Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι έχετε την ρομ του Κύριλλου ή κάποια άλλη ανεπίσημη, το lag υπάρχει και σε αυτές;

 

edit #3: Τώρα η κάμερα ανοίγει σχεδόν αμέσως από το lockscreen. Και νομίζω ότι ανοίγει σαφώς πιο γρήγορα τις επαφές που λέγαμε ότι αργούσαν... Νίκο στο προτείνω!

 

sorry, αλλα ποιο αρχειο κατεβαζω?

Attached Files

File Type: rar 624MEM_V1.rar - [Click for QR Code] (380.2 KB, 394 views)

File Type: rar 624MEM_V2.rar - [Click for QR Code] (616.1 KB, 257 views)

File Type: zip 624MEM_V1_CWM.zip - [Click for QR Code] (545.9 KB, 162 views)

 

και αυτο εδω

624MEM_VX.tar.md5

που το βρισκω?

 

Περιμενα να δω κανενα τεραστιο αρχειο (600ΜΒ).

Δεν καταλαβα, τι ακριβως κάνουμε, περναμε μία αλλη εκδοση JB?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην κοινότητα του myphone.gr.

Τον Φεβρουάριο αγόρασα από ελληνικό μαγαζί το Samsung Galaxy Ace 2 με NFC (μοντέλο GT-i8160P). Πριν δύο μέρες παρουσίασε κάποια προβλήματα. Δεν αναγνωρίζει την κάρτα sim και συμπεριφέρεται σαν να μην έχει τοποθετηθεί κάρτα. Να πω πως η κάρτα έχει δοκιμασθεί σε άλλο τηλέφωνο και λειτουργεί κανονικά, καθώς και ότι δοκιμάστηκε στο κινητό και άλλη κάρτα με τα ίδια αποτελέσματα. Ακόμη, όταν πατάω το πλαϊνό πλήκτρο που είναι για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση και κλείδωμα της οθόνης, η οθόνη σβήνει αλλά χωρίς να κλειδώσει το κινητό αφού ξαναπατώντας το ίδιο πλήκτρο η οθόνη ανάβει και είναι όπως ήταν πριν πατηθεί το πλήκτρο. Δηλαδή δεν βγάζει την οθόνη ξεκλειδώματος. Τέλος, δεν υπάρχει πλέον το μενού που βγαίνει κανονικά αν κρατήσεις για λίγο πατημένο το πλαϊνό πλήκτρο και το τηλέφωνο απενεργοποιείται κατευθείαν.

Για να σας προλάβω να σας πω ότι δοκίμασα και αναβάθμιση σε jelly bean μέσω odin χωρίς όμως να υπάρχει κάποια βελτίωση.

Να πω ακόμα πως τις τελευταίες μέρες είδα και αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2146550 αν παίζει κάποιο ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέβασα το V1, γράφει και ο ίδιος ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Όταν κατέβει το αρχείο, μέσα στο rar έχει το md5.

 

Δεν περνάς άλλη έκδοση. Περνάς κάποιο αρχείο το οποίο μάλλον καθορίζει την μνήμη και δεν σου αλλάζει τίποτα στο τηλέφωνο, εκτός της ραμ. Είναι ούτε ένα ΜΒ και το Odin και το αρχείο... Γράφει όμως ότι μπορείς να περάσεις αυτό και κάποια έκδοση ρομ που θέλεις από το Odin μαζί με αυτό. Εγώ καταλαβαίνω ότι σε κάποια ρομ που δεν έχει από την Σάμσουνγκ 624ΜΒ, αν περάσεις το αρχείο και την ρομ μαζί, θα έχει. Μάλλον σε γλιτώνει από την "διπλή" δουλειά.

 

Το vX που λέει, το χ σημαίνει 1 ή 2 ανάλογα το τι θα βάλεις. δεν είναι άλλο αρχείο. Το τρίτο αρχείο που λέει CWM είναι για όσους το κάνουν από Clockwork, που σημαίνει ρουταρισμένο κινητό και το σχετικό λογισμικό ήδη περασμένο μέσα.

