Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποια έκδοση θέλετε, θα τη βρείτε στο sammobile. Πάτε στο firmwares επιλέξτε κινητό, χώρα κ.τ.λ. και μπορείτε να κατεβάσετε οποιαδήποτε επίσημη έκδοση θέλετε (2.3, 4.1).

 

Το κινητό σε έκδοση 4.1 είναι πιο λειτουργικό όσον αφορά την λειτουργία σαν απλό τηλέφωνο. Προσωπικά δεν είδα διαφορά στην μπαταρία, μόνο όταν πρόκειται για wifi πέφτει απότομα. Επίσης, εγώ είχα πρόβλημα με τα παιχνίδια. Στην 2.3 ήταν πιο ελαφριά και γρήγορα. Πρόσφατα όμως το έλυσα αυτό το πρόβλημα και το κινητό είναι στα καλύτερά του. Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να ανεβάσω βίντεο στο youtube και να δώσω έναν οδηγό για το τι έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

mixalhs το ειχα δοκιμασει πιο παλια αλλα αν θυμαμαι καλα δεν μου εκανε κατι :/

για αυτο υπαρχει καμια λυση;

 

edit: λοιπον το εκανα δεν τσεκαρα το root mode γιατι μου βγαζει root dinied επειδη δεν το εχω κανει ροοτ

και μου βγαζει com.android not found on phone και με πετα σε κληση με εναν αριθμο και κατι # το οποιο μετα μου βγαζει mmi ολοκληρωθηκε..

αλλα δεν μου το αναγνωριζει ως eur

 

επειδη δεν πηρα καποια απαντηση το κανω update το ποστ μου..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έβαλα στο κινητό μας την CM10.1 συγκεκριμένα αυτήν εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2452315

 

Μιλάμε για τελειως άλλο τηλέφωνο, no lag.

Είναι απίστευτη η διαφορά

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έβαλα στο κινητό μας την CM10.1 συγκεκριμένα αυτήν εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2452315

 

Μιλάμε για τελειως άλλο τηλέφωνο, no lag.

Είναι απίστευτη η διαφορά

 

Αυτή έχω βάλει και εγώ τώρα..... Είχα του Κυριλλου αλλά την έβαλα για αλλαγή και κόλλησα....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλούσε στη cm10.1 είναι ότι δεν είχε ραδιόφωνο. Προσπάθησα με το spirit FM αλλά δε τα κατάφερα. Σήμερα είδα αυτό και επιτέλους παίζει...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2411047

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να την περάσω και γω την 10.1 αλλά με φοβίζει αυτό το low in-come volume.

 

Αυτό διορθώνεται με το fix που είναι εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2416197

 

την εβαλα δεν μου αναγνωριζει την sim!τι να φταιει?

 

Εγώ πέρασα πρώτα την MG2 την ρώσικη και μετά πέρασα την CM10.1 από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2452315

και δεν έχω πρόβλημα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Με επίσημη ROM, nonroot, πως μπορώ να βγάζω screenshots?

 

Κρατας πατημένα για 3-4 sec τα κουμπια Home+power

Edited by nikolas1274
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....θα ήθελα τη βοήθειά σας!! Αγόρασα το ace 2(GT I8160P) από σκρουτζομάγαζο αρχές Αυγούστου και είχε (και έχει) Android 4.1.2. με RAM 624 ΜΒ. Το σύνδεσα σήμερα στο Kies και μου προτείνει ενημέρωση απο : PDA:ME1/PHONE:ME1/CSC:ME1 (DBT) σε PDA:MG2/PHONE:MG2/CSC:MG2 (DBT). Ποια η διαφορά τους; Να κάνω την ενημέρωση ή θα έχω προβλήματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Καινουριος στο φορουμ, για να θεσω το προβληματακι μου. Εχω το ace 2 , την εκδοση της COSMOTE (COS) και μολις χθες μου εκανε αναβαθμιση στο JB. Απο οτι διαβασα στα γρηγορα σε προηγουμενες σελιδες καθως ειναι η MG2 εκδοση του Ιουλιου θα επρεπε να αναγνωριζει 624 MB μνημης, ανταυτου ομως εχει και παλι 400κατι οπως και με την GB που ειχε πριν. Παρουσιαζει ενα σχετικο lag στηνεναλλαγη μεταξυ εφαρμογων και θα ηθελα να ξερω αν η αυξηση της μνημης μπορει να γινει με καποιον τροπο αλλον απο το να φλασαρω το mem patch για το οποιο διαβασα καποιες σελιδες πριν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα. Καινουριος στο φορουμ, για να θεσω το προβληματακι μου. Εχω το ace 2 , την εκδοση της COSMOTE (COS) και μολις χθες μου εκανε αναβαθμιση στο JB. Απο οτι διαβασα στα γρηγορα σε προηγουμενες σελιδες καθως ειναι η MG2 εκδοση του Ιουλιου θα επρεπε να αναγνωριζει 624 MB μνημης, ανταυτου ομως εχει και παλι 400κατι οπως και με την GB που ειχε πριν. Παρουσιαζει ενα σχετικο lag στηνεναλλαγη μεταξυ εφαρμογων και θα ηθελα να ξερω αν η αυξηση της μνημης μπορει να γινει με καποιον τροπο αλλον απο το να φλασαρω το mem patch για το οποιο διαβασα καποιες σελιδες πριν.

