Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2593582&nocache=1

 

Αν δεν δοκιμασετε αυτην την ρομ ΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ δεν μπορειτε να καταλαβετε τις δυνατοτες του smartphone που εχετε παντα σε συνδιασμο της αναλογης τιμης του,οποιος μιλαει για downgrade και οτι αλλο απλα δεν ξερει τι εχει στα χερια του σαν τηλ.!

 

την εχω ενα μηνα ,το τηλ το εχω ενα χρονο και ειναι σαν να εχω καινουργιο τηλ.!

Edited by manos11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2593582&nocache=1

 

Αν δεν δοκιμασετε αυτην την ρομ ΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ δεν μπορειτε να καταλαβετε τις δυνατοτες του smartphone που εχετε παντα σε συνδιασμο της αναλογης τιμης του,οποιος μιλαει για downgrade και οτι αλλο απλα δεν ξερει τι εχει στα χερια του σαν τηλ.!

 

την εχω ενα μηνα ,το τηλ το εχω ενα χρονο και ειναι σαν να εχω καινουργιο τηλ.!

 

Το πρόβλημα με το wifi λύθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το wifi λύθηκε;

Changelog 20140125:

Probably wifi issue fixed

App to SD fixed!

 

αν και εγω δεν το ειχα ποτε και εχω το wifi ολη μερα ανοιχτο λογω εργασιας,εχω 3 email και τα χρειαζομαι ολα και συνεχεια ανοιχτα!!:D

Link to comment
Share on other sites

Changelog 20140125:

Probably wifi issue fixed

App to SD fixed!

 

αν και εγω δεν το ειχα ποτε και εχω το wifi ολη μερα ανοιχτο λογω εργασιας,εχω 3 email και τα χρειαζομαι ολα και συνεχεια ανοιχτα!!:D

 

Είναι γνωστό οτι η Carbon είναι πολύ καλή σαν Rom, παρ'ότι είναι ακόμα σε Beta μορφή.

Δεν έχεις βρει κάποιο πρόβλημα στο μήνα που την χρησιμοποιείς;

Αν βρεις καλό θα ήταν να την αναφέρεις και εδώ... ;)

 

Από Public το έχεις πάρει το SGSA?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό οτι η Carbon είναι πολύ καλή σαν Rom, παρ'ότι είναι ακόμα σε Beta μορφή.

Δεν έχεις βρει κάποιο πρόβλημα στο μήνα που την χρησιμοποιείς;

Αν βρεις καλό θα ήταν να την αναφέρεις και εδώ... ;)

 

Από Public το έχεις πάρει το SGSA?

 

ναι απο το public το εχω παρει του εχω περασει οτι official kai cook rom εχει βγει και αντεχει και παει μια χαρα,μια φορα το εκανα μπρικι βεβαια ,το πηγα σε αντιπροσωπεια και μου αλλαξανε την μητρικη,

δεν εχω βρει καποιο προβλημα μεχρι τωρα και το δουλευω συνεχεια και ολη μερα με την carbon εδω και ενα μηνα!!

Link to comment
Share on other sites

ναι απο το public το εχω παρει του εχω περασει οτι official kai cook rom εχει βγει και αντεχει και παει μια χαρα,μια φορα το εκανα μπρικι βεβαια ,το πηγα σε αντιπροσωπεια και μου αλλαξανε την μητρικη,

δεν εχω βρει καποιο προβλημα μεχρι τωρα και το δουλευω συνεχεια και ολη μερα με την carbon εδω και ενα μηνα!!

 

Προσωπικά περιμένω να δω αν θα μας δώσει η Samsung την Kitkat, και αν δεν, την Carbon έχω στο μυαλό να περάσω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά περιμένω να δω αν θα μας δώσει η Samsung την Kitkat, και αν δεν, την Carbon έχω στο μυαλό να περάσω... ;)

 

και γιατι να περιμενεις οταν και αμα και αφου την δωσει η samsung και πως θα ειναι και τι αλλα αχρηστα στοιχεια θα εχει της samsung,ετοιμη ειναι ωραια και καλη και βολικη,βαζεις και τον tsf launcher h akoma kai ton buzz launcher(πιο βαρυς) αυτος και voila:) εχεις καινουργιο κινητο,αμα σου περιγραψω τι εχει επανω του το δικο μου δεν θα το πιστευεις:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την carbon εδώ και ένα μηνά και είναι πολύ Καλη, κανένα fc και μόνο ένα reboot αν και μερικές φορές ψιλολαγκαρει (αργεί να γυρίσει στο home menu ), είναι χίλιες φορές καλύτερη από την αναβάθμιση που μας έδωσε η samsung. έχω ήδη παραγγειλη το moto g αλλά θα κρατήσω και το advance για αν δω αν θα πάρει την kitkat
Link to comment
Share on other sites

