Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση σε οσους εχουν περασει την cyanogen 10.2 απο Team Canjica.

Υποστηριζονται πληρως τα ελληνικα?Και στο keyboard για sms?Μπορουμε να γραψουμε sms μεχρι 160 χαρακτηρες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μα αυτό το κάνεις και μέσω του android από τον διαχειριστή εφαρμογών

 

το app αυτο τα εχει ομως συγκεντρωμενα και σε ενημερωνει και πια εφαρμογη μπορει να μετακινηθει

 

δοκιμασε το

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες και θα έχεις 624ΜΒ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389395.

Εγώ σου προτείνω να βάλεις την Αγγλική ΜΚ2 μέσω ODIN, μετά το τηλέφωνο θα πετάει..

 

Που μπορώ να την βρω την Αγγλική ΜΚ2 μαζί με οδηγίες γιατί δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο με το κινητό. Απο εκεί και πέρα στο κινητό θα είναι τα πάντα στα αγγλικά;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.ση σε οσους εχουν περασει την cyanogen 10.2 απο Team Canjica.

Υποστηριζονται πληρως τα ελληνικα?Και στο keyboard για sms?Μπορουμε να γραψουμε sms μεχρι 160 χαρακτηρες?

 

Ναι απλά στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων πρέπει να βάλεις αφαίρεση όλων των χαρακτήρων unicode.

 

Εγώ από χθες έχω βάλει τη slimbean. Μου αρέσει γιατί έχω παραμετροποιησεις που είχα μόνο με το gravity box. Την κρατάω προς το παρον.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μπερδευτηκα πιο πολυ. Νομιζα πως η εσωτερικη γινοταν εξωτερικη και αντιστροφα.

Εννοεις πως χανεται ο αποθηκευτικος χωρος της εσωτερικης ή οτι αυτος συγχωνευεται ουσιαστικα με της sd; Το πρωτο αν καταλαβα καλα αλλα τοτε ποια η ουσιαστικη αξια του;

 

Γιατι μπερδευεσαι?

 

Αποτελεσματα SWAP File

 

Μνημη Τηλεφωνου: 1.2GB (αυτο δεν αλλαζει)

SD Ram Τηλεφωνου: Απενεργοποιητε (χανεται, δεν συγχωνευεται)

ExtSD: Περνει την θεση της SD Ram Τηλεφωνου (γινεται οσο ειναι η καρτα μας 8,16,32GB)

 

Απλα με swap μετατρεπουμε την εξωτερικη μας καρτα σε SD εσωτερικη μνημη τηλ.

Αμα απενεργοποιησεις το Swap γυρνας στην αρχικη μορφη - οπως ηταν πριν

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/826/4po7.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερωτηση σε οσους εχουν περασει την cyanogen 10.2 απο Team Canjica.

Υποστηριζονται πληρως τα ελληνικα?Και στο keyboard για sms?Μπορουμε να γραψουμε sms μεχρι 160 χαρακτηρες?

 

Υποστηριξη ελληνικα, παντου και στα SMS, μπορεις να γραψεις εως 160 χαρ. (επιλογη εαν θες να κανεις split καποιο SMS πανω απο 160, επιλογη να μετατρεψεις εαν θες ενα μεγαλο κειμενο SMS σε ΜMS) δλδ ενα σωρο ρυθμισεις και παραμετροποιησεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων πρέπει να βάλεις αφαίρεση όλων των χαρακτήρων unicode.

 

Εγώ από χθες έχω βάλει τη slimbean. Μου αρέσει γιατί έχω παραμετροποιησεις που είχα μόνο με το gravity box. Την κρατάω προς το παρον.

 

Eαν απενεργοποιησω εγω τα unicode μετα δεν θα μπορω να γραφω σωστα ελληνικα οπως επισης δεν γινεται σωστη ορθογραφια εχοντας το SwiftKey, επισης μου βγαινουν ολα κεφαλαια οπως ειδα.

 

Παιδια βαλτε την custommms για να αναβαθμισεται την εφαρμογη "Μυνηματα" - απλα πολυ ωραιο με ενα σωρο ρυθμισεις για SMS, MMS και Smiley/Emoji icons!

 

http://imageshack.com/a/img854/9364/fq2b.jpg

 

Flandra πολυ ωραια η Slimbean!

Edited by cyx09
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεσαι?

