Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορίες σου! Το κινητάκι μου πετάει.....

Βεβαια έπρεπε να κάνω Format την Sd αλλά μικρό το κακό!

Να ρωτησω κάτι τελευταίο? Βλεπω οτι Με Cm έχει χαθεί το ράδιο! Υπάρχει κανένα τρόπος να το επαναφέρω?

 

Ευχαριστώ και τον @Vag2616

salonika cityyyyy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορίες σου! Το κινητάκι μου πετάει.....

Βεβαια έπρεπε να κάνω Format την Sd αλλά μικρό το κακό!

Να ρωτησω κάτι τελευταίο? Βλεπω οτι Με Cm έχει χαθεί το ράδιο! Υπάρχει κανένα τρόπος να το επαναφέρω?

 

Ευχαριστώ και τον @Vag2616

 

ναι δεν εχουν ενσωματωσει ραδιο,αλλα εχουν βγαλει το οποιο το βαζεις εσυ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1059296

αλλα googlare το για να το βρεις δωρεαν

 

Η ρύθμιση για το spirit fm είναι

method \"Galaxy s3/Note/s2_ics

Band \world 100khz

audio\volume scale\ 30

debug \fm chip\automatic

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει wipe cache/data και τις τρεις φορες που μου το χει κανει.τωρα προς το παρον δεν το εχει εμφανισει παλι.υπαρχει περιπτωση να να φταινε οι ενημερωσεις απο το google play?δεν ενημερωσα ουτε youtube ουτε τα αλλα και ειναι ενταξει
Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει wipe cache/data και τις τρεις φορες που μου το χει κανει.τωρα προς το παρον δεν το εχει εμφανισει παλι.υπαρχει περιπτωση να να φταινε οι ενημερωσεις απο το google play?δεν ενημερωσα ουτε youtube ουτε τα αλλα και ειναι ενταξει

 

μπορει ναι να φταινε οι ενημερωσεις..οι μπορει κατι να πειραξες δηλαδη να το εβαλες ανενεργο και ετσι να δημιουργησες θεμα..

συμβουλη μου ειναι πως αν σου ειναι μια χαρα το κινητο και πεταει μην το ψαχουλευεις-σκαλιζεις περισσοτερο για να μην εχεις θεματα..

στο λεω γιατι παντα οταν σκλαλιζουμε κατι γινεται και πρεπει φτου απο την αρχη να τα ξαναπερναμε ολα

Link to comment
Share on other sites

οταν λες να το εβαλα ανενεργο;οχι δεν το σκαλιζω και οσο για το να τα φτιαχνω ολα απο την αρχη εκανα ενα backup για να μαι ησυχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες....θα ηθελα μια βοηθεια...εχω την κλασσικη jb οπως ηταν απ την μερα που το αγορασα....αλλα θα ηθελα να αυξησω την ραμ μου γτ μου ειναι μολις 482 ενω στο ιδιο μοντελο εχω βρει απο 600 και πανω....και επειδη μου κολλαει συχνα λογω της ραμ...αφου γεμιζει ευκολα θα θελα να μαθω πως να την αυξησω...ΧΩΡΙΣ ROOT γτ το χα κανει παλια αλλα το unrootara για να μην χασω την εγγυηση...!!!!καθε συμβουλη αποδεκτη..ευχαριστω εκ των προτερων!!! :)
Galaxy pro ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες....θα ηθελα μια βοηθεια...εχω την κλασσικη jb οπως ηταν απ την μερα που το αγορασα....αλλα θα ηθελα να αυξησω την ραμ μου γτ μου ειναι μολις 482 ενω στο ιδιο μοντελο εχω βρει απο 600 και πανω....και επειδη μου κολλαει συχνα λογω της ραμ...αφου γεμιζει ευκολα θα θελα να μαθω πως να την αυξησω...ΧΩΡΙΣ ROOT γτ το χα κανει παλια αλλα το unrootara για να μην χασω την εγγυηση...!!!!καθε συμβουλη αποδεκτη..ευχαριστω εκ των προτερων!!! :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389395

