Jump to content

Troy (2004)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το έπος του τυφλού χτυπάτε τώρα στην πόρτα του κουφού. :p

 

Βροντήξτε, βροντήξτε κι αμα ξυπνήσει σφυρίξτε μου :lol:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά βλέπω πως είμαστε αχάριστοι σαν λαός και μίζεροι.

Τέτοια παραγωγή για ένα Ελληνικό θέμα που είναι η καλύτερη διαφήμιση για την χώρα μας και πάρα πολλοί από σας ψάχνετε να βρείτε μόνο τα αρνητικά, για να γκρινιάξετε. Λες και το ρεζουμέ δεν είναι έστω και όπως το παρουσιάζουν, να ξέρουν όλοι στον κόσμο αυτήν την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ιστοριούλα, από το αν

ο Μενέλαος σκοτώθηκε στην Τροία η στην Σπάρτη,

αν ο Πάτρωκλος δεν ήταν μικρότερος του Αχιλέα και ξάδελφος αλλά μεγαλύτερος και φίλος,

ότι και τον Αγαμέμνωνα τον σκότωσε η γυναίκα του και όχι κάποιος άλλος κλπ.

Απλά σκεφτείτε ότι δεν θα είχε γυριστεί αυτή η ταινία. θα είχε κερδίσει κάτι η Ελληνική μυθολογία;

Έλεος! Την γκρίνια την έχουμε κάνει επιστήμη :confused:

http://img413.imageshack.us/img413/4687/imagescv8.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα το λαθος να παω να δω την Τροια τις πρωτες εβδομαδες προβολης της οπως εκανα 3 φορες ( : psixaki : ) με το lotr3 και πηγα πριν 3 ημερες.

5 ατομα μεσα στην αιθουσα στην προτελευταια προβολη της ημερας...μια χαρα ηταν.(ξερετε, σαν προβολη τσ*ντας τον παλιο καλο καιρο :p )

 

Με τοσα που ειχα ακουσει και ειχα διαβασει περιμενα να αντικρισω το εκτρωμα. Τον βιασμο της ελληνικης μυθολογιας, τον κατακρεουργισμο της ιστοριας μας.

 

Καθως εβγαινα απο τον κινηματογραφο στο τελος του εργου σκεφτηκα...ή οτι εγω ειμαι τοσο ανιστορητος και αναισθητος ή οτι σιγουρα ζω στην Ελλαδα.

Το νταβαντουρι που εγινε και γινεται το ερμηνευω πολυ απλα..Και καταληγω οτι οφειλετε στην εμμονη μας σαν λαος να εχουμε αποψη για τα παντα και προπαντων στην αρρωστια μας να διογκωνουμε το καθετι για το οποιο εχουμε καποιες γνωσεις ωστε να δικαιουμαστε να το αμφισβητησουμε.

 

5/10 ελληνες που ειχαν διαβασει τον αρχοντα των δαχτυλιδιων επειδη ειχαν αποψη γι'αυτο το μυθιστορημα εψαχναν μανιακως να βρουν ανακριβειες που δεν εχουν στηριχτει στο βιβλιο. Διαβαζα τοτε τα forums και πολλοι εφταναν στο σημειο μεχρι και τον τροπο που πεφτει ο smeagolakos στη λαβα...να λενε οτι δεν ειναι σωστος.

 

Στην Τροια τα πραγματα ειναι 1000 φορες χειροτερα. Διοτι απλουστατα 9/10 ελληνες ειχαν την τυχη στο Γυμνασιο να διδαχτουν 50-60 στιχους απο την Iλιαδα και την Οδυσσεια..αρα και να σχηματισουν μια αποψη. Ε παει αυτο ηταν...ξεφυγαμε.

Οπως και να 'χει, την μανια του ελληνα εφ'οσον εχει αποψη να αμφισβητει και να κρινει τα παντα για να "φανει" ισως..την εχω ζησει και ισως καποιες φορες την υοθετω.

