Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα! ! ! έχω και εγώ την 2.3.6 στο κινητό ! το θέμα μου ότι όταν το συνδέω με το kies μου βγάζει μήνυμα ότι η συσκευή σας δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μεσώ kies όταν έρθει η 4.1 πως θα την κατεβάσω ; έχει κάποιος αντιστοιχούν πρόβλημα;

 

εχεις αλλάξει firmware ή το rootαρες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους.εχθες προσπαθησα να κανω root στο ace 2 αλλα ειχα ενα προβλημα.ενω κανω ολα τα βηματα του kyrillos13 κανονικα εχω προβλημα στο οταν περναω την εφαρμογή SuperUser στην sd δεν μου την βρισκει οταν μπενω σε CWM recovery Install zip from sdcard" => "choose zip from sdcard δεν βρισκει το αρχειο.εχω την εκδοση kernel XXLL2 με αναβαθμισμενο frimware.Τι μπορει να φταιει.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Για το Ace 3 ισως είναι ακόμα νωρίς, ωστόσο τα specs δεν είναι εντυπωσιακά καλύτερα σε σχέση με το Ace 2 που ηδη έχουμε.

Δεν θα έπαιρνα το Ace 3 για να αφησω το Ace 2 με βάση αυτά τα specs που βγήκαν στη δημοσιοτητα.

Από την άλλη, ένα midrange κινητό που μου κάνει "κλικ" εμενα είναι το Optimus L7 II της LG με όλο το σεβασμό. Και μεγαλύτερη οθόνη και 8ΜΡ φωτογραφική και ψυλλιάζομαι ότι θα έχει και καλή τιμή.

 

Προς το παρόν και με το Jelly Bean να έρχεται, το Ace 2 δεν το αλλάζω!

 

Συμφωνώ απόλυτα, μιας και δεν μας περισεύουν και τα φράγκα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.εχθες προσπαθησα να κανω root στο ace 2 αλλα ειχα ενα προβλημα.ενω κανω ολα τα βηματα του kyrillos13 κανονικα εχω προβλημα στο οταν περναω την εφαρμογή SuperUser στην sd δεν μου την βρισκει οταν μπενω σε CWM recovery Install zip from sdcard" => "choose zip from sdcard δεν βρισκει το αρχειο.εχω την εκδοση kernel XXLL2 με αναβαθμισμενο frimware.Τι μπορει να φταιει.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Βεβαιώσου πως το πέρασες στην sdcard του κινητου και όχι στήνω external sdcard. Με άλλα λόγια, όταν θα συνδέσεις το κινητό με USB περνά το στο phone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Εχω διαβασει σχεδον ολους τους διαλογους του συγκεκριμενου forum

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα smartphone (πρωτη φορα, μεχρι τωρα δεν ειχα)

Δεν ηθελα να δοσω πανω απο 150ευρω, γιατι δεν εχω απαιτησεις

Θελω απλα να μπορω να μπαινω facebook, απλη πλοηγηση για να δω κατι στο internet,

να εχω ενα αρχειο εικονων και μουσικης, για ωρα αναγκης (αν βρεθω καπου και δεν πιανει σημα να περασω λιγο την ωρα μου). Τετοια πραγματα

Δε μ' ενδιαφερουν πολυπλοκες εφαρμογες, παιχνιδια κ.λ.π

Μ' αρεσει το ace 2 και ενω σκεφτομουν για lg l5, αλλαξα γνωμη ωσπου επισκεφτηκα

το συγκεκριμενο forum, που ενισχυει την αποψη μου

Μενω Δραμα. Εδω στα καταστηματα Γερμανος, vodafone κ.λ.π εχει 299ευρω

Σε απ' ευθειας πωληση απο internet (Εντος Ελλαδας) και με εγγυηση, το βρισκω 163+6(μεταφορικα-αντικαταβολη), ενω τα χαρακτηριστικα τους ειναι ιδια

Πως σας ακουγεται αυτο ρε παιδια?