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χρησιμοποιεί κανείς την εφαρμογή gmail? Μερικές φορές όταν στέλνω email με συνημμένα, αργούν να φύγουν ή δεν φεύγουν ποτέ. Πχ, έχω από χτές ένα email με 6 φωτογραφίες της δουλειάς. Data ανοιχτά, wifi στο σπίτι ανοιχτό, ακόμα γίνεται αποστολή. Επανεκκίνηση μήπως και γίνει κανένα θαύμα, τίποτα. Email χωρίς συνημμένα, φεύγουν κανονικά και το άλλο εκεί, κολλημένο. Και δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά δεν είναι συστηματικό το λάθος, συμβαίνει σε τυχαίους χρόνους. Εν τω μεταξύ, μερικές φορές τα σβήνω γιατί πιέζει ο χρόνος και μόλις βρεθώ σε υπολογιστή συνδέω και τα ξαναφτιάχνω και μπορεί την επόμενη μέρα να δω ότι εστάλησαν και τα σβησμένα και τα καινούρια. Τι στο καλό πιά...

 

Εν τω μεταξύ, η Canjica CM11 πάει να σπάσει κάθε ρεκόρ κατανάλωσης μπαταρίας σε 3G. 20% κάτω σε μία ώρα με το τηλέφωνο αφημένο σε τραπέζι σε περιοχή με αξιοπρεπές σήμα. Η κατάρα του smartphone, μόλις χρησιμοποιείς τις "έξυπνες" λειτουργίες, μένεις από ρεύμα.

 

Kαι μόλις κατάλαβα γιατί τόσος ντόρος με τo memory swap. Χώρος στην εσωτερική SD card μόλις 30ΜΒ... Εκεί έχει μόνο εφαρμογές, όχι διάφορα "σκουπιδάκια" που μπορούν να καθαριστούν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χρησιμοποιεί κανείς την εφαρμογή gmail? Μερικές φορές όταν στέλνω email με συνημμένα, αργούν να φύγουν ή δεν φεύγουν ποτέ. Πχ, έχω από χτές ένα email με 6 φωτογραφίες της δουλειάς. Data ανοιχτά, wifi στο σπίτι ανοιχτό, ακόμα γίνεται αποστολή. Επανεκκίνηση μήπως και γίνει κανένα θαύμα, τίποτα. Email χωρίς συνημμένα, φεύγουν κανονικά και το άλλο εκεί, κολλημένο. Και δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά δεν είναι συστηματικό το λάθος, συμβαίνει σε τυχαίους χρόνους. Εν τω μεταξύ, μερικές φορές τα σβήνω γιατί πιέζει ο χρόνος και μόλις βρεθώ σε υπολογιστή συνδέω και τα ξαναφτιάχνω και μπορεί την επόμενη μέρα να δω ότι εστάλησαν και τα σβησμένα και τα καινούρια. Τι στο καλό πιά...

 

Εν τω μεταξύ, η Canjica CM11 πάει να σπάσει κάθε ρεκόρ κατανάλωσης μπαταρίας σε 3G. 20% κάτω σε μία ώρα με το τηλέφωνο αφημένο σε τραπέζι σε περιοχή με αξιοπρεπές σήμα. Η κατάρα του smartphone, μόλις χρησιμοποιείς τις "έξυπνες" λειτουργίες, μένεις από ρεύμα.

 

Kαι μόλις κατάλαβα γιατί τόσος ντόρος με τo memory swap. Χώρος στην εσωτερική SD card μόλις 30ΜΒ... Εκεί έχει μόνο εφαρμογές, όχι διάφορα "σκουπιδάκια" που μπορούν να καθαριστούν;

 

Το gps πως πάει στην CM11; Εγώ έβαλα την C-ROM είναι αρκετά καλή αλλά νομίζω πως και σε αυτή υπάρχει το πρόβλήμα με την μπαταρία αναμενόμενο θα μου πεις αφου εστηρίζεται στην CM11.