 

@yoda όταν μπουτάρει το κινητό, τρώει μπαταρία. Η "κρύα" όπως λένε εκκίνηση, τραβάει αρκετό ρεύμα, σε αντίθεση με το επανεκκίνηση που βγάζει το μενού με το παρατεταμένο πάτημα του on/off πλήκτρου που δεν κλείνει εντελώς το κινητό. Ίσως εκεί να γίνεται το "κακό". Καλά, γιατί το κλείνεις; Αν δεν θέλεις να σ'ενοχλούν ή να έχει ακτινοβολία μπορείς απλά να το βάλεις "πτήση" και να κλείσει όλες τις κεραίες.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέβασα το V1, γράφει και ο ίδιος ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Όταν κατέβει το αρχείο, μέσα στο rar έχει το md5.

 

Δεν περνάς άλλη έκδοση. Περνάς κάποιο αρχείο το οποίο μάλλον καθορίζει την μνήμη και δεν σου αλλάζει τίποτα στο τηλέφωνο, εκτός της ραμ. Είναι ούτε ένα ΜΒ και το Odin και το αρχείο...

 

Το vX που λέει, το χ σημαίνει 1 ή 2 ανάλογα το τι θα βάλεις. δεν είναι άλλο αρχείο. Το τρίτο αρχείο που λέει CWM είναι για όσους το κάνουν από Clockwork, που σημαίνει ρουταρισμένο κινητό και το σχετικό λογισμικό ήδη περασμένο μέσα.

 

Ειναι πιστοποιημενη αυτη η ενεργεια; Το χουν κανει και αλλοι?

Το κινητο μετα απο αυτο, κανει lag?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την ρομ του Κύριλλου ή κάποια άλλη ανεπίσημη, το lag υπάρχει και σε αυτές;

 

εδιτ: Τώρα είδα και αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2389395

Θέλει Odin αλλά δεν θέλει φλασάρισμα ρομ από την αρχή, αν κατάλαβα καλά. Αυτό που με παραξένεψε, είναι που λέει ότι δεν δουλεύουν όλες οι ρομ καλύτερα με την περισσότερη μνήμη.

 

edit #2:

Το δοκίμασα...

Κατέβασα το odin 3.09 (αναζήτηση google) και το αρχείο από το παραπάνω λινκ, το V1 που λέει. Τα έβαλα σε ένα φάκελο. Πηγα στο "Ρυθμίσεις>επιλογές για προγραμματιστές", πάτησα το "εντοπισμός σφαλμάτων USB". Έσβησα το τηλέφωνο και το έβαλα σε download mode, εκκινώντας με το κουμπί που κατεβάζει την ένταση ήχου, το κουμπί του μενού (κάτω από την οθόνη) και το κουμπί on-off στο πλάι πατημένα ταυτόχρονα (καλά, πρακτικά πάτησα πρώτα τα άλλα δύο και μετά αυτό του ανάμματος).

Συνέδεσα το τηλέφωνο στο PC, άνοιξα το Odin, πάτησα το κουμπί ΑΡ, επέλεξα το αρχείο 624MEM_V1.tar.md5 από τον φάκελο που το είχα βάλει, πάτησα το Start και έκανα μιά προσευχή... καλά λέμε τώρα.

Όταν τελείωσε, το τηλέφωνο έβγαλε ένα animation με το ρομποτάκι και όταν τελείωσε και αυτό, έβγαλε ένα μενού. Πάτησα το κουμπί on-off για να πάρει την εντολή επανεκκίνηση (reboot) και... μόλις ξεκίνησε είχε, ναι, 624ΜΒ ραμ με... 334 ελεύθερα, σοκ και δέος σε σχέση με τα 70ΜΒ που ήταν ο μέσος όρος πριν. Η διαδικασία πήρε ένα λεπτό; Δύο; Αυτό ήταν...

Και μετά έβγαλα το "εντοπισμός σφαλμάτων" και ξανά επανεκκίνηση.

