Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεύτερη μέρα σήμερα που έχω MF1,

η μπαταρία καλά, η ταχύτητα πολύ καλή, αλλά με το που ανάβει έχει μόνο 100Μ ελεύθερη μνήμη.

Και έχω ήδη απεγκαταστήσει μέσω titanium ΟΛΑ τα προγράμματα που δεν επρόκειτο να χρησιμοποιήσω ποτε

(Music Hub, Game Hub, Google Music, Books, Google maps κλπ)

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για το θέμα της μνήμης ας την πει...

 

 

Εβαλα το greenify αλλά δεν είδα καμία διαφορά (όπως προείπα, προφανώς το χρησιμοποιώ λάθος)

Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις καμία λίστα με το τι πάγωσες (με ασφάλεια) με το greenify κι έριξες τη μνήμη τόσο χαμηλά?

 

To free version παγωνει ολες τις εφαρμογες που κανεις εγκατασταση. To Donation Version παγωνει και τις εφαρμογες συστηματος. Τα χω παγωσει ολα εκτος απο TouchWiz εφοσον ανοιγει μονο του παντα και το weather widget που και αυτο ανοιγει εκτος αν δεν το θες εκει περα οποτε το παγωνεις και αυτο. Το μονο που δεν μπορεις να παγωσεις ειναι το SuperSU φυσικα :P .

Να σημειωσω οτι ειμαι με την εκδοση MC8 (UK) Jelly Bean και δεν σκοπευω να την αλλαξω εφοσον το κινητο παει μια χαρα.

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να κανεις root για το greenify?

 

Κατα την γνωμη μου ναι αξιζει και πολυ μαλιστα..Οχι μονο για το greenify αλλα και γιατι χωρις root ολα τα κινητα σερνονται.Φιλος εχει το S3 που ειναι καλυτερο απτο δικο μας και πριν το κανει root το κινητο πηγαινε χειροτερα απτο δικο μου. Tωρα που το κανε και περασε και αλλη ROM φυσικα και παει πολυ καλυτερα.Επισης αν προτιματε κατι πιο γρηγορο σαν launcher o nova ειναι πιο γρηγορος απτο TouchWiz. Eγω μενω με TouchWiz γιατι το συνηθισα και μαρεσει. Κατι ακομα μπορειτε να πατε στις επιλογες προγραμματιστη εχει 3 κλιμακες γραφικων. Τις εχω βαλει 0.5x ανοιγουν λιγο πιο γρηγορα τα παραθυρα. Επισης ενα ακομα προγραμμα που κανει καλη δουλεια ειναι το Pimp My Rom. Το χρησιμοποιω αλλα χρησιμοποιηστε το με δικο σας ρισκο σε περιπτωση που πειραξετε ρυθμισεις που δεν γνωριζετε τι κανουν.

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να κανεις root για το greenify ή κανουν δουλεια και τα task killers?

Βασικά αξίζει να κάνεις ρουτ για ένα σωρό λόγους

(πχ αντί να παγώσεις τις άχρηστες εφαρμογές τις αφαιρείς μόνιμα και αδειάζεις και τη ROM)

 

 

Είδα ότι για να μπει το greenify donate θέλει κάποια διαδικασία ε?

-Βάζεις το free,

-Βάζεις το framework

-Bάζεις το donate...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αξίζει να κάνεις ρουτ για ένα σωρό λόγους

(πχ αντί να παγώσεις τις άχρηστες εφαρμογές τις αφαιρείς μόνιμα και αδειάζεις και τη ROM)

 

 

Είδα ότι για να μπει το greenify donate θέλει κάποια διαδικασία ε?

-Βάζεις το free,

-Βάζεις το framework

-Bάζεις το donate...

 

Ακριβως ετσι φιλε μου.Μονο και μονο παγωνοντας οτι αχρηστο εχει βαλει η Samsung επανω το κινητο ειναι πολυ διαφορετικο. Και οτι υπηρεσια θες να ανοιξεις πχ καμερα την ανοιγεις κανονικα και αφου τελειωσεις μετα πας και την ξαναπαγωνεις καθαριζοντας την και απο το home button. Εκκαθαριση RAM δεν πολυ χρειαζεται να κανεις αλλα φυσικα οποτε θες την κανεις

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Θα κρατηθω για λιγο καιρο χωρις root αφου ακομα δεν εχω παρει το κινητο(αυριο) και δεν θελω να μην εχω εγγυηση μολις το παρω,θα χρησιμοποιησω κανα advanced task killer που ειναι στο store που εχει και καλες αξιολογησει και ας ελπισουμε να βοηθησει λιγο. Yoda το performance στα games πως το βλεπεις? Μειωθηκε ή ειναι στα ιδια επιπεδα?
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι φιλε μου

100M Free είναι πολύ λίγα...

