Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί κατά λάθος έπεσε το τηλ από τα χέρια και χτυπήθηκε ελαφρά πάνω αριστερά γωνία το νίκελ και λίγο το μαύρο πιο μέσα περίβλημα, ψιλό χτυπηματάκι δηλαδή και το είχα σε θήκη στυλ πουγκί αλλά δεν το κάλυπτε μέχρι πάνω ολόκληρο το τηλέφωνο με αποτέλεσμα να γίνει η ζημιά. To τηλέφωνο το πήρα πριν 2 βδομάδες και λογικό είναι να ενοχλήθηκα από όλη αυτήν την κατάσταση...

Τι προτείνετε να κάνω? Να απευθυνθώ στο κατάστημα που το πήρα με την απόδειξη, στην LG μπας και το πάρουν και το ελέγξουν και μήπως το αντικαταστήσουν με καινούργιο(2 χρόνια εγγύηση κατασκευαστή νομίζω) ή να πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα με service κινητών της LG...?

Κάποια άλλη λύση?

Σας παραθέτω φωτογραφίες με το χτύπημα του τηλεφώνου καθώς και την θήκη.(Μπορεί να μην φαίνεται καθαρά το χτύπημα)

 

Καλησπέρα και πάλι!

Μετά από ψάξιμο στο Google βρήκα κάποια site με ανταλλακτικά κινητών τηλεφώνων και συγκεκριμένα για το δικό μας LG Optimus 4X HD (P880).

Σε ελληνικά site βρήκα αυτά για το τηλέφωνό μας :

http://www.parts-shop.gr/c.P880-Optimus-4x-HD.237124.html

 

http://www.planetmobile.gr/eshop?page=shop.browse&category_id=462

 

και σε ξένα site(e-bay) αυτό : http://search.eim.ebay.gr/?elc=-2&kw=lg+P880+Optimus+4x+HD+front+cover&ect=

 

Σύμφωνα λοιπόν με το συγκεκριμένο πρόβλημα ή ζημιά που προκλήθηκε από την πτώση του τηλεφώνου και με όλα τα παραπάνω(θέμα #5885 και σελίδα 393) που ανέφερα καθώς και με τις φωτογραφίες, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας ώστε να κάνω την σωστή κίνηση και να παραγγείλω- αγοράσω το σωστό ανταλλακτικό.

Πιστεύω ότι αυτό το ανταλλακτικό πρέπει να ψάξω και να ρωτήσω ώστε να το αντικαταστήσω στο τηλέφωνό μου (http://www.parts-shop.gr/p.Prosopsi-LG-P880-Optimus-4x-HD-A-Cover-Original.794812.html)

Τι λέτε ... ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεται συνεχώς το θέμα της μπαταρίας που στην τελική δεν είναι και τόσο σοβαρό σε σχέση με άλλα smartphones και δεν αναφέρεται το πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα της υπερθέρμανσης ....

Πρώτο καλοκαίρι με το 4x και στην παραλία υπό σκιά η οθόνη έκαιγε συνεχώς ακόμη κι αν δεν έκανα τίποτα. Οι δε εφαρμογές κολλούσαν συνεχώς, ακόμη και ο Nova launcher που ποτέ ως τώρα δεν είχε θέμα!

Το βραδάκι που έπεφτε η θερμοκρασία όλα μια χαρά, σαν να πρόκειται για άλλο κινητό!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω να σας κάνω 3 ερωτήσεις. Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω την ειδοποίηση για νέο email να γίνεται αυτόματα και όχι χειροκίνητα; ( όπως δηλαδή έρχεται και ένα νέο sms).

Το proximity test εμένα μου βγάζει fail και δεν πετυχαίνει πάντα. Εσάς;

Και τρίτον, έχει δοκιμάσει κανείς το sweep στο στάνταρ πληκτρολόγιο; Είναι τόσο καλό όσο και η εφαρμογή sweep από το play;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

για το θεμα του e-mail, θα μπεις στο mail σου- μενου-ρυθμισεις πατας στο e-mail σου πας διαχειριση ετικετων και σε καθε κατηγορια πχ. ''Κυρια'' η ''Κοινωνικα'' επιλεγεις στις ειδοποιησεις:Ειδοποιησεις ετικετας -Ειδοποιηση για καθε μυνημα- το ιδιο και στις αλλες κατηγοριες....

πιστευω να ειναι αυτο που θελεις αν καταλαβα καλα:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα και μιας και εγώ ανέφερα την αστεία μπαταρία θα το τονίσω ακόμη περισσότερο! Την μπαταρία την θεωρώ αστεία και ανεπαρκής. Το αν φταει η μπαταρία καθεαυτή ή οι κακογραμμένες εφαρμογές που έχει βάλει η LG, ουδόλως με ενδιαφέρει. εμένα με ενδιαφέρει οτι ενώ είναι εντελώς άδειο το τηλέφωνο χωρίς έχω βάλει ούτε μία εφαρμογή απο εμένα, χωρίς να έχω πειράξει τίποτα, μέσα σε 8 ώρες που ήταν standby έχει πέσει απο το 100% στο 89% οι χαρακτηρισμοί μου είναι τουλάχιστον επιεικείς.

Τώρα αν κάποιοι θεωρούν την LG ομάδα τους, εταιρεία τους, τσιφλίκι τους και νιώθουν οτι προσβάλλονται είναι δικό τους πρόβλημα και οχι δικό μου. Εγώ είμαι καταναλωτής και δεν είμαι υποστηριχτής κανενός, πόσο μάλλον στο τσάμπα.