 

Αποτελεσματα SWAP File

 

Μνημη Τηλεφωνου: 1.2GB (αυτο δεν αλλαζει)

SD Ram Τηλεφωνου: Απενεργοποιητε (χανεται, δεν συγχωνευεται)

ExtSD: Περνει την θεση της SD Ram Τηλεφωνου (γινεται οσο ειναι η καρτα μας 8,16,32GB)

 

Απλα με swap μετατρεπουμε την εξωτερικη μας καρτα σε SD εσωτερικη μνημη τηλ.

Αμα απενεργοποιησεις το Swap γυρνας στην αρχικη μορφη - οπως ηταν πριν

 

 

 

H εσωτερική δεν απενεργοποιήται γινεται εξωτερική.

 

Λοιπόν έκανα το swap αλλα δεν μου ενφάνιζε όσες εφαρμογές ειχα μεταφερει στην sd.

Εκανα λοιπον και εγώ copy όλα τα αρχεία που υπήρχαν στην SD και μετά paste στην external sd, μετά ξαναέκανα swap και όλα δουλευουν ρολόι

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να την βρω την Αγγλική ΜΚ2 μαζί με οδηγίες γιατί δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο με το κινητό. Απο εκεί και πέρα στο κινητό θα είναι τα πάντα στα αγγλικά;

 

Model: GT-I8160

Country: United Kingdom

Version: Android 4.1.2

Build date: Fri, 15 Nov 2013 07:08:30

PDA: I8160XXMK2

532ΜΒ

http://terafile.co/527317003500/I8160XXMK2_I8160BTUMK2_BTU.zip

 

Oδηγιες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2118119

 

Μολις τελειωσει η εγκατασταση θα σε ρωτησει Region - βαζεις "Ελλαδα"

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H εσωτερική δεν απενεργοποιήται γινεται εξωτερική.

 

Λοιπόν έκανα το swap αλλα δεν μου ενφάνιζε όσες εφαρμογές ειχα μεταφερει στην sd.

Εκανα λοιπον και εγώ copy όλα τα αρχεία που υπήρχαν στην SD και μετά paste στην external sd, μετά ξαναέκανα swap και όλα δουλευουν ρολόι

 

το εγραψα ετσι για να το καταλαβουν, μα και απο την αλλη τι να κανεις 1GB εχοντας μεγαλη ExtSD στο συστημα σου.

 

εγω με command κανω swap και δεν εχω προβλημα...

τωρα που αλλαζω συνεχεια Roms κοιταω το 1ο πραγμα μετα το firmware να κανω swap και μετα flash-αρω gapps - οποτε εχω το κεφαλι μου ησυχο! :lol:

Edited by cyx09
Link to comment
Share on other sites

Eαν απενεργοποιησω εγω τα unicode μετα δεν θα μπορω να γραφω σωστα ελληνικα οπως επισης δεν γινεται σωστη ορθογραφια εχοντας το SwiftKey, επισης μου βγαινουν ολα κεφαλαια οπως ειδα.

 

http://imageshack.com/a/img854/9364/fq2b.jpg

 

Flandra πολυ ωραια η Slimbean!

 

Και εγώ με swiftkey είμαι. Μια χαρά ελληνικά και ορθογραφία έχει. Αλλά όντως τα στέλνει όλα κεφάλαια πράγμα που εμένα δεν με χαλάει καθόλου.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Quote:

Originally Posted by asdroid View Post

Can i install this on kyrillos v8?

yes you can but there are some tweak crash cause kyrillos v8 have tweak too...

I recomended you must install fresh stock rom with D-Kernel before install this tweak..

 

Εγω προσωπικα πιστευω πως δουλευει μια χαρα με την Rom του kyrillos

Να υποθέσω cyx09 ότι μιλάς για το twin turbo engine. Έκανα unistall και δεν είδα διαφορά.

Σημασία έχει ότι οι διεργασίες μειώθηκαν από 16 (που είναι το τυπικό όριο) σε 1. Πολλοί λένε ότι το android δεν δουλεύει σαν τον Η/Υ και ότι η ραμ πρέπει να είναι πάντα γεμάτη για να είναι πιο γρήγορο. Καλή η θεωρία, αλλά εγώ στην πράξη είδα ότι με 300mb ελεύθερη ραμ το κινητό πάει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά από ημέρες έβγαλα επιτέλους άκρη με το πρόβλημα των θολών φωτογραφιών που έβγαζε η συσκευή της συζύγου.