 

Αλλα το πιο γελοιο απ'ολα και αυτο που με τιποτα δεν μπορω να χωνεψω ειναι η αιτιολογηση για την κριτικη του. Τραγελαφικα πραγματα οπως το οτι οι αμερικανοι μας κανουν πολεμο διαμορφωνοντας γνωμες ειναι πραγματικα απιστευτες. Δλδ θα παει το χαζο-αμερικανακι να δει το εργο και επειδη καλως η κακως οι ελληνες στο εργο φαινονται σαν "κακοι" θα στραφει κατα της Ελλαδας. Μαλλον μερικοι δεν εχουν καταλαβει πως καθημερινα η κοινη γνωμη στρεφεται εναντιον μας (τρανη αποδειξη οτι ο τουρισμος παει κατα διαολου) και ψαχνει για αιτιες στο Holywood.. :blink:

 

Οι παρατηρησεις περι ανιστορητων σκηνων στο εργο, ισχυουν. Ε και τι; Το πρωτο ή το τελευταιο εργο ειναι που εχει ανακριβειες; Εδω ο ιδιος ο Ομηρος εχει κανει λαθη στα εργα του. Ενα που μου 'ρχεται στο μυαλο ειναι νομιζω στην Iλιαδα που αναφερεται η κηδεια ενος πατερα και παρακατω αναφερεται οτι ο πεθαμενος πατερας....θαβει τον σκοτωμενο γιο του. (οι γνωστες που τα ξερουν καλυτερα ισως θυμουνται ποια περιπτωση ηταν αυτη και αν ηταν στην Iλιαδα). Και στην τελικη καλα λενε μερικοι οτι η ταινια δεν ειναι η ακριβη μεταφορα της Ηλιαδας.

Υπαρχουν βεβαια και αλλες αποψεις συμφωνα με τις οποιες οι ελληνες παρουσιαζονται σαν βαρβαροι που λεηλατουν ναους και δεν σεβονται τους νεκρους... Δεν γνωριζω αν ο Ομηρος εγραψε για την λεηλασια των ναων στην Τροια αλλα μηπως δεν εγραψε για την moto-cross "βολτιτσα" του σκοτωμενου Εκτορα απο τον Αχιλλεα; Δεν ειναι λογικο να ρωτησει ενας αφελης...τι συγκλονιζει πιο πολυ τον θεατη; Η ανακριβεια (λεηλασια) ή η αληθεια(Εκτορας-Αχιλλεας) ;

 

Anyway προσωπικα μου αρεσε η ταινια. Αλλωστε βαριεμαι να ανοιγω τομους να βρισκω λαθη της... :rolleyes: Αρα μου αρεσε. :p Και αν με αυτα που εγραψα εθιξα την ελληνικη αρχαιοτητα και την ιστορια μας, ζητω προκαταβολικα συγνωμη. :happy:

 

ps. Στην κινηματογραφικη παραγωγη ο Αχιλλεας φοραει 44 νουμερο σανδαλι, στην Ιλιαδα 43..Αισχος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stephen (19 Ιούν. 2004 , 02:39)

 

.....

 

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο.

 

Τα όσα έγραψες με εκφράζουν απόλυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (19 Ιούν. 2004 , 02:44)

 

Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο.

 

Τα όσα έγραψες με εκφράζουν απόλυτα. :)

 

 

Stephen έχεις αυτή τη χάρη, δηλαδή στο να παρουσιάζεις με τόσο όμορφο τρόπο τις απόψεις σου και επειδή συμπίπτουν απόλυτα με τις δικές μου συμφωνώ και εγώ απόλυτα με όσα λες γιατί το θεωρώ γελοίο να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να κάνουμε πως ξεχνάμε ότι δεν μας συμφέρει. Τα ίδια και χειρότερα θα ακολουθήσουν και τον Μεγαλέξανδρο που έρχεται όπου νά 'ναι