αυτά και χωρίς φιλικότητα...

 

Καταρχην ποτε δεν ειρωενυτικα οπως κανατε οι 2 σας κ δεν με ενδιαφερει κιολας τ λετε..αλλα δεν μπορω να βλεπω τον εναν κ τον αλλον να λεει οτι θελει κ οτι θεωρει αυτος σωστο γιατι απλα βαριεται να ψαχτει λιγο..μην ζητας τα ρεστα απο κακεναν για την μπαταρια αν σου τρωει τοσο σε stand by(εσυ την διαλεξες τη συσκευη) προβλημα σου..εμενα μου βγαζει πανω απο 2 μερες stand by εσενα προφανως και οχι..αυτο λεει πολλα για το τι χρηστης ειμαι κ τι χρηστης εισαι...αν σε εθειξα τοσο δεν με ενδιαφερει καθολου..εσεις θελετε να το πατε off-topic και να ειρωνευτειτε...θελετε να συνεχισετε να απαντατε καντε το,δεν με απασχολει..απλα μην γραφεις τι αυτονομια εχεις κ εσυ κ κραζεις γιατι πολυ απλα δεν εψαξες οσο θα επρεπε..ασε κανεναν αλλον που ασχολειται να μιλησει. δικαιωμα σου αν δεν θες να ψαξεις..απλα θα μπορουσες να πεις με απλα λογια για καποιον που θελει ενα κινητο χωρις να ασχοληθει καθολου ουτε ροοτ ουτε τπτ πως εχει το θεμα της αυτονομιας κ να μην λες τα δικα σου!!! ...ααα και το αν ειμαι υποστηρικτης της lg επρεπε να δεις τι ελεγα σε αλλα ποστ οσο ειχα το htc κ οταν πρωτοπηρα το optimus μεχρι να ασχοληθω αν υποστηριζα την lg και τη γνωμη ειχα για την συγκεκριμενη μαρκα..δεν υποστηριζω κανεναν απο τη στιγμη που πληρωνω και δεν καλυπτομαι 100%..απλα αναφερεις κατι για μια ακομη φορα γιατι απλα ετσι γουσταρεις.

 

επισης καθολου φιλικα..

Edited by Nickozzz
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ποτε δεν ειρωενυτικα οπως κανατε οι 2 σας κ δεν με ενδιαφερει κιολας τ λετε..αλλα δεν μπορω να βλεπω τον εναν κ τον αλλον να λεει οτι θελει κ οτι θεωρει αυτος σωστο γιατι απλα βαριεται να ψαχτει λιγο..μην ζητας τα ρεστα απο κακεναν για την μπαταρια αν σου τρωει τοσο σε stand by(εσυ την διαλεξες τη συσκευη) προβλημα σου..εμενα μου βγαζει πανω απο 2 μερες stand by εσενα προφανως και οχι..αυτο λεει πολλα για το τι χρηστης ειμαι κ τι χρηστης εισαι...αν σε εθειξα τοσο δεν με ενδιαφερει καθολου..εσεις θελετε να το πατε off-topic και να ειρωνευτειτε...θελετε να συνεχισετε να απαντατε καντε το,δεν με απασχολει..απλα μην γραφεις τι αυτονομια εχεις κ εσυ κ κραζεις γιατι πολυ απλα δεν εψαξες οσο θα επρεπε..ασε κανεναν αλλον που ασχολειται να μιλησει. δικαιωμα σου αν δεν θες να ψαξεις..απλα θα μπορουσες να πεις με απλα λογια για καποιον που θελει ενα κινητο χωρις να ασχοληθει καθολου ουτε ροοτ ουτε τπτ πως εχει το θεμα της αυτονομιας κ να μην λες τα δικα σου!!!

 

επισης καθολου φιλικα..

 

Είσαι λάθος αν νομίζεις πως ειρωνευτικα (κάθε άλλο, απάντησα στο ίδιο ίσως και καλύτερο ύφος από το δικό σου). Θα μπορούσες να εκφράσεις την αντίθεση σου με πιο όμορφο τρόπο.

Και παλι ωστοσο, αναφέρεσαι σε 2 ημέρες standby; Χωρίς internet, χωρις να σερφαρεις, χωρίς να παίξεις κάποιο παιχνίδι; Τότε τι να το κάνω το smartphone; Να λέω ότι το έχω;

Όσο για το αν θα πρέπει να μιλήσει κάποιος που ξέρει η όχι είσαι τελείως φάουλ. Όλοι έχουμε την γνώμη μας και όλοι έχουμε το δικαίωμα να την εκφράσουμε. Ακόμη και αν είναι λάθος.

Και τέλος, σαν χρήστης smartphone προφανώς και θα ξέρεις ότι η διάρκεια εξαρτάται από την χρήση που κάνει κάποιος στο τηλέφωνο του. Προσωπικά, με την χρήση που κάνω και αυτό αλλά και το προηγούμενο κινητό μου, μπορώ να πω πως το 4Χ καταναλώνει πολλή μπαταρια. Δεν με απασχολεί αν θα πρέπει να κάνω κάτι για να βελτιωθεί η κατάσταση (που το έχω ψάξει αρκετά και θα το κάνω κάποια στιγμή.) αλλά εφόσον έσταξα 250 ευρώ, θέλω να μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό χωρίς να φοβάμαι μήπως κλείσει από μπαταρία.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος αν νομίζεις πως ειρωνευτικα (κάθε άλλο, απάντησα στο ίδιο ίσως και καλύτερο ύφος από το δικό σου). Θα μπορούσες να εκφράσεις την αντίθεση σου με πιο όμορφο τρόπο.