Αφού έβαλα διάφορα προγράμματα λήψης φωτογραφιών το πρόβλημα παρέμενε (ενώ στις κοντινές - σχεδόν macro - φωτογραφίες έβγαζε πολύ καθαρά μόλις τραβούσα γενικές όλα βγαίναν θολά) και αποφάσισα πριν να το στείλω στο service, να καθαρίσω καλά και το μέσα τζαμάκι της κάμερας. Πήρα λοιπόν τα κατσαβίδια μου και άνοιξα το καπάκι της συσκευής. Με καθαρό οινόπνευμα και λίγο βαμβάκι καθάρισα την κάμερα (εσωτερικά και εξωτερικά τζάμια) και η κάμερα επανήλθε! Οι φωτογραφίες ξανά πεντακάθαρες!!!

 

Διπλά κερδισμένος γιατί ψάχνοντας τα προγράμματα για φωτογραφίες ανακάλυψα ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα με μεγάλη παραμετροποίηση και γρηγορότερο από την stock εφαρμογή.

 

Είναι το Snap Camera HDR

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.marginz.snap&hl=el

 

Με λίγο ψάξιμο μπορείτε να το βρείτε και δωρεάν.

Edited by xs_creative
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω cyx09 ότι μιλάς για το twin turbo engine. Έκανα unistall και δεν είδα διαφορά.

Σημασία έχει ότι οι διεργασίες μειώθηκαν από 16 (που είναι το τυπικό όριο) σε 1. Πολλοί λένε ότι το android δεν δουλεύει σαν τον Η/Υ και ότι η ραμ πρέπει να είναι πάντα γεμάτη για να είναι πιο γρήγορο. Καλή η θεωρία, αλλά εγώ στην πράξη είδα ότι με 300mb ελεύθερη ραμ το κινητό πάει σφαίρα.

 

Δεν εχει καμια σχεση το android με τα λειτουργικα υπολογιστων.

Το ποσο ελευθερη Ram εχεις παιζει ρολο ομως στα παντα....απλα απο symbian και μετα λειτουργικα κινητων στην Ram εχουν θεμα. Αφου οτι τρεχεις παραμενει στο παρασκηνιο και τρωει μνημη.

 

300mb Ram free - ειναι οχι απλα καλα....θεικα αλλα σιγουρα δεν θα τρεχεις σχεδον τιποτα επιπλεον......παιζει μεγαλο ρολο το τι τρεχεις στο backround

 

εγω πετυχαινω maximum 250 - 270mb ram free και αυτα οταν καθαριζω την Ram με εφαρμογη

αλλα τρεχουν απο 10 εως 12 εφαρμογες απο πισω συνεχεια

 

Πριν παω να παιξω καποιο παιχνιδι απλα κανω clear στην Ram και ειμαι κομπλε.

Αν και δεν πολυ παιζω στο κινητο και αυτα που εχω ειναι πολυ ελαφρια παιχνιδια χωρις απαιτησεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

μετά από ημέρες έβγαλα επιτέλους άκρη με το πρόβλημα των θολών φωτογραφιών που έβγαζε η συσκευή της συζύγου.

Αφού έβαλα διάφορα προγράμματα λήψης φωτογραφιών το πρόβλημα παρέμενε (ενώ στις κοντινές - σχεδόν macro - φωτογραφίες έβγαζε πολύ καθαρά μόλις τραβούσα γενικές όλα βγαίναν θολά) και αποφάσισα πριν να το στείλω στο service, να καθαρίσω καλά και το μέσα τζαμάκι της κάμερας. Πήρα λοιπόν τα κατσαβίδια μου και άνοιξα το καπάκι της συσκευής. Με καθαρό οινόπνευμα και λίγο βαμβάκι καθάρισα την κάμερα (εσωτερικά και εξωτερικά τζάμια) και η κάμερα επανήλθε! Οι φωτογραφίες ξανά πεντακάθαρες!!!

 

Διπλά κερδισμένος γιατί ψάχνοντας τα προγράμματα για φωτογραφίες ανακάλυψα ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα με μεγάλη παραμετροποίηση και γρηγορότερο από την stock εφαρμογή.

