Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μισο λεπτακι παιδια.

Πως κανουμε ετσι για το update?

Γιατι το λεω?

Διαβαζω κατι αναφορες χρηστων απο το gsmarena

που μιλάνε ότι με την επισημη (Πορτογαλικη) JB

το τηλεφωνο ειναι πιο αργο

και η μπαταρια δεν κραταει.

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μισο λεπτακι παιδια.

Πως κανουμε ετσι για το update?

Γιατι το λεω?

Διαβαζω κατι αναφορες χρηστων απο το gsmarena

που μιλάνε ότι με την επισημη (Πορτογαλικη) JB

το τηλεφωνο ειναι πιο αργο

και η μπαταρια δεν κραταει.

Τι λετε εσεις?

 

Θεωρώ και με βάση την εκδοση jb mb4 που εχω τωρα..οτι η κανονική έκδοση δε θα έχει προβληματα...μπαταρία κλπ...μακάρι να έρθει ομως γιατι μας τα έσπασε η Samsung

Link to comment
Share on other sites

Kαι νέα αναβάθμιση του KIES σήμερα... χμ...

 

Γιατί οταν ζηταω ελεγχο ενημερωσεων στο τηλεφωνο μου βγάζει οτι δεν λειτουργει??? Μήπως επειδή εχω κάνει ροοτ??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οταν ζηταω ελεγχο ενημερωσεων στο τηλεφωνο μου βγάζει οτι δεν λειτουργει??? Μήπως επειδή εχω κάνει ροοτ??

Δεν πιστεύω ότι παίζει κανένα ρόλο το ρουτ.

Ολα μου τα κινητά ρουταρισμένα τα έχω και κάνουν κανονικά ενημερώσεις (και χάνεται μετά το ρουτ).

Συνδέεσαι με USB ή με wifi? Γιατί το ΚΙΕΣ δεν υποστηρίζει ενημέρωση μέσω wifi μόνο μέσω USB.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι παίζει κανένα ρόλο το ρουτ.

Ολα μου τα κινητά ρουταρισμένα τα έχω και κάνουν κανονικά ενημερώσεις (και χάνεται μετά το ρουτ).

Συνδέεσαι με USB ή με wifi? Γιατί το ΚΙΕΣ δεν υποστηρίζει ενημέρωση μέσω wifi μόνο μέσω USB.

τα rootαρισμενα δεν γινονται update

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι παίζει κανένα ρόλο το ρουτ.

Ολα μου τα κινητά ρουταρισμένα τα έχω και κάνουν κανονικά ενημερώσεις (και χάνεται μετά το ρουτ).

Συνδέεσαι με USB ή με wifi? Γιατί το ΚΙΕΣ δεν υποστηρίζει ενημέρωση μέσω wifi μόνο μέσω USB.

 

Α οχι δε ζηταω ενημερωση μέσω κιες..αλλα μέσω ΟΤΑ του τηλ για ενημερωση...απο τις ρυθμίσεις. .αυτό εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Α οχι δε ζηταω ενημερωση μέσω κιες..αλλα μέσω ΟΤΑ του τηλ για ενημερωση...απο τις ρυθμίσεις. .αυτό εννοώ

νομιζω οτι και παλι δεν γινεται και γραφει οτι τροποποιηθηκε το λογισμικο

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι και παλι δεν γινεται και γραφει οτι τροποποιηθηκε το λογισμικο

 

Σωστό έτσι γράφει. ...ποιος να κάνει update. ...αφου δεν υπάρχει ακομα ενημερωση. ..μεχρι καιστο duos βάλανε εμείς ακόμα...Samsung live firmware. .

Link to comment
Share on other sites

Για το update καποιοι λενε οτι θα ερθει στις 25 του μηνος για την T-mobile. Πρωτα θα παρουν οι παροχοι το jelly bean. Καλυτερα να περιμενετε μεχρι να βγει το jb καθως το πρωτο jb που βγηκε για το ace 2 ηταν beta με αρκετα προβληματα οπως να μην διαβαζει την sim.

 

Τωρα για μενα πριν κανετε update κρατατε αντιγραφα ασφαλειας για επαφες και εικονες,βιντεο και τραγουδια. Εν συνεχεια τα σβηνετε ολα ολα. Αφου ανοιξει το τηλεφωνο το κλεινετε μπαινεται σε recovery δεν ειναι δυσκολο υπαρχουν οδηγοι στο google κανετε wipe data και factory reset και αφου ολοκληρωθει πατατε reboot. Μολις ανοιξει το κινητο κανονικα το συνδεουμε με το kies και κανουμε την αναβαθμιση κανονικα. Παλι ομως θα μπουμε σε recovery αφου ανοιξει και θα κανουμε wipe data και factory reset. Οσοι εκαναν αυτην την διαδικασια ειδαν την ram τους να μεγαλωνει σε 625 νομιζω. Ενω οσοι εκαναν update απευθειας η ram τους μειωθηκε στα 440 mb για περισσοτερες πληροφοριες http://www.sammobile.com/2013/04/01/official-android-4-1-2-jelly-bean-update-for-the-galaxy-ace-2-has-arrived/ κοιταξτε τα σχολια παρακατω

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Για το update καποιοι λενε οτι θα ερθει στις 25 του μηνος για την T-mobile. Πρωτα θα παρουν οι παροχοι το jelly bean. Καλυτερα να περιμενετε μεχρι να βγει το jb καθως το πρωτο jb που βγηκε για το ace 2 ηταν beta με αρκετα προβληματα οπως να μην διαβαζει την sim.