Και παλι ωστοσο, αναφέρεσαι σε 2 ημέρες standby; Χωρίς internet, χωρις να σερφαρεις, χωρίς να παίξεις κάποιο παιχνίδι; Τότε τι να το κάνω το smartphone; Να λέω ότι το έχω;

Όσο για το αν θα πρέπει να μιλήσει κάποιος που ξέρει η όχι είσαι τελείως φάουλ. Όλοι έχουμε την γνώμη μας και όλοι έχουμε το δικαίωμα να την εκφράσουμε. Ακόμη και αν είναι λάθος.

Και τέλος, σαν χρήστης smartphone προφανώς και θα ξέρεις ότι η διάρκεια εξαρτάται από την χρήση που κάνει κάποιος στο τηλέφωνο του. Προσωπικά, με την χρήση που κάνω και αυτό αλλά και το προηγούμενο κινητό μου, μπορώ να πω πως το 4Χ καταναλώνει πολλή μπαταρια. Δεν με απασχολεί αν θα πρέπει να κάνω κάτι για να βελτιωθεί η κατάσταση (που το έχω ψάξει αρκετά και θα το κάνω κάποια στιγμή.) αλλά εφόσον έσταξα 250 ευρώ, θέλω να μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό χωρίς να φοβάμαι μήπως κλείσει από μπαταρία.

 

κοιτα εκανα λαθος δεν ηταν stand by..ειχα για την ακριβεια να σου δωσω να καταλαβεις απο τις ρυθμισεις μπαταρια σε χρηση ελεγε η συσκευη 2 μερες 22 ωρες και κατι λεπτα..κ ειχα μιλησει 28 λεπτα την μια μερα με 45 λεπτα wifi κ κατι μηνυματα και την επομενη ειχα μιληησει 23 λεπτα και update εφαρμογες απο το store κανα 25λεπτο(τα ειχα σημειωσει γτ μ εκανε εντυπωση)..κ οταν το εβαλα στη φορτιση ειχα σκοπο να βγω κ ειχε ακομα φαντασου 23%..που με καμια δυναμη δεν θα ειχε τοσο πριν βαλω μεσα το greenidy και το titanium..κ οσων αφορα το θεμα μας εγω ειπα κ το ξαναλεω ειναι δικαιωμα το καθενος να λεει οτι θελει αρκει να το εκφερει σωστα..κ εγω ελεγα να παρω καινουρια μπαταρια αλλα ασχοληθηκα και ψαχτηκα αρκετα κ το προτεινα για να μην μπει ο καθενας στην διαδικασια..το optimus το πηρα απο αναγκη γιατι το προηγουμενο μου πηρε νερα το Htc κ με Budget max 300 ευρω επρεπε να βρω κατι καλυτερο απο αυτο που ηδη ειχα και στραφηκα εκει μεσα σε 2 μερες αναζητησης συσκευης..τωρα εγιναν αναφορες οτι ειμαι υποστηρηκτης και τα σχετικα..εγω το θεμα το τελειωνω εδω αν θες εσυ ή ο φιλος να ειρωνευτειτε κ αλλο δικαιωμα σας!!κανε εναν ελεγχο να δεις τον τονο που μιλαω και αν ειρωνευτηκα ποτε κανεναν..κ οτι βρω το παραθετω μετα απο ψαξιμο για να βοηθησω κ τους υπολοιπους!!

Link to comment
Share on other sites

@Telis_pq στο service της LG έχουν ένα stand μπροστά στη γραμματεία με προσόψεις.Αν θυμάμαι καλά η πρόσοψη κάνει γύρω στα 15-20 ευρώ ( μπορεί να κάνω και λάθος ).Πετάξου από εκεί πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη κίνηση.

 

@sado, έχεις τσεκάρει μέσω του GSAMBattery monitor ποιες εφαρμογές σου κάνουν μεγάλο drain στη μπαταρία; Στο ρωτάω γιατί 11% σε sleep δεν είναι κοινό φαινόμενο του 4Χ.Εντάξει να παραπονιέστε για τη μπαταρία σε χρήση internet/gps/games αλλά όχι και σε sleep.Εκεί είναι άριστη στην πλειοψηφία των κατόχων οπότε ψάξτε να δείτε τι γίνεται στο κινητό σας.Δες και σε ποιες εφαρμογές έχεις θέσει auto update μήπως και είναι αυτές που ξυπνούν το κινητό σου από το βαθύ ύπνο.

 

Παιδιά μίλησα με τον developer του Tegra σχετικά με τον κόφτη γρήγορης φόρτισης λόγω υψηλής θερμοκρασίας και η απάντηση ήταν η εξής :

"Yes why not as that can be added in the brightness patcher itself! It may take time to sort the problem but we will do it :)"

 

Υπομονή λοιπόν για όσους θέλετε να διορθωθεί κι αυτό :) Το "we" να μην έλεγε και θα ήταν ακόμα καλύτερα :p ( δεν νομίζω ότι μπορώ να τον βοηθήσω όπως με το patch της φωτεινότητας μιας και δεν έχω ιδέα ποιο αρχείο τρέχει το scirpt αυτού του 2ου κόφτη )

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες ημέρες είχα τρελαθεί με τα system Wakelocks, deep sleep καλό ούτε για δείγμα. Μέχρι που άλλαξα governor (conservative) και βρήκα την ηρεμία μου εγώ και το deep sleep το κινητό μου! Screenshot δεν μπορώ να ανεβάσω μιας και χάλασε πάλι το laptop μου.