 

Είναι το Snap Camera HDR

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.marginz.snap&hl=el

 

Με λίγο ψάξιμο μπορείτε να το βρείτε και δωρεάν.

 

Μπραβο φιλεεε - επιτελους βρηκες μονος σου λυση εστω και με κατσαβιδι :p

 

Εγω θα σε βαλω ομως στο τρυπακι να δοκιμασεις μια ακομα εφαρμογη για φωτογραφιες που δοκιμασα σημερα και απλα ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!

βγαζει πολυ ωραιες και καθαρες φωτογραφιες με αρκετες χρησιμες ρυθμισεις, χωρις περιττα πραγματα (εφε κλπ) αλλα και αψογο interface

 

A Better Camera

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.almalence.opencam&hl=el

 

Εαν σου/σας αρεσει στειλτε μου /pm να σας στειλω link για την αγορασμενη εκδοση!

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/835/0ll3.jpg

 

Have Fun!

Edited by cyx09
Link to comment
Share on other sites

Model: GT-I8160

Country: United Kingdom

Version: Android 4.1.2

Build date: Fri, 15 Nov 2013 07:08:30

PDA: I8160XXMK2

532ΜΒ

http://terafile.co/527317003500/I8160XXMK2_I8160BTUMK2_BTU.zip

 

Oδηγιες

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2118119

 

Μολις τελειωσει η εγκατασταση θα σε ρωτησει Region - βαζεις "Ελλαδα"

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το εγραψα ετσι για να το καταλαβουν, μα και απο την αλλη τι να κανεις 1GB εχοντας μεγαλη ExtSD στο συστημα σου.

 

εγω με command κανω swap και δεν εχω προβλημα...

τωρα που αλλαζω συνεχεια Roms κοιταω το 1ο πραγμα μετα το firmware να κανω swap και μετα flash-αρω gapps - οποτε εχω το κεφαλι μου ησυχο! :lol:

 

Το αρχείο tar.md5 σε ποιο πεδίο στο Odin θα το βάλω; (Γιατί στις οδηγίες λέει για δύο αρχεία, ενώ εγώ έχω μόνο ένα).

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο tar.md5 σε ποιο πεδίο στο Odin θα το βάλω; (Γιατί στις οδηγίες λέει για δύο αρχεία, ενώ εγώ έχω μόνο ένα).

 

Nαι OK! ενα χρειαζεσαι στο AP

Edited by cyx09
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου δοκιμασα cm 10.1 & 10.2 αποφασια να ξαναγυρισω σε 2.3 αν και πρωτα θα ξανατσεκαρω την επισημη 4.1.

Η απορια μου ειναι γιατι τελικα ειναι και το μονο διαφορετικο που χρειαζομουν απο τις ανεπισημες ρομ αν υπαρχει καποιος απλος τροπος να εχω εικονιδιο μπαταριας απο αυτα που ειναι σε κυκλο με το ποσοστο μαζι

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει κάποια ρύθμιση σε cpu governor η στη μνήμη η κάτι άλλο σε cm 10.2.. Ώστε να βελτιωσω λίγο την ταχύτητα...να μειωσω το lag..
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου δοκιμασα cm 10.1 & 10.2 αποφασια να ξαναγυρισω σε 2.3 αν και πρωτα θα ξανατσεκαρω την επισημη 4.1.

Η απορια μου ειναι γιατι τελικα ειναι και το μονο διαφορετικο που χρειαζομουν απο τις ανεπισημες ρομ αν υπαρχει καποιος απλος τροπος να εχω εικονιδιο μπαταριας απο αυτα που ειναι σε κυκλο με το ποσοστο μαζι

 

Ναι μπορεις με το Gravity Box

 

Θα χρειαστεις το Xposed και το Gravity Box

 

Eγκατασταση Gravity Box

 

Κανεις εγκατασταση πρωτα το Xposed

Μετα τρεχεις το εικονιδιο του και επιλεγεις Framework, μετα πατας "Εγκατασταση/Αναβαθμιση" στο τελος σε ρωταει να κανεις reboot και επιλεγεις reboot (οχι Soft Reboot) - εαν σου βγαλει error msg αγνωησε το, πατα οκ και περιμενε για reboot.