 

Εγώ εκτός από swap έχω κάνει και ενοποίηση του εσωτερικού χώρου και πλέον έχω περίπου 3G εσωτερικό χώρο και 16G εσωτερική SD, μια χαρα

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά το gps, κλειδώνει γρήγορα και κρατάει σήμα. Είχε πρόβλημα και αργούσε ένα-δυό λεπτά, αλλά πλέον πιάνει σε χρόνο που δεν εκνευρίζομαι περιμένοντας... :)

Νικόλα πλέον έχω 5ΜΒ στην εσωτερική SD και 128 στην internal memory. Τι κακό και δαύτο... :( Αν μπορείς είτε γράψε είτε στείλε με μήνυμα το πως τα έκανες ένα, μήπως και το σώσω για λίγο καιρό ακόμα, γιατί το βλέπω καμμιά μέρα να μου τσακίζει τα νεύρα και να φεύγει φρίσμπι.

 

Έχει κανείς ιδέα γιατί η sdcard μου τρώει 20% μπαταρία, χρησιμοποιώντας το τηλέφωνο ΜΟΝΟ για κλήσεις φωνητικές και κανένα 10λεπτο από viber? Το οποίο τελευταίο μάλλον το γονατίζει το τηλέφωνο σαν εφαρμογή, αλλά τι να κανς... :(

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά το gps, κλειδώνει γρήγορα και κρατάει σήμα. Είχε πρόβλημα και αργούσε ένα-δυό λεπτά, αλλά πλέον πιάνει σε χρόνο που δεν εκνευρίζομαι περιμένοντας... :)

Νικόλα πλέον έχω 5ΜΒ στην εσωτερική SD και 128 στην internal memory. Τι κακό και δαύτο... :( Αν μπορείς είτε γράψε είτε στείλε με μήνυμα το πως τα έκανες ένα, μήπως και το σώσω για λίγο καιρό ακόμα, γιατί το βλέπω καμμιά μέρα να μου τσακίζει τα νεύρα και να φεύγει φρίσμπι.

 

Έχει κανείς ιδέα γιατί η sdcard μου τρώει 20% μπαταρία, χρησιμοποιώντας το τηλέφωνο ΜΟΝΟ για κλήσεις φωνητικές και κανένα 10λεπτο από viber? Το οποίο τελευταίο μάλλον το γονατίζει το τηλέφωνο σαν εφαρμογή, αλλά τι να κανς... :(

 

Την ενοποίηση την έκανα ακολουθόντας το παρακάτω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2700727

 

Διαβασε τα όλα καλά και αν έχεις απορόια τα ξανα λεμε πάλι, θέλει προσοχή

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος... ανέβασα ένα απλό βίντεο με την aosp 4.4.2. (j-team). Μια μέρα την έχω και είμαι ευχαριστημένος. Προς το παρόν όλα δουλεύουν (προς το παρόν...). Και τρέχει σε 1ghz.
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος... ανέβασα ένα απλό βίντεο με την aosp 4.4.2. (j-team). Μια μέρα την έχω και είμαι ευχαριστημένος. Προς το παρόν όλα δουλεύουν (προς το παρόν...). Και τρέχει σε 1ghz.

 

Νομίζω ότι όλες οι 4.4.2 πλέον έχουν defult το 1GHz, έγω έχω βάλει την C-ROM και τώρα έχω την CM11 και οι δυο είχαν default τα 1GHz

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το έχουν στο 1, αλλά το τηλέφωνο ζεματάει και η μπαταρία ρουφιέται αχόρταγα. Το ξανακατέβασα στα 800 όπως ήταν...

 

Και σήμερα που μάλλον έχω λίγο χρόνο, θα δοκιμάσω τη λύση του Νικόλα (ευχαριστώ θερμά για την απάντηση). Γιατί το λατρεμένο κινητό πάει από επανεκκίνηση σε επανεκκίνηση ΟΛΗ την ημέρα από προχτες, κολλήματα, drain σε βαθμό που να κλείνει πριν το μεσημέρι και με την κάρτα SD να έχει φάει το 30% της μπαταρίας... Θα κρατήσω backup με το τιτάνιουμ εφαρμογές και μετά θα κάνω μιά ωραία επαναφορά, το κόλπο του Νικόλα και αν δεν φτιάξει ούτε έτσι ίσως ξαναγυρίσω σε 10.2 γιατί δεν γίνεται να μην μπορώ να δουλέψω από το τηλέφωνο. Το ότι δεν το έσπασα από τα νεύρα μου χτες, ήταν θαύμα, λυπάμαι τα λεφτά που θα δώσω για καινούριο.

