Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω κάνει κάτι και μου βγάζει συνέχεια ένα μήνυμα " το google.precess.gapps έχει σταματήσει". Τι πρέπει να κάνω για να μην ξαναεμφανιστεί;

 

ΜΑλλον καποια εφαρμογη συστηματος παγωσες η διεγραψες και πρεπει να την ενεργοποιησεις και παλι για να σταματησει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

A την στιγμή είμαι στο 55% με 1 ώρα και 45 λεπτά οθόνη και 12 λεπτά τηλέφωνα. Ερώτηση : γιατί μόλις ανοίξω τον power amp να ακούσω μουσική εμφανίζονται τα system Wakelocks?

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβασα σε αρκετα φορουμ οτι wakelocks δημιουργουνται στο android γενικα κ οχι μονο στη δικη μας συσκευη και οτι αναλογα τον governor που ειναι επιλεγμενος απο την εκαστοτε συσκευη εμφανιζονται και τα wakelocks παραθετω ολους τους governors με την εννοια τους για οποιον θελει να τους επεξεργαστει μεσω οποιασδηποτε εφαρμογης αυτος επιθυμει.ελπιζω να βοηθησει...

 

http://androidforums.com/elite-all-things-root/624678-description-available-governors.html

Edited by Nickozzz
Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβασα σε αρκετα φορουμ οτι wakelocks δημιουργουνται στο android γενικα κ οχι μονο στη δικη μας συσκευη και οτι αναλογα τον governor που ειναι επιλεγμενος απο την εκαστοτε συσκευη εμφανιζονται και τα wakelocks παραθετω ολους τους governors με την εννοια τους για οποιον θελει να τους επεξεργαστει μεσω οποιασδηποτε εφαρμογης αυτος επιθυμει.ελπιζω να βοηθησει...

 

http://androidforums.com/elite-all-things-root/624678-description-available-governors.html

Εγώ έχω βάλει τον conservative και έχω δει τρομερή διαφορά στην αυτονομία και ειδικά στο deep sleep. Απλά στην μουσική είχα καλύτερη μπαταρία παλιότερα με τον interactive. Κάθε φορά που ανοίγω τον power amp εμφανίζονται τα system Wakelocks και η μπαταρία πέφτει γρήγορα.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες το βράδυ το έβαλα 2g (το είχε πειράξει η δικιά μου) και βλέπω χαώδη διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας. Ενδεικτικά χθες το βράδυ πλήρη φόρτιση, ξεμπρίζωσα στις 4 και έντεκα το πρωί ήμουν ακόμη στο 100% ενώ χθες στο 80%... Χθες τέτοια ώρα ήμουν στο 55% και τώρα είμαι στο 90%... Είναι η κατανάλωση που θέλω όταν το χρησιμοποιώ μόνο σαν τηλέφωνο και δεν το πιέζω... Φυσιολογικό νομίζω... Βγάζουμε κανένα συμπέρασμα από αυτό;
Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα την συσκευη στις 9/8/2013 (απο το buysell)..τους καλεσα την περασμενη τεταρτη 14/5/2013 και μου δικαιολογηθηκαν οτι λογω των ημερων εχουν παραλύσει οι παραδώσεις/παραλαβές κλπ κλπ..μου ειπαν πως απο βδομαδα (αυτην δηλαδη) θα το εχω..τους παίρνω σήμερα τηλ και λενε πως λογω αυξημενων παραγγελιων προς την συγκεκριμενη συσκευη εξυπηρετησαν οσους μπορεσαν και στους υπολοιπους "ακυρωνουν αυτοματα" την παραγγελια,εχοντας κατεβασει βεβαιως βεβαιως απο το site τους την εν λογω συσκευη και με παρότρυναν να ξανακανω την παραγγελια οταν υπαρξει διαθεσημο και ξαναανεβει στο site τους..αμ δε!!!μου προτειναν επισης πως εχουν μια μεταχειρισμενη συσκευη μοοοοολις 4 ημερων με την αποδειξη και αγορασμενη απο το καταστημα τους με εγγυησεις κλπ κλπ..ουτε που εκανα τον κοπο να ρωτησω για την τιμη της!!!

