Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Leolipop εσύ ή κάποιος άλλος φίλος που είστε root έχετε χρησιμοποιήσει αυτή τη μέθοδο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=40126245#post40126245 για την ενίσχυση του gps ή όχι γιατί δεν έχετε κανένα θέμα? Αν ναι έχετε παρατηρήσει διαφορά στη διάρκεια κλειδώματος ? Σκέφτομαι να ρουτάρω το κινητό μόνο γι' αυτό το λόγο ( είναι απαραίτητο το root για να έχω άδεια αντικατάστασης του gps.conf με το patch στο sytem/etc ) αλλά τουλάχιστον να αξίζει.Εντωμεταξύ μου απαντά ένας ξένος στο xda "αφού πλέον έχετε Glonnass support με τη jelly bean, τι το χρειάζεσαι το patch?" Προσωπικά δεν έχω δει καμία ενίσχυση του δέκτη gps στη jelly bean.

 

@Billeiros, εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ θέμα αποσυνδέσεων του wifi οπότε στη θέση σου θα έκανα ένα factory reset εφόσον πρώτα θα βεβαιωνόμουν ότι δεν φταίει το rooter μου.Μήπως έχει και το pc σου πρόβλημα αποσυνδέσεων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, οι πρώτες μου εντυπώσεις από την αναβάθμιση: Το τηλέφωνο *είναι* βελτιωμένο. Δεν έχει να κάνει με το smoothness (μα τω Θεώ παιδιά, δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά με πριν) αλλά είναι πολλές μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη χρήση του τηλεφώνου καλύτερη. Έχει βελτιωθεί το addressbook, έχει βελτιωθεί ο dialer, έχει βελτιωθεί το SMS, έχει βελτιωθεί (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) ο mail client, έχει βελτιωθεί *ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ* η φωτογραφική μηχανή, έχουν βελτιωθεί τα notifications, πλέον παίζει το android beam με ένα click κλπ κλπ.

 

Α, και στα μάτια μου είναι και πιο όμορφο! Το μόνο που το χαλάει είναι η επιλογή των fonts από την LG, πάρε το ένα βάρα το άλλο είναι αλλά μικρό το κακό.

 

Αν εξαιρέσεις κάτι κοκομπλόκα που τρώει *μερικές φορές* η home screen κατά τα άλλα η εμπειρία μέχρι στιγμής είναι εξαιρετικά θετική και αυτό γιατί αν και οι αλλαγές -με εξαίρεση τη φωτογραφική μηχανή- δεν είναι δραματικές, είναι *πολλές* μικρές-μικρές οι βελτιώσεις σε μικρολεπτομέρειες που συνολικά ωστόσο κάνουν την εμπειρία χρήσης ακόμα καλύτερη, ακόμα απολαυστικότερη.

 

Κοντολογίς: Αν και στην ερώτηση "είναι απαραίτητη η αναβάθμιση" η απάντησή μου είναι "όχι, δεν είναι απαραίτητη", η απάντησή μου στην ερώτηση "αξίζει τον κόπο να την περάσω" η απάντηση είναι "Ναι, με τα χίλια".

 

Αυτά!

Edited by menes
Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με Jelly, το GPS κλειδώνει σε δευτερόλεπτα.

 

To γεγονός ότι κάποιοι κλειδώνετε σε δευτερόλεπτα,κάποιοι σε λεπτά και κάποιοι μερικές φορές ποτέ φορώντας την ίδια έκδοση λογισμικού ( και έχοντας κάνει hard reset) μου λέει ότι μάλλον έχει να κάνει το θέμα με hardware και ότι ίσως με μια επισκευή του δέκτη gps να λύνεται το θέμα.

 

Δεν έχει να κάνει με το smoothness (μα τω Θεώ παιδιά, δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά με πριν)

 

Αν εξαιρέσεις κάτι κοκομπλόκα που τρώει *μερικές φορές* η home screen

 

Ποιον launcher χρησιμοποιείς? Για δοκίμασε πχ τον Atom ( με ταχύτητα κύλισης στο 25 ) ή τον Nova ( με χαλαρή ταχύτητα κύλισης) και για τα δύο θέματα ( smoothness και κοκομπλόκα ):)

Link to comment
Share on other sites

To γεγονός ότι κάποιοι κλειδώνετε σε δευτερόλεπτα,κάποιοι σε λεπτά και κάποιοι μερικές φορές ποτέ φορώντας την ίδια έκδοση λογισμικού ( και έχοντας κάνει hard reset) μου λέει ότι μάλλον έχει να κάνει το θέμα με hardware και ότι ίσως με μια επισκευή του δέκτη gps να λύνεται το θέμα.

 

Με την βοήθεια των GPS Test ή GPS Status μου κλειδώνει πάντοτε σε δευτερόλεπτα, ακόμη και σε κλειστούς χώρους.

Οταν δυστροπεί (σε εσωτερικό χώρο, γιατί εξω δεν έχει ποτέ πρόβλημα), εχω παρατηρήσει πως άλλες φορές συμπεριφέρεται καλύτερα το gps test κι άλλες το gps status.

