κανεις flash και τα gapps που δεχεται η καθε Rom πχ. για την SlimBean χρειαζονται αυτα τα Gapps > http://www.slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/383-addons/downloads και κατεβαζεις οποιο πακετο θελεις (σου προτεινω το Minimal γιατι το εχω τεσταρει). Το κατεβαζεις και το φλασαρεις μεσω CWM.

 

2. Δεν χρειαζεται να περασεις ξανα το root διοτι υπαρχει αυτη η επιλογη αλλα ειναι στις Ρυθμισεις > Επιλογες για προγραμματιστες > Root Access και εκει αλλαζεις και το κανεις Apps and ADB. Οποτε παει και το προβλημα με το root.

 

3. Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα γιατι αλλαζω συχνα Roms και το διορθωσα κανοντας τα εξης Wipe Data/Factory Reset > Wipe Cache Partition, advanced > wipe dalvik cache και στο mounts and storage κανω και Format /system και Format /cache. Ετσι διορθωνω το προβλημα οταν εχω προβλημα με καποια Rom.

 

Ελπιζω να βοηθησα :D

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου φιλε.θα τα δοκιμασω ολα το βραδυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ....

 

Μπορει καποιος να με διαφωτισει για το ποια ειναι η διαφορα απο ρομ σε ρομ .....

Περα απο μερικα καλουδια/παραμετροποιησεις που προσφερουν Pie/Holo κλπ μου φαινονται ιδιες.

Οι περισσοτερες δεν ειναι βασισμενες σε cm 10.2 nightlys ?

 

Βασικα αρχισα να αναρωτιεμαι μετα απο την φωτο στο #262 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2326301&page=27

Εγω με CM10.2 nightly κ iodak8.5 δεν βγαζω 4 ωρες screen μεχρι να αδειασει.

Ξερω οτι μεγαλυτερη σημασια εχει ο κερνελ αλλα ποση διαφορα να εχει ....

Παντως η φωτο με εψησε να κανω καποια στιγμη full wipe data και να δοκιμασω Carbon k optimus prime ...

 

Ξερω οτι αυτο ειναι το καλυτερο .... αλλα κουβεντα να γινεται .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ....

 

Μπορει καποιος να με διαφωτισει για το ποια ειναι η διαφορα απο ρομ σε ρομ .....

Περα απο μερικα καλουδια/παραμετροποιησεις που προσφερουν Pie/Holo κλπ μου φαινονται ιδιες.

Οι περισσοτερες δεν ειναι βασισμενες σε cm 10.2 nightlys ?

 

Βασικα αρχισα να αναρωτιεμαι μετα απο την φωτο στο #262 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2326301&page=27

Εγω με CM10.2 nightly κ iodak8.5 δεν βγαζω 4 ωρες screen μεχρι να αδειασει.

Ξερω οτι μεγαλυτερη σημασια εχει ο κερνελ αλλα ποση διαφορα να εχει ....

Παντως η φωτο με εψησε να κανω καποια στιγμη full wipe data και να δοκιμασω Carbon k optimus prime ...

 

Ξερω οτι αυτο ειναι το καλυτερο .... αλλα κουβεντα να γινεται .....

Κοίτα επειδή έχω καταπιαστεί λίγο με το θέμα, είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις σε τέτοια αυτονομία...3 ώρες και αυτές δύσκολα με οποιονδήποτε συνδυασμό...Κατ'αρχήν μόλις ανοίξεις 3g ψάχνεις φορτιστή...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση του youtube δεν παίζει κανένα βίντεο.. Μόνο σε αυτό το κινητό. Το έχετε κι εσείς το θέμα; Μιλάω για την αναβάθμιση που έγινε μέσα στον Οκτώβρη. Μέχρι την προηγούμενη όλα ήταν ΟΚ.
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

έκανα και clear cache και πάλι τίποτα. Έκανα εκκαθάριση δεδομένων και το επανέφερε στην αρχική έκδοση που είχε το κινητό. Τότε δούλεψε αλλά τι να το κάνω έτσι. Μπήκα στο titanium και το απεγκατέστησα. Το ξαναέβαλα από google play και πάλι δεν παίζει.
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα με το Youtube το ανοιξα σημερα να βρω ενα βιντεο ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρεα.να ρωτησω.με τα βολτ τι παιζει?αξιζει να ασχοληθει κανεις?με το setcpu πειραζω τα βολτ αλλα δεν τα κραταει σε αυτα που του λεω.κολις βγω απο την εφαρμογη τα ξαναπαει στα αρχικα βολτ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρεα.να ρωτησω.με τα βολτ τι παιζει?αξιζει να ασχοληθει κανεις?με το setcpu πειραζω τα βολτ αλλα δεν τα κραταει σε αυτα που του λεω.κολις βγω απο την εφαρμογη τα ξαναπαει στα αρχικα βολτ

 

Αποψη μου μην τα πειραζετε αυτα. Δεν παιζουμε με το ρευμα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λάθος θα κανεις...

