Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερα κάνε wipe cache μέσα από recovery και μετά επανεκκίνηση. Θα στρώσει. Είναι κλασσικό πρόβλημα μετά από εγκατάσταση custom ROM...

 

Μα πριν κάνω την εγκατάσταση έκανα όλα τα wipe και αυτό που λες αλλά τελικά δεν κάνει boot.Εσυ λες όταν την εχω περάσει και κολλήσει ξανά απλά να κάνω wipe cache?

Επίσης όταν κάνω εγκατάσταση βγάζει κάτι επιλογές στο τι θέλω να εγκαταστήσω και παταω όλα.Και επίσης ρωτάει εάν κάνω full wipe η όχι.Τα έκανα και τα δύο.

Θα κάνω μια προσπάθεια για factory reset και βλέπω.Πάντως το nandroid backup με έχει σώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα πριν κάνω την εγκατάσταση έκανα όλα τα wipe και αυτό που λες αλλά τελικά δεν κάνει boot.Εσυ λες όταν την εχω περάσει και κολλήσει ξανά απλά να κάνω wipe cache?

Δοκίμασε αυτό που σου έγραψα ανεξάρτητα του τι έκανες ΠΡΙΝ την εγκατάσταση της ROM. Αν σου βγάλει boot loop, τότε κράτα πατημένο το πλήκτρο On/Off μέχρι να σβήσει η συσκευή. Μετά μπες στο recovery (Volume Up + Home + On/Off) και κάνε πάλι wipe cache. Μετά κάνε reboot και θα ανοίξει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που σου έγραψα ανεξάρτητα του τι έκανες ΠΡΙΝ την εγκατάσταση της ROM. Αν σου βγάλει boot loop, τότε κράτα πατημένο το πλήκτρο On/Off μέχρι να σβήσει η συσκευή. Μετά μπες στο recovery (Volume Up + Home + On/Off) και κάνε πάλι wipe cache. Μετά κάνε reboot και θα ανοίξει κανονικά.

Ευχαριστω πολυ εκανα τα παραπανω και εστρωσε ολα καλα.

Μια απορια ομως.Εχω το avast κσι ενα προγραμμα που μετραει τον ογκο δεδομενων στο 3g και τσ εικονιδια τους που τρεχουν πανω αριστερα στην οθονη ειναι πολυ σκοτεινα τι φουλ φωτεινωτητα εβαλα παλι τα ιδια σκοταδι.Φτεει κατι η ετσι ειναι αυτη η μπαρα πλεον

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι!

Έχουμε κάποια πληροφόρηση σχετικά με το αν συνεχίζεται η υποστήριξη του SGSII;

Ελέγχω τακτικά την app Omega Files Pro αλλά δε βλέπω κάτι καινούριο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω το ίδιο σχετικά με την υποστήριξη του s2. Καταννοώ το φορτο για το s4, ίσως να ετοιμάζεται κάτι μεγάλο, ή καθόλου. Μπράβο πάντως ακόμη μια φορά για τη rom, εξαιρετική δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα S2 με την συγκεκριμένη ROM και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα (όπου και να έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάποια λύση).

 

Βάζω ένα πρόγραμμα το οποίο με το που τρέχει θέλει να κάνεις click σε μια διαφήμιση μόνο την 1η φορά που τρέχει (μετά δεν χρειάζεται τίποτα άλλο). Δεν καταφέρνει όμως να βγάλει την διαφήμιση επειδή λέει πως blockάρεται από το λειτουργικό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τρέξει. Προσπάθησα από τα settings να απενεργοποιήσω το blocker και κάπου είδα πως πρέπει να κατεβάσω το adfree android app το οποίο και έβαλα αλλά δεν έκανε την δουλειά που ήθελα.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα πως θα καταφέρω να τρέξω αυτό το πρόγραμμα ; Πως θα αφήσω την εφαρμογή να βγάλει αυτή την διαφήμιση δηλαδή ;

 

Υ.Γ.

Αν θέλετε μπορώ να σας πω ποιο πρόγραμμα θέλω να εγκαταστήσω απλά δεν το γράφω για να μην είναι searchable :)

Σε κάτι screenshots από την έκδοση 4.2.2 beta της ίδιας ROM, είδα στα settings Ad Blocker

_____________

ONikosEimai

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έπεσε στα χέρια μου ένα S2 με την συγκεκριμένη ROM και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα (όπου και να έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάποια λύση).

