Jump to content

Διαβάστε ενα "κουφό" που μου συμβαίνει!!!


JOHNOLE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

στην κατοχή μου έχω ενα laptop και ενα desktop στα οποία έχω εγκατεστημένα Windows XP Professional μαζί με το SP1. Ζήτησα απο ενα φίλο μου να μου δώσει να εγκαταστήσω το SP2. Mου το έδωσε σε CD και πρώτα το εγκατέστησα στο laptop. Eγκαταστάθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Πήγα να το εγκαταστήσω και στο desktop. To βάζω στο DVD player που έχω, αρχίζει να το διαβάζει και μετά απο 3 λεπτά μου πετάει το μύνημα (CRC, Cyclic Redudancy Error). Μπορεί να φταίει το DVD λέω και το τοποθετώ στο DVD writer που έχω. Έλα ντε που μετά απο λίγο μου πετάει πάλι το ίδιο μύνημα λάθους. Δεν πειράζει λέω, θα το αντιγράψω στον σκληρό και θα το τρέξω απο εκεί. Αμ δε, ούτε copy δεν κάνει, μου πετάει μετά απο λίγο πάλι το ίδιο μύνημα λάθους.

 

Υποψιάζεται κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καθόλου "κουφο".

συνηθισμένο είναι.Και οι 2 συσκευές σου αδυνατούν να ξεπεράσουν κάποια προβλήματα που έχει το cd (γρατσουνιές κτλ).

Δοκίμασε να το αντιγράψεις σε εναν αλλο υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ξέχνα το CDάκι.

CRC = θάνατος.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω αυτό που μου λές. Μου κάνει όμως εντύπωση που δεν το διαβάζουν τα player στο desktop. Ειδικά το DVD writer είναι 3 μηνών καινούργιο. Και στο laptop το διαβάζει χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Θα το κάνω και θα τα ξαναπούμε αν είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Α, είπες οτι το διαβάζει στο laptop! Αν το laptop έχει αντιγραφικο, πέρασέ το στο σκληρό του και βγάλε αντίγραφο απο εκεί. Συνήθως τα αντιγραφικά διαβάζουν πιο εύκολα χαλασμένα δισκάκια, γι' αυτό κατάφερε και το διάβασε.

Εμένα πάντως απο δύο CDs που μου έχουν βγάλει CRC error, με το ζόρι κατάφερα να αντιγράψω μερικά αρχεία. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Α, είπες οτι το διαβάζει στο laptop! Αν το laptop έχει αντιγραφικο, πέρασέ το στο σκληρό του και βγάλε αντίγραφο απο εκεί. Συνήθως τα αντιγραφικά διαβάζουν πιο εύκολα χαλασμένα δισκάκια, γι' αυτό κατάφερε και το διάβασε.

 

Το έκανα ήδη, θα πάω στο σπίτι το απόγευμα να δοκιμάσω να δω αν θα αλλάξει κάτι :cry:

Link to comment
Share on other sites

Απλά έλεγα μήπως ήταν Toshiba γιατί τα drives που βγάζει η Toshiba είναι κορυφαία στο διάβασμα των CD και πολλές φορές στο παλιό μου laptop που είχε Toshiba drive μπορούσε και διάβαζε CD που το Plextor που είχα στο κανονικό δεν μπορούσε.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Όντως μου έχει τύχει κι εμένα DVD που το διάβαζε μόνο Toshiba και τώρα που σκέφτομαι να πάρω νέο DVD Drive για το PC, μάλλον για Toshiba θα πάω.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να καθαρίσεις καλά το DVD και ξαναδοκίμασε. Δοκίμασε επίσης να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το CD roller για να διαβάσεις τ'αρχεία.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε. Έφταιγε το δισκάκι. Αντέγραψα το SP2 σε ενα άλλο δισκάκι και τελικά εγκαταστάθηκε στο desktop.

 

Πάλι καλά. Σας ευχαριστώ όλους για την προθυμία σας και τις συμβουλές σας. :D

Link to comment
Share on other sites

αυτο το προβλημα το ειχα και εγω με μερικες ταινιες avi τις οποιες

δεν τις διαβαζε το cd (εβγαζε λαθος κατα τιν αντιγραφη στο pc)

εκανα δεξι κλικ και την πηρα με το win zip και περιεργος την αντιγραψε

το εκανα και με δευτερη ταινια που ειχε το ιδιο προβλημα και πετυχε παλι

αν εχει καποιος το ιδιο προβλημα ας το δοκιμασει

Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΕΥΤΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΛΕΝΤΙΖΕΙΣ

tenten99[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό είναι πιθανό να δημιουργείτε οταν ένα CD-R ή CD-RW έχει εγγράφεί στο Nero... Έχω την εντύπωση πως οι XP (τουλάχιστον) που έχουν εγκατέστημένο το Easy CD creator της Adaptec δεν μπορούν να διαβάσουν αυτά τα CDs. Όμως αν δεν είναι εγκατεστημένο κάποιο από αυτά τα προγράμματα τότε το CD (συνήθως) διαβάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...