Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια.

Είχα βάλει τη V8 του Kyrillos αλλά επειδή είχε λίγη RAM έψαξα και βρήκα τρόπο να την αυξήσω (20 βήματα) με τη δημιουργία partition στην κάρτα μνήμης.

Όταν όμως κατέβασα το Swapper 2 και πήγα να δημιουργήσω swapp file έκανε επανεκκίνηση και από τότε δεν ανοίγει ότι και αν έχω δοκιμάσει...

Κολλάει στην αρχική οθόνη και τίποτα άλλο.

Δοκίμασα να ξαναπεράσω τη rom του Kyrillos αλλά βγάζει μήνυμα (Ε:failed to mount /system (invalid argument)

 

Καμιά ιδέα???

 

Μεσω odyn δοκιμασες;

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

είναι πολύ κουραστικό . και πλέον λέω άνετα πως ήταν λάθος επιλογή που το πείρα

 

Οχι, δεν ηταν λαθος.

Το τηλεφωνο εβγαινε με gingerbread και πηγαινε σφαιρα με την εκδοση αυτη.

Ηταν μια χαρα κινητο.

 

Τα πραγματα αλλαξαν στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Μεσω odyn δοκιμασες;[/quote

Ναι

Τελικά πέρασα τη ρώσικη MG2 και όλα καλά και περισσότερη ελεύθερη RAM

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε παιδια.Φιλος εχει το συγκεκριμενο τηλ και αντιμετωπιζει ενα προβλημα.Η συσκευη ειναι τελειως stock με 2.3.6 επανω.Καθε φορα που μπαινει στην καμερα του βγαζει το μηνυμα ''Ελλειψη χωρου αποθηκευσης'' κλπ.Το ιδο ακριβως του εμφανιζει και στο viber ή whatsapp οταν προσπαθω να του στειλω μια φωτογραφια ή οτιδηποτε αρχειο και δεν τα ανοιγει.Στα settings στον χωρο αποθηκευσης βλεπουμε τα εξης ''Καρτα Sd,συνολικος χωρος 3,69,διαθεσιμος 1,28'' ''Συσκευη αποθηκευσης USB,συνολικος 1,10 ,ελευθερος 0,00'' και ''χωρος αποθηκευσης συστηματος ,διαθεσιμος 778''.Υποψιν οτι το συγκεκριμενο μηνυμα το πεταει και σε ασχετες στιγμες π.χ. στο app drawer απλα η στις αρχικες οθονες.Το ξερω οτι προφανως δεν εχει χωρο στην εσωτερικη μνημη του τηλ απλα επειδη δεν εχω καμια ιδεα απο το συγκεκριμενο κινητο και εχουμε καταμπερδευτει με τις εσωτερικες μνημες του (ημαρτον δλδ).

 

Edit : Νταξ παιδια την βρηκα την ακρη.Κατεβασα τον Es (ουτε καν αυτον ειχε εγκατεστημενο) και απο την εσωτερικη μνημη του τα μετεφερα στην external sd και ολα οκ.Ασε που ανεπνευεσε και το κινητο και δουλευει καλυτερα.Αντε καλο διαβασμα στον μονολογο μου :)

Edited by firekostas
Link to comment
Share on other sites

εκανα την αναβαθμιση μεσω kies σε 4.1.2 απο το επισημο σαιτ και το κινητο σερνεται.υπαρχει λυση για να παει γρηγορα
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε παιδια.Φιλος εχει το συγκεκριμενο τηλ και αντιμετωπιζει ενα προβλημα.Η συσκευη ειναι τελειως stock με 2.3.6 επανω.Καθε φορα που μπαινει στην καμερα του βγαζει το μηνυμα ''Ελλειψη χωρου αποθηκευσης'' κλπ.Το ιδο ακριβως του εμφανιζει και στο viber ή whatsapp οταν προσπαθω να του στειλω μια φωτογραφια ή οτιδηποτε αρχειο και δεν τα ανοιγει.Στα settings στον χωρο αποθηκευσης βλεπουμε τα εξης ''Καρτα Sd,συνολικος χωρος 3,69,διαθεσιμος 1,28'' ''Συσκευη αποθηκευσης USB,συνολικος 1,10 ,ελευθερος 0,00'' και ''χωρος αποθηκευσης συστηματος ,διαθεσιμος 778''.Υποψιν οτι το συγκεκριμενο μηνυμα το πεταει και σε ασχετες στιγμες π.χ. στο app drawer απλα η στις αρχικες οθονες.Το ξερω οτι προφανως δεν εχει χωρο στην εσωτερικη μνημη του τηλ απλα επειδη δεν εχω καμια ιδεα απο το συγκεκριμενο κινητο και εχουμε καταμπερδευτει με τις εσωτερικες μνημες του (ημαρτον δλδ).