Εσεις ξερετε κατι παραπανω, απ' οτι βλεπω

Εχετε καθολου ιδεα απο τιμες?(αν και απ΄οτι καταλαβα παιζουν πολυ κατα καιρους

και κατα ετερια).

Σε μικροτερο σε μεγεθος συσκευης ή οθονης δε θελω να παω

Βλεπω οτι φθηνοτερα υπαρχουν σε alcatel, huawei, zte

και περιπου στα ισια ερχονται τα lg

 

Σεβαστη καθε γνωμη

 

Τασος

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρεσει το ace 2 και ενω σκεφτομουν για lg l5, αλλαξα γνωμη ωσπου επισκεφτηκα

το συγκεκριμενο forum, που ενισχυει την αποψη μου

Μενω Δραμα. Εδω στα καταστηματα Γερμανος, vodafone κ.λ.π εχει 299ευρω

Σε απ' ευθειας πωληση απο internet (Εντος Ελλαδας) και με εγγυηση, το βρισκω 163+6(μεταφορικα-αντικαταβολη), ενω τα χαρακτηριστικα τους ειναι ιδια

 

Ωπα, ώπα, ποιά 299 Ευρώ; Μην το κάνεις. 299 Ευρώ είχε όταν πρωτοήρθε στην Ελλαδα. Εχει πεσει πολύ η τιμή. Μην σε πιάσουν κοροιδο.

Στο Πλαίσιο (δεν το λέω για διαφημιση) έχει τωρα 199 Ευρώ. Εγώ το είχα πάρει όταν πρωτοήρθε 265 Ευρώ από κατάστημα της "αλυσίδας" skroutz, ενώ τώρα έχει γυρω στα 160 όπως, πολύ σωστά έγραψες.

Εγώ αυτό που πρόσεξα όταν έκανα την αγορά από τον on line κατάστημα, ήταν να είναι Ελληνικής αγοράς το τηλέφωνο και όχι παραεισαγωγής, χωρίς κατ ανάγκην το τελευταίο να είναι κακό, απλά εγώ το φοβήθηκα. Και φυσικά το τηλέφωνο δεν έχει καμία διαφορά από αυτό που σου πουλάνε 299 από το Γερμανό εκεί (καλά δεν το πιστεύω πόση εκμεταλλευση πια!).

Και για να πάμε στην ουσία, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το κινητό μου (το εχω 7-8 μήνες). Και όλως τυχαίως και εγώ ημουν μεταξυ του Ace 2 και του LG L5 (καμία σχεση βέβαια!).

Και επίσης είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και απο το Internetικό κατάστημα από το οποίο το αγόρασα (μπορώ να σου πω ποιό είναι "εκτός αέρα" για να μην κατηγορηθώ για διαφήμιση!)

Αυτά, δεν ξέρω αν βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, ώπα, ποιά 299 Ευρώ; Μην το κάνεις. 299 Ευρώ είχε όταν πρωτοήρθε στην Ελλαδα. Εχει πεσει πολύ η τιμή. Μην σε πιάσουν κοροιδο.

Στο Πλαίσιο (δεν το λέω για διαφημιση) έχει τωρα 199 Ευρώ. Εγώ το είχα πάρει όταν πρωτοήρθε 265 Ευρώ από κατάστημα της "αλυσίδας" skroutz, ενώ τώρα έχει γυρω στα 160 όπως, πολύ σωστά έγραψες.

Εγώ αυτό που πρόσεξα όταν έκανα την αγορά από τον on line κατάστημα, ήταν να είναι Ελληνικής αγοράς το τηλέφωνο και όχι παραεισαγωγής, χωρίς κατ ανάγκην το τελευταίο να είναι κακό, απλά εγώ το φοβήθηκα. Και φυσικά το τηλέφωνο δεν έχει καμία διαφορά από αυτό που σου πουλάνε 299 από το Γερμανό εκεί (καλά δεν το πιστεύω πόση εκμεταλλευση πια!).