 

Υ.Γ το ειχα παραγγειλει στα 244 + 6 μεταφορικα=250...βαζω στοιχημα πως οταν και αν ξανα ανέβει στο καταστημα τους θα εχει τουλ 260 χωρις τα μεταφορικα...

μια περιληψη ημουν καχύποπτος με το συγκεκριμένο καταστημα και δεν επεσα εξω!εν ολιγης μακρυά και αγαπημένοι..υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές και σε καλύτερες τιμές!!! (ο νοών νοειτω)

 

σαν "κατι" να μην θελει αυτο το τηλεφωνο να καταληξει στα χερια μου..εμενα μου την καρφωσε ομως αγρια,για να δουμε!

 

Αν τελικα ολα παν καλα θα αναφερθώ και στην νεα μου παραγγελία απο νεο καταστημα αυριο,ωστε να βοηθησω υποψηφιους αγοραστες..(αν υπαρχουν με τοσο κραξιμο που τρωει το κινητακι και η μπαταριουλα του τελευταια)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανεις την καινούρια rom? Μου την έβγαλε από το λογιστικό της LG για αναβάθμιση.... (v20b)
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά τηλέφωνα, 3 ώρες και 8 λεπτά οθόνη, 4 ώρες και 30 λεπτά wifi, ενάμιση λεπτό blue tooth, 19 ώρες μπαταρία και είμαι στο 20%.

ΣΕ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ ΑΔΡΆΝΕΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΊΕΙ ΤΊΠΟΤΑ!

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά τηλέφωνα, 3 ώρες και 8 λεπτά οθόνη, 4 ώρες και 30 λεπτά wifi, ενάμιση λεπτό blue tooth, 19 ώρες μπαταρία και είμαι στο 20%.

ΣΕ ΚΑΤΆΣΤΑΣΗ ΑΔΡΆΝΕΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΊΕΙ ΤΊΠΟΤΑ!

3g; Το έχεις rootαρισμενο;

Link to comment
Share on other sites

2g only, iodak v. 07 kernel, governor :conservative, 3 cores @ 1150 mhz, gpu: 468 mhz και φυσικάrrooted με πολλές εφαρμογές απεγκατεστμενες και μερικές παγωμένες.

 

Υγ σε λίγο σας αφήνω, κοντεύω να βγάλω 3 ώρες και 40 λεπτά οθόνη!

Πάω να αλλάξω μπαταρία. B-)

Edited by streetwise_23

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

2g only, iodak v. 07 kernel, governor :conservative, 3 cores @ 1150 mhz, gpu: 468 mhz και φυσικάrrooted με πολλές εφαρμογές απεγκατεστμενες και μερικές παγωμένες.

 

Υγ σε λίγο σας αφήνω, κοντεύω να βγάλω 3 ώρες και 40 λεπτά οθόνη!

Πάω να αλλάξω μπαταρία. B-)

 

φιλε με ποιο προγραμμα αλλαξες governor??με την στοκ ρομ εισαι???

Εχει βαλει κανεις το Update της official που λεει ο φιλος πιο πανω??εχω σε backup την στοκ στο recovery..αν αξιζει να την κανω restore και να κανω την αναβαθμιση..εχουμε μηπως κανα changelog της καινουριας version??