 

Edit : Νταξ παιδια την βρηκα την ακρη.Κατεβασα τον Es (ουτε καν αυτον ειχε εγκατεστημενο) και απο την εσωτερικη μνημη του τα μετεφερα στην external sd και ολα οκ.Ασε που ανεπνευεσε και το κινητο και δουλευει καλυτερα.Αντε καλο διαβασμα στον μονολογο μου :)

 

Αυτο το Es τι είναι;;

Γιατι εχω κ εγω θεματάκι με την εσωτερική του κινητου ολα μ τα αρχεια τα εχω σε sd (την δικη μ την προσθετη που φορεσα) και στο κινητο κ ομως το κινητο εχει 700+ mb ελευθερα ενω την εσωτερικη του κινητου κατρακιλα ηρωικα!! 174 mb ελευθερα μ λεει σημερα δεν ξερω που θα φτασει κ να σκεφτεις ολα τα βαζω κατευθειαν στην sd (δεν το εχω root το κιν)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το Es τι είναι;;

 

Es file explorer....

Κατι σαν "τα αρχεια μου" που εχει το τηλεφωνο απο μονο του....

Δεν καταλαβα γιατι ο φιλος επρεπε να κανει τη μεταφορα με τον es και δεν το εκανε με τον προεγκατεστημενο explorer...???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα με την jelly bean ούτε είχα με την προηγούμενη έκδοση.

Ένταξη είδα παραπάνω που αναφέρουν οτι πχ κάνει 2sec να μπει στις επαφές αλλά εμένα αυτό είναι κάτι που δεν με πειράζει αφού όλα τα υπόλοιπα είναι είναι οκ

Αν κάποιος το δει άλλωστε απο την πλευρά της τιμής ε σίγουρα ειναι ενα από τα κορυφαία αν όχι το κορυφαίο της κατηγορίας

 

Εγω χρησιμοποιώ την kirillosV8 rom (να και η διαφήμιση)

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα με την jelly bean ούτε είχα με την προηγούμενη έκδοση.

Ένταξη είδα παραπάνω που αναφέρουν οτι πχ κάνει 2sec να μπει στις επαφές αλλά εμένα αυτό είναι κάτι που δεν με πειράζει αφού όλα τα υπόλοιπα είναι είναι οκ

Αν κάποιος το δει άλλωστε απο την πλευρά της τιμής ε σίγουρα ειναι ενα από τα κορυφαία αν όχι το κορυφαίο της κατηγορίας

 

Εγω χρησιμοποιώ την kirillosV8 rom (να και η διαφήμιση)

 

Και εγώ φοράω την jelly bean πόσο τώρα;; 3-4 μέρες;; δεν μ εχει βγαλει πρόβλημα που φοβοόμουν τουλάχιστον όχι ακόμα και φοράω τις μαμάς του... τώρα για αρχεία από τα αρχεία μου ότι μετακίνησα... άμα δω τα παραστενά θα επικοινωνήσω με το τεχνικό τμήμα να το δουμε γτ δεν του εχω μεσα τπτ μεσα...

Σαν κινητο μ βγηκε αστερι ειχα το Ace 160 ευρω τα εσκασα κ σε 3 μηνες το πουλησα για να παρω αυτο με 140 κ ειναι καλυτερο!! :)

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή τύπου sms.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια αντιρρηση, ειναι πολυ καλο κινητο. Full stop.

Δουλευε πολυ καλα με gingerbread.

Δεν σηκωνει ομως την jellybean ετσι οπως μας την εδωσαν επισημα.

Τωρα αν καποιος αλλος την περασε με αλλον τροπο και το κινητο φυσαει, respect.

Εγω δεν εχω δυστυχως ουτε τις γνωσεις, ουτε το χρονο να κανω πειραματα στο κινητο μου.

Αυτο που βλεπω, αυτο λεω.

Δεν παιζω απαιτητικα games, Και δεν εχω τρελες απαιτησεις, αλλα το να κανει lag το τηλεφωνο για να κανει το πιο απλο πραγμα κσι να φορτωσει τον γ...μενο τηλεφωνικο καταλογο με τις επαφες, αυτο δεν μπορει να ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

κανει update απο την samsung σε android 4 ?