Αυτή τη στιγμή είναι στα 2μιση λεπτά τηλέφωνα, 1 ώρα και 25 λεπτά οθόνη, wifi 55 λεπτά από τις 9:30 το πρωί(100%) και τώρα 68%.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εκανα λαθος δεν ηταν stand by..ειχα για την ακριβεια να σου δωσω να καταλαβεις απο τις ρυθμισεις μπαταρια σε χρηση ελεγε η συσκευη 2 μερες 22 ωρες και κατι λεπτα..κ ειχα μιλησει 28 λεπτα την μια μερα με 45 λεπτα wifi κ κατι μηνυματα και την επομενη ειχα μιληησει 23 λεπτα και update εφαρμογες απο το store κανα 25λεπτο(τα ειχα σημειωσει γτ μ εκανε εντυπωση)..κ οταν το εβαλα στη φορτιση ειχα σκοπο να βγω κ ειχε ακομα φαντασου 23%..που με καμια δυναμη δεν θα ειχε τοσο πριν βαλω μεσα το greenidy και το titanium..κ οσων αφορα το θεμα μας εγω ειπα κ το ξαναλεω ειναι δικαιωμα το καθενος να λεει οτι θελει αρκει να το εκφερει σωστα..κ εγω ελεγα να παρω καινουρια μπαταρια αλλα ασχοληθηκα και ψαχτηκα αρκετα κ το προτεινα για να μην μπει ο καθενας στην διαδικασια..το optimus το πηρα απο αναγκη γιατι το προηγουμενο μου πηρε νερα το Htc κ με Budget max 300 ευρω επρεπε να βρω κατι καλυτερο απο αυτο που ηδη ειχα και στραφηκα εκει μεσα σε 2 μερες αναζητησης συσκευης..τωρα εγιναν αναφορες οτι ειμαι υποστηρηκτης και τα σχετικα..εγω το θεμα το τελειωνω εδω αν θες εσυ ή ο φιλος να ειρωνευτειτε κ αλλο δικαιωμα σας!!κανε εναν ελεγχο να δεις τον τονο που μιλαω και αν ειρωνευτηκα ποτε κανεναν..κ οτι βρω το παραθετω μετα απο ψαξιμο για να βοηθησω κ τους υπολοιπους!!

 

Εξακολουθείς να λες για ειρωνείες κλπ, πράγμα που στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον δεν ισχύει (και ξαναλέω, σε αντίθεση με τον δικό σου τρόπο στο πρώτο σου post).

Ο τρόπος που κατέληξες στην συσκευή είναι ακριβώς ίδιος με τον δικό μου (μετά από πρόβλημα της προηγούμενης, έρευνα κλπ) μόνο που σου ξαναλέω πως εγώ το έψαξα πολύ περισσότερο το θέμα και κατέληξα στο 4Χ!

Εν πάση περιπτώσει, η κατανάλωση που γράφεις είναι πολλή καλή, αν και η χρήση είναι αρκετά μικρή για τα δεδομένα μου (έχω όλη μέρα WiFi ανοιχτό και καμιά φορά αν δεν έχω WiFi, έχω 3G) επίσης χρησιμοποιώ αρκετά το Viber.

Όταν έχεις μια τέτοια κινητάρα στην τσέπη σου, θέλεις να το σκαλίζεις.

Καταλήγω λοιπόν (κάνοντας και σύγκριση αυτήν την φορά) πως το Xperia Neo V που είχα, είχε πολύ καλύτερη αυτονομία από του 4X στην χρήση που το κάνω εγώ! Και το Xperia Neo V σε άλλους χρήστες είχε την 3πλάσια αυτονομία από την δική μου, αλλά και εκείνοι έκαναν πιο ελαφριά χρήση του κινητού.

Νομίζω πως είναι πιο σαφές τώρα το θέμα.

 

Στο ρωτάω γιατί 11% σε sleep δεν είναι κοινό φαινόμενο του 4Χ.Εντάξει να παραπονιέστε για τη μπαταρία σε χρήση internet/gps/games αλλά όχι και σε sleep.Εκεί είναι άριστη στην πλειοψηφία των κατόχων οπότε ψάξτε να δείτε τι γίνεται στο κινητό σας.

 

Ομοίως (και συνεχίζοντας την απάντηση στον Nickozzz) 10-15-20% κατανάλωση το βράδυ έστω και με ανοιχτό το WiFi αλλά σε stand by την συσκευή, μου φάνηκε και εμένα υπερβολικά ύποπτη. Φυσικά δεν χρειάστηκε να μπω εδώ, στο XDA ή να κάνω αναζήτηση στο google για το τι πρέπει να κάνω. Έτσι λοιπόν, μπήκα να δω ποιες είναι οι περιττές εφαρμογές που τρέχουν και έπεσα πάνω στους «πολυαγαπημένους»* μου χάρτες της Google (που τους είχα ξηλώσει στις προηγούμενες συσκευές μου). Την έκανα freeze και από τότε η κατανάλωση το βράδυ είναι 5-6% maximum με WiFi ανοιχτό.

