Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Εχω samsung Galaxy ace 2 και θέλω να κάνω update γιατι εχει πολλά κοληματα το κινητό!

εκδοση μοντέλου GT-I8160

Εκδοση android 2.3.6

Εκδοση βασικού φάσματος I8160XXLL2

Eκδοση kernel 2.6.35.7-I8160XXLD8=CL1100997......

Αριθμος κατασκευής GINGERBREAD.XXLL2

 

Το κινητό μου το έκανα root. Οταν συνδεομαι με το kies μου λεει οτι υπάρχει αναβαθμιση αλλα μολις κατέβει το αρχειο μετα το kies δεν ανταποκρινεται.......

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε? Απλα θέλω να μια νεότερη και σταθερή εκδοση !

Αν γίνει η αναβαθμιση θα χάσω ολα τα δεδομένα μου???

salonika cityyyyy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πως?με kies?με τι τροπο?με odin μου βγαζει fail.αν εχεις κανενα μικρο οδηγο γιατι το χρειαζεται η γυναικα!ευχαριστω

 

παιδια καποιος?εχουμε μεινει χωρις κινητο αλλιως δεν καιγομουν τοσο!

ακυρον..τα καταφερα!καλη πρωτομαγια

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος?εχουμε μεινει χωρις κινητο αλλιως δεν καιγομουν τοσο!

ακυρον..τα καταφερα!καλη πρωτομαγια

 

σε download mode παντως μπαινει το κινητο αν σου λεει να κανεις recovery μεσω kies..

κατι που δεν εκανες ;)

anyway αφου το εφτιαξες μπομπα τοτε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω samsung Galaxy ace 2 και θέλω να κάνω update γιατι εχει πολλά κοληματα το κινητό!

εκδοση μοντέλου GT-I8160

Εκδοση android 2.3.6

Εκδοση βασικού φάσματος I8160XXLL2

Eκδοση kernel 2.6.35.7-I8160XXLD8=CL1100997......

Αριθμος κατασκευής GINGERBREAD.XXLL2

 

Το κινητό μου το έκανα root. Οταν συνδεομαι με το kies μου λεει οτι υπάρχει αναβαθμιση αλλα μολις κατέβει το αρχειο μετα το kies δεν ανταποκρινεται.......

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε? Απλα θέλω να μια νεότερη και σταθερή εκδοση !

Αν γίνει η αναβαθμιση θα χάσω ολα τα δεδομένα μου???

 

Παιδια καμια βοηθεια??????

salonika cityyyyy
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να περάσω αυτό http://samsung-updates.com/details/18830/Galaxy_Ace_2/GT-I8160/EUR/I8160XXMF1.html

Λέει I8160XXMF1 ενω εγώ Εκδοση βασικού φάσματος I8160XXLL2 ! Θα έχει πρόβλημα???

salonika cityyyyy
Link to comment
Share on other sites

το έχει το κινητό η αδερφή μου αλλά της κάνει πολλά κολλήματα υπάρχουν καποιοες λυσεις ή κάποιο βοήθημα για να το ροοταρω και να πεταξω τά αχρηστα?

 

σας ευχαριστώ και συγνωμη δεν εχω το κουραγιο να διαβασω τισ 200 σελιδες :):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

@erof4 Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσω, καθώς υπάρχουν με περισσότερη πείρα και γνώσεις για το θέμα. Ότι θα σου πω είναι εμπειρικό.

