Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερα να αλλάξετε CSC και να παίρνετε τις αναβαθμίσεις άλλης χώρας που είναι και πιο γρήγορες.Για παράδειγμα η Σερβία έχει αναβαθμίσει 2 φορές (XXLQB,XXLQE) και εδώ στο Ελλαδιστάν δεν κινείται φύλλο ακόμα στην gingerbread.

Δεν υπάρχει καμιά σημαντική διαφορά απ όσο ξέρω.Αν υπάρχει κάτι ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

προφανως ναι...

 

Δεν εννοώ αν πήγες απλά στην επιφάνεια εργασίας, ή πάτησες απλά το Back/Return.

 

Εννοώ αν πήγες στη Διαχείριση Εργασιών και πάτησες τερματισμό της συγκεκριμένης διεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,καινούριος στο forum και στο χώρο.Ψάχνω εδώ και πάρα πολύ καιρό τα πάντα γι'αυτό το κινητό και νομίζω πως αξίζει τα λεφτά του! Διαβάζω κάτι θέματα/προβλήματα αλλά ελπίζω να μην είμαι άτυχος και μου κάτσουν :p Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.Ψάχνω το μοντέλο με NFC αλλά δεν βρίσκω πουθενά στην Ελλάδα! Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τί γίνεται με thn 4.1.2,αν το αναβαθμίσω σε Πολονική,Αγγλική κ.ο.κ. το μενού θα είναι στα Ελληνικά έτσι? Το κινητό θα το χρησιμοποιήσω πιο πολύ για viber whatsapp αλλά και για προγράμματα όπως το navionics (πλοήγηση σε σκάφος/θάλασσα) ελπίζω να μην έχω κάποιο θέμα! Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Sony Xperia J. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!:happy::happy::happy:

 

To navionics το δουλευω κι εγω και το παει πολυ καλα σε συνδυασμο με το αμεσο κλειδωμα δορυφορων που διαθετει

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αν πήγες απλά στην επιφάνεια εργασίας, ή πάτησες απλά το Back/Return.

 

Εννοώ αν πήγες στη Διαχείριση Εργασιών και πάτησες τερματισμό της συγκεκριμένης διεργασίας.

 

έτσι το κάνω πάντα :)

επειδή δεν έβγαζα άκρη, έσβησα όλες τις φωτό/βίντεο από την έκθεση και ησύχασα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Είχα ρωτήσει και παλαιότερα, αν τυχόν υπάρχει κάποιο ξυπνητήρι το οποίο να έχει ήχο κλήσης το ραδιόφωνο αλλά όχι γουέμπ ραδιόφωνο...(μήπως βρέθηκε κάτι σχετικό;)

Και δεύτερον για ζούμ ποια εφαρμογή να χρησιμοποιήσω;

Ευχαριστώ πολύ!

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Σερβικη TSR

πολωνικη XEO

Changelist 1122398

 

superas:Βάλε σε ένα pc το samsung kies και σύνδεσε το κινητό να δούμε αν θα σου βγάλει αναβάθμιση.(Πάρε και κάνα backup πριν)

http://www.samsung.com/gr/support/usefulsoftware/KIES/JSP

 

ευχαριστώ για την απάντηση. Το έβαλα, όντως έβγαλε αναβάθμιση, το ξεκίνησα αλλά κόλλησε για πάνω από 2 ώρες στο 9%. Το αποσύνδεσα να δω τι θα γίνει, μου λέει για ανάκτηση έκτακτης ανάγκης, αλλά κι εκεί κολλάει στο 30%. Δεν ξέρω τι να κάνω... Έκανα back up τις φωτογραφίες μόνο, αλλά είναι και πολλές εφαρμογές με στοιχεία... το κακό είναι ότι είναι της γυναίκας μου και ακόμα δεν της έχω πει τι κάνω στο κινητό της!!! :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

Θα ηθελα να καταθεσω την δικη μου εμπειρια με το κινητο μιας και το χρησιμοποιω περιπου 1,5 μηνα τωρα.

Καταρχην η Samsung εκανε πολυ προχειροδουλεια οσον αφορα την jelly bean.Βιαστηκε να την δωσει με αποτελεσμα να κανει αθλια την εμπειρια χρησης.

Το κινητο το αγορασα προσφορα απο γνωστη αλυσιδα και οντας ελληνικο ειχε μεσα την 2.3.6. Εγω προερχομενος απο galaxy nexus με 4.2.2 με χαλαγε πολυ να μεινω με 2.3.6 αφου ειχε ηδη βγει η ρωσικη και η σερβικη jelly bean με change list 660490.

Αποφασισα λοιπον να βαλω την ρωσικη μεσω odin.Tι να πω? Η χειροτερη εμπειρια που ειχα ποτε σε αντροιντ συσκευη.

Το κινητο ειδικα στην αναπαραγωγη και ληψη βιντεο κολουσε απιστευτα.Μερικες φορες ετρωγε τετοια κολληματα που χρειαζοταν 2-3 λεπτα να ξεκολλησει.