Και για να πάμε στην ουσία, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το κινητό μου (το εχω 7-8 μήνες). Και όλως τυχαίως και εγώ ημουν μεταξυ του Ace 2 και του LG L5 (καμία σχεση βέβαια!).

Και επίσης είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και απο το Internetικό κατάστημα από το οποίο το αγόρασα (μπορώ να σου πω ποιό είναι "εκτός αέρα" για να μην κατηγορηθώ για διαφήμιση!)

Αυτά, δεν ξέρω αν βοήθησα

 

 

Aκριβως, στην αλυσιδα του scroutz το βρισκω στην τιμη που εγραψα

Αν θελεις στειλε μου απο που το πηρες σε mail: ''tasos034@ymail.com''

Ευχαριστω Νικο

Link to comment
Share on other sites

@tasos034

Ο Γερμανός δεν την έχει την συγκεκριμένη συσκευή.Στο skroutz το βρίσκεις από 163 ευρώ,επέλεξε ένα κατάστημα που εσύ κρίνεις καλό και αγόρασε το από εκεί.

Να αγοράσεις το I8160 και όχι το I8160P.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μηπως μπερδευεις το ace 2 με το s3 mini?Γιατί το s3 mini βγαίνει στα 299 και το ace 2 στα 199

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Οχι φιλε μου, δεν το μπερδευω

Εχω δει ολη τη σειρα των galaxy

To ace 2, σημερα ειδα οτι η wind to εριξε στα199

Οι αλλοι το εχουν ακομα στα 299

Link to comment
Share on other sites

@tasos034

Ο Γερμανός δεν την έχει την συγκεκριμένη συσκευή.Στο skroutz το βρίσκεις από 163 ευρώ,επέλεξε ένα κατάστημα που εσύ κρίνεις καλό και αγόρασε το από εκεί.

Να αγοράσεις το I8160 και όχι το I8160P.

 

Φιλε Βασιλη, εχεις δικιο

Ο Γερμανος δεν το εχει γιατι το ψαχναμε με τον υπαλληλο στο δικτυο και δεν

αναφεροταν πουθενα

Αυτο θελω να κανω. Να το αγορασω απο το scroutz.

Ξερεις αν οι εγγυησεις ειναι εγκυρες. Δεν ξερεις καμια φορα, μπορει να χρειαστει

Ευχαριστω για τη διευκρινηση του τυπου, αν και δε γνωριζω απ΄αυτα

Επισης, μηπως ξερεις ή κανεις αλλος, γιατι υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στις τιμες

Ξεκιναει απο 163 και φτανει αρκετα ψηλα. Υπαρχουν διαφορες σε χαρακτηριστικα?

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια μιλαμε για το ιδιο κινητο απλως καποια καταστηματα επιμενουν στην αρχικη τιμη και δεν ακολουθουν τα υπολοιπα. vaskef69@ γιατι οχι το I8160P? η διαφορα τους ειναι το nfc απο τι ξερω, σωστα? τι κακο ειναι να εχει κατι εξτρα? τνχ
Link to comment
Share on other sites

Κακό παιδιά δεν είναι,απλά το "απλό" 'εχει περισσότερες αναβαθμίσεις και μεγαλύτερη υποστήριξη από το NFC.

Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος,τα ίδια είναι.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Κακό παιδιά δεν είναι,απλά το "απλό" 'εχει περισσότερες αναβαθμίσεις και μεγαλύτερη υποστήριξη από το NFC.

Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος,τα ίδια είναι.

δηλ. μπορει και να μην παει στην 4.1.2 εκδοση το I8160P? με προβληματισες τωρα. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εσεις πειτε οτι εχετε, λυστε τις αποριες σας

κι εγω θα τα δω αυριο φρεσκος (χαχαχα)

Καληνυχτα και ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δηλ. μπορει και να μην παει στην 4.1.2 εκδοση το I8160P? με προβληματισες τωρα. :worry:

 

Δεν ξέρω τι θα κάνει η Samsung με το I8160P,τις αναβαθμίσεις που θα δώσει στα κινητά της μπορείς να τις δεις εδώ.