Είσαι στην έκδοση 2.3. Πρέπει να διαλέξεις αν θα μείνεις στην 2.3 ή θα πας στη 4.1. Η 2.3 είναι πιο σταθερή και είναι ότι πρέπει για κάποιον που θέλει ένα απλό τηλέφωνο και να μπαίνει που και που στο ίντερνετ. Η 4.1 είναι πιο εντυπωσιακή αλλά θα υπάρξουν φορές που θα θέλεις να το σπάσεις από τα νεύρα σου. Αν δεν θέλεις να χάσεις τα δεδομένα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις την αναβάθμιση μέσω kies (αλλά μόνο σε 4.1). Διαφορετικά βρίσκεις την τελευταία έκδοση 2.3 και την περνάς μέσω odin (Επειδή είναι 2.3 δεν χάνονται τα αρχεία σου παρόλο που το περνάς μέσω odin). Αν δεν ξέρεις πες μου να σου στείλω link.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.. ειμαι σε 2.3.6 εκδοση και μου την δινει απιστευτα στα νευρα το pop-up window που δειχνει τα διαθεσιμα δικτυα wifi!! Ξερει κανεις πως μπορω να το απενεργοποιησω ή κατι τετοιο τελος παντων??
Link to comment
Share on other sites

@erof4 δεν υπαρχει λογος την στιγμη που το εχεις ροοτ το κινητο να ασχοληθεις με το kies,ξεχασε το αυτο

αν θες κοιτα εδω αν δεν εχεις περασει καποια custom rom

Y.G.την στιγμη που ροοταρεις το κινητο ξεχανας το kies,σου ειναι αχρηστο με λιγα λογια

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5358737#post5358737

 

 

@gtse διαβασε και εσυ το λινκ που εδωσα πανω ειναι οδηγος ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά δεν ενεργοποιήται το wifi, μου γράφει στο μενου που ενεργοποιεις το wifi "ενεργοποίση wifi" αλλά παραμένει ανενεργό.

 

Ξέρει κανένας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, μπορεί με κάποιο τρόπο να γίνει reset στο wifi΄

 

Εχω περασμένη εδώ και καιρό την CM10.2

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά δεν ενεργοποιήται το wifi, μου γράφει στο μενου που ενεργοποιεις το wifi "ενεργοποίση wifi" αλλά παραμένει ανενεργό.

 

Ξέρει κανένας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, μπορεί με κάποιο τρόπο να γίνει reset στο wifi΄

 

Εχω περασμένη εδώ και καιρό την CM10.2

 

παιζει ναναι καποιο bug δοκιμασε να βαλεις την τελευταια εκδοση της cm 10.2 ή μια προηγουμενη απο την τελευταια

πριν ομως κανεις αυτο δοκιμασε κανενα restart την συσκευη

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.... όποιος εχει την cm10.2 ας τσεκάρει λιγο το youtube και ας μου πει αν πιξελιαζει η εικονα σε HD βιντεάκια. .... thanks εκ τω προτέρων. ...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.... όποιος εχει την cm10.2 ας τσεκάρει λιγο το youtube και ας μου πει αν πιξελιαζει η εικονα σε HD βιντεάκια. .... thanks εκ τω προτέρων. ...

 

Αυτό δεν συμβαίνει πλέον αν έχεις κάνει αναβάθμιση το youtube στην τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

@erof4 Δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσω, καθώς υπάρχουν με περισσότερη πείρα και γνώσεις για το θέμα. Ότι θα σου πω είναι εμπειρικό.

Είσαι στην έκδοση 2.3. Πρέπει να διαλέξεις αν θα μείνεις στην 2.3 ή θα πας στη 4.1. Η 2.3 είναι πιο σταθερή και είναι ότι πρέπει για κάποιον που θέλει ένα απλό τηλέφωνο και να μπαίνει που και που στο ίντερνετ. Η 4.1 είναι πιο εντυπωσιακή αλλά θα υπάρξουν φορές που θα θέλεις να το σπάσεις από τα νεύρα σου. Αν δεν θέλεις να χάσεις τα δεδομένα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις την αναβάθμιση μέσω kies (αλλά μόνο σε 4.1). Διαφορετικά βρίσκεις την τελευταία έκδοση 2.3 και την περνάς μέσω odin (Επειδή είναι 2.3 δεν χάνονται τα αρχεία σου παρόλο που το περνάς μέσω odin). Αν δεν ξέρεις πες μου να σου στείλω link.

