Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

K εγω ολο λεω να το πουλησω κ ολο μ αυτο μενω... ! εκλεισε 2 χρονια το κινητο , Αυγουστο του 13 το πηρα !

 

Λεολιποπ , εχω την τελευταια nighlty της CM 11 ... το μονο που με χαλαει ειναι η καμερα , παρατηρω οτι δεν εχει την ιδια ποιοτητα οπως οταν ειχα τη στοκ Jellybean.. απλα περιμενα λιγο καιρο (Απο λιγο πριν το πασχα εχω βαλει την CM ) μηπως τα επομενα nightly το φτιαχνανε ..αλλα τιποτα τελικα... Επισης τωρα τελευταια η μπαταρια ρουφιεται πολυ γρηγορα , γι αυτο σκεφτομουν μηπως ηρθε η ωρα για νεα μπαταρια :P

:superman:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για την δουλειά Leolipop. Το κινητό έκλεισε αισίως (όχι και τόσο βέβαια λόγω των δεκάδων προβλημάτων) 2 χρόνια.

1.Γενικά τρώει πολλά κολλήματα,με αποκορύφωμα ένα τελευταίο που μου κάνει κατά την διάρκεια των κλήσεων που ενώ μιλάω μια χαρά με τον συνομιλητή,ξαφνικά ο συνομιλητής παύει να με ακούει ενώ εγώ τον ακούω κανονικά.Μόνο όταν με ξαναπάρει ακούγεται πάλι.Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα ποτέ?

 

2.Επίσης,θα ήθελα να μου πείτε κάποια tips για να boostάρω το κινητό.Του έχω κάνει root και επίσης έχω κάνει install το clockwork mod μέσω του ROM Manager αλλά παιρετέρω δεν γνωρίζω κάτι. Το επόμενο βήμα ποιο είναι και κατά πόσο ασφαλές είναι? Κάποια καλή ROM?Επίσης, αν εγκαταστήσω κάποια ROM χάνω τα αρχεία μου,δηλαδή πρέπει να κάνω backup?

 

3.Να σημειώσω τέλος ότι όταν έκανα install το CWM,μετά όταν προσπαθούσα να ανοίξω το κινητό μου έβγαζε 2 errors με κόκκινα γράμματα αλλα εν τέλει μετά από 3-4 προσπάθειες άνοιξε κανονικά.Αυτό το αναφέρω για να μου πείτε αν είναι λογικό κατά την εγκατάσταση του CWM και είναι μέρος της διαδικασίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σόρρυ για την έκθεση :lol::p:p

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο oλα για να ειμαστε σιγουροι οτι εχεις περασει cwm μεσω του rom manager κανε reboot to recovery.Aν μπεις ολα καλα.

Οποια ρομ και να περασεις μεσα , και εσυ να μην το κανεις (που πρεπει) πολλες ρομς πριν την εγκατασταση διαγραφουν τα παντα απο την συσκευη. Οποτε ναι , χανονται ολα.

Το βημα της εγκαταστασης νεας ρομ ειναι το πιο ευκολο και ασφαλες απο τα προηγουμενα.

 

Δοκιμασε αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/optimus-4x-hd/development/rom-blisspop-p880-t3042583 απο οτι διαβασα ακομα την βελτιωνει και δεν την εχει παρατησει.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο oλα για να ειμαστε σιγουροι οτι εχεις περασει cwm μεσω του rom manager κανε reboot to recovery.Aν μπεις ολα καλα.

 

Σε μένα συμβαίνει το εξής κουλό...

 

Πέρασα cwm μέσω του rom manager , μπαίνω recovery κανονικά , πλοηγούμαι με τα πλήκτρα έντασης μέσα στη recovery αλλά δεν μου δουλεύει το power για να επιλέξω τι θα κάνω?:confused:

 

Το μπουτόν δουλεύει σίγουρα διότι το ανοίγω και το κλείνω κανονικά μέσα στη ρομ...

 

Ξέρουμε κάτι επ' αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το home button.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσοι ακομα ασχολειστε , κατεβαστε το twrp manager (ιδιο με το rom manager) και περαστε την ΤWRP recovery , εμενα σε καθε συσκευη με βολευει πολυ λογω του touch που υποστηριζει και δε χρειαζεται καθε φορα να πατας 10 φορες κουμπι για να πας στο "Yes" .

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το home button

 

Εντάξει υποκλίνομαι...:bow::respect:

 

Δουλεύει κανονικά και αν δεν το έλεγες ούτε που θα μου πέρναγε από το μυαλό

 

 

 

 

 

Οσοι ακομα ασχολειστε , κατεβαστε το twrp manager (ιδιο με το rom manager) και περαστε την ΤWRP recovery , εμενα σε καθε συσκευη με βολευει πολυ λογω του touch που υποστηριζει και δε χρειαζεται καθε φορα να πατας 10 φορες κουμπι για να πας στο "Yes" .

 

Θα δοκιμάσω

 

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο oλα για να ειμαστε σιγουροι οτι εχεις περασει cwm μεσω του rom manager κανε reboot to recovery.Aν μπεις ολα καλα.