Εκείνο που βλέπω είναι ότι στο I8160P έχει να δώσει αναβάθμιση στο firmware από τον Νοέμβριο του 2012!

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα κάνει η Samsung με το I8160P,τις αναβαθμίσεις που θα δώσει στα κινητά της μπορείς να τις δεις εδώ.

Εκείνο που βλέπω είναι ότι στο I8160P έχει να δώσει αναβάθμιση στο firmware από τον Νοέμβριο του 2012!

 

Εγω που εχω το NFC πηρα μια αναβαθμιση νομιζω τον Δεκεμβριο!Πηρε την GB XXLK3.

Δεν νομιζω να παραληφθει η NFC εκδοση απο την jellybean γιατι δεν ειναι κατι πολυπλοκο.Περισσοτερες πιθανοτητες να μην παρουν

την αναβαθμιση εχουν οι branded εκδοσεις της συσκευης (to i8160L).

 

Παντως αν παραληφθει η αναβαθμιση για εμας με το NFC (απο οτι βλεπω μονο τα γαλλικα λανσαρονται με NFC).....υπαρχει τροπος να φλασαρουμε σε απλη εκδοση!Το εχει ηδη κανει καποιος στο XDA.Το προβλημα ειναι οτι μετα αναβαθμησεις μονο μεσω ODIN.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω το NFC πηρα μια αναβαθμιση νομιζω τον Δεκεμβριο!Πηρε την GB XXLK3.

Δεν νομιζω να παραληφθει η NFC εκδοση απο την jellybean γιατι δεν ειναι κατι πολυπλοκο.Περισσοτερες πιθανοτητες να μην παρουν

την αναβαθμιση εχουν οι branded εκδοσεις της συσκευης (to i8160L).

 

Παντως αν παραληφθει η αναβαθμιση για εμας με το NFC (απο οτι βλεπω μονο τα γαλλικα λανσαρονται με NFC).....υπαρχει τροπος να φλασαρουμε σε απλη εκδοση!Το εχει ηδη κανει καποιος στο XDA.Το προβλημα ειναι οτι μετα αναβαθμησεις μονο μεσω ODIN.

 

Η Γαλλική XXLK3 (PDA XXLK3,CSC OXALK1) είναι η τελευταία αναβάθμιση Νοεμβρίου 2012,άσχετα αν την πήρες Δεκέμβριο.Σημασία έχει ότι είναι η τελευταία (μέχρι στιγμής εννοώ).

Αν δεν βγεί επίσημο firm από την samsung δεν μπορείς να φλασάρεις 4.1.2 στο κινητό σου,μόνο αν κάποιος κάνει port 4.1.2 στο I8160P και την περάσεις με odin.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Η Γαλλική XXLK3 (PDA XXLK3,CSC OXALK1) είναι η τελευταία αναβάθμιση Νοεμβρίου 2012,άσχετα αν την πήρες Δεκέμβριο.Σημασία έχει ότι είναι η τελευταία (μέχρι στιγμής εννοώ).

Αν δεν βγεί επίσημο firm από την samsung δεν μπορείς να φλασάρεις 4.1.2 στο κινητό σου,μόνο αν κάποιος κάνει port 4.1.2 στο I8160P και την περάσεις με odin.

 

Ελπιζω να μην την πατησουμε και μεινουμε με την 2.3.6.

Η απλη εκδοση ποτε πηρε την τελευταια αναβαθμιση της?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Βασιλη

Εγω το εχω αποφασισει και θα παρω το ace 2

το Ι8160 με το Ι8160Ρ τι διαφορα εχει για αυτο το NFC που λετε?

Αν παρω το χωρις Ρ, υπαρχει τωρα αναβαθμιση που μπορω να την κανω αφου το παρω και μετα?