 

@erof4 δεν υπαρχει λογος την στιγμη που το εχεις ροοτ το κινητο να ασχοληθεις με το kies,ξεχασε το αυτο

αν θες κοιτα εδω αν δεν εχεις περασει καποια custom rom

Y.G.την στιγμη που ροοταρεις το κινητο ξεχανας το kies,σου ειναι αχρηστο με λιγα λογια

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5358737#post5358737

 

 

@gtse διαβασε και εσυ το λινκ που εδωσα πανω ειναι οδηγος ;)

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας! Περασα την έκδοση 4.2.1 αλλα σερντεται το κινητάκι μου! Θα κάνω αυτά που μου είπατε!!!

salonika cityyyyy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάποιος που να είχε την CM10.2 by Rox στην οποία να είχε κάνει memory swap και να πέρασε την CM11 by rox;

 

Αν υπάρχει κάποιος ας μου πει πως ακριβώς το έκανε γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα και μου βγάζει πρόβλημα με την sd card, σαν να μην βλέπει ότι υπάρχει

 

Ευχαριστώ

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.... λοιπόν έχω το εξης θεματακι... είχα περάσει στο κινητό την MG2 και μετα την CM 10,2.... όλα λειτουργούσαν κανονικά εκτός απο την εφαρμογή του youtube που μου έδειχνε τα βιντεακια με πιξελακια. .... περναω την NB1 και μετα την CM10,2.....παλι τα ίδια....τώρα με MG2 και CM11 απο Maclaw παλι τα ίδια με το youtube..... αυτό που παρατήρησα είναι οτι οποτε περνουσα stock rom του youtube είχε εικόνα σουπερ αλλά έτρωγε κολλήματα..... ,έχει κανεις να προτείνει καμια λύση? Θέλω να μείνω σε custom rom... αλλά λόγω εργασίας χρησιμοποιώ πολύ το youtube και θέλω καλη εικόνα. Επίσης κάθε φορά που περνούσα custom rom παντα με wipe data πριν και μετα .
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα.Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος για root στη συσκευή μας γιατί είμαι αρχάριος σε κάτι τέτοια.Δοκίμασα το kingroot που μου πρότεινε κάποιος φίλος με την ελπίδα οτι θα κάνει πανεύκολα root αλλά δεν δούλεψε.Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα;
Link to comment
Share on other sites

@erof4 δεν υπαρχει λογος την στιγμη που το εχεις ροοτ το κινητο να ασχοληθεις με το kies,ξεχασε το αυτο

αν θες κοιτα εδω αν δεν εχεις περασει καποια custom rom

Y.G.την στιγμη που ροοταρεις το κινητο ξεχανας το kies,σου ειναι αχρηστο με λιγα λογια

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5358737#post5358737

 

 

@gtse διαβασε και εσυ το λινκ που εδωσα πανω ειναι οδηγος ;)

 

Καλησπέρα πέρασα την I8160XXMG και τώρα δεν μου βλέπει την sd card! και δεν μπορώ να κάνω τα 2 βήματα! Καμια βοήθεια?

 

Να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

salonika cityyyyy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρασα την I8160XXMG και τώρα δεν μου βλέπει την sd card! και δεν μπορώ να κάνω τα 2 βήματα! Καμια βοήθεια?

 

Να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

 

αφου περασες την στοκ συνδεσε το κινητο στο pc και περνα μεσα στον sd τα αλλα αρχεια της cm και τα gapps,μπες recovery και κανε install from sd card οπως και στο βιντεο ;)

Link to comment
Share on other sites

αφου περασες την στοκ συνδεσε το κινητο στο pc και περνα μεσα στον sd τα αλλα αρχεια της cm και τα gapps,μπες recovery και κανε install from sd card οπως και στο βιντεο ;)

 

 

Με ποιο πρόγραμμα θα περάσω τα αρχεια στον sd ??? Συνδέω usb αλλα δεν εμφανίζεται νέος σκληρός στον "Υπογιστή μου"!