 

 

edit: Έτερον παράδοξον. Ανοίγω την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου από το PC (πριν τα σβήσω όλα να πάρω ένα αντίγραφο), επιλογή όλων, ιδιότητες, 216ΜΒ. Ανοίγω το android system info και γράφει "SDCard max 1126.78MB, free 0". Πως τα 216 γέμισαν τα 1126.78... Θαύμα; Ήρθε η ανάπτυξη (της μνήμης);

Α, έκανε και άλλο ένα μαγικό: το έβαλα στο φορτιστή το βράδι και το πρωί είχε αδειάσει η μπαταρία... αλλά αυτό είδα στο XDA ότι το έπαθαν και άλλοι.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

H CM 11 TeamCanjica καθως και αυτη του Mcclaw εχουνε θεματα!

Πολλοι πειραματισμοι με OC kernels και διαφορα αλλα tweaks ,εχουνε δημιουργησει πολλα προβληματα σταθεροτητας ,καταναλωσης μπαταριας και διαφορα FC.

Εγω παραμενω στην 10.2 η οποια ειναι σταθεροτατη και λειτουργικοτατη!

Μακαρι να λυθουν ολα τα προβληματα με τις KitKat Roms.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την cm11 σχεδόν 2 εβδομάδες και το κινητό φυσάει.... κανένα απολύτος πρόβλημα με την μπαταρία και όλα δουλεύουν ρολόι.... μέχρι τώρα δεν έχω κανένα λαγκ και gps bluetooth etc δουλεύουν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω τώρα καμια εβδομάδα με CM11, μου αρέσει που πάει αρκετα πιο γρηγορα με τον επεξεργαστή στο 1GHz, αλλά πέρα του αυξημένου drain της μπαταρίας (δεν είναι όμως σε τραγικά επίπεδα)όλα τα υπολοιπα είναι μια χαρά
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Την βλακεία μάλλον την έκανε κάποια εφαρμογή τελικά. Είπα πριν αλλάξω τις μνήμες (με πιθανότητα brickαρίσματος) να κάνω τα απλά: πέρασα τον zwliew kernel και έγινε ένα reset και format η εσωτερική SD από το recovery. Μετά την επαναφορά (δεν επανέφερα τίποτα με το τιτάνιουμ αυτή τη φορά) όλα δουλεύουν φυσιολογικά νομίζω. Ακόμα και το drain έχει γίνει πιο ήπιο (7% σε 8 ώρες το βράδι σε 2G -με προηγούμενες ρομ ήταν 4-5%). Η εσωτερική SD είναι στο 98% ελεύθερο και η internal memory έχει 273ΜΒ ελεύθερα, με τις ίδιες εφαρμογές εγκατεστημένες. Πως στο καλό γίνεται αυτό, δεν το καταλαβαίνω. Θα δω πως θα περπατήσει αυτές τις μέρες το τηλέφωνο. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά μόλις βγει το S5-ακριβό-μπλα-μπλα-edition, το G3 κλπ στο τέλος του μήνα, να αρχίσω να καλοκοιτάζω την αλλαγή με κάποιο περσινό "κορυφαίο" που λογικά θα πέσουν οι τιμές. Ή ίσως μετά τις διακοπές...
Link to comment
Share on other sites