 

Βάζω ένα πρόγραμμα το οποίο με το που τρέχει θέλει να κάνεις click σε μια διαφήμιση μόνο την 1η φορά που τρέχει (μετά δεν χρειάζεται τίποτα άλλο). Δεν καταφέρνει όμως να βγάλει την διαφήμιση επειδή λέει πως blockάρεται από το λειτουργικό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τρέξει. Προσπάθησα από τα settings να απενεργοποιήσω το blocker και κάπου είδα πως πρέπει να κατεβάσω το adfree android app το οποίο και έβαλα αλλά δεν έκανε την δουλειά που ήθελα.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα πως θα καταφέρω να τρέξω αυτό το πρόγραμμα ; Πως θα αφήσω την εφαρμογή να βγάλει αυτή την διαφήμιση δηλαδή ;

 

Υ.Γ.

Αν θέλετε μπορώ να σας πω ποιο πρόγραμμα θέλω να εγκαταστήσω απλά δεν το γράφω για να μην είναι searchable :)

Σε κάτι screenshots από την έκδοση 4.2.2 beta της ίδιας ROM, είδα στα settings Ad Blocker

Αν θυμάμαι καλά, η ROM έχει εγκατεστημένη την εφαρμογή AdFree. Άνοιξε αυτή την εφαρμογή και κάνε ενημέρωση αν χρειάζεται. Λογικά μετά δεν θα βλέπεις διαφημίσεις σε καμία εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, η ROM έχει εγκατεστημένη την εφαρμογή AdFree. Άνοιξε αυτή την εφαρμογή και κάνε ενημέρωση αν χρειάζεται. Λογικά μετά δεν θα βλέπεις διαφημίσεις σε καμία εφαρμογή.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το θέμα μου είναι να αφήσω την εφαρμογή να βγάλει την διαφήμιση, δηλαδή θέλω να απενεργοποιήσω το add blocker του συστήματος έτσι ώστε να τρέξει το πρόγραμμα που θέλω. Μετά φυσικά θα το ξανα-ενεργοποιήσω :)

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως απενεργοποιώ το add blocker ;

_____________

ONikosEimai

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το θέμα μου είναι να αφήσω την εφαρμογή να βγάλει την διαφήμιση, δηλαδή θέλω να απενεργοποιήσω το add blocker του συστήματος έτσι ώστε να τρέξει το πρόγραμμα που θέλω. Μετά φυσικά θα το ξανα-ενεργοποιήσω :)

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως απενεργοποιώ το add blocker ;

 

δοκιμασε να βαλεις κανα προγραμμα στυλ firewall και να μπολοκαρει το adfree μεχρι να κανεις τι δουλεια που θες και μετα ξανα ξεμπλοκαρε το.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Ξερει καποιος να μου γραψει πως θα λυσω το προβλημα οταν κανω reboot επειδη δεν δουλευει το wi fi χανω τις ρυθμισεις ηχων?

Μπορει καποια εφαρμογη να τις κλειδωνει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το θέμα μου είναι να αφήσω την εφαρμογή να βγάλει την διαφήμιση, δηλαδή θέλω να απενεργοποιήσω το add blocker του συστήματος έτσι ώστε να τρέξει το πρόγραμμα που θέλω. Μετά φυσικά θα το ξανα-ενεργοποιήσω :)

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως απενεργοποιώ το add blocker ;

 

Παντός το adfree που έχω εγώ....Έχει την επιλογή revert....Που ουσιαστικά καταργεί το αρχείο host που μπλοκάρει τις διαφημίσεις....

Εγώ που ήθελα να περάσω την έκδοση 3.4 μιας εφαρμογής (που μάλλον αυτή θέλεις και εσύ...)αυτό ακριβώς έκανα και έπιασε.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω, με κατάλαβες :)

Έχεις link από το adfree που χρησιμοποιείς ;

 

Πάρε το δικό μου....

Το ανεβασα στο Dropbox.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ :) Το κατέβασα και δούλεψε μια χαρά.

Την έκανα την δουλειά μου ;)

 

Χαίρομαι που βοήθησα....

Και ας μην έχω το s2 ούτε και τη ρομ.....

Το adfree θα το αφήσω αρκετό καιρό στο Dropbox.......

Όποιος θέλει το τραβάει.......

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμενει την 4.2.2 AOKP. εχει μια επιλογή στο ROM control και εμφανιζεται η navigation bar κάτω χαμηλά

Υπάρχη αυτή η επιλογή στην 4.1.2 ?