και γιατι να περιμενεις οταν και αμα και αφου την δωσει η samsung και πως θα ειναι και τι αλλα αχρηστα στοιχεια θα εχει της samsung,ετοιμη ειναι ωραια και καλη και βολικη,βαζεις και τον tsf launcher h akoma kai ton buzz launcher(πιο βαρυς) αυτος και voila:) εχεις καινουργιο κινητο,αμα σου περιγραψω τι εχει επανω του το δικο μου δεν θα το πιστευεις:lol:

 

Manos11, μωρέ είμαι ακόμα μέσα στην εγγύηση, μένω και επαρχεία, και δεν θέλω να μου κάτσει καμία μαμακία και θα μπω σε έξτρα έξοδα... ;)

Ε και μιας και θα βγει και η kitkat, λέω να περιμένω να την δοκιμάσω... δεν ξέρεις... ;)

Ακόμα χρόνο δεν έχω κλείσει που το έχω στην κατοχή μου, από Public και εγώ,τον Μάιο που μας πέρασε... ;)

Όποτε θέλω να είμαι 100% μέσα στην εγγύηση για κάποιο διάστημα ακόμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω να βαλω μια φωτο σε μια επαφη? Γινεται ειμαι σε jelly bean

 

Άνοιξε την επαφή και πάτησε πάνω στην ανθρώπινη φιγούρα.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να αναφερω κι εγω την εμπειρια μου μετα απο μια βδομαδα χρησης με Cyanogenmod 10.2 (Jellybean 4.3) custom rom.

Οι εντυπωσεις ειναι αριστες! Το κινητο ρολλαρει απιστευτα καλα, δεν υπαρχει πλεον bloatware, σαν να χρησιμοποιω καινουρια συσκευη! Χωρις το Touchwiz της Samsung, η συσκευη επιτελους ανασανε.

Στο background τρεχουν μονιμα μολις 4-5 processes, αφηνοντας περιπου 200ΜΒ RAM ελευθερα. Τεραστια διαφορα σε σχεση με πριν.

 

Εκανα συγκριση με το Moto G του αδερφου μου που τρεχει KitKat σε χρονους ανοιγματος εφαρμογων, scrolling, ανταποκριση keyboard κλπ και, τηρουμενων παντα των αναλογιων, τα αποτελεσματα ηταν εντυπωσιακα. Πλησιαζει κατα πολυ σε επιδοσεις πλεον και δεν εχω και πολλα να ζηλεψω.

Προβληματα δεν συναντησα καθολου. Το μονο μελανο σημειο ειναι οτι για καποιο λογο το battery drain ειναι εμφανως μεγαλυτερο.

 

Οποτε, αν δεν σας πειραζει να φορτιζετε καθημερινα, το συνιστω ανεπιφυλακτα. Το root προσφερει αμετρητες δυνατοτητες στο χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος stereotype είναι τα πράγματα και σε μένα με κάθε CM based rom που έχω δοκιμάσει. Το κινητό γίνεται πολύ πιο γρήγορο αλλά η μπαταρία δεν κρατάει όσο με τη stock της sammy και θέλει φόρτιση κάθε μέρα πράγμα που δεν με ενοχλεί καθόλου.

Όποιος έχει προβλήματα με τις stock καλό θα είναι να δοκιμάσει μια CM.

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Toυς τελευταιους μηνες οταν μιλάω μεσω handsfree δημιουργείται ενας συνεχής ενοχλητικός θόρυβος σαν συντονισμός και τον ακούει κ ο συνομιλητής, Αγόρασα καινουριο πάλι τα ίδια. Οταν μιλαω χωρις κανένα προβλημα. Επιπλέον το πιο κουφό, 1-2 δευτερόλεπτα πριν την κληση αλλα και κατα τη διαρκεια αρχιζει η οθονη να τρεμοπαιζει (κατι σαν κυματα) ελαχιστα αλλα γινεται αντιληπτό, λες και η ακτινοβολία επηρεάζει κατι στο κινητό...αυτο με την οθονη συμβαινει και σε αλλη στιγμη, οταν π.χ χανει το σημα κ το ξαναβρισκει. Μηπως φταει η καστομ ρομ που εβαλα ? Έχετε ακουσει κατι παρομοιο??
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μετα απο επιτυχια ροοτ στο δικο μου κινητο και ενος φιλου,ηρθε ωρα να το κανω και σε εναν συγγενη μου..

το ατομο εχει το s advance..θα ηθελα να του περασω την cm 10.2 (και γενικα οτι νεοτερο υπαρχει απο stable version)

αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2497660

 

1)με λιγα λογια θα ηθελα να μου πειτε ποια στοκ ρομ να περασω για αρχη; (νομιζω εχει την 2.χ.χ.)

και αν την περναω την στοκ με αυτον τον οδηγο;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

 

2)να μου πειτε την καλυτερη stable version της cm

3)τα λινκ της custom rom,τα αντοιστιχα gapps,swap file για την sd

4)και τελος να μου πειτε αν δουλευουν τα βασικα..δηλαδη φωτογραφικη,gps,bluetooth,wifi,εντασης κλησεων..