Link to comment
Share on other sites

Με το tegra over clock. Ναι είμαι με τη στοκ ρομ.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους!!!!Τις 2 τελευταιες μερες ειχα κατεβασει το du battery saver pro για να "σκοτωνει" μονο του τα background apps καθε 25 λεπτα..η pro εκδοση το κανει μονο του οπως επισης ρυθμιζει κ τα hz της cpu αναλογα με τη χρηση.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΕΝΟΣ γιατι προχθες το βραδυ αφησα το κινητο στο 92% με λειτουργια πτησης κ σηκωθηκα κ ηταν 65%..παραξενευτηκα αρκετα γιατι ειχα παρα πολυ καιρο να μην κανει καλο deep sleep..εψαξα κ βρηκα το wakelock detector...το εβαλα και σημερα το βραδυ αφησα το κινητο παλι σε λειτουργια πτησης και ειδα οτι μεσα σε 5 ωρες και 50 λεπτα deep sleep ειχα 42% awake απο τι αλλο απο το baseband_xmm_power wakelock..ξυπνησα στις 5 το πρωι σημερα να πιω νερο το βραδυ ξεκλειδωσα το κινητο στο 77% απο το 91% ειδα το 39% awake..εβγαλα το flight mode εκανα reboot εβαλα σε greenify τα παντα ακομα και το battery saver και το αποτελεσμα ηταν σε 7 ωρες και 51 λεπτα να χασει η συσκευη 1%.εκανα search να δω τι παιζει με το συγκεκριμενο wakelock κ προς λυπη μου ειδα οτι ολοι οι χρηστες tegra αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα..εχει κανεις μηπως καμια ιδεα για το πως θα απαλλαγουμε απο αυτο το καταραμμενο "wakelock"??

 

Υ.Γ: Το συγκεκριμενο wakelock διαβασα οτι δεν εχει βρει κανεις καποια λυση και οτι δεν ξερουν αν θα βρουν ποτε..με λειτουργια πτησης χειροτερευει η κατασταση....Ειπα να ειμαι αναλυτικος(συγγνωμη για τα παρα πολλα που εγραψα) αλλα δεν ξερω τι παιζει με το συγκεκριμενο wakelock.

Link to comment
Share on other sites

Έχε επίσης κατά νου ότι οποιαδήποτε εφαρμογή κλείνει αυτές στο παρασκήνιο , κάθε 25 λεπτά όπως έκανες εσύ πχ.ξυπνάει το σύστημα για να το κάνει.Το greenify είναι μονόδρομος.Βγάλτε οτιδήποτε άλλο task killer , memory optimizer έχετε.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα γραφόμενά σας περί google maps και ότι καταβροχθίζουν την μπαταρία του κινητού μας σκέφτηκα να τους "παγώσω" με το titanium. Πράγματι στο τέλος της ημέρας είχα 48% μπαταρία. Αλλά και μαζί με ξερά καίγονται και τα χλωρά όπως λένε.

Πρόβλημα πρώτο: Το εικονίδιο της πλοήγησης και το τοπικό μετατρέπονται σε ένα πράσινο droid ενώ οι χάρτες όχι. Μετά το ξεπάγωμα των χαρτών δεν επανέρχονται. Μόνο αν πάω εγώ και τα αλλάξω. Χρησιμοποιώ nova launcher prime.

Πρόβλημα δεύτερο: Πως γίνεται να κάνω μια λίστα την οποία να βγάλω στην αρχική οθόνη με widget και να την "παγώνω"- "ξεπαγώνω" όποτε θέλω;

Δεν θέλω να απεγκαταστήσω τελείως τους χάρτες γιατί μετά από δοκιμές gps είναι το μόνο που έχω αφήσει στο κινητό και δεν με έχει ταλαιπωρήσει ποτέ παρά την μικρή κατανάλωση δεδομένων.