 

Και κάτι που είχα παρατηρήσει στα προηγούμενα android κινητά μου (HTC Desire S & Optimus 2X): Και τα 2 αργούσαν απελπιστικά να κλειδώσουν τις περισσότερες φορές (ακόμη και με gsp test ή gps status). Τυχαία την 1η φορά και συστηματικά στην συνέχεια, διαπίστωσα πως κλείδωναν ταχύτατα όταν ήμουν σε airplane mode.

Δεν έχω παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά στο 4X, αλλά δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι πρώτες μου εντυπώσεις από την αναβάθμιση: Το τηλέφωνο *είναι* βελτιωμένο. Δεν έχει να κάνει με το smoothness (μα τω Θεώ παιδιά, δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά με πριν) αλλά είναι πολλές μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη χρήση του τηλεφώνου καλύτερη.

...

Αυτά!

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την επισκόπησή σου. Επειδή και εγώ είχα την πρώτη μέρα 2-3 redraws, είδα μεγάλη διαφορά όταν έβαλα την κλίμακα παραθύρων στο 0,5 - από τότε δεν έτυχε κάποια άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το gps status έναντι του gps test αλλά δεν είδα διαφορά εντός σπιτιού.Oύτε το flight mode βοήθησε.Αντίθετα κλείδωσα σε 10 sec όταν κατέβασα και έτρεξα την εφαρμογή που λέγεται ActiveGPS-GPS booster https://play.google.com/store/apps/details?id=tisinadev.activegps&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwidGlzaW5hZGV2LmFjdGl2ZWdwcyJd και θέτοντας fast στα settings της.:) Άντε ελπίζω αυτή η εφαρμογή να είναι η λύση :) Το βράδυ θα κάνω test σε 2 διαδρομές για να δω αν ανταποκρίνεται καλά έξω χωρίς internet ανοιχτό.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή φλασάρω την ταιβανέζικη official v20b. Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

περιμένουμε εντυπώσεις!!!!! πες μας και τι γλώσσες έχει..!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Oταν βαζω στην διευθυνση να βρω το firmware για το κινητο που πρεπει να κατεβασω μου βγαζει αυτο....

 

 

 

Τι παιζει?Ποια ειναι η V10e?

Δεν ξερω απο που ειναι το κινητο γιατι το κουτι ειναι Ελλαδα, να κοιταξω...

 

Eμενα μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η V10e εκδοση?

Και νταξ πες την αφηνουμε στην ακρη αυτη, απο το http://www.smartphenom.com ποια ειναι η europe oper για να κατεβασω?

Γιατι εκει που λεει "europe" σκετο το kdz που κατεβαινει ειναι V20a και οχι V20b.

Την αναβαθμιση θα την κανω σε μερικες μερες που γυρναω Ελλαδα να δω και στο κουτι απο που σκ@τα ειναι αγορασμενο το κινητο.:p

Απλως μου εχουν δημιουργηθει αυτες οι αποριες.:O

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το gps status έναντι του gps test αλλά δεν είδα διαφορά εντός σπιτιού.Oύτε το flight mode βοήθησε.Αντίθετα κλείδωσα σε 10 sec όταν κατέβασα και έτρεξα την εφαρμογή που λέγεται ActiveGPS-GPS booster https://play.google.com/store/apps/details?id=tisinadev.activegps&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwidGlzaW5hZGV2LmFjdGl2ZWdwcyJd και θέτοντας fast στα settings της.:) Άντε ελπίζω αυτή η εφαρμογή να είναι η λύση :) Το βράδυ θα κάνω test σε 2 διαδρομές για να δω αν ανταποκρίνεται καλά έξω χωρίς internet ανοιχτό.

 

Εγώ πάντως έκανα το εξής τεστ:

Άνοιξα GPS και NAVIGON και τα άφησα στο αυτοκίνητο (σε διαφορετικό μέρος απο εκεί που είχα κλειδώσει εχτές) και έκανα διαδρομή, δεν κλείδωνε (για 5 λεπτά περίπου), άφησα ανοικτό το NAVIGON, κατέβασα τη μπάρα, άνοιξα δεδομένα και κλείδωσε ακαριαία!

Άρα, μιλάμε για το αυτονόητο, οτι το GPS επειδή είναι με Assisted GPS support (όπως όλες οι συσκευές πια), με την χρήση δεδομένων κλειδώνει γρήγορα.

Έχω δει και συσκευές που χωρίς δεδομένα κλειδώνουν γρήγορα επίσης, αλλά η δικιά μας προφανώς θέλει την υποστήριξη για να δουλέψει καλά.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο η ταιβανεζικη v20b. Δεν παρατήρησα τπτ καινούριο. Σφαίρα πάει πάντως. Ελληνικά δεν έχει και έχει αρκετές εφαρμογές με ταιβανέζικα γράμματα που δν καταλαβαίνω τι είναι (μάλλον για αγορα μουσικής και τέτοια). Ίδιο κέρνελ έχει. Το nfs δοκίμασα και συνεχίζει να λαγκάρει... Αυτά!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τα μικρά updates b και c θα χρειάζονται πάλι φλασάρισμα ή pc suite????? Όχι μέσω ΟΤΑ?:blink: Και άλλη μια σχετική ερώτηση : Επίσημο change log δεν έχουμε? Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο η ταιβανεζικη v20b. Δεν παρατήρησα τπτ καινούριο. Σφαίρα πάει πάντως. Ελληνικά δεν έχει και έχει αρκετές εφαρμογές με ταιβανέζικα γράμματα που δν καταλαβαίνω τι είναι (μάλλον για αγορα μουσικής και τέτοια). Ίδιο κέρνελ έχει. Το nfs δοκίμασα και συνεχίζει να λαγκάρει... Αυτά!