Edited by thmls
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια.

διαβαζοντας αυτο το θεμα ειδα αρκετους να παραπονιουνται για την μπαταρια.

ειχα την εντυπωση πως περνοντας την ομεγκα η μπαταρια θα κραταει πιο πολυ.

ειμαι με jellybean απλα και θελω να βαλω ομεγκα κυριως για μπαταρια αλλα και για την καλυτερη διαχειριση της συσκευης.

αξιζει να την περασω; θα δω διαφορα στην μπαταρια προς το καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια.

διαβαζοντας αυτο το θεμα ειδα αρκετους να παραπονιουνται για την μπαταρια.

ειχα την εντυπωση πως περνοντας την ομεγκα η μπαταρια θα κραταει πιο πολυ.

ειμαι με jellybean απλα και θελω να βαλω ομεγκα κυριως για μπαταρια αλλα και για την καλυτερη διαχειριση της συσκευης.

αξιζει να την περασω; θα δω διαφορα στην μπαταρια προς το καλυτερο;

 

Έχει όντως διαφορά προς το καλύτερο αν και μικρή.

Αυτό που καλό θα είναι να κάνεις να αφαιρέσεις (η έστω να "παγώσεις" ) τις 'άχρηστες" (το λεγόμενο bloatware) εφαρμογές που πολλές φορές τρέχουν στο παρασκήνιο και τρώνε την μπαταρία.

Εγώ τις έχω ξηλώσει όλες και έχω δει να μου κρατάει και 4 μέρες ολόκληρες :blink:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Έχει όντως διαφορά προς το καλύτερο αν και μικρή.

Αυτό που καλό θα είναι να κάνεις να αφαιρέσεις (η έστω να "παγώσεις" ) τις 'άχρηστες" (το λεγόμενο bloatware) εφαρμογές που πολλές φορές τρέχουν στο παρασκήνιο και τρώνε την μπαταρία.

Εγώ τις έχω ξηλώσει όλες και έχω δει να μου κρατάει και 4 μέρες ολόκληρες :blink:

 

ναι το εχω υποψη μου αυτο με τις "μαμα" εφαρμογες.

4 μερες;!;!;! πολυ δελεαστικο.

 

παρολα αυτα ψαχνω γενικα να δω ποια ειναι η πιο stable κ light ρομ που συναμα να εχει καλη διαρκεια στη μπαταρια.

αρκετοι αναφερουν την ομεγκα και παραλληλα 2-3 ακομα, αν και με εχει ψιλοφοβισει το γεγονος οτι καποιοι αναφεορυν καποια κολληματακια στην ομεγκα.

περα απο την ομεγκα ποια θεωρειται καλη ρομ για τα παραπανω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει όντως διαφορά προς το καλύτερο αν και μικρή.

Αυτό που καλό θα είναι να κάνεις να αφαιρέσεις (η έστω να "παγώσεις" ) τις 'άχρηστες" (το λεγόμενο bloatware) εφαρμογές που πολλές φορές τρέχουν στο παρασκήνιο και τρώνε την μπαταρία.

Εγώ τις έχω ξηλώσει όλες και έχω δει να μου κρατάει και 4 μέρες ολόκληρες :blink:

 

 

με ποιο πρόγραμμα το κανεις αυτο??γιατι μπαινω κλεινω καποιες εφαρμογές αλλα ανοίγουν πάλι μόνες τους..

και μηπως μπορει κάποιος να μου πει για σε κάθε restart του κινητού οι εφαρμογές που είναι στη κάρτα μεατακινούντε απο τους φακέλους??

Link to comment
Share on other sites

με ποιο πρόγραμμα το κανεις αυτο??γιατι μπαινω κλεινω καποιες εφαρμογές αλλα ανοίγουν πάλι μόνες τους..

και μηπως μπορει κάποιος να μου πει για σε κάθε restart του κινητού οι εφαρμογές που είναι στη κάρτα μεατακινούντε απο τους φακέλους??

 

με το root explorer για αφαίρεση

Και με το titanioum backup για "πάγωμα"

 

(απαιτούν όπως καταλαβαίνεις, root)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε μια λίστα με τις άχρηστες εφαρμογές;

με προσοχή μπορείς να αφαιρέσεις

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0AnO2-4y6yE1gdDJRekl4QmkyNmIzUmRvX2h3UDVkQXc&output=html

OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...