 

Τώρα θα το κάνω και ρουτ, έτσι για την πλάκα, να βγάλω τα άχρηστα από μέσα. :)

 

edit #3: Τώρα η κάμερα ανοίγει σχεδόν αμέσως από το lockscreen. Και νομίζω ότι ανοίγει σαφώς πιο γρήγορα τις επαφές που λέγαμε ότι αργούσαν... Νίκο στο προτείνω!

 

Το έκανα μόλις και εγώ.... αλλά απογοητεύτικα όταν είδα ναι μεν να αυξάνεται η ραμ στα 624 αλλά ταυτόχρονα έφτασε να δείχνει μέχρι και 520 ραμ χρησιμοποιημένη... οπότε ξαναγυρνάμε πάλι στα ίδια σχεδόν... τώρα θα μου πείτε γιατί δεν κάνεις κανα ροοτ να το στρώσεις... αλλα είμαι σκράπας από αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μόλις και εγώ.... αλλά απογοητεύτικα όταν είδα ναι μεν να αυξάνεται η ραμ στα 624 αλλά ταυτόχρονα έφτασε να δείχνει μέχρι και 520 ραμ χρησιμοποιημένη... οπότε ξαναγυρνάμε πάλι στα ίδια σχεδόν... τώρα θα μου πείτε γιατί δεν κάνεις κανα ροοτ να το στρώσεις... αλλα είμαι σκράπας από αυτα.

Μάλλον χρησιμοποείς πολλές εφαρμογές. Στο δικό μου η ελεύθερη κυμαίνεται στα επίπεδα του 25-35% κατά την συνήθη χρήση.

Νίκο "πιστοποιημένη" δεν ξέρω αν είναι, τα σχόλια στο XDA διάβασα και είπα δεν πάει στο καλό, να το κάνω. Το βασικό πλεονέκτημα, ότι τα αρχεία είναι μικρά, ότι δεν σου χάνει τα δεδομένα σου και ο χρόνος που απαιτείται είναι πολύ μικρός σε σχέση με το βάλε μιά ρομ, βάλε μιά άλλη ρομ, άλλαξε την χώρα προέλευσης με εφαρμογή, ξαναστήσε το τηλέφωνο. Lag αισθητά μειωμενο. Η κάμερα ανοίγει στον ίδιο χρόνο που θα ήθελες να ξεκλειδώσεις και να πατήσεις το εικονίδιο, ο κατάλογος αργεί πολύ λιγότερο, άμεσος δεν είναι και πάλι.

 

Για ρουτ έκανα αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139263

Ακολουθώντας τις οδηγίες, επίσης σε ένα-δυο λεπτά... Απλά ακόμα δεν έχω πειράξει τίποτα άλλο. Θα ξαναδιαβάσω τα παλιότερα ποστάκια, νομίζω περίπου στην σελίδα 100 ήταν, που έλεγαν πως και με τι προγράμματα παγώνεις τις "άχρηστες" υπηρεσίες.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μόλις και εγώ.... αλλά απογοητεύτικα όταν είδα ναι μεν να αυξάνεται η ραμ στα 624 αλλά ταυτόχρονα έφτασε να δείχνει μέχρι και 520 ραμ χρησιμοποιημένη... οπότε ξαναγυρνάμε πάλι στα ίδια σχεδόν... τώρα θα μου πείτε γιατί δεν κάνεις κανα ροοτ να το στρώσεις... αλλα είμαι σκράπας από αυτα.

 

Ουτως ή αλλως, το android είναι ένα σύστημα που έχει την τάση να καταλαμβανει την RAM. Σημασία έχει ότι αυξηθηκε ο ολική RAM. Ασε την ελευθερη.

Το ζητημα ειναι το εξής πρακτικό: εσυ με τα 624 είχες βελτίωση στους χρόνους απόκρισης του κινητου; Εδω ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

οφείλω να ομολογήσω ότι οι επαφές ανοίγουν σχεδόν αμέσως.... καμία σχέση με πρίν.... γενικά από ότι καταλαβαίνω το τηλέφωνο εχει γίνει αρκετά πιο γρήγορο... δεν ξέρω αν ειναι η ιδέα μου, αλλά ας πει και ο φίλος που πόσταρε το κολπάκι αυτό που σίγουρα κάτι παραπάνω θα γνωρίζει απο μένα. ;-)
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε νεα εκδοση για το NFC.