 

Δοκίμασα να μπω στο recovery και μου βγάζει το πρόβλημα που είχα αναφέρει και στο αρχικό μήνυμα.Συγεκριμένα βγάζει τα εξής στο πάνω μέρος της οθόνης με κόκκινα γράμματα:

 

[LGE_SECURITY] ERROR:boot image signature

[LGE_SECURITY] 5 seconds after power is turned off for battery saving

 

Έπειτα κλείνει το κινητό και ανοίγει μόνο με κανονικό power on. Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ξεκλειδώσει τον Bootloader

 

Διάβασε εδώ το τρίτο ποστ και κάνε ότι λέει...

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποιο mod ή kernel ή οποιοσδήποτε τρόπος για να παίξει OTG?
Link to comment
Share on other sites

Mετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ένα κέρνελ αλλά το λινκ που δίνουν δεν δουλεύει...

 

Τον έψαξα και αλλού αλλά όλοι το ίδιο λινκ δίνουν...:(

 

Μήπως τον έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως την εκδοση που εχεις στο κινητο.Αν εχεις στοκ κατεβαζεις την v10 αλλιως την v10_cm αν εχεις cyanogenmod rom.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος...

 

cyanogenmod έχω οπότε...:D

 

Ευχαριστώ για άλλη μία φορά... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι που ξέχασα...

 

Κάνουμε wipe κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Τον φλάσαρα τον κέρνελ , όλα καλά.

 

Εδώ που λέει...

 

To turn on OTG:

 

1) echo 1 > /sys/kernel/otg_mode/otg_enable

2) connect phone to power (charger or USB)

3) unplug charger, connect OTG cable and then connect device to it (like USB mouse)

4) plug OTG male cable to power (USB or charger)

 

after device (mouse) is working you can disconect OTG male from power it will still work

 

Turn off OTG

 

1) remove cable from phone

2) echo 0 > /sys/kernel/otg_mode/otg_enable

 

τι πρέπει να κάνω?

 

Απ' ότι καταλαβαίνω λέει να το βάλω στη φόρτιση?

Και να το βγάλω?

Και κάποιες εντολές... που τις γράφω αυτές?

 

Δεν ξέρω και αγγλικά...:(

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...εχω απεγκαταστησει κάποιες εφαρμογες απο το κινητο αλλα δεν εχουν σβηστει τα εικονιδια τους απο το μενου. παταω πανω και μου γραφει οτι δεν ειναι εγκατεστημενη η εφαρμογη!!ξερετε πως μπορω να τις βγαλω?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...εχω απεγκαταστησει κάποιες εφαρμογες απο το κινητο αλλα δεν εχουν σβηστει τα εικονιδια τους απο το μενου. παταω πανω και μου γραφει οτι δεν ειναι εγκατεστημενη η εφαρμογη!!ξερετε πως μπορω να τις βγαλω?

Αν θυμάμαι καλά, παρατεταμένο πάτημα στο εικονίδιο και σύρσιμο στο κουμπί Remove που εμφανίζεται

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα ότι είχα ποστάρει αλλά τελικά δεν το έκανα...Είναι πιθανό οι εφαρμογές που έχεις απεγκαταστησει να έχουν λάβει ενημερώσεις μέσω πλειστορ.Δες αν έχουν και εφόσον τις βγαλεις θα χαθούν μια και καλή.
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν γινεται...εψαξα στο πλειστορ μου δειχνει τις εφαρμογες για να κανω νεα εγκατασταση.. τις εγκατεστησα παλι και απο τις ρυθμισεις -> εφαρμογες τις εσβησα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα πρόβλημα που έχει προκύψει στο κινητό :

Μου βγάζει τα ''Δυστυχώς, η διαδικασία com.google.process.gapps έχει σταματήσει'' και ''Δυστυχώς, η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει'' .

Μου πετάγονται συνέχεια, όπου κι αν προσπαθήσω να μπω (ακόμα και στις επιλογές που δεν έχουν σχέση με τη google, πχ στα SMS μου και στη λίστα κλήσεων), γκριζάρει και η οθόνη και αν δεν τους πατήσω ΟΚ, δεν με αφήνει να συνεχίσω.

 

Εννοείται πως Play Store για ενημερώσεις δεν μπαίνει ούτε τα emails (gmail) μου μπορώ να δω.

Όμως, σε μια άλλη διεύθυνση email που έχω (εταιρική), μπορώ να μπω μέσω webmail.

 

Το κινητό είναι 2+ ετών, με ελαφριά χρήση σε γενικές γραμμές...

 

Τί μπορεί να φταίει και τί χρειάζεται να κάνω;

Δυστυχώς είμαι άσχετη από αυτά, οπότε πείτε μου απλά και κατανοητά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Edited by xtapodina
Link to comment
Share on other sites

Eχεις μεσα το εργοστασιακο λογισμικο ;

 

Για αρχη πηγαινε στις ρυθμισεις --> εφαρμογες --> ολες και βρες εκει τις υπηρεσιες google play και κανε εκκαθαριση δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...