(Αν και όπως είπα μέχρι στιγμής δε μου κάνουν πρόβλημα)

Νομίζω ότι θα προχωρήσω να πειραματιστώ με το Greenify...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

100M Free είναι πολύ λίγα...

(Αν και όπως είπα μέχρι στιγμής δε μου κάνουν πρόβλημα)

Νομίζω ότι θα προχωρήσω να πειραματιστώ με το Greenify...

 

Αν εχεις περασει την XMF1 χωρις Repartition με MB4 τοτε θαχεις λιγοτερη RAM .

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζοντας το MF1 μου βγαινει ενα zip file και οταν κανω extract μου προκυπτει ενα

 

I8160XXMF1_I8160OXXMF1_HOME.tar.md5 αρχειο καπου στα 895ΜΒ ξεζιπαρισμενο

 

Δηλαδη καμια σχεση με το MB4 που ειχε pit, CODE (pda) και CSC files.

 

Κατεβασα το σωστο? (link: http://hotfile.com/dl/235547481/89a7147/EUR-I8160XXMF1-20130723142443.zip.html)

 

και πως το βαζω αυτο στο odin?

Υποθετω μονο στο πεδιο με το PDA και τα υπολοιπα κενα. Το λεω σωστα?

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Θα κρατηθω για λιγο καιρο χωρις root αφου ακομα δεν εχω παρει το κινητο(αυριο) και δεν θελω να μην εχω εγγυηση μολις το παρω,θα χρησιμοποιησω κανα advanced task killer που ειναι στο store που εχει και καλες αξιολογησει και ας ελπισουμε να βοηθησει λιγο. Yoda το performance στα games πως το βλεπεις? Μειωθηκε ή ειναι στα ιδια επιπεδα?

 

Οπως εχει ειπωθει πολλες φορες δεν την χανεις την εγγυηση. Σβηνεις τον Counter γυρνας σε Stock Rom οποιαςδηποτε χωρας official και εχεις και παλι την εγγυηση σου

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Yoda το performance στα games πως το βλεπεις? Μειωθηκε ή ειναι στα ιδια επιπεδα?

To performance το βλέπω ΠΑΝΤΟΥ καλύτερο :)

 

Αν εχεις περασει την XMF1 χωρις Repartition με MB4 τοτε θαχεις λιγοτερη RAM .

Κανονικά το έκανα. Εχω 625 total, αλλά μόνο 100-150 free...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

To performance το βλέπω ΠΑΝΤΟΥ καλύτερο :)

 

 

Κανονικά το έκανα. Εχω 625 total, αλλά μόνο 100-150 free...

 

Τοτε ναι 100 MB ειναι οντως πολυ λιγα.Εισαι με official η custom ROM ?

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ναι 100 MB ειναι οντως πολυ λιγα.Εισαι με official η custom ROM ?

Κατέβασα και φλάσαρα με odin την MB4 και μετά την official MF1 EUR.

Από τη μαμά είχε GB ΧΕΝ (Oλλανδία) που δεν έχει βγει ακόμη JB

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και φλάσαρα με odin την official MF1 EUR

 

Θα προτεινα να βαλεις custom rom μιας και εισαι ηδη Root .

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, δηλαδη και τα παιδιά που πέτυχαν 625 MB RAM έχουν ελευθερη RAM 100 MB?

Αν εγω που εχω 482 RAM έχω 70-100 MB ελευθερα, ο αλλος με τα 625 θα επρεπε να εχει 200-250 ΜΒ. Ψεματα?

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, δηλαδη και τα παιδιά που πέτυχαν 625 MB RAM έχουν ελευθερη RAM 100 MB?

Αν εγω που εχω 482 RAM έχω 70-100 MB ελευθερα, ο αλλος με τα 625 θα επρεπε να εχει 200-250 ΜΒ. Ψεματα?