 

 

Νομίζω ότι είναι ο πιο εύκολος αλλα μήπως πρέπει να είσαι root?

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω το κινητακι απο τον απριλη και γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες του θρεντ αλλα θα παρακαλουσα οποιον ξερει να μου πει πως θα βαλω την jb και να χω την μεγαλυτερη δυνατη ραμ και το λιγοτερο λαγκ. εννοω δηλαδη πια ακριβως βαζω και πως ολη τη διαδικασια. διαβασα πολλους τροπους εδω ειτε με οντιν ειτε με κιες και μπερδευτηκα!!! θελω να πω πως το κινητο μου ειναι αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο ειναι πολωνικη βερζιον . ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. εχω το κινητακι απο τον απριλη και γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες του θρεντ αλλα θα παρακαλουσα οποιον ξερει να μου πει πως θα βαλω την jb και να χω την μεγαλυτερη δυνατη ραμ και το λιγοτερο λαγκ. εννοω δηλαδη πια ακριβως βαζω και πως ολη τη διαδικασια. διαβασα πολλους τροπους εδω ειτε με οντιν ειτε με κιες και μπερδευτηκα!!! θελω να πω πως το κινητο μου ειναι αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο ειναι πολωνικη βερζιον . ευχαριστω!!!!

 

Εγώ από όσα έχω διαβάσει πάντως ειτε έχεις 624 ή 555 ή 480 η ελεύθερη μνήμη που σου απομένει δεν διαφοροποιήται, οπότε κατα την γνώμή μην σε απασχολεί αυτό

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ο πιο εύκολος αλλα μήπως πρέπει να είσαι root?
Όχι δεν χρεια΄ζεται να είσαι ρουτ. Αλλά να ξέρετε ότι το τηλέφωνο μετά αναγνωρίζει ότι το πείραξες... ;)

 

παιδια καλησπερα. εχω το κινητακι απο τον απριλη και γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες του θρεντ αλλα θα παρακαλουσα οποιον ξερει να μου πει πως θα βαλω την jb και να χω την μεγαλυτερη δυνατη ραμ και το λιγοτερο λαγκ. εννοω δηλαδη πια ακριβως βαζω και πως ολη τη διαδικασια. διαβασα πολλους τροπους εδω ειτε με οντιν ειτε με κιες και μπερδευτηκα!!! θελω να πω πως το κινητο μου ειναι αγορασμενο απο σκρουτζομαγαζο ειναι πολωνικη βερζιον . ευχαριστω!!!!

 

Η μεγαλύτερη δυνατή ραμ είναι τα 624ΜΒ. Τελικώς ΚΑΝΕΙ διαφορά στα πόσα είναι ελεύθερα. Διάβασε λίγες σελίδες πίσω, έχει τρόπο να κάνεις ένα patch και σε δυο λεπτά έχεις 624ΜΒ. Απλά το lag σε ορισμένες εφαρμογές, όπως αυτής του τηλεφωνικού καταλόγου, παραμένει (σε μικρότερο βαθμό).

 

 

Χμ. Η Cyanogenmod 10.1 μετά το τελευταίο Build που έχει μείνει μόνο το "επισκευάσιμο" low incoming call volume, μοιάζει ΠΟΛΥ ελκυστική.

Να υποθέσω ότι lag κλπ χαζά δεν έχει;

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρεια΄ζεται να είσαι ρουτ. Αλλά να ξέρετε ότι το τηλέφωνο μετά αναγνωρίζει ότι το πείραξες... ;)

 

 

 

Η μεγαλύτερη δυνατή ραμ είναι τα 624ΜΒ. Τελικώς ΚΑΝΕΙ διαφορά στα πόσα είναι ελεύθερα. Διάβασε λίγες σελίδες πίσω, έχει τρόπο να κάνεις ένα patch και σε δυο λεπτά έχεις 624ΜΒ. Απλά το lag σε ορισμένες εφαρμογές, όπως αυτής του τηλεφωνικού καταλόγου, παραμένει (σε μικρότερο βαθμό).

 

 

Χμ. Η Cyanogenmod 10.1 μετά το τελευταίο Build που έχει μείνει μόνο το "επισκευάσιμο" low incoming call volume, μοιάζει ΠΟΛΥ ελκυστική.