 

Οταν γινει επανεκινηση στο κινητο κανεις εγκατασταση το Gravity Box, μολις τελειωσει η εγκατασταση "δεν το τρεχεις" αλλα πηγαινεις παλι στο Xposed και επιλεγεις απο τα menu το "Modules" εκει κλικαρεις το "Gravity Box"

 

Μετα τρεχεις το Gravity Box και πηγαινεις στα menu του

Εαν θυμαμαι καλα ειναι στο πεδιο Battery Status....εκει επιλεγεις οποιο σου αρεσει.

 

Μην ξεχασεις απο τις ρυθμισεις του συστηματος να απενεργοποιησεις το status icon της μπαταριας ωστε να μην εχεις δυο.

 

Ενα ακομα ωραιο ειναι να κανεις με το Gravity Box το status bar transperate! - οπως και την εκδοση 4.4 Kitkat

Επισης μπορεις να επιλεξεις οτι χρωμα θεμα για τα icons! - Kitkat default color: Λευκο

 

Xposed Home Page

v2.4.1 Last http://repo.xposed.info/module/de.robv.android.xposed.installer

 

Gravity Box Module

v2.9.3

http://repo.xposed.info/module/com.ceco.gm2.gravitybox

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί κάποιος να μου πει κάποια ρύθμιση σε cpu governor η στη μνήμη η κάτι άλλο σε cm 10.2.. Ώστε να βελτιωσω λίγο την ταχύτητα...να μειωσω το lag..

 

το governor εαν το βαλεις στο performance θα τρεχει το κινητο min στα 800mhz / max 800mhz

ετσι θα γλυτωσεις καποια lag spikes οσο αφορα την επεξεργαστικη ισχu χωρις να δεις μεγαλες διαφορες....

σιγουρα αυτο ομως καταναλωνει περισσοτερο την μπαταρια

 

default: ondemandq (το οποιο αφαιρειται απο την νεα εκδοση 10.2)

 

σε λιγα λεπτα θα δοκιμασω το νεο covernor abyssplug που ενσωματωθηκε στην νεα εκδοση [ROM][4.3.1][TeamCanjica] CyanogenMod 10.2 19.01.2014 και υποσχεται καλυτερη εξοικονομηση μπαταριας και σε νορμαλ χρησεις

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[ROM][4.3.1][TeamCanjica] CyanogenMod 10.2 - 19.01.2014 ΣΗΜΕΡΑ!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2495541

 

Changelog:

 

19/01 :

Kernel updated to 3.0.101

Added abyssplug governor

Removed ondemandq governor

Fixed data download/upload arrows

Updated GT-I8160P version too

 

DL Link:

http://d-h.st/rbb

Edited by cyx09
Link to comment
Share on other sites

H ερωτηση πηγαινε αν μπορει να γινει σε 2.3. Σε 4.1 που ειμαι τωρα και μαλλον θα μεινω γιατι εχει ελαφρυνει σημαντικα αφου εβγαλα ολες τις εφαρμογες τις σαμσουνγκ και πολλα αλλα της γκουγκλ. Παντως σε επισημη ρομ το gravity δεν μπορει να αλλαξει εικονιδιο μπαταριας και το εκανα με το xbattery themer
Link to comment
Share on other sites

H ερωτηση πηγαινε αν μπορει να γινει σε 2.3. Σε 4.1 που ειμαι τωρα και μαλλον θα μεινω γιατι εχει ελαφρυνει σημαντικα αφου εβγαλα ολες τις εφαρμογες τις σαμσουνγκ και πολλα αλλα της γκουγκλ. Παντως σε επισημη ρομ το gravity δεν μπορει να αλλαξει εικονιδιο μπαταριας και το εκανα με το xbattery themer

 

δεν γνωριζω εαν παιζει σε 2.3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά από ημέρες έβγαλα επιτέλους άκρη με το πρόβλημα των θολών φωτογραφιών που έβγαζε η συσκευή της συζύγου.

Αφού έβαλα διάφορα προγράμματα λήψης φωτογραφιών το πρόβλημα παρέμενε (ενώ στις κοντινές - σχεδόν macro - φωτογραφίες έβγαζε πολύ καθαρά μόλις τραβούσα γενικές όλα βγαίναν θολά) και αποφάσισα πριν να το στείλω στο service, να καθαρίσω καλά και το μέσα τζαμάκι της κάμερας. Πήρα λοιπόν τα κατσαβίδια μου και άνοιξα το καπάκι της συσκευής. Με καθαρό οινόπνευμα και λίγο βαμβάκι καθάρισα την κάμερα (εσωτερικά και εξωτερικά τζάμια) και η κάμερα επανήλθε! Οι φωτογραφίες ξανά πεντακάθαρες!!!