 

Τωρα για μενα πριν κανετε update κρατατε αντιγραφα ασφαλειας για επαφες και εικονες,βιντεο και τραγουδια. Εν συνεχεια τα σβηνετε ολα ολα. Αφου ανοιξει το τηλεφωνο το κλεινετε μπαινεται σε recovery δεν ειναι δυσκολο υπαρχουν οδηγοι στο google κανετε wipe data και factory reset και αφου ολοκληρωθει πατατε reboot. Μολις ανοιξει το κινητο κανονικα το συνδεουμε με το kies και κανουμε την αναβαθμιση κανονικα. Παλι ομως θα μπουμε σε recovery αφου ανοιξει και θα κανουμε wipe data και factory reset. Οσοι εκαναν αυτην την διαδικασια ειδαν την ram τους να μεγαλωνει σε 625 νομιζω. Ενω οσοι εκαναν update απευθειας η ram τους μειωθηκε στα 440 mb για περισσοτερες πληροφοριες http://www.sammobile.com/2013/04/01/official-android-4-1-2-jelly-bean-update-for-the-galaxy-ace-2-has-arrived/ κοιταξτε τα σχολια παρακατω

 

Επειδη ειμαι άσχετος,

1. κατ αρχην τι θα πει "beta"?

2. Οταν λες τα σβηνουμε όλα-όλα εννοείς ότι διαγραφουμε όλη την εσωτερική SD και απεγκαθιστούμε όλες τις εφαρμογες μας?

3. Τι θα πει "μπαινουμε σε recovery"? Τι θα πει κάνουμε "wipe data"? Δεν αρκει να κανουμε factory reset μονο? Μονο με factory reset δεν ειναι οπως το πηραμε απο τη "μαμα";

Μεταξυ μας, ετσι complicated που τα ακουω, βλεπω να τη βγαζω με Gingerbread στο Ace 2,και αν θελω Jelly Bean, πάω και αγοράζω ένα καινούργιο κινητο! Ούτως ή άλλως, νομίζω ότι το λογισμικό τρέχει καλύτερα σε μία συσκευή όταν το έχει από τη "μανα" του, παρά όταν του το περνάς σε δεύτερο χρόνο. Εχω αδικο?

 

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για το update καποιοι λενε οτι θα ερθει στις 25 του μηνος για την T-mobile. Πρωτα θα παρουν οι παροχοι το jelly bean. Καλυτερα να περιμενετε μεχρι να βγει το jb καθως το πρωτο jb που βγηκε για το ace 2 ηταν beta με αρκετα προβληματα οπως να μην διαβαζει την sim.

 

Τωρα για μενα πριν κανετε update κρατατε αντιγραφα ασφαλειας για επαφες και εικονες,βιντεο και τραγουδια. Εν συνεχεια τα σβηνετε ολα ολα. Αφου ανοιξει το τηλεφωνο το κλεινετε μπαινεται σε recovery δεν ειναι δυσκολο υπαρχουν οδηγοι στο google κανετε wipe data και factory reset και αφου ολοκληρωθει πατατε reboot. Μολις ανοιξει το κινητο κανονικα το συνδεουμε με το kies και κανουμε την αναβαθμιση κανονικα. Παλι ομως θα μπουμε σε recovery αφου ανοιξει και θα κανουμε wipe data και factory reset. Οσοι εκαναν αυτην την διαδικασια ειδαν την ram τους να μεγαλωνει σε 625 νομιζω. Ενω οσοι εκαναν update απευθειας η ram τους μειωθηκε στα 440 mb για περισσοτερες πληροφοριες http://www.sammobile.com/2013/04/01/official-android-4-1-2-jelly-bean-update-for-the-galaxy-ace-2-has-arrived/ κοιταξτε τα σχολια παρακατω

 

Αν κανουμε wipe data και factory reset δεν σβηνονται τα παντα απο μεσα; Αν ναι τοτε γιατι θα πρεπει να τα σβησουμε και μονοι μας προτου να το κανουμε αυτο;

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Αν κανουμε wipe data και factory reset δεν σβηνονται τα παντα απο μεσα; Αν ναι τοτε γιατι θα πρεπει να τα σβησουμε και μονοι μας προτου να το κανουμε αυτο;