Αν κάνω και τα υπολοιπα 2 δηλ. cm και gapps θα βλέπει την Sd?

 

 

Υγ

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αφου περασες την στοκ συνδεσε το κινητο στο pc και περνα μεσα στον sd τα αλλα αρχεια της cm και τα gapps,μπες recovery και κανε install from sd card οπως και στο βιντεο ;)

 

 

OK το βρήκα! συνδέθηκε!!!! ΑΝ περάσω τα αλλα 2 θα βλέπω την sd?

salonika cityyyyy
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα θα περάσω τα αρχεια στον sd ??? Συνδέω usb αλλα δεν εμφανίζεται νέος σκληρός στον "Υπογιστή μου"!

Αν κάνω και τα υπολοιπα 2 δηλ. cm και gapps θα βλέπει την Sd?

 

 

Υγ

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

OK το βρήκα! συνδέθηκε!!!! ΑΝ περάσω τα αλλα 2 θα βλέπω την sd?

 

 

συνδεεις το κινητο με το pc περνας μεσα στην sd τα 2 αρχεια τα κανεις install μεσω recovery οπως στο βιντεο

ΚΑΙ μετα αφου μπεις μεσα στο κινητο μπαινεις στο μενου και μπαινεις στο Ace 2 settings (καπως ετσι λεγεται)

και βρισκεις και τσεκαρεις την επιλογη που αναφερεται σε ''Swap''

το κανεις επανακιννηση και τελος,πλεον την sd θα την βλεπεις ως εσωτερικη μνημη κινητου το οποιο σημαινει οτι ΟΠΟΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ που κατεβαζεις ΑΛΛΑ και εφαρμογες του κινητου τις περνας στην sd (αποκαλουμενη εσωτερικη μνημη)

με λιγα λογια ''ξεγελα'' η sd το κινητο και το επιτρεπει να τα μεταφερει στην sd..

 

Στα ειπα οσο πιο απλα γινονται και κατανοητα :)

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

ανοιγοντας το κινητο αρχιζει να μου πεταει συνεχομενα μηνυματα οτι οι εφαρμογες σταματησαν.βγαζει για ολες: twlauncher gmail google play...πατωντας σε ενα απο αυτα κλεισιμο βγαινουν ακομα περιισοτερα τα οποια δεν κλεινουν και ασ πατησω κλεισιμο η αναφορα.εκανα επαναφορα εργοστασιακων απο cwm κα φου ξεκινησει κανονικα οταν κανω reboot παλι τα ιδια.περασα απο την αρχη ολη την stock rom με την γνωστη διαδικασια (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2141930) ανοιγει κανονικα κανω reboot και παλι εμαφνιζει τα ιδια.τι φταιει και τι μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

ανοιγοντας το κινητο αρχιζει να μου πεταει συνεχομενα μηνυματα οτι οι εφαρμογες σταματησαν.βγαζει για ολες: twlauncher gmail google play...πατωντας σε ενα απο αυτα κλεισιμο βγαινουν ακομα περιισοτερα τα οποια δεν κλεινουν και ασ πατησω κλεισιμο η αναφορα.εκανα επαναφορα εργοστασιακων απο cwm κα φου ξεκινησει κανονικα οταν κανω reboot παλι τα ιδια.περασα απο την αρχη ολη την stock rom με την γνωστη διαδικασια (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2141930) ανοιγει κανονικα κανω reboot και παλι εμαφνιζει τα ιδια.τι φταιει και τι μπορω να κανω???

 

εκανες wipe data/cache?

κανε και περνα stock rom και πες μας

Link to comment
Share on other sites

Πριν καθε εγκατασταση κανω format system απο το recovery μετα απο μια φορα που βρηκα οτι ουσιαστικα υπηρχαν κρατημενες καποιες ρυθμισεις. Δοκιμασε το αν δεν βγαλεις ακρη
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...