Εκανα λιγο υπομονη και μετα δοκιμασα την πολωνικη με change list 1122398.Ok βελτιωθηκε το κινητο αρκετα αλλα και παλι ειχε αρκετα κολληματα κυριως οταν πηγαινες να δεις βιντεακι στο youtube πραγμα αδιανοητο για διπλοπυρινο κινητο εν ετη 2013.

Για να μην τα πολυλογω σημερα εβαλα την βραζιλιανικη με change list 1139699.Πραγματικα αλλο κινητο.Πουθενα οσα βιντεακια και να εκανα ληψη η αναπαραγωγη δεν κολλησαν.

Το κινητο πεταει εχει Ελληνικα και το μονο μειονεκτημα ειναι οτι στο ανοιγμα και στο κλεισιμο την συσκευης βγαζει το logo της tim.Μεσα εχει αρκετη σαβουρα αλλα απενεργοποιουνται και ετσι ολα οκ.Απλα ηθελα να το αναφερω μιας και αρκετοι οπως κι εγω δεν θελουν να πειραματιζονται με custom roms και kernels.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που υπάρχουν πειραματόζωα και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας.

 

Από την εμπειρία του glofiish φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι άλλες χώρες δεν έχουν πανομοιότυπες ROM μεταξύ τους. Όσοι βιαστικοί βάλατε ξένες ROM για να λύσετε τα ανύπαρκτα προβλήματα του κινητού (και να δημιουργήσετε νέα), ετοιμαστείτε για εκ νέου εγκατάσταση της ελληνικής ROM γιατί και αυτή θα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που υπάρχουν πειραματόζωα και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας.

 

Από την εμπειρία του glofiish φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι άλλες χώρες δεν έχουν πανομοιότυπες ROM μεταξύ τους. Όσοι βιαστικοί βάλατε ξένες ROM για να λύσετε τα ανύπαρκτα προβλήματα του κινητού (και να δημιουργήσετε νέα), ετοιμαστείτε για εκ νέου εγκατάσταση της ελληνικής ROM γιατί και αυτή θα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.

 

Κανονικα επρεπε να παρεξηγηθω που με λες πειραματόζωο, αλλα δεν πειραζει ρε φιλαρακι. Να σαι καλα.

Σεβομαι τις βαθιες σου γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που υπάρχουν πειραματόζωα και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας.

 

Από την εμπειρία του glofiish φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι άλλες χώρες δεν έχουν πανομοιότυπες ROM μεταξύ τους. Όσοι βιαστικοί βάλατε ξένες ROM για να λύσετε τα ανύπαρκτα προβλήματα του κινητού (και να δημιουργήσετε νέα), ετοιμαστείτε για εκ νέου εγκατάσταση της ελληνικής ROM γιατί και αυτή θα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.

 

Ένα από τα πολλά πειραματόζωα σου λέει ότι το κινητό με gb 2.3 είχε κάποια προβληματακια όπως το ότι καμία φορά δεν έμπαινε στο YouTube. Έτσι αποφάσισα να του βάλω την 2η jelly Bean που βγήκε δηλαδή την πρώτη σερβική (xxlqb). Σε ενημερώνω ότι το κινητό πετάει και δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα πουθενά! Πόσο μάλλον αφότου το έκανα root και αφαίρεσα όλο το blotware και έβαλα custom kernel αλλά και χωρίς αυτά με την stock jb ήταν όλα καλά.

Δεν πρόκειται να βάλω καμιά ελληνική καθώς είμαι ευχάριστημένος με το κινητό μου όπως είναι τώρα, άλλωστε αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

Αν είσαι ικανοποιημένος γιατί να αλλάξεις κάτι;

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που υπάρχουν πειραματόζωα και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας.

 

Από την εμπειρία του glofiish φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι άλλες χώρες δεν έχουν πανομοιότυπες ROM μεταξύ τους. Όσοι βιαστικοί βάλατε ξένες ROM για να λύσετε τα ανύπαρκτα προβλήματα του κινητού (και να δημιουργήσετε νέα), ετοιμαστείτε για εκ νέου εγκατάσταση της ελληνικής ROM γιατί και αυτή θα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.

 

ρε παιχτη με πολωνικη 4.1.2 δεν μου εχει κολλησει ποτε κανενα βιντεακι στο youtube το κινητο να μου εχει φαει 1-2 σκαλωματα το πολυ και ολα πανε ρολοι. φορτωμενο με καμια 20αρια εφαρμογες το δουλευω στο φουλ 3G και wi-fi και δεν χαμπαριαζει . εσυ περιμενε την ελληνικη μηπως και βγει .

απο τον μαρτιο βγαινει την "επομενη εβδομαδα" και ακομα περιμενετε . και αντε και ερθει η ελληνικη

σιγα την διαδικασια να την περασεις απο πανω .