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. (θα μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο :P ) Μετα απο πολύ αναζήτηση και μετά απο πολλές συζητήσεις με τον Λεωνίδα που έιχα κάνει για να διορθώσω το θέμα της μπαταρίας και γενικά για την αυτονομία της συσκευής κατέληξα σε αυτήν την Rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264616 με συνδυασμό αυτού του Kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2328353 (με την έκδοση 2.61) γιατι σήμερα από οτι έιδα βγήκε η έκδοση 2.62. Σε αναμονή 2 βράδια τωρα χωρίς λειτουργία πτήσης η μπαταρία δεν έπεσε ούτε 1% ( και για την ακρίβεια το έκλεισα στις 1 το βράδυ (40%) και το ξαναείδα στις 11:30 το πρωι (40%). Όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμασεί και ας μας πει τις εντυπώσεις του. Και να σχολιάσω πως δεν εχω βάλει και το Greenify για να κάνω Hybernating τις εφαρμογές. Και εκτος απο αυτό η μνήμη Ram που δεν με απασχολεί εμένα δεν πέφτει ποτέ κάτω απο 430-450 :) Δεν χάνεται τιποτα να το δοκιμασέτε τον παραπάνω συνδυασμό :) :) Edited by Belaki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. (θα μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο :P ) Μετα απο πολύ αναζήτηση και μετά απο πολλές συζητήσεις με τον Λεωνίδα που έιχα κάνει για να διορθώσω το θέμα της μπαταρίας και γενικά για την αυτονομία της συσκευής κατέληξα σε αυτήν την Rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264616 με συνδυασμό αυτού του Kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2328353 (με την έκδοση 2.61) γιατι σήμερα από οτι έιδα βγήκε η έκδοση 2.62. Σε αναμονή 2 βράδια τωρα χωρίς λειτουργία πτήσης η μπαταρία δεν έπεσε ούτε 1% ( και για την ακρίβεια το έκλεισα στις 1 το βράδυ (40%) και το ξαναείδα στις 11:30 το πρωι (40%). Όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμασεί και ας μας πει τις εντυπώσεις του. Και να σχολιάσω πως δεν εχω βάλει και το Greenify για να κάνω Hybernating τις εφαρμογές. Και εκτος απο αυτό η μνήμη Ram που δεν με απασχολεί εμένα δεν πέφτει ποτέ κάτω απο 430-450 :) Δεν χάνεται τιποτα να το δοκιμασέτε τον παραπάνω συνδυασμό :) :)

 

Δεν θα έρθω σε ''αντιπαράθεση'' με το πόστ σου, γιατί πρώτα θα δοκιμασω την ρομ που λες κ τον τελευταιο κερνελ. :D

Εχω δοκιμασει πάνω από 10 -15 Rom 4.22 και ολες μα όλες, Kατάπιναν την μπαταρία σε ρυθμό που ούτε αστείο δεν τον έλεγες !!!!!

Απορώ γιατί τις βγάζουν.... :O:O

 

 

Η μόνη Custom που δεν τελειωνε την μπαταρια σε 2-3 ώρες, (άλλα κράταγε λίγο παραπάνω) ήταν η 422 της Revolt με τον 2,53O.P. Kernel.

 

Ακόμα και η 412 Zaiben καταναλωνε πολύ μπαταρία (όχι σαν 422 - αλλά ούτε σαν την μαμα).

 

Μετά από άπειρες δοκιμές (και όλες σωστά περασμένες) εχω καταλήξει σε 412 based on stok android, εκεί η μπαταρία συμπεριφέρεται σαν 90% με την μαμα, αλλά έχουν θέματα με παγώματα και φωτεινώτητες στην οθόνη...

 

Δε ξέρω...

Μάλλον η 412 μαμά είναι η λύση! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Rooted, stock Rom, αφαίρεση αρκετής σαβούρας της LG σε συνεργασία με αρκετό βρισίδι για το σόι του ιδρυτή της LG, με έμφαση κυρίως στην μαμά του...

3G μονίμως ανοιχτό, Bluetooth (ανοιχτό για 1 ώρα περίπου συνδεδεμένο με το στερεοφωνικό του αυτοκινήτου μου), WiFi κτλ κλειστά.

Όλη την ώρα Standby εκτός απο 10 περίπου λεπτά.

 

Φυσικά όταν αρχίσω και το δουλεύω, η μπαταρία πέφτει σαν το στροφόμετρο του αυτοκινήτου.....:cry:

 

Λαλακία που δεν έχει ένα LEDακι να ενημερώνει για μηνύματα, κλήσεις κτλ.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το τελευταίο που αναφέρεις, δοκίμασε το LG Led Notifications, αν και προτιμώ το Active Notifications.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα γραφόμενά σας περί google maps και ότι καταβροχθίζουν την μπαταρία του κινητού μας σκέφτηκα να τους "παγώσω" με το titanium. Πράγματι στο τέλος της ημέρας είχα 48% μπαταρία. Αλλά και μαζί με ξερά καίγονται και τα χλωρά όπως λένε.