Σίγουρα υπάρχουν και αρκετές ακόμη εφαρμογές που πρέπει να ξηλωθούν και είναι εντελώς άχρηστες, αλλά το κινητό είναι 2 εβδομάδων. Δεν θέλω να το σκαλίσω τόσο πολλή ακόμη γιατί 1ον θέλω να «μάθω» την συσκευή όπως είναι από την μάνα του (κατανάλωση, σήμα GPS, προβλήματα bluetooth/WiFi/3G κλπ) και μετά να πέσω με τα μούτρα στις Custom ROM (ίσως) και 2ον γιατί πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το κινητό όλη μέρα αυτόν τον καιρό.

 

Καμιά φορά λοιπόν, ορισμένοι χρήστες δεν χρειάζεται καν να ψάξουν το θέμα μιας και γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν. Αρκεί να ξέρουν ποιες εφαρμογές είναι ασφαλές να παγώσουν/ξηλώσουν.

 

*Εδώ και μόνο εδώ είναι η ειρωνεία.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ...χθες το παρήγγειλα και θα το έχω στα χέρια μου την τετάρτη ...έκανα καλή επιλογή ? αξίζει για τα λεφτά του (299 από πλαίσιο )...και τι είναι το NFC και πώς χρησιμοποιείτε ? Edited by giwrgos1111
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρεμηστε λιγακι για να μην ερθει καμια "καμπανα" .

 

Εχοντας διαβασει τα λεγομενα του καθενος να πω και εγω τι πιστευω μιας και ηταν η συσκευη που μεσα σε βαθος 8ετιας , κρατησα περισσοτερο στην κατοχη μου !

 

Οπως μερικοι ξερετε και ολοι βλεπετε , εχω ενα νεξους 7 πλεον το οποιο εχει ιδια cpu αλλα στο 1,3 και ιδιο τυπο οθονης (ips) .Mε την μπαταρια των 4.435 η 4.325 δεν θυμαμαι τι απο τα 2 , βγαζω περιπου 5 μιση με 6 ωρες οθονης παιζοντας και καμια ωρα συνολικα και γυρω στο 4ωρο παιζοντας συνεχεια.Εχω Modded stock rom 4.3 .

Ανοιγω παρενθεση και λεω πως ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ , οποιος δεν εχει ορεξη να κανει ρουτ , να μονταρει και γενικα δεν θελει να βελτιστοποιησει τη συσκευη του , τοτε καλυτερα να δωσει 50€ να παρει ενα απλο κινητο και οχι 250.Αν σκεφτονταν ετσι oι devs , τοτε δε θα επρεπε να υπαρχει καμια παρεμβαση σε S4 , note 2 κλπ μιας και απο αποδοση αλλα και αυτονομια πανε μια χαρα οπως εχω διαβασει ...Ελα ομως που εκει ειναι που δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις απο custom....κατι !Κλεινω την παρενθεση.

Ακομα λοιπον και τωρα που εχω αυτη την ικανοποιητικη αυτονομια , δεν μπορω να μην πειραξω ακομα περισσοτερο τον χρονισμο και αλλες ρυθμισεις του.Εχοντας franco kernel και την εφαρμογη του , μου δινεται η δυνατοτητα να εχω ξεχωριστο προφιλ χρονισμου για καθε εφαρμογη.Πχ στο tapatalk χρειαζομαι πανω απο 640mhz ;; Σε ενα παιχνιδι με διαμαντακια πανω απο 750 ;; OXI , τρεχουν το ιδιο νερο ακομα και με το 1,3 αλλα αφου μπορω γιατι να το αφησω ετσι ; Δεν το αφησα λοιπον.

Την ιδια τακτικη εφαρμοζα και στο 4Χ , τα 1500mhz ειναι να χαμε να λεγαμε , αν το ΙU ειναι ελαφρυ ειτε τρεχει στο 1,5 ειτε στο 1,0 ειναι το ιδιο. Ποτε δεν αφησα το τηλεφωνο στο 1,5 περα απο καποιο benchmark . Συμφωνω οτι ειναι μεγαλο φαουλ ολοι οι κοφτες που εχει λογω θερμοτητας αλλα ευτυχως παρακαμπτοται ευκολα , συμφωνω οτι το Gps θα μπορουσε να ειναι καλυτερο αλλα και αυτο διορθωνεται .

Οποιος θελει το κατι παραπανω ψαχνει , πειραζει , παιδευεται και καποια στιγμη θα το εχει , αλλιως χωρις πολλα πολλα παει και αγοραζει την κορυφαια συσκευη της αγορας να τελειωνει η ιστορια.

 

Ημουν απο αυτους που το εδωσα γιατι μου την βιδωσε μια μερα η αυτονομια του.Εχασα ομως την καμερα του (ευτυχως υπαρχει το 2Χ της γυναικας για αυτη την δουλεια) και φυσικα το τηλεφωνο (δεν την παλευω με το smart 2) .Τωρα που μιλαμε ,αν μπορουσα να δωσω το ,χαραγμενοστην οθονη απο τον γιο μου, nexus 7 + το smart 2 για να το ξαναπαρω , θα το εκανα μιας και λεφτα δεν υπαρχουν ουτε για αστειο και δεν αναμενεται να υπαρξουν για πολυ καιρο.