 

φιλε τι εννοεις λαγκαρει?το need for speed εννοεις?κ αν ναι ποιο need for speed?

Link to comment
Share on other sites

Εγω επαιξα τον πρωτο αγωνα του nfs Που με ics λαγκαρε και εστρωνε σιγα σιγα , αλλα με jb παιζει μια χαρα...πιο κατω δεν εχω παει για να δω...
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι παρέλαβα το κινητό. Οι πρώτες εντυπώσεις θετικές. Μαρέσει το μέγεθός του. Πιο μεγάλο από το 2χ αλλά μαρέσει πιο πολύ. Να δεις που το 2χ θα μου φαίνεται μικρο χαχαχα.

Δε προλαβα να το χαρώ πολύ καθώς την άδειασα τη μπαταρία του. Δεν ήταν και φουλ φορτισμένη. Το κινητό είναι γερμανικό από οτι λέει και πάνω στο κουτί όλα γερμανικά τα γράφει. βέβαια ελληνικά γλώσσα έχει μια χαρά.

 

Αυτό που παρατήρησα στο 4χ όπως και στο 2χ μετά το update σε ics οτι με τον stock browser σε κάποια site κολλάει και καποιες φορές κλείνει τελίως.

Πχ στο skroutz οταν εψαχνα για κινητα και πατουσα να μπω να δω τις τιμες από κάποιο εκεί έδειχνε μια άσπρη σελίδα, και στο insomnia.gr οταν μπαινω κολλαει τελιως και κλεινει μονος του.

Ενώ δοκίμασα με τον chrome που είχε εγκατεστημένο στο 4χ και παίζουν μια χαρά τα site.

 

Τι παίζει;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την επισκόπησή σου. Επειδή και εγώ είχα την πρώτη μέρα 2-3 redraws, είδα μεγάλη διαφορά όταν έβαλα την κλίμακα παραθύρων στο 0,5 - από τότε δεν έτυχε κάποια άλλη φορά.

Τι εννοεις εβαλες κλιμακα παραθυρων στο 0,5 ; Και πως το εκανες;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Με το insomnia κι εγω ειχα θεμα και παρα πολλοι αλλοι.(αν οχι ολοι.);)

Προσωπικα οταν χρειαζοταν το insomnia το ανοιγα/-γω με τον opera και δεν κολλαει.

Βασικα απο browsers χρησιμοποιω dolphin + opera και ειμαι κομπλε.

 

Με το σκρουτζ και τον στοκ εκπλορερ μερικες φορες κι εμενα οταν παταγα για τις τιμες μου ανοιγε την σελιδα λευκη.

Αλλα γενικα απο την αρχη τον στοκ internet explorer τον χρησιμοποιησα ελαχιστα.

Προτιμησα τους δυο που σου λεω πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις εβαλες κλιμακα παραθυρων στο 0,5 ; Και πως το εκανες;

 

Είναι για τα κινούμενα γραφικά: Ρυθμίσεις - Επιλογές προγραμματιστή - Κλίμακα κιν. παραθύρων, γραφικών μετάβασης, διάρκειας προγράμματος. Από 1χ τα έβαλα στο 0,5. Στην αρχή τα απενεργοποίησα εντελώς, αλλά είδα ότι και με 0,5 δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επαιξα τον πρωτο αγωνα του nfs Που με ics λαγκαρε και εστρωνε σιγα σιγα , αλλα με jb παιζει μια χαρα...πιο κατω δεν εχω παει για να δω...

 

leo ρωτησα κ τον φιλο πριν που ειπε για το nfs οτι λαγκαρει.για ποιο nfs μιλατε?γιατι μεχρι κ το most wanted εμας στο NeoV παιζει μια χαρα κ σε GB και στην ψιλοαθλια ICS σε μονοπυρηνο στο 1.2GHz οποτε μου φενεται παραξενο να λαγκαρει σε εσας.

Link to comment
Share on other sites

Το most wanted εννοώ. Ειναι γενικά περίεργο παιχνίδι και λαγκάρει αρκετά στο 4x. Υπάρχουν ολόκληρα θέματα στο xda για αυτό το πράγμα.
Link to comment
Share on other sites

Το most wanted εννοώ. Ειναι γενικά περίεργο παιχνίδι και λαγκάρει αρκετά στο 4x. Υπάρχουν ολόκληρα θέματα στο xda για αυτό το πράγμα.

 

δηλαδη μονο με αυτο εχει προβλημα ετσι?αλλα HD κ βαρια κλπ παιχνιδια δεν εχει προβλημα ε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...