 

Διπλά κερδισμένος γιατί ψάχνοντας τα προγράμματα για φωτογραφίες ανακάλυψα ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα με μεγάλη παραμετροποίηση και γρηγορότερο από την stock εφαρμογή.

 

Είναι το Snap Camera HDR

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.marginz.snap&hl=el

 

Με λίγο ψάξιμο μπορείτε να το βρείτε και δωρεάν.

 

Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τις φωτογραφίες. Είναι εύκολο αυτό που έκανες με τα τζάμια της κάμερας ή ενδέχεται να το ξεβιδωσω και να μου μείνει στα χέρια;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τις φωτογραφίες. Είναι εύκολο αυτό που έκανες με τα τζάμια της κάμερας ή ενδέχεται να το ξεβιδωσω και να μου μείνει στα χέρια;

 

Καλημέρα, είναι σχετικά απλό. Αν μάλιστα έχεις ξανανοίξει κινητό είναι παιχνιδάκι.

- Κλείνεις την συσκευή.

- Αφαιρείς το καπάκι της μπαταρίας.

- Αφαιρείς την μπαταρία, την κάρτα sim και την κάρτα μνήμης.

- Θα αφαιρέσεις τις επτά βίδες που βρίσκονται στο καπάκι με ένα πολύ μικρό σταυροκατσάβιδο.

- Αφού αφαιρέσεις τις βίδες βάζεις το νύχι σου ή μια τηλεκάρτα ή κάτι πιο λεπτό αλλά όχι αιχμηρό ανάμεσα στο bezel και στο πλαστικό καπάκι. Δεν χρειάζεται να το σηκώσεις. Εγώ για παράδειγμα βάζοντας το νύχι μου κατεύθυνα το χέρι γύρω από το bezel μαλακά και άνοιξε μόνο του.

- Ανασηκώνεις το καπάκι απλά, δεν έχει κάτι να αποσυνδέσεις.

- Θα δεις την mainboard του κινητού. Εκεί δεν πειράζεις και δεν ασχολείσαι με τίποτε άλλο εκτός από το να καθαρίσεις τον φακό.

- Καθάρισε επίσης το τζαμάκι στο καπάκι που μόλις αφαίρεσες.

- Εγώ τον καθαρισμό τον έκανα με λευκό οινόπνευμα και μια μπατονέτα.

- Αφού καθαρίσεις και στεγνώσεις τον φακό και τα τζαμάκια τοποθέτησε το καπάκι χωρίς όμως να το βιδώσεις.

- Βάλε την μπαταρία, ανοιξε το κινητό και δοκίμασε την κάμερα. Αν είναι εντάξει κλείσε το κινητό, βίδωσε τις βίδες και είσαι έτοιμος. Αλλιώς καθάρισε ακόμη μια φορά.

 

Ελπίζω να σε βοηθήσω με τον τρόπο που τα έγραψα.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι σχετικά απλό. Αν μάλιστα έχεις ξανανοίξει κινητό είναι παιχνιδάκι..................

............

 

Ελπίζω να σε βοηθήσω με τον τρόπο που τα έγραψα.

 

Καλή επιτυχία.

 

Σε ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω γιατί για να είμαι ειλικρινής νόμιζα ότι είναι λάθος του κινητού.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω γιατί για να είμαι ειλικρινής νόμιζα ότι είναι λάθος του κινητού.....

 

Κι εγώ αυτό νόμισα και ετοιμαζόμουν για το service, αλλά ευτυχώς το απέφυγα.

Ελπίζω κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Εβαλα την cyanogen 10.2 φλασαρα και το gapps οπως λενε οι οδηγιες στο XDA αλλα play store δεν εχω!!!

Επισης στον browser αρχειων δεν μπορω να βρω πως βλεπω τα περιεχομενα της external SD!!!

 

οκ πανικοβληθηκα!

Ξαναφλασαρα το gapps απο CWM recovery και τωρα ειμαι οκ με το play store!

Οσο για την εξωτερικη SD ,επρεπε να δωσω δικαιωματα root στον root explorer για να την δω.Ειναι νορμαλ αυτο??

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...