 

Ας το παρουμε αποφαση , αυτο το τηλ με τα κουσουρια που εχει , η το μισεις η το αγαπας .Εγω πιστευω οτι ανηκω στην δευτερη κατηγορια.

Οτι εγραψα αφορα τον εαυτο μου και κανενα αλλο για να μην παρεξηγηθω.

 

On topic : Δυστυχως επι της εποχης που το χα δεν υπηρχε αυτη η ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2403624 που εχει οσα θελαμε εμεις τοτε μαζι : g lockscreen , crt effect , qslide και στοκ ρομ πανω απο ολα !

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

@giwrgo1111,το Ο4Χ ψηφίστηκε ως το πιο value for money κινητό στα βραβεία του myphone ακόμα κι όταν η τιμή του ήταν πολύ πιο πάνω από την τιμή που το αγόρασες, οπότε σαφώς έκανες πολύ καλή επιλογή σύμφωνα με τη γνώμη της πλειοψηφίας του myphone και όχι μόνο τη δική μου.

 

Δεν θα ικανοποιηθείς από τη μπαταρία του σε χρήση ( ανάλογα τη χρήση βέβαια ), από το GPS δέκτη του ( αν και λύνεται μερικώς αυτό το θέμα ) , από την κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και από το ότι θα σου ζεσταίνεται αν κι αυτό δεν είναι πρακτικό πρόβλημα.

 

Κατά τ' άλλα θα είναι ένα κινητό που θα σε εντυπωσιάσει με την οθονάρα του και το οποίο δεν θα σου παγώνει,δεν θα σου κολλάει και δεν θα σου κάνει ποτέ restart σε αντίθεση με άλλα δήθεν super κινητά,ονόματα δεν λέμε.Όσο για την κάμερα, θα μείνεις ικανοποιημένος από τις φωτό ημέρας σε εξωτερικούς χώρους.

 

Όσο για το NFC,προς το παρόν δεν έχω κανέναν γνωστό μου που να το χρησιμοποιεί οπότε απενεργοποίησέ το με το που πάρεις το κινητό για να γλιτώσεις μπαταρία.Τι κάνει; Το εξής : http://el.wikipedia.org/wiki/NFC (διάβασε την παράγραφο της Χρησιμότητας )

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

@giwrgo1111,το Ο4Χ ψηφίστηκε ως το πιο value for money κινητό στα βραβεία του myphone ακόμα κι όταν η τιμή του ήταν πολύ πιο πάνω από την τιμή που το αγόρασες, οπότε σαφώς έκανες πολύ καλή επιλογή σύμφωνα με τη γνώμη της πλειοψηφίας του myphone και όχι μόνο τη δική μου.

 

Δεν θα ικανοποιηθείς από τη μπαταρία του σε χρήση ( ανάλογα τη χρήση βέβαια ), από το GPS δέκτη του ( αν και λύνεται μερικώς αυτό το θέμα ) , από την κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και από το ότι θα σου ζεσταίνεται αν κι αυτό δεν είναι πρακτικό πρόβλημα.

 

Κατά τ' άλλα θα είναι ένα κινητό που θα σε εντυπωσιάσει με την οθονάρα του και το οποίο δεν θα σου παγώνει,δεν θα σου κολλάει και δεν θα σου κάνει ποτέ restart σε αντίθεση με άλλα δήθεν super κινητά,ονόματα δεν λέμε.Όσο για την κάμερα, θα μείνεις ικανοποιημένος από τις φωτό ημέρας σε εξωτερικούς χώρους.

 

Όσο για το NFC,προς το παρόν δεν έχω κανέναν γνωστό μου που να το χρησιμοποιεί οπότε απενεργοποίησέ το με το που πάρεις το κινητό για να γλιτώσεις μπαταρία.Τι κάνει; Το εξής : http://el.wikipedia.org/wiki/NFC (διάβασε την παράγραφο της Χρησιμότητας )

 

άρα προς το παρόν (δλδ μέχρι να επεκταθεί ) είναι άχρηστο ..

Link to comment
Share on other sites

Αχρηστο ειναι ...Μια φορα δοκιμασα να στειλω αρχειο μεσω αυτου και μεχρι να το βρω εκανα 3 φορες το χρονο απο το να το εστελνα με bluetooth...

Ενα πραγμα μου εξηγεις ; Γιατι πηρες αυτο με 300€ απο το Πλαισιο και δεν πηρες με 315€ το G απο καποιο internet-ομαγαζο ;

Link to comment
Share on other sites

Ας το παρουμε αποφαση , αυτο το τηλ με τα κουσουρια που εχει , η το μισεις η το αγαπας .Εγω πιστευω οτι ανηκω στην δευτερη κατηγορια.

Οτι εγραψα αφορα τον εαυτο μου και κανενα αλλο για να μην παρεξηγηθω.

 

Ευτυχώς -προς το παρόν τουλάχιστον- ανήκω κι εγώ στην 2η κατηγορία! Φυσικά και είναι super το τηλέφωνο και το συστήνω ανεπιφύλακτα, δεν παύει όμως να έχει τα όποια κουσούρια, όπως λες κι εσύ!