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όσοι κοιτάτε για θήκη στο ebay θα ήθελα να σας πω να αποφύγετε της θήκες με αυτό το σχέδιο:

http://img.auctiva.com/imgdata/1/0/2/5/4/6/0/webimg/653007719_o.jpg

http://img.auctiva.com/imgdata/1/0/2/5/4/6/0/webimg/653008422_o.jpg

 

πήρα την συγκεκριμένη θήκη και αν και "αγκαλιάζει" τέλεια το κινητό(έχει ακόμα και την κουρμπα στο κάτω μέρος) έχει κάποια σοβαρά ελαττώματα, το ένα είναι στης υποδοχές από κάτω, το usb δε χωράει να μπει και στα ακουστικά το βύσμα δεν πάει μέχρι μέσα να κάνει το κλικ αλλά τουλάχιστον στα ακουστικά δουλεύουν και ας μην κουμπώνει μέχρι μέσα. τα "έλυσα" ας πούμε κόβοντας λίγο γύρω γύρω από κάθε τρύπα. το άλλο ελάττωμα είναι στο κουμπί lock/power, το κουμπί της θήκης δεν είναι ευθυγραμισμενο με το κουμπί της συσκευής με αποτέλεσμα να πατιέται πάρα πολύ δύσκολα!

αυτά λοιπόν από την εμπειρία μου.

 

τώρα να κάνω και μια ερώτηση αν και πέφτει λίγο κράξιμο από ότι είδα πιο πριν... :p

αυτήν την έχει κανείς?

http://www.ebay.com/itm/S-Line-Grip-TPU-Gel-Soft-Silicone-Case-Cover-For-Samsung-Galaxy-S-Advance-i9070-/190735230031?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item2c68b4a44f

είναι καλή?

επίσης υπάρχει καμιά θήκη που να έχει και καπάκι για το usb από κάτω/???

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να ξεμπερδέψω το κουβάρι που έμπλεξα;

Ξεκινάω λέγοντας ότι σκέφτομαι να κάνω root (το πρώτο μου) για να βγάλω τα bloatware και να μπορώ να ορίζω ποιες εφαρμογές θα έχουν access στο internet και ποιες όχι (ελπίζω να γίνεται και να μην ψάχνομαι τζάμπα?).

Έχω αυτά: PDA: I9070XXLK1 SCS:I9070OXFLE1 με sales code COA. Έχω φάει τον κόσμο να βρω τις συγκεκριμένες εκδόσεις για να τις έχω σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Δεν τις βρίσκω, λέω οκ θα τις κάνω backup από το δικό μου, και τρώω και πάλι τα μούτρα μου. Για να κάνω full backup θέλω root και για να κάνω root καλό είναι να ’χω back up:blink:. Τόμπολα!!!

Καμιά ιδέα;

Κανείς? :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάλεις μια jb και να κάνεις root αν θες να το κάνεις αυτό δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

Έλεγα να μην επεκταθώ τόσο πολύ... για την ώρα με ενδιαφέρει μόνο να μπορώ να ελέγχω τι μπαίνει στο internet και να αφαιρέσω κάτι ψιλά...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα sos,πρεπει να στειλω το κινητο του αδερφου μου στο service πως το επαναφερω στην μαμα κατασταση?ειναι jb σερβικη me root και kermel.

πως μπορω να παρω ενα πληρη μπακαπ απο της ρυθμισεις και της εφαρμογες?

Edited by nikos1986
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ενα backup τα πάντα με το cwm η twrp να το αντιγράψεις στο pc και στη συνέχεια με την παρακάτω διαδικασία φλασαρεις την παλιά gb 2.3.6

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2100642

Πρόσεξε όμως να κατεβάσεις το firmware που έχει ίδιο csc με τη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγηκε η 4.1.2 για Κενυα και Αφγανιστάν.... Το Ελλαντα τίποτα ακομα....
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγηκε η 4.1.2 για Κενυα και Αφγανιστάν.... Το Ελλαντα τίποτα ακομα....

 

...εεε εκεί είναι που το χρειάζονται...στην ελλάδα είμαστε ακόμα πίσω... δεν τους εχουμε δώσει πολλά λεφτά ... σε κινητά, σε τηλεοράσεις , σε κάμερες ....

Ο νοών ... Νοείτω

Καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγηκε η 4.1.2 για Κενυα και Αφγανιστάν.... Το Ελλαντα τίποτα ακομα....

 

και για τουρκια βγηκε σημερα,αιντε βρε τυχερα τωρα που ο Σουλειμαν εχει και αυτος την 4.1.2,θα ερθει και κατα εδω και αυτη μπρε,σιγα σιγα θα τον βρει τον κατηφορο για το ΕΛΛΑΝΤΑ:ninja:

 

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9070

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καθαρά θέμα γλώσσας; Δηλαδή ενδεχομένως τα ελληνικά έχουν δυσκολίες;

 

Όχι βρε Αφού και οι άλλες είναι Multilanguage....περιέχουν δηλαδή Ελληνικά σε μενού και πληκτρολογια....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!Επειδή δε βλέπω φως με τη Samsung(άκου να πάρει την αναβάθμιση η Κένυα...:wacko:) θέλω να συνοψίσω τα βήματα.Για να βάλω τη Πολωνική πρώτα αλλάζω το Sales Code σε ΧΕΟ και μετά φλασάρω την πολωνική 4.1.2; Μήπως έχει βγει καμιά καλύτερη από την πολωνική; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...