 

πριν βάλω το greenify είχα μία καταλάνωση 10%/h με το greenify κάποτε πάει στο 4-5%/h και κάποτε πάλι στο 10%/h ενώ κάνω τις ίδιες λειτουργίες. Βέβαια και πριν αλλά και τώρα υπάρχουν τα τρελά ποσά του 20% όταν ακούω πχ. μουσική. Δλδ σε μία ώρα μόνο η μουσική μου τρώει 10%;

Υ.Γ. εδώ και 2-3 μέρες η μπαταρία δεν φορτίζει πάνω από το 95%. Είμαι με jelly bean.

Link to comment
Share on other sites

πριν βάλω το greenify είχα μία καταλάνωση 10%/h με το greenify κάποτε πάει στο 4-5%/h και κάποτε πάλι στο 10%/h ενώ κάνω τις ίδιες λειτουργίες. Βέβαια και πριν αλλά και τώρα υπάρχουν τα τρελά ποσά του 20% όταν ακούω πχ. μουσική. Δλδ σε μία ώρα μόνο η μουσική μου τρώει 10%;

Υ.Γ. εδώ και 2-3 μέρες η μπαταρία δεν φορτίζει πάνω από το 95%. Είμαι με jelly bean.

 

Με απενεργοποιημένα wifi/data κλπ,παγωμένες οι εφαρμογές σε greenify και κλειστή οθόνη:

-χωρίς να κάνω κάτι σε 2g δεν χάνει τίποτα, σε 3g εξαρτάται την περιοχή (φτάνει και τ 5%/h)

-ακούγωντας μουσική,ράδιο ή τηλεφωνώντας χάνει 1-2%/h (2g) ή 5-10% (3g)

Προσωπικά το greenify, η χρήση 2g αντί 3g έχουν βελτιώση κατά πολύ τη διάρκεια της μπαταρίας (έως και 50% της αρχικής)

Υ.γ. προσοχή στα widget ακόμα και ένα είναι ικανό να καταρρακώσει την αυτονομία της συσκευής

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως χρειάζομαι ανοικτό το data και το 3g για καλύτερη ταχύτητα ίντερνετ... από widget το μόνο που έχω είναι το shopping list...
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως χρειάζομαι ανοικτό το data και το 3g για καλύτερη ταχύτητα ίντερνετ... από widget το μόνο που έχω είναι το shopping list...

 

Ούτε εγώ μπαίνω με 2g στο Internet αλλά μπαίνω σε 3g όποτε χρειαστεί να μπω στο internet με data, και χρησιμοποιώ συχνά data μιας και έχω 1giga διαθέσιμο το μήνα.

Τώρα αν έχεις συνέχεια data ανοιχτά και τίποτα συγχρονισμούς στο παρασκήνιο είναι λογικό να τη ρουφάει.....για το συγκεκριμένο τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω την v20Β και από τότε που το έκανα root μαζί me titanium kai greenify!!! :up: ανάλογα τη χρήση (από παιχνίδια μόνο Temple Run2 , internet κλήσεις, φωτο κλπ) κρατάει από 1-3 μέρες (εννοείται 2G πάντα και 3G,wi-fi off εκτός αν χρειαστούν). Το ΜΟΝΟ πρόβλημα είναι τα wakelocks (σ' εμένα mediaserver). Σε ποια custom προτείνετε να το φλασάρω για να έχω ίδια απόδοση με τη μαμά ROM αλλά χωρίς τα wakelocks; (με οδηγίες ή δυνατόν:D ) Thank's!

 

** Πάντως χαίρομαι που βλέπω συνεχιστές του Leo..(εκτός φυσικά εννοείται του ipred:) )

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ έχω την v20Β και από τότε που το έκανα root μαζί me titanium kai greenify!!! :up: ανάλογα τη χρήση (από παιχνίδια μόνο Temple Run2 , internet κλήσεις, φωτο κλπ) κρατάει από 1-3 μέρες (εννοείται 2G πάντα και 3G,wi-fi off εκτός αν χρειαστούν). Το ΜΟΝΟ πρόβλημα είναι τα wakelocks (σ' εμένα mediaserver). Σε ποια custom προτείνετε να το φλασάρω για να έχω ίδια απόδοση με τη μαμά ROM αλλά χωρίς τα wakelocks; (με οδηγίες ή δυνατόν:D ) Thank's!