 

H RAM εξαρταται παντα με τις εφαρμογες που τρεχουν. Αν τρεχεις 15 εφαρμογες μαζι καποια στιγμη λογικο ειναι να γεμισει.

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ.... αλλά παρακολούθησα όλη την συζητηση πιο πανω και παλι δεν εβγαλα ακρη... την ΜΒ4 απο που μπορω να την κατεβασω? την περναω μεσω ODIN? και μετα την MF1 μεσω ΚΙΕS? οστοσο στο λινκ αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139448 λεει να κατεβασουμε κατι πρωτα αλλα εχει σβηστει απο το Google γραφει... σορρυ αλλα δεν το κατεχω το αθλημα... :-)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορρυ.... αλλά παρακολούθησα όλη την συζητηση πιο πανω και παλι δεν εβγαλα ακρη... την ΜΒ4 απο που μπορω να την κατεβασω? την περναω μεσω ODIN? και μετα την MF1 μεσω ΚΙΕS? οστοσο στο λινκ αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2139448 λεει να κατεβασουμε κατι πρωτα αλλα εχει σβηστει απο το Google γραφει... σορρυ αλλα δεν το κατεχω το αθλημα... :-)

 

Δοκιμασε εδω :

http://d-h.st/6QB

 

Ναι μεσω Odin την περνας. Και την ΜF1 μεσω Odin

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω και το root=γρήγορο κινητό. Πέρα από πρόσβαση σε περιοχές του κινητού που κανονικά είναι απρόσιτες στον απλό χρήστη, το root θεωρητικά δεν αλλάζει κάτι, ώστε από μόνο του να κάνει διαφορά σε ταχύτητα. Αν μετά το root κάνεις αλλαγές που πριν δεν μπορούσες, ΟΚ, το καταλαβαίνω.

 

Όπως και αυτό το περίεργο με την μνήμη... Αν στην ίδια χρήση, από τα 110ΜΒ με 555ΜΒ σύνολο σε τυχαίο χρόνο, έχω 70ΜΒ από 482ΜΒ σε τυχαίο χρόνο... Πιο πολλά από όσα θα έπρεπε, αν σκεφτείς ότι "χάθηκαν" 70ΜΒ με την αλλαγή σε MF1 και τρέχουν τα ίδια πράγματα ακριβώς. Από την άλλη, με 70ΜΒ παραπάνω όσοι έκαναν την MB4>MF1, πάλι δεν έχουν τόσα ελεύθερα όσα θα περίμενα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω και το root=γρήγορο κινητό. Πέρα από πρόσβαση σε περιοχές του κινητού που κανονικά είναι απρόσιτες στον απλό χρήστη, το root θεωρητικά δεν αλλάζει κάτι, ώστε από μόνο του να κάνει διαφορά σε ταχύτητα. Αν μετά το root κάνεις αλλαγές που πριν δεν μπορούσες, ΟΚ, το καταλαβαίνω.

 

Όπως και αυτό το περίεργο με την μνήμη... Αν στην ίδια χρήση, από τα 110ΜΒ με 555ΜΒ σύνολο σε τυχαίο χρόνο, έχω 70ΜΒ από 482ΜΒ σε τυχαίο χρόνο... Πιο πολλά από όσα θα έπρεπε, αν σκεφτείς ότι "χάθηκαν" 70ΜΒ με την αλλαγή σε MF1 και τρέχουν τα ίδια πράγματα ακριβώς. Από την άλλη, με 70ΜΒ παραπάνω όσοι έκαναν την MB4>MF1, πάλι δεν έχουν τόσα ελεύθερα όσα θα περίμενα...

 

Αυτο σημαινει root=γρηγορο γιατι κανεις αλλαγες μετα και σαφως ελαφρυνεις το κινητο απο αυτα που εχουν περασει οι εταιρειες στη ROM.

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Εχω το άλφα firmware και έχω περάσει τη χ custom rom. Για να περάσω τη ψ rom για το ίδιο firmware κάνω κάτι ή απλά περνάω από πάνω ;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε εδω :

http://d-h.st/6QB

 

Ναι μεσω Odin την περνας. Και την ΜF1 μεσω Odin

 

Σε ευχαριστώ πολύ... :-) και την ΜF1 από που?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ... :-) και την ΜF1 από που?

 

Απο το sammobile.

Flandra αν θες κρατας τη ρομ κ αλλαζεις μονο kernel της αλλης rom.

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...