Την βλακεία μάλλον την έκανε κάποια εφαρμογή τελικά. Είπα πριν αλλάξω τις μνήμες (με πιθανότητα brickαρίσματος) να κάνω τα απλά: πέρασα τον zwliew kernel και έγινε ένα reset και format η εσωτερική SD από το recovery. Μετά την επαναφορά (δεν επανέφερα τίποτα με το τιτάνιουμ αυτή τη φορά) όλα δουλεύουν φυσιολογικά νομίζω. Ακόμα και το drain έχει γίνει πιο ήπιο (7% σε 8 ώρες το βράδι σε 2G -με προηγούμενες ρομ ήταν 4-5%). Η εσωτερική SD είναι στο 98% ελεύθερο και η internal memory έχει 273ΜΒ ελεύθερα, με τις ίδιες εφαρμογές εγκατεστημένες. Πως στο καλό γίνεται αυτό, δεν το καταλαβαίνω. Θα δω πως θα περπατήσει αυτές τις μέρες το τηλέφωνο. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά μόλις βγει το S5-ακριβό-μπλα-μπλα-edition, το G3 κλπ στο τέλος του μήνα, να αρχίσω να καλοκοιτάζω την αλλαγή με κάποιο περσινό "κορυφαίο" που λογικά θα πέσουν οι τιμές. Ή ίσως μετά τις διακοπές...

 

Ειχα βάλει και εγώ τον kernel που αναφέρεις και τον έβγαλα γιατί παρατήρησα πολυυ lag και κάτι άλλα πραγματάκια που δεν τα θυμάμαι τώρα, αλλά αν εσένα δουλευουν όλα ρολόι μια χρά τοτε :)

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Μπα... Μια επανεκκίνηση σε άκυρες στιγμές -το λιγότερο- την ημέρα, λιγότερα παγωματα λόγω του γνωστού προβλήματος με την theme engine. Μερικές φορές θέλω να το πετάξω στον τοίχο :)

Μετα θυμάμαι οτι είναι ενα απλό βασικό μοντέλο, πολύ καλύτερο βγήκε απο ότι πίστευα και οτι απλά οι ανάγκες μου τώρα είναι γιά άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Μια επανεκκίνηση σε άκυρες στιγμές -το λιγότερο- την ημέρα, λιγότερα παγωματα λόγω του γνωστού προβλήματος με την theme engine. Μερικές φορές θέλω να το πετάξω στον τοίχο :)

Μετα θυμάμαι οτι είναι ενα απλό βασικό μοντέλο, πολύ καλύτερο βγήκε απο ότι πίστευα και οτι απλά οι ανάγκες μου τώρα είναι γιά άλλο. :)

 

Εγώ πάντως ρίχνω κλεφτές ματιές προς Κίνα για όταν θα αλλάξω συσκευή :)

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Λοιπον μολις αγορασα ενα ace 2 για τον πατερα μου και ηρθε κλειδωμενο στην O2 Αγγλιας.

Πως μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο? Διαβασα οτι με root γινεται αλλα επειδη ειναι το πρωτο android που πιανω στα χερια μου για τετοια δουλεια θα ηθελα βοηθεια.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Λοιπον μολις αγορασα ενα ace 2 για τον πατερα μου και ηρθε κλειδωμενο στην O2 Αγγλιας.

Πως μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο? Διαβασα οτι με root γινεται αλλα επειδη ειναι το πρωτο android που πιανω στα χερια μου για τετοια δουλεια θα ηθελα βοηθεια.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Δεν ξέρω αν είναι το root που χρειάζεσαι ή το να περάσεις ένα ξεκλείδωτο ευρωπαϊκό ή ελληνικό rom με το odin.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το root που χρειάζεσαι ή το να περάσεις ένα ξεκλείδωτο ευρωπαϊκό ή ελληνικό rom με το odin.

 

Περασα τελικα με πολυ κοπο την ρομ του KYRILLOS (την v9) αλλα το κλειδωμα δικτυου παραμενει...

Διαβασα οτι υπαρχει καπου σε ενα αρχειο στο κινητο αλλα δε μπορεσα να βγαλω ακρη γιατι ο οδηγος ηταν για το ace.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Περασα τελικα με πολυ κοπο την ρομ του KYRILLOS (την v9) αλλα το κλειδωμα δικτυου παραμενει...

Διαβασα οτι υπαρχει καπου σε ενα αρχειο στο κινητο αλλα δε μπορεσα να βγαλω ακρη γιατι ο οδηγος ηταν για το ace.

 

Νομίζω δεν έχει βγεί τρόπος για να βγάλεις το sim-lock στο κινητό, τουλάχιστον δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...