Δηλαδή αν γυριστεί μια ταινία με όλες τις γνωστές καταστροφές που προκάλεσε σε τεράστιας αξίας αγάλματα και μνημεία από τον Αυτοκράτορα Θεοδόσιο και το ανελέητο κυνηγητό που έριξαν οι τότε Χριστιανοί σε όλους τους άλλους που δεν ήταν χριστιανοί θα φταίνε πάλι οι Αμερικάνοι;

Δηλαδή για τον Αγαμέμνωνα είχε κάποιος καλύτερη γνώμη από αυτό που τον παρουσιάζουν στην ταινία; Η μήπως πιστεύει έστω και ένας ότι ήθελαν να κατακτήσουν την Τροία μόνο για ηθικούς λόγους (Ελένη κλπ)

Βέβαια να είσαι έτοιμος με τις κατά κύματα αντιδράσεις που θα ακολουθήσουν

http://img413.imageshack.us/img413/4687/imagescv8.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supergirl (18 Ιούν. 2004 , 22:17)

 

Απλά σκεφτείτε ότι δεν θα είχε γυριστεί αυτή η ταινία. θα είχε κερδίσει κάτι η Ελληνική μυθολογία;

 

 

 

Tην ακεραιότητα της στο μέγιστο ΔΥΝΑΤΟ βαθμό.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το είδα και εγώ... Απογευματινή παράσταση στο Αθήναιον στους αμπελόκηπους την ημέρα των εκλογών... Στην μικρή αίθουσα... Το κοίνο ήταν ή κάτω των 12 ή πάνω των 70... Μπαίνει μια στην αίθουσα και κάνει "πολλά ήχεια έχει εδώ μέσα ρε παιδιά..." Μετά στην πρώτη μονομαχία (Πάρη-Μενελάου) πέταει μια "ωραίο παιδί αυτός ο Αγαμέμνωνας". Απότελεσμα σε όλη την μονομαχία να έχω ξεραθεί στα γέλια... Στο ζούμι τώρα. Πίστευω ότι ήταν αρκετά καλή ταινία... Πίστη μεταφόρα του μύθου/βίβλιοτ στον κινηματογράφο πότε δεν έχει γίνει... Πάντως σίγουρα δεν είναι ο βιασμός της ελληνικής μυθολογίας κλπ... Σκεφτείτε μόνο τις σείρες Ηρακλής κλπ και θα σας φαίνεται πίστη μεταφορά :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (19 Ιούν. 2004 , 20:48)

 

Μυθολογική ακεραιότητα είναι οξύμωρο.

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (19 Ιούν. 2004 , 18:02)

 

Tην ακεραιότητα της στο μέγιστο ΔΥΝΑΤΟ βαθμό.. :rolleyes:

 

 

Στο βαθμό που κάτι τέτοιο είναι δυνατό και λογικό..

Που να μη το γραφα και με κεφαλαία :o :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όπως δεν υπάρχει ολίγον έγκυος έτσι δεν υπάρχει και σχετική αντικειμενικότητα/ακεραιότητα στην μυθολογία.

 

Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν φταιω εγω. Ας μην τα ξαναλέμε. Εχουμε μιλησει πολύ για το θεμα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει σχετική ακεραιότητα στη μυθολογία.

Αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε εσύ, δεν φταίω εγώ. Όντως το κουράσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (18 Ιούν. 2004 , 18:27)

 

Για το έπος του τυφλού χτυπάτε τώρα στην πόρτα του κουφού. :p

 

Βροντήξτε, βροντήξτε κι αμα ξυπνήσει σφυρίξτε μου :lol:

 

Για άλλη μια φορά εισαι βλακοδώς εριστικός και προσβλητικός. Δεν θα σου κάνω βέβαια χαζοreport, κάντο εσύ η οι φίλοι σου αντι εμού, για το παρών μου μήνυμα. Άμα πια επιτέλους. :mad:

Και μια απάντηση στους υπόλοιπους της παρέας σου. Το να διαστρεβλώνει κάποιος εις βάρος της χώρας, ενα έπος το οποίο καταγράφει ενα πραγματικό γεγονός και οχι μύθο που κάποιοι επιμένετε πως είναι, δεν ειναι θέμα "χολυγουντιανής αδείας", αλλα εσχεμένη ενέργεια με αποδέκτες τους ανήξερους περι ιστορίας ανα τον κόσμο και με στόχο την «κακή» εικόνα για την φυλή μας. :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (20 Ιούν. 2004 , 10:43)

 

Για άλλη μια φορά εισαι βλακοδώς εριστικός και προσβλητικός. Δεν θα σου κάνω βέβαια χαζοreport, κάντο εσύ η οι φίλοι σου αντι εμού, για το παρών μου μήνυμα. Άμα πια επιτέλους. :mad:

Και μια απάντηση στους υπόλοιπους της παρέας σου. Το να διαστρεβλώνει κάποιος εις βάρος της χώρας, ενα έπος το οποίο καταγράφει ενα πραγματικό γεγονός και οχι μύθο που κάποιοι επιμένετε πως είναι , δεν ειναι θέμα "χολυγουντιανής αδείας", αλλα εσχεμένη ενέργεια με αποδέκτες τους ανήξερους περι ιστορίας ανα τον κόσμο και με στόχο την «κακή» εικόνα για την φυλή μας. :!:

 

 

Επιστροφή στα παλιά από τον video... player, άρχισε πάλι να διαστρεβλώνει τα γραφόμενα άλλων.

Πού είπε έστω μια φορά ο Οβελίξ (ή άλλος της παρέας του τέλος πάντων) ότι ο τρωϊκός πόλεμος ήταν μύθος;

Ο τρωϊκός πόλεμος είναι ιστορικό γεγονός, αυτό που υποστηρίξα (εγώ τουλάχιστον που έχω στιγματιστεί ως φίλος του Οβελίξ) ότι είναι μύθος είναι ο τρόπος που περιγράφει τα γεγονότα ο Όμηρος. Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις τους λόγους αναζήτησε παλιότερο post μου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για ιερά και όσια

 

Σήμερα στο site των New York Times είδα μια διαφήμιση του History Channel για ένα ντοκιμαντέρ που πρόκειται να προβάλλει για τον βασιλιά Αρθούρο. Ο τίτλος της διαφήμισης ήταν

 

Did the greatest King who ever lived, ever lived?

 

Μπορώ ήδη να φανταστώ τα οργισμένα ποστς στα βρετανικά φόρουμ από τους αντίστοιχους video-players: "Οι ανθάγγλοι παραχαράσσουν τη μυθολογία μας. Όταν εμείς χτίζαμε κάστρα εκείνοι σκότωναν Ινδιάνους" :lol: :lol:

 

http://www.historychannel.com/kingarthur/

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

lewton, εγω μιλλάω για τα ιστορικά στοιχεία του τρωικού πολέμου και βλέπω πως οι χολυγουντιανοί φίλοι μας, "με το γάντι" μας δυσφημούν. Δεν σου είπα για το οτι δεν μας δείχνουν τον Δία να πετάει κεραυνό προς τους Έλληνες, η οτι πέταξε ο αετός με ενα φίδι επάνω απο τα κεφάλια των εμπλεκωμένων και ξαφνικά γύρισε να δαγκώσει τον αετό το φίδι και αναγκάστηκε ο αετός να το αφήσει να πέσει στο έδαφος, πέρνωντάς το για κακό σημάδι οι Έλληνες.

Oσο για τα βίντεο και τα πλέιερ, κύττα την δουλειά σου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (20 Ιούν. 2004 , 10:43)

με στόχο την «κακή» εικόνα για την φυλή μας.