 

** Πάντως χαίρομαι που βλέπω συνεχιστές του Leo..(εκτός φυσικά εννοείται του ipred:) )

 

Εχω να σου προτεινω την Carbon Rom σε συνδυασμο Optimus Prime v2.7. Με αυτο το συνδυασμο εχω αμεταβλητη μπαταρια εως και 12 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ μπαίνω με 2g στο Internet αλλά μπαίνω σε 3g όποτε χρειαστεί να μπω στο internet με data, και χρησιμοποιώ συχνά data μιας και έχω 1giga διαθέσιμο το μήνα.

Τώρα αν έχεις συνέχεια data ανοιχτά και τίποτα συγχρονισμούς στο παρασκήνιο είναι λογικό να τη ρουφάει.....για το συγκεκριμένο τηλ.

 

Δλδ δεν υπάρχει καμιά λύση; εαν βάλω στο greenify τα system apps θα δω διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν υπάρχει καμιά λύση; εαν βάλω στο greenify τα system apps θα δω διαφορά;

 

Μπορεις να παγωσεις εφαρμογες συστηματος με το Titanium Backup οχι με το Greenify.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παγωσεις εφαρμογες συστηματος με το Titanium Backup οχι με το Greenify.

 

με το titanium backup μπορώ να μετατρέψω τα system apps σε regular apps έτσι ώστε να τα κάνω hibernate με το greenify μετά. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα σήμερα είχα βάλει το τάμπλετ και το 4x μου να μου δώσουν οδηγίες για να πάω κάπου(ήμουν μέσα στο σπίτι). Και τα δύο έδωσαν αμέσως μια χαρά της οδηγίες και βρήκαν την θέση μου αλλά ενώ όταν πάτησα navigation το tablet το βρήκε αμέσως το 4x μετά από 5 λεπτά ακόμα δεν είχε κάνει lock...

Link to comment
Share on other sites

με το titanium backup μπορώ να μετατρέψω τα system apps σε regular apps έτσι ώστε να τα κάνω hibernate με το greenify μετά. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα σήμερα είχα βάλει το τάμπλετ και το 4x μου να μου δώσουν οδηγίες για να πάω κάπου(ήμουν μέσα στο σπίτι). Και τα δύο έδωσαν αμέσως μια χαρά της οδηγίες και βρήκαν την θέση μου αλλά ενώ όταν πάτησα navigation το tablet το βρήκε αμέσως το 4x μετά από 5 λεπτά ακόμα δεν είχε κάνει lock...

 

Εαν εχεις θεματα με το κλειδωμα του GPS μπορεις να κοιταξεις στον οδηγο που εχει βγαλει ο ipred (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370543) και να κατεβαζεις ενα patchaki για να σε βοηθησει στο κλειδωμα. Σε εμενα δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

με το titanium backup μπορώ να μετατρέψω τα system apps σε regular apps έτσι ώστε να τα κάνω hibernate με το greenify μετά. Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα σήμερα είχα βάλει το τάμπλετ και το 4x μου να μου δώσουν οδηγίες για να πάω κάπου(ήμουν μέσα στο σπίτι). Και τα δύο έδωσαν αμέσως μια χαρά της οδηγίες και βρήκαν την θέση μου αλλά ενώ όταν πάτησα navigation το tablet το βρήκε αμέσως το 4x μετά από 5 λεπτά ακόμα δεν είχε κάνει lock...

 

Με το titanium είναι λίγες οι εφαρμογές που μπορείς να μετατρέψεις σε user apps - όχι όλες (π.χ. μπορείς να το κάνεις σε maps, youtube).

Εναλλακτικά, μπορείς να αγοράσεις το Greenify που επιτρέπει να κάνεις hybernate και system apps. Η λύση αυτή είναι πολύ πρακτική, γιατί βοηθάει στην περίπτωση που έχεις το viber, skype, gmail, κ.ά. hybernated, να παίρνεις ειδοποιήσεις παρότι είναι σε ύπνωση.

Link to comment
Share on other sites

το patch το κατέβασα δεν έγινε τπτ....

δλδ το greenify εάν το αγοράσω κάνει hibernate ότι τρέχει στο παρασκήνιο αλλά και πάλι έχω ειδοποιήσεις; νομίζω η αγορασμένη έκδοση το μόνο που κάνει είναι να σου επιτρέπει να κάνεις hibernate ένα system app και από την στιγμη που είναι hibernate τέρμα οι ειδοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχει ρύθμιση να ξυπνάει η εφαρμογή όταν παίρνεις push message. Το δοκίμασα με το viber και δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...