Αν ειναι θεμα οδηγιων, δεν ειμαι και τοσο πισω στην τεχνολογια

Τα παω καλα σχετικα, ασχολουμαι αρκετα με υπολογιστες

Απαντησε μου και οταν το παρω, σε ξαναρωταω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Βασιλη

Εγω το εχω αποφασισει και θα παρω το ace 2

το Ι8160 με το Ι8160Ρ τι διαφορα εχει για αυτο το NFC που λετε?

Αν παρω το χωρις Ρ, υπαρχει τωρα αναβαθμιση που μπορω να την κανω αφου το παρω και μετα?

Αν ειναι θεμα οδηγιων, δεν ειμαι και τοσο πισω στην τεχνολογια

Τα παω καλα σχετικα, ασχολουμαι αρκετα με υπολογιστες

Απαντησε μου και οταν το παρω, σε ξαναρωταω

 

Καλημερα φιλε.

Το NFC ειναι μια τεχνολογια ασυρματης μεταφορας δεδομενων(Near Field Communication) η οποια χρησιμοποιειται κυριως για πληρωμες

μεσω κινητου.Βασιζεται σε ενα τσιπακι και μια κεραια η οποια βρισκεται συνηθως στο πισω μερος της συσκευης.Δινει την δυνατοτητα

να χρησιμοποιεις το κινητο σαν πιστωτικη ας πουμε!(Με εφαρμογες οπως το E-wallet της Google).Υλοποιηση της τεχνολογιας αυτης δεν υπαρχει στην Ελλαδα και γενικα δεν ειναι ακομη πολυ διαδεδομενη.

Σου προτεινω να παρεις το απλο Ace 2.Ειχα κι εγω τις ιδιες αποριες με σενα και πηρα απαντησεις απο γνωστες του θεματος στο XDA Forum.

H τεχνολογια NFC ειναι αυτη τη στιγμη αχρηστη στην Ελλαδα κι επισης η απλη εκδοση του Ace 2 εχει μεγαλυτερη υποστηριξη απο χρηστες κι επισης θα παιρνει τις αναβαθμισεις νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.

Το NFC ειναι μια τεχνολογια ασυρματης μεταφορας δεδομενων(Near Field Communication) η οποια χρησιμοποιειται κυριως για πληρωμες

μεσω κινητου.Βασιζεται σε ενα τσιπακι και μια κεραια η οποια βρισκεται συνηθως στο πισω μερος της συσκευης.Δινει την δυνατοτητα

να χρησιμοποιεις το κινητο σαν πιστωτικη ας πουμε!(Με εφαρμογες οπως το E-wallet της Google).Υλοποιηση της τεχνολογιας αυτης δεν υπαρχει στην Ελλαδα και γενικα δεν ειναι ακομη πολυ διαδεδομενη.

Σου προτεινω να παρεις το απλο Ace 2.Ειχα κι εγω τις ιδιες αποριες με σενα και πηρα απαντησεις απο γνωστες του θεματος στο XDA Forum.

H τεχνολογια NFC ειναι αυτη τη στιγμη αχρηστη στην Ελλαδα κι επισης η απλη εκδοση του Ace 2 εχει μεγαλυτερη υποστηριξη απο χρηστες κι επισης θα παιρνει τις αναβαθμισεις νωριτερα.

 

Εγω φιλε μου ουτε το 1/3 απο τις βασικες εφαρμογες δεν προκειται να χρησιμοποιησω

απλο σερφαρισμα, facebook,κανενα chat site, και αρχειο εικονων-μουσικης για να χαζευω αν βρεθω πουθενα με γνωστους

 

Επισης κατι που δε ρωτησα. Απο δεκτης σηματος δικτυου πως ειναι? Πιανει καλα

ή κανει ολα τ΄αλλα και υστερει ως κινητο?

Link to comment
Share on other sites

 

"Ξεκίνησαν δειλά-δειλά οι πληρωμές μέσω NFC και στην Ελλάδα!

 

Το θέμα είναι πού είναι η έμφαση:

Στο NFC? Ή μήπως στο... δειλα-δειλα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...