 

Αυτο το ειδα σε ενα post ξενο στο sammobile. Εγω αυτο θα δοκιμασω παρ ολο που το αδερφου μου ειναι unrooted. Καποιοι ειχαν κολληματα μεχρι και στο youtube και με wipe data εφυγαν τα lags

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.. Είμαι κάτοχος του samsung galaxy ace 2.. έχω ένα πρόβλημα.. Οπως όλοι κ εγώ περιμένω την αναβάθμιση.. κ στο φορουμ κ σε άλλες σελίδες είδα ότι καλό είναι όταν έρθει η αναβάθμιση να γίνει μέσω kies... κατέβασα την εφαρμογή κ δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση... εχω απενεργοποιήσει το τοίχος προστασίας κ το antivirus γιατι ίσως το μπλοκάρουν.. αλλα συνεχίζει να βγάζει ότι δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση γτ δεν έχω ίντερνετ... ενώ έχω κανονικα...το έχει αντιμετωπίσει κανεις το συγκεκριμένο πρόβλημα?? θα ήθελα τη βοηθειά σας... έχω λειτουργικό στον υπολογιστή windows 7 ultimate service pack 1 32bit.. ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Όποτε παω να ανοίξω την gallery ή να κατεβάσω κάποιο τραγούδι/πρόγραμμα μου βγάζει "Not enough memory...."

Tο πρόβλημα αυτό λύνεται μονο με root και αλλαγή στο vold.fstab??

 

Επάνω εχει την 2.3.6.χχ gingerbeard

Link to comment
Share on other sites

Απο Απριλιο σε Μαιο,κι απο Μαιο σε Ιουνιο μου φαινεται.................

 

Πραγματικα χάθηκε κάθε εμπιστοσύνη στη Samsung και δεν υπάρχει και καμία πληροφορηση πλέον για ημερομηνια αναβάθμισης....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα χάθηκε κάθε εμπιστοσύνη στη Samsung και δεν υπάρχει και καμία πληροφορηση πλέον για ημερομηνια αναβάθμισης....

 

Συμφωνα με τον Ουκρανικο παροχο αναβληθηκε για τις 22 Μαιου οριστε και η πηγη http://www.sammobile.com/2013/04/01/official-android-4-1-2-jelly-bean-update-for-the-galaxy-ace-2-has-arrived/

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν είναι ενοχλητική η καθυστέρηση; Είναι, αν μη τι άλλο διότι είναι αυτό που λένε "του παιδιού να μην τάξεις"... :lol:

Αλλά εμπραγμάτως, με εξαίρεση λίγα features (όπως πχ οι πανοραμικές φωτό) που έχει το JellyBean δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι. Το Σάββατο έκανα επανεκκίνηση μετά από 35 μέρες συνεχούς χρήσης γιατί κόλλησε. Το τηλέφωνο λειτουργεί πολύ καλά όπως έχει. Υπομονή :D

 

Για τις πανοραμικές βρήκα "απλικέισο" αν και δεν δουλεύει τόσο καλά όσο το native. Αυτό που παρατήρησα, αν και δεν ξέρω αν φταίει το τηλέφωνο ή κάποια εφαρμογή, είναι πως χάνει τη ρύθμιση των 5mp και κατεβάζει μόνο του την ανάλυση στο 640Χ480.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρε το κινητο ενας φιλος και θα κατσουμε να παιξουμε με τη συσκευη τωρα.. Απο ότι θυμάμαι υπήρχε θέμα με το counter και ότι δεν μηδενίζε για θέματα εγγύησης. Έχει βρεθεί τρόπος πλέον; Σκέφτομαι να δοκιμάσουμε την kyrillos' rom. (σαν παλιος χρηστης galaxy 3 τον εμπιστευομαι :p )

 

Υπάρχει κάποιο θέμα που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρε το κινητο ενας φιλος και θα κατσουμε να παιξουμε με τη συσκευη τωρα.. Απο ότι θυμάμαι υπήρχε θέμα με το counter και ότι δεν μηδενίζε για θέματα εγγύησης. Έχει βρεθεί τρόπος πλέον; Σκέφτομαι να δοκιμάσουμε την kyrillos' rom. (σαν παλιος χρηστης galaxy 3 τον εμπιστευομαι :p )

 

Υπάρχει κάποιο θέμα που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή;

Νομιζω μηδενιζει με το triangle away δες το ομως πριν το κανεις να το επιβεβαιωσεις στο xda

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζει ανάλυση όταν με χαμηλή μπαταριά ανοίξεις την κάμερα. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει που κ κλειδωμένο πατιεται το κουμπί power.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα...ξερει κανένας να μου πει το νικελ περίβλημα στο ασπρο πως λέγεται...το εχω γεμίσει χτυπήματα και θελει αντικατάσταση αλλα δεν ξέρω πως να το ψάξω..Ευχαριστώ προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...