Πρόβλημα πρώτο: Το εικονίδιο της πλοήγησης και το τοπικό μετατρέπονται σε ένα πράσινο droid ενώ οι χάρτες όχι. Μετά το ξεπάγωμα των χαρτών δεν επανέρχονται. Μόνο αν πάω εγώ και τα αλλάξω. Χρησιμοποιώ nova launcher prime.

Πρόβλημα δεύτερο: Πως γίνεται να κάνω μια λίστα την οποία να βγάλω στην αρχική οθόνη με widget και να την "παγώνω"- "ξεπαγώνω" όποτε θέλω;

Δεν θέλω να απεγκαταστήσω τελείως τους χάρτες γιατί μετά από δοκιμές gps είναι το μόνο που έχω αφήσει στο κινητό και δεν με έχει ταλαιπωρήσει ποτέ παρά την μικρή κατανάλωση δεδομένων.

Μία λύση που χρησιμοποιώ εγώ και απλοποιεί τα πράγματα είναι η μετατροπή των google maps σε εφαρμογή χρήστη (με το Titanium backup) και στη συνέχεια greenify: Έτσι τους έχεις πάντα άμεσα διαθέσιμους, αλλά δεν τρέχουν στο παρασκήνιο όταν δεν τους χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σοφό! Σε άλλο κινητό τους έχω κάνει εφαρμογή χρήστη για άλλο σκοπό όμως. Εδώ δεν το σκέφτηκα. Να σαι καλά!
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Μία λύση που χρησιμοποιώ εγώ και απλοποιεί τα πράγματα είναι η μετατροπή των google maps σε εφαρμογή χρήστη (με το Titanium backup) και στη συνέχεια greenify: Έτσι τους έχεις πάντα άμεσα διαθέσιμους, αλλά δεν τρέχουν στο παρασκήνιο όταν δεν τους χρειάζεσαι.

 

φιλε εγω το εκανα αλλα μου εβγαλε μηνυμα το titanium δεν ηταν δυνατη η μετατροπη της εφαρμογης σε εφαρμογη χρηστη..το titanium ελαβε κανονικα δικαιωματα ροοτ..δεν ξερω γιατι δεν το κανει..δεν ειμαι με την στοκ ειμαι με την zaiben,δεν ξερω αν η λυση που προτεινες ειναι μονο για στοκ εφικτη..

 

Υ.Γ: ειναι η εκδοση pro του τιτανιουμ!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις μέσω τιτανιουμ. Μέσω τιτανιουμ απλά κάνε απεγκατάσταση. Μετά μπες στο market και κατέβασε τους. Σε εμένα δούλεψε με την πρώτη.
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω το εκανα αλλα μου εβγαλε μηνυμα το titanium δεν ηταν δυνατη η μετατροπη της εφαρμογης σε εφαρμογη χρηστη..το titanium ελαβε κανονικα δικαιωματα ροοτ..δεν ξερω γιατι δεν το κανει..δεν ειμαι με την στοκ ειμαι με την zaiben,δεν ξερω αν η λυση που προτεινες ειναι μονο για στοκ εφικτη..

 

Υ.Γ: ειναι η εκδοση pro του τιτανιουμ!!

 

Μπορείς και με το titanium, απλά πρώτα θα πρέπει να κάνεις ενσωμάτωση ενημερώσεων στη ROM και μετά θα σου εμφανιστεί η επιλογή για μετατροπή σε εφαρμογή χρήστη. Νομίζω ότι ενδιάμεσα στις δύο αυτές ενέργειες Καλό είναι να γίνει μια επανεκκίνηση.

Φυσικά αναφέρομαι σε stock ROM, δεν ξέρω αν γίνεται έτσι και σε custom.

Link to comment
Share on other sites

Το greenify κάθε πόση ώρα αδρανοποιει τα apps; Γιατί όποτε μπαίνω έχει τους χάρτες σε κατάσταση pending. ανοίγουν όλη την ώρα
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...