Η διαφορετικότητα της άποψης που έχουμε εγώ και ο φίλος Nickozzz (και εσύ, αν κρίνω από τα συμφραζόμενα) είναι στο ότι εγώ υποστηρίζω πως αφού έδωσα λεφτά για να πάρω κάτι καινούργιο, απαιτώ να δουλεύει και σωστά (είτε έχει bug το GPS, είτε οι εφαρμογές και καταναλώνουν πολλή μπαταρία κλπ). Δεν είναι λογική αυτή για μια εταιρία.

Δηλαδή τι, θα βγάζουν μια συσκευή (είτε LG, είτε Samsung, είτε Sony, είτε Apple) ελαττωματική και θα λένε «έλα μωρέ, θα κατεβάσουν καμιά εφαρμογή από το store, θα περάσουν καμία mod-ιά από τους xda και όλα καλά»; Sorry αλλά είμαι καταναλωτής και απαιτώ τα λεφτά που δίνω (είτε είναι 50 είτε 500) να κάνουν αυτά που πρέπει και όχι να πρέπει να δίνω εξτρά λεφτά (βλ. Tegra overclock) για να φέρω το κινητό στην κατάσταση που αυτοί (εκάστοτε εταιρία) θα πρέπει να έχουν.

 

Και φυσικά, όλα αυτά τα γράφω απόλυτα ήρεμα χωρίς να χαρακτηρίζω-προσβάλω (θέλω να πιστεύω), όπως επίσης πιστεύω πως έχουν να κάνουν με το κινητό (άρα δεν είναι off topic), οπότε το θέμα «καμπάνας» δεν νομίζω να ισχύει :p (humor, για να μη παρεξηγηθώ)

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αχρηστο ειναι ...Μια φορα δοκιμασα να στειλω αρχειο μεσω αυτου και μεχρι να το βρω εκανα 3 φορες το χρονο απο το να το εστελνα με bluetooth...

Ενα πραγμα μου εξηγεις ; Γιατι πηρες αυτο με 300€ απο το Πλαισιο και δεν πηρες με 315€ το G απο καποιο internet-ομαγαζο ;

 

για αυτό ξεκίνησα αλλά επδ θα το αγόραζα με πιστωτική συγκεκριμένα american express πράγμα που σημαίνει οτί περιορίζομαι σε καταστήματα το g μαζί με 20 δόσεις εύγενε 420 περίπου οπότε...κατέληξα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς -προς το παρόν τουλάχιστον- ανήκω κι εγώ στην 2η κατηγορία! Φυσικά και είναι super το τηλέφωνο και το συστήνω ανεπιφύλακτα, δεν παύει όμως να έχει τα όποια κουσούρια, όπως λες κι εσύ!

Η διαφορετικότητα της άποψης που έχουμε εγώ και ο φίλος Nickozzz (και εσύ, αν κρίνω από τα συμφραζόμενα) είναι στο ότι εγώ υποστηρίζω πως αφού έδωσα λεφτά για να πάρω κάτι καινούργιο, απαιτώ να δουλεύει και σωστά (είτε έχει bug το GPS, είτε οι εφαρμογές και καταναλώνουν πολλή μπαταρία κλπ). Δεν είναι λογική αυτή για μια εταιρία.

Δηλαδή τι, θα βγάζουν μια συσκευή (είτε LG, είτε Samsung, είτε Sony, είτε Apple) ελαττωματική και θα λένε «έλα μωρέ, θα κατεβάσουν καμιά εφαρμογή από το store, θα περάσουν καμία mod-ιά από τους xda και όλα καλά»; Sorry αλλά είμαι καταναλωτής και απαιτώ τα λεφτά που δίνω (είτε είναι 50 είτε 500) να κάνουν αυτά που πρέπει και όχι να πρέπει να δίνω εξτρά λεφτά (βλ. Tegra overclock) για να φέρω το κινητό στην κατάσταση που αυτοί (εκάστοτε εταιρία) θα πρέπει να έχουν.

 

Και φυσικά, όλα αυτά τα γράφω απόλυτα ήρεμα χωρίς να χαρακτηρίζω-προσβάλω (θέλω να πιστεύω), όπως επίσης πιστεύω πως έχουν να κάνουν με το κινητό (άρα δεν είναι off topic), οπότε το θέμα «καμπάνας» δεν νομίζω να ισχύει :p (humor, για να μη παρεξηγηθώ)

Η απαιτηση σου ειναι λογικη και ετσι θα επρεπε να ειναι η καθε συσκευη και οχι μονο.μεχρι πριν 10 μερες που ειχε το 4Χ κοντα 230 , ας ειμαστε ειλικρινεις , τιποτα δεν το κοντραρε σε αυτα τα λεφτα και τα διπλα κουσουρια να ειχε...