μπορεις να βαλεις προργαμματα στην sd ?

 

Μέσω του Kies!

Στην sd την προσθετει που θα βαλεις εσυ οχι αλλα εχει σαν κινητο χωρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη εκδοση 4.1.2 ποση ελευθερη μνημη αφηνει στο smartphone; Αν μιλας για custom rom απο οτι ξερω μονο με root. Λυθηκε το προβλημα purple smearing στην αναβαθμιση που εγινε;
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομε να το παρω εχει προβλημα με την αναβαθμηση σε εκδοση jb απο την samsung ?

ή να προτιμισω το s duo με την ics ?

εφαρμογες μπαινουν στην sd η μονο στη μνημη κινιτου ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη περιμενω την αναβαθμιση μεσω ota και οχι απο το kies δεν γνωριζω για να σου πω ακομα. Θα σου πουν ομως τα παιδια εδω σιγουρα. Μερικα apps απο οσο ξερω δεν μπορεις να τα πας στην καρτα sd οπως πχ google play , facebook , youtube κ.α
Link to comment
Share on other sites

Επειδη περιμενω την αναβαθμιση μεσω ota και οχι απο το kies δεν γνωριζω για να σου πω ακομα. Θα σου πουν ομως τα παιδια εδω σιγουρα. Μερικα apps απο οσο ξερω δεν μπορεις να τα πας στην καρτα sd οπως πχ google play , facebook , youtube κ.α

 

Μεσω ota δεν θα σου ερθει ποτε. Στου αδερφου δεν εβγαζε καμια ενημερωση. Εγραφε μαλιστα οτι τρεχει την πιο ενημερωμενη εκδοση. Την αναβαθμιση του την εβγαλε μεσω kies.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκα μια διαφορα που εχει το i8160p απο το GT-I8160 ειναι οτι το πρωτο εχει NFC. Η jelly bean ειναι η νεοτερη εκδοση του λειτουργικου συστηματος android για το συγκεκριμενο smartphone ( 4.1.2 ). Φιλε εσυ που λες για το ota update , μου ειπαν απο την samsung χθες οτι θα γινει κανονικα η αναβαθμιση απλα δεν ξερουν το ποτε. Με αυτα που διαβαζω εδω μπορει να μην κανω καν το update. Edited by Septagram
Link to comment
Share on other sites

Μαγκα μια διαφορα που εχει το i8160p απο το GT-I8160 ειναι οτι το πρωτο εχει NFC. Η jelly bean ειναι η νεοτερη εκδοση του λειτουργικου συστηματος android για το συγκεκριμενο smartphone ( 4.1.2 ). Φιλε εσυ που λες για το ota update , μου ειπαν απο την samsung χθες οτι θα γινει κανονικα η αναβαθμιση απλα δεν ξερουν το ποτε. Με αυτα που διαβαζω εδω μπορει να μην κανω καν το update.

 

τι ειναι το NFC ?

ποιο ειναι καλητερο ?

Link to comment
Share on other sites

Es file explorer....

Κατι σαν "τα αρχεια μου" που εχει το τηλεφωνο απο μονο του....

Δεν καταλαβα γιατι ο φιλος επρεπε να κανει τη μεταφορα με τον es και δεν το εκανε με τον προεγκατεστημενο explorer...???

 

Γιατι ειμαι συνηθισμενος σε Nexus και ουτε καν ασχοληθηκα με το αθλιο TW της Samsung.3rd party app και τελος :)

 

Υ.Γ. Για τα λεφτα του και για νορμαλ χρηστες μια χαρα ειναι το κινητακι.Απλα πλεον υπαρχουν πιο συχρονα με 50 ευρω παραπανω.Για αλλους αμελητεα διαφορα για αλλους χαοτικη.Διαλεγεις και παιρνεις

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλούς πειραματισμούς με την JB κατέληξα σε MG2 (ρώσικη) και μετά την V8 Kyrillos.

Έτσι έχω και 624 ΜΒ ελεύθερα και την απουσία πολλών άχρηστων εφαρμογών χάρη στον Κύριλλο.

Βέβαια το lag το έχει αλλά το συνηθίζεις..........

Link to comment
Share on other sites

το περιμενω και εγω απο ωρα σε ωρα.οκ lag παιδες εχουν ναυαρχιδες αυτο πιστευω για τα λεφτα του θα ειναι τιμιο.1,2 μερες και μετα ισως το σκαλισω οπως ο φιλος πιο πανω φανταζομαι ολα γινονται με odin
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...