Γερμανικη MG2(PXXMG2)

Μου εβγαλε ειδοποιηση και στο KIES.

Θα την περασω και θα μεταφερω εντυπωσεις!Ελπιζω να αυξηθει η RAM στα 650!!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο "πιστοποιημένη" δεν ξέρω αν είναι, τα σχόλια στο XDA διάβασα και είπα δεν πάει στο καλό, να το κάνω. Το βασικό πλεονέκτημα, ότι τα αρχεία είναι μικρά, ότι δεν σου χάνει τα δεδομένα σου και ο χρόνος που απαιτείται είναι πολύ μικρός σε σχέση με το βάλε μιά ρομ, βάλε μιά άλλη ρομ, άλλαξε την χώρα προέλευσης με εφαρμογή, ξαναστήσε το τηλέφωνο. Lag αισθητά μειωμενο. Η κάμερα ανοίγει στον ίδιο χρόνο που θα ήθελες να ξεκλειδώσεις και να πατήσεις το εικονίδιο, ο κατάλογος αργεί πολύ λιγότερο, άμεσος δεν είναι και πάλι.

 

Φίλε amyroukai μόλις τωρα το έκανα και εγώ! Και ναι, έχω 624MB RAM. 140 ΜΒ ελεύθερα, αλλά δεν έχει σημασία. Το android πάντα "κοιτάει" να σου δεσμεύει RAM. Ετσι λειτουργεί. Σημασία έχει η ολική διαθέσιμη RAM. Αλλο 624, άλλο 482.

Πολύ καλύτερο ετσι, παρά να περναγαμε την ρώσικη ή δεν ξέρω και γω ποια ROM.

Πολυ καλή δουλειά φίλε αυτό που ξετρύπωσες από τους xda developers.

Τις ευχαριστίες μας στον φίλο amyroukai.

 

Τώρα (αν και είμαι προκατειλημμενος) νομίζω ότι το κινητό πάει 1 με 2 click πιο γρήγορα! Θα δείξει στην πορεία!

Και ετοιμαζομουν να αγορασω άλλο!

Ελα ρε! Πού θα βρω καλύτερο;

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

εκανα εχθες το update απο kies και στη συνεχεια τα βηματα που μας εδειξε ο φιλος για να μεγαλωσει η ραμ. ολα καλα και μπαταρια και επιδοση. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως αλλαζεις τα εικονιδια στο notification bar και να βαλω καποια αλλα της επιλογης μου. γινεται σε αυτη την εκδοση? επισης σε ενα βιντεο που παρακολουθουσα ειχε το multibar πατωντας το "πισω" με διαρκεια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και δεν νομίζω να γίνεται. Αυτο είχα επισημάνει. Σε κάποια άλλα samsung γινεται. Στον τομεα αυτό νομιζω οτι η LG εχει κανει καλυτερη δουλεια ισως

Εχω κατεβασει το Notification Toggle και συμπληρώνω με τα εικονίδια που λείπουν. (εν πτηση, wifi hotspot)

Εξαιρετική εφαρμογη για δες την

Link to comment
Share on other sites

Κατα ενα περιεργο λόγο το τηλέφωνο τρωει απιστευτα lag .... συνέχεια μετα την αύξηση της μνήμης..... εκανα ενα wipe data και ξαναεστησα το τηλέφωνο απο την αρχή. ... είδωμεν
Link to comment
Share on other sites

Κατα ενα περιεργο λόγο το τηλέφωνο τρωει απιστευτα lag .... συνέχεια μετα την αύξηση της μνήμης..... εκανα ενα wipe data και ξαναεστησα το τηλέφωνο απο την αρχή. ... είδωμεν

 

Το δικό μου πάντως είναι λίγο πιο γρήγορο τώρα.

Δεν λέω ότι δεν εχει lag, αλλά να: για παράδειγμα από lockscreen ανοίγει πιο γρήγορα τις εφαρμογές.

Απο την αλλη σκεφτομαι και εγώ ότι μετά από το update σε jelly bean έπρεπε να κάνω wipe data ή wipe cache που δεν εκανα.

Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Αν σώνει και καλά έπρεπε να γίνει wipe, δεν θα το έκανε το KIES πριν επαναφέρει τα δεδομένα μας;
Link to comment
Share on other sites

Αν σώνει και καλά έπρεπε να γίνει wipe, δεν θα το έκανε το KIES πριν επαναφέρει τα δεδομένα μας;

 

Και αυτό είναι σωστό.

Εσυ δεν το αισθάνεσαι πιο γρήγορο τωρα το κινητό?

Ενταξει, πάντα είχε μερικά lag, αλλά τώρα δεν είναι καλύτερο έστω ενα κλικ με τη μεγαλύτερη RAM?

Link to comment
Share on other sites

παντως μετα το wipe data δειχνει ακομα καλύτερο.... και μεχρι τωρα κανένα lag.... ελπίζω να συνεχίσει ετσι :-D
Link to comment
Share on other sites

Νίκο όπως τα έγραψα. Ναι, δείχνει να δουλεύει πιο άνετα. Αλλά θα συμφωνήσω και με όσους έγραψαν ότι η εταιρία δεν προσπάθησε να ομαλοποιήσει την λειτουργία του κινητού όσο θα έπρεπε, πιθανώς για να προμοτάρει τα καινούρια της μοντέλα. Να δούμε, αν βγάλει patches...

 

manthes ναι μέχρι να φορτίσει 100%

Link to comment
Share on other sites

παντως μετα το wipe data δειχνει ακομα καλύτερο.... και μεχρι τωρα κανένα lag.... ελπίζω να συνεχίσει ετσι :-D

 

Μια ερωτηση φιλε μου

Πώς κάνουμε wipe data? Χάνουμε τα δεδομένα μας? (Επαφες, εφαρμογες κλπ)

Πρεπει να κλανουμε backup μεσω Kies? Και πως κάνουμε ανακτηση του backup μεσω Kies?

Χρειάζεται μετα να ξανακατεβάσουμε τις εφαρμογες?

Μπορώ να κάνω "στοχευμένο" wipe data, ή εστω wipe cache σε συγκεκριμένες εφαρμογες? Το λεω για να μην εχω μετα την ταλαιπωρία να ξαναστησω τις εφαρμογες μου.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

wipe data κανεις με volume up, home & power φυσικα κανεις πρωτα back up τα παντα στο kies και μετα απλά τα επαναφερεις απο το kies.

εγω προτιμησα να τα αδειασω ολα.

Link to comment
Share on other sites

Στοχευμένο wipe δεν υπάρχει, τα σβήνει όλα.

Από το KIES μπορείς να κάνεις επαναφορά όπως κάνεις και τo backup.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει

έκανα στην sd κάρτα δεύτερο partition για να το χρησιμοποιήσω σαν επέκταση της sdcard.

το δημιούργησα με το minitool partition και μετά χρησιμοποίησα το link2sd το οποίο το είδε κανονικά και εξακολουθεί να το βλέπει σαν δεύτερη sd. Δεν μπορώ όμως με κανένα τρόπο να μεταφέρω εφαρμογές σε αυτήν.

Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει

έκανα στην sd κάρτα δεύτερο partition για να το χρησιμοποιήσω σαν επέκταση της sdcard.

το δημιούργησα με το minitool partition και μετά χρησιμοποίησα το link2sd το οποίο το είδε κανονικά και εξακολουθεί να το βλέπει σαν δεύτερη sd. Δεν μπορώ όμως με κανένα τρόπο να μεταφέρω εφαρμογές σε αυτήν.

Καμιά ιδέα??

 

Απάντηση είχε δοθεί πριν κάποιες σελίδες, είναι στην σελίδα 108 του παρόντος θρεντ και το είχε γράψει ο Cater.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2267103&highlight=external+sd

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να περασω τις εφαρμογες στην εξωτερικη καρτα sd? απο τον διαχειριστη εφαρμογων η επιλογη μετακινηση στην καρτα sd περναει τις εφαρμογες στην εσωτερικη μνημη sdcard0 και οχι στην extSdCard
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...