Απο εδω και περα , για αυτο και ρωτησα και τον φιλο πιο πανω , ποιος δε θα δωσει λιιιιιγα παραπανω και δεν θα παρει το G , που κατα γενικη ομολογια ειναι οτι καλυτερο στην αξια που εχει τωρα (μιλωντας για κανουργιο φυσικα μιας και στα 200€ που εχει το 4Χ σε αγγελιες και παλι δεν εχει αντιπαλο)

 

Ποσες φορες λογοκριθηκε το s3 για τα αδικαιολογητα lags με out of the box λογισμικο , ποσοι δεν αλλαξαν ρομ για αυτον αλλα και αλλους λογους ; Η τελειοτητα δεν υπαρχει πουθενα , παντα καποιος θα βρεθει που θα αξιωσει κατι περισσοτερο (κλειδωνει το gps σε 10s ? θα το κανω να γινεται σε 5s σου λεει)

Link to comment
Share on other sites

για αυτό ξεκίνησα αλλά επδ θα το αγόραζα με πιστωτική συγκεκριμένα american express πράγμα που σημαίνει οτί περιορίζομαι σε καταστήματα το g μαζί με 20 δόσεις εύγενε 420 περίπου οπότε...κατέληξα εδώ

 

Ρωτησες σε καποιο αλλο καταστηματα ηλεκτρονικα και προεκυψαν αυτα τα ποσα με δοσεις , δεν δεχονταν την καρτα σου μηπως ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ τι να πω για την μπαταρία δηλαδή... έχει ξεφύγει η κατάσταση και το έχω 2 εβδομάδες όλο κι όλο... Ενδεικτικά: Το φορτίζω και το βγάζω στις 4 το πρωί από την πρίζα, κλειστό wi-fi 3g τα πάντα.10 το πρωί η μπαταρία ήταν στο 80%!!!!!Τι στο διάολο να κάνω; Κατέβασα κι αυτό GSAMBattery monitor και μου βγάζει phone radio 37.10%...

Στην καρτέλα που λέει επάνω app sucker (βέβαια το μηδένισα καταλάθος...)πριν έλεγε ένα τρελό ποσοστό στο system(wakelock) και στο σύστημα android...

Δεν θέλω να κάνω root το τηλέφωνο για την ώρα τουλάχιστον, αν και πιστεύω ότι η κατανάλωση της μπαταρίας είναι τρελή... Να το κάνω επαναφορά εργοστασιακών, θα αλλάξει κάτι; Υπάρχουν άλλες λύσεις; Κι αυτά τα wakelocks τι ακριβώς κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ένας νέος κάτοχος με 4χ.

Το κινητό φοράει JB. Ολα καλα στο κινητο εκτός της αστείας μπαταρίας και ότι χρησιμοποιεί μονίμως 800+ ΜΒ απο το 1GB της μνήμης.

Εσάς χρησιμοποιεί τόση πολυ μνήμη όταν ειναι σε idle κατάσταση;;

Μήπως θα ήταν καλύτερα να του εβαζα την ICS;;

Μπορει να μπει "καθαρό" android και όχι της LG;

 

Έχω διαβάσει για το "καθάρισμα" απο τις άχρηστες εφαρμογές που τρέχουν μονίμως και αν και είμαι rookie σε πειράγματα, θα το δοκιμάσω αν δεν βρω άλλη λύση και ο Θεός βοηθός...

H μνήμη RAM δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλεί.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχει περισσότερη άδεια. Το λειτουργικό ξέρει πότε πρέπει να πάρει πίσω τη RAM από μια εφαρμογή.

 

Για τη μπαταρία, δες τι απάντησαν σε εμένα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4842146#post4842146.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κανε ρουτ.

 

Ολα τα υπολοιπα θα σου φανε χρονο και θα σε κουρασουν....Μονο την δουλεια που κανει το greenify δεν την βρισκεις αλλου και μονο με ρουτ δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

αυτοί που δέχονται την κάρτα μου είναι τύπου public κλπ ...οπότε βγένει αυτό το αποτέλεσμα ...τα σκρουτζομαγαζα ή δεν δεχόντουσαν αγορές με πιστωτική ή δεν δεχόντουσαν μόνο visa και mastercard
Link to comment
Share on other sites

Κανε ρουτ.

 

Ολα τα υπολοιπα θα σου φανε χρονο και θα σε κουρασουν....Μονο την δουλεια που κανει το greenify δεν την βρισκεις αλλου και μονο με ρουτ δουλευει...

 

Δεν θέλω να κάνω root γιατί δεν το θεωρώ φυσιολογικό να μου τρώει τόση μπαταρία σε αδράνεια. Να έτρωγε 5% να το καταλάβω, 20% σε 6 ώρες; Κάτι μου βρωμάει κατάλαβες; Δεν μπορεί να μην υπάρχει άλλη λύση.... Σε κανέναν δεν καταναλώνει τόση μπαταρία σε αδράνεια και με τα πάντα κλειστά. Και να πω ότι έχω και τίποτα τρελές εφαρμογές... Ακόμη και τα automatic updates έχω απενεργοποιήσει... Φοβάμαι μήπως έχει κανένα θέμα το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Τα wakelocks δεν τα εχουν ολοι και πραγματικα περιεργο ειναι που δεν ξερει κανεις σε τι οφειλονται...Οτι και να εχουν ρουτ και μη . Το μονο που μπορω να σου συστησω ειναι :

 

1ον : Να επικοινωνησεις με LG και να δεις τι θα σου πουν , μηπως πραγματικα κατι τρεχει με την συσκευη .

2ον : Να κανεις wipe και να δεις μηπως αλλαξει η συμπεριφορα του.

3ον : Να κανεις ρουτ και να ξεφορτωθεις οτι δεν θες απο μεσα , μηπως ετσι αλλαξει η κατασταση και φταινε και οι χαρτες πχ που αποδεδειγμενα εχουν φερουν ευθυνη.

4ον : Να μπεις στην ολη διαδικασια εφοσον τιποτα απο τα παραπανω σε καλυψει να βαλεις καστομ ρομ οπου εκει τα wakelocks ειναι κατι που εχει διορθωθει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...