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο και την υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις στο κινητό την cm10.2 θα κάνεις τα εξής

 

1)Update το κινητό από την (2,χ,χ) στην stock jb (4.1.2) μέσω KIES,γίνεται και με αυτήν την διαδικασία που είπες και εσύ αλλά γιατί να το κάνεις δυσκολότερo;

2)Στη συνέχεια κάνεις root την jb (4.1.2) με αυτό (πανεύκολη διαδικασία)

3)Μετά πρέπει να περάσεις custom recovery CWM ή TWRP αυτό γίνεται με την εγκατάσταση του CoCore kernel που το έχει ενσωματωμένο.

Οι kernels για την συσκευή μας (i9070) βρίσκονται στο post #5 κατεβάζεις τον τελευταίο CoCore E-8.6 αποσυμπιέζεις το *.zip και φλασαρεις το kernel.bin.md5 με το universal kernel flash (UKF) που θα βρεις εδώ

(θα χρειαστείς κάποιον file manager από το store για να δουλέψει σωστά το UKF κατέβασε τον root browser)

Στη συνέχεια με το συνδυασμό power+home+volume up buttons μπαίνεις στο custom recovery για να φλασαρεις την rom

4)Κατεβάζεις αυτήν την έκδοση της cm10.2 που είναι η πιο stable

5)Gapps εδώ

6)Λειτουργούν όλα τα βασικά σε αυτή τη rom ίσως έχεις πρόβλημα μόνο με το gps (εγώ είχα ενώ άλλοι όχι)

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

δεν θελει καποια συγκεκριμενη εκδοση της 4.1.2? δηλαδη η ελληνικη 4.1.2 ειναι η best? :/

αν δεν περαξω καθολου τον kernel ουτε βαλω το root..

και κανω δηλαδη,

1)την οριτζιναλ στοκ 4.1.2

2)την custom rom cm 10.2

δεν θα πιασει;

γιατι στο galaxy ace 2/galaxy s duos αυτα εκανα,δεν αλλαξα τπτ περι kernels

Link to comment
Share on other sites

Οποια 4,1,2 θες βάζεις εγώ έχω την τελευταία ιταλική LQL,το θέμα είναι ότι για να περάσεις την custom rom θες custom recovery και για να περάσεις το custom recovery πρέπει να κάνεις root και να αλλάξεις kernel.

Δεν γνωρίζω αν γίνεται απευθείας από το stock recovery της 4,1,2 να περάσεις custom rom.

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται δηλαδη να μπει στοκ ρομ 4.1.2 μεσω odin και μετα το custom recovery

και επειτα την custom rom?

τουλαχιστον ετσι εχω κανει-αυτες τις οδηγιες μου ειχαν δωσει για τα αλλα 2 κινητα..

αν ξερει καποιος αλλος παραπανω να πει την γνωμη του;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό εδώ αλλά είναι προσωρινό recovery και χάνεται μετά,θεωρητικά θα μπορούσες να

1)Φλασάρεις την στοκ 4.1.2

2)Μπεις στο stock recovery για να φλασαρεις το προσωρινό cwm και μετά μέσω αυτού να περάσεις την custom rom και τα gapps

 

Δεν το έχω δοκιμάσει όλο αυτό.

 

UPDATE

Έπεσα τυχαία σε ένα post στο xda για τη συσκευή μας και λέει ότι μπορείς από stock recovery να φλασαρεις CM.

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

ωραια αρα δεν χρειαζεται να κανω αυτα σωστα;

2)Στη συνέχεια κάνεις root την jb (4.1.2) με αυτό (πανεύκολη διαδικασία)

3)Μετά πρέπει να περάσεις custom recovery CWM ή TWRP αυτό γίνεται με την εγκατάσταση του CoCore kernel που το έχει ενσωματωμένο.

Οι kernels για την συσκευή μας (i9070) βρίσκονται στο post #5 κατεβάζεις τον τελευταίο CoCore E-8.6 αποσυμπιέζεις το *.zip και φλασαρεις το kernel.bin.md5 με το universal kernel flash (UKF) που θα βρεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

εγινε ευχαριστω,ρωτησα και τα παιδια στο xda forum και μ ειπαν οτι δεν χρειαζεται αλλαγη κερνελς αν δεν θελω διοτι περνα δικο του κερνελ η cm..

οποτε ισχυει ο τροπος που ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

εγινε ευχαριστω,ρωτησα και τα παιδια στο xda forum και μ ειπαν οτι δεν χρειαζεται αλλαγη κερνελς αν δεν θελω διοτι περνα δικο του κερνελ η cm..

οποτε ισχυει ο τροπος που ρωτησα

 

Δηλαδή για να καταλάβουμε και εμείς για μελλοντική χρήση...? :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...