Να υποθέσω ότι lag κλπ χαζά δεν έχει;

 

Πάντως όποιος θέλει να δει πραγματικά διαφορά στο κινητό, το έχω γράψει και παράπανω κάπου το είχε επι και ο kyrillos13 καποια στιγμή παλιότερα, τότε πρέπει να πάει σε cyanogenmod.

Εγώ είχα βάλει την kyrillosV8 όταν άρχησα να την ψάχνω και ήταν αρκετά καλό το κινητό αλλά όταν είδα ότι η CM10.1 έγινε bug free αποφάσισα να την δοκιμάσω και έιναι η μέρα με την την πραγματικά, χωρίς lag, freezing, και είναι πολύ πιο γρήγορο. Για το μόνο μπου δεν μπορώ να εκφαίρω άποψη είναι για την μπαταρία επειδή εγω του αλλάζω τα φώτα και μου κρατάει μια μέρα, δηλαδή κάθε βράδυ θελει μπρίζα

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως διαβάζοντας το θέμα είχα καταλάβει ότι βάζοντας την MG2 η μνήμη πήγαινε στα 624 χωρίς να κάνεις κάτι άλλο, όπως αναφέρει και ο φίλος που έβαλε την τουρκική MH1. Πιθανόν να χρειάζεται "καθαρή" εγκατάσταση και repartition, εγώ όμως την έκανα απευθείας μόλις μου το έβγαλε το KIES χωρίς να το ψάξω πριν.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έβαλα MB4 με repartition και μετά ΜF1 (ή ΜΗ1) χωρίς repartition.

Στη συνέχεια του βάζετε και ένα Greenify κι έχετε τα παρακάτω αποτελέσματα:

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα αυτό που με κολλάει είναι το backup. Με το παλιό μου τηλέφωνο, είχα βάλει το clockwork και με τα πλήκτρα εκκινούσε με αυτό, οπότε το backup ήταν εύκολο και το restore επίσης, δοκιμές σε ρομ πολλές με ασφάλεια. Εδώ τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα αυτό που με κολλάει είναι το backup. Με το παλιό μου τηλέφωνο, είχα βάλει το clockwork και με τα πλήκτρα εκκινούσε με αυτό, οπότε το backup ήταν εύκολο και το restore επίσης, δοκιμές σε ρομ πολλές με ασφάλεια. Εδώ τι γίνεται;

 

Κοιτα έγω ειμαι νέος στο android και καθόλου έμπειρος θα έλεγα. οπότε δεν ξέρω καθόλου το clockwork (μηπως αυτό είναι CWM το οποίο ξεκεινάει πάλι με συνδιασμό κουμπιών). Στο play υπάρχει και το rom manager

Οσο για backup εγώ χρησιμοποίησα το titanium backup

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα έγω ειμαι νέος στο android και καθόλου έμπειρος θα έλεγα. οπότε δεν ξέρω καθόλου το clockwork (μηπως αυτό είναι CWM το οποίο ξεκεινάει πάλι με συνδιασμό κουμπιών). Στο play υπάρχει και το rom manager

Οσο για backup εγώ χρησιμοποίησα το titanium backup

 

Ναι το CWM εννοώ. Στο παλιό τηλέφωνο, κρατούσε μιά "φωτογραφία" του λειτουργικού, οπότε ανά πάσα στιγμή το ξαναγυρνούσες εκεί που το είχες αφήσει. Και ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο έπαιζες με πολλές ρομ, σήκωνες όποια είχες κέφι.

Το zip του Cyanogen και των gapps 4.2.2 εγκαθίστανται με το "μαμά" recovery mode?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το CWM εννοώ. Στο παλιό τηλέφωνο, κρατούσε μιά "φωτογραφία" του λειτουργικού, οπότε ανά πάσα στιγμή το ξαναγυρνούσες εκεί που το είχες αφήσει. Και ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο έπαιζες με πολλές ρομ, σήκωνες όποια είχες κέφι.

Το zip του Cyanogen και των gapps 4.2.2 εγκαθίστανται με το "μαμά" recovery mode?

 

Οχι χρειάζεσαι CMW6, υπάρχει στο xda, το βρήσκεις σε οποίο thread με rom και να μπείς π.χ. toυ kyrilloy. Νομίζω ότι με το μαμα δεν μπορείς να βάλεις καμοια rom

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Χμ. Η Cyanogenmod 10.1 μετά το τελευταίο Build που έχει μείνει μόνο το "επισκευάσιμο" low incoming call volume, μοιάζει ΠΟΛΥ ελκυστική.

Να υποθέσω ότι lag κλπ χαζά δεν έχει;

 

Ναι βασικά εγώ που την έχω βάλει, έχω να πω ότι είναι πολύ καλή. Την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...