 

Βρε ποιον μου θυμιζει, ποιον μου θυμιζει.... :worry: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Και για πες μας ρε Σάκη, η ταινία "Συμμορίες της Νεας Υόρκης" που βγήκε με βασικό σλόγκαν "Η Αμερική γεννήθηκε στους δρόμους" τι σκοπό είχε? Να δυσφημήσει τους πρώτους κατοίκους της Νεας Υόρκης? Να διαστρεβλώσει την ιστορία του αμερικανικού έθνους?? :p

 

Έτσι γυρίζονται οι ταινίες, ιστοριούλες είναι για να τρώμε κανα ποπ κορν και να αναστενάζουν οι γκόμενες με τον Μπραντ Πιτ (πες μας ότι ειναι δυσφήμηση και αυτός ο άντρακλας-Έλληνας στην ταινία). :p

 

Άλλο νταλκά δεν είχαν τα αμερικανάκια, να δυσφημήσουν την τρισμέγιστη ελληνική φυλή θέλουν :p

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Tι; Εχει και η Αμερική, ιστορία; Προτειμώ τα ανέκδοτα για τις ξανθιές.

 

Την δυσφήμιση για την Ελλάδα την επιζητούν και την κάνουν εδω και χρόόόόνια, '"κάποιοι άλλοι" στην Αμερική. Εαν μου τους ονοματήσεις έστω και λειδωρόντας με, θα μου αποδείξεις πως τους γνωρίζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

NAI.h amerikh mas tremei...kai epeidh de exei allo tropo na mas "polemhsei" exei brei to hollywood sa bitrina kai mas dysfhmizei...siiiiiiiiiigoura pragmata sas leo...

 

 

 

 

(mhpos hr8e h ora na sobareytoume?)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μη μας τρεμει,

αλλα οι ταινιες ειναι ενας απο τους καλυτερους τροπους να γαλουχησεις τα πληθη, και η αμερικη το χρησιμποιει αυτο πολυ καιρο τωρα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος william blake (21 Ιούν. 2004 , 17:02)

 

μπορει να μη μας τρεμει,

αλλα οι ταινιες ειναι ενας απο τους καλυτερους τροπους να γαλουχησεις τα πληθη, και η αμερικη το χρησιμποιει αυτο πολυ καιρο τωρα

 

 

Συμφωνώ, αλλά το να λέμε ότι με αυτήν την ταινία επιχειρεί να μας δυσφημίσει δεν είναι λίιιιιγο υπερβολικό; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Καθώλου υπερβολικώ. Είνε η παγκώσμια συνωμωσία κατά της υπέρτατης ελλυνηκίς φιλίς. Λαεί με δίχως ιστορεία παραχαρασουν τη δική μας ιστορεία και οι ψοφοδεείς μας πολιτικοί προσκυνάνε τον αμερικάνο!!

 

Κανής να μην δεί την Τρία! Δείτε την Τέσσερα!

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη συνεχίζεται η μάχη εδώ;! Ρε παιδιά πάει η ΤΡΟΙΑ, είναι εκτός επικαιρότητας! Έρχεται ο Μ. Αλέξανδρος για να πλακωθούμε, κάντε ένα διάλειμμα...

 

Μας έβγαλες τα μάτια Οβελίξ :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (21 Ιούν. 2004 , 17:12)

 

Καθώλου υπερβολικώ. Είνε η παγκώσμια συνωμωσία κατά της υπέρτατης ελλυνηκίς φιλίς. Λαεί με δίχως ιστορεία παραχαρασουν τη δική μας ιστορεία και οι ψοφοδεείς μας πολιτικοί προσκυνάνε τον αμερικάνο!!

 

Κανής να μην δεί την Τρία! Δείτε την Τέσσερα!

 

 

Δαίν νωμείζο ποσ μοιλασ σωβαρά. Πάντος εγο πυσταίβο πος η αΜΑΙΡΥΚΑΝΕΙ γείρυσαν αφτίν τοίν τενοία για να μασ τοιν πουν ώτοι κε καλά μι λαίται αιμάσ ώτει μπείκαμαι στω IRAQ, κε αισοίσ τώται μπυκαται στείν Τρεία. Αίτσοι πεισταίβο αιγό.

http://img413.imageshack.us/img413/4687/imagescv8.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...