Jump to content

Troy (2004)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, είναι εντυπωσιακό το μέγεθος της ανοησίας ορισμένων, οποτεδήποτε "σκάει μύτη" ένα θέμα, η σωστή απόδοση του οποίου (και το ορθό γνωστικό υπόβαθρο, φυσικά), αποτελούν εν πολλοίς (και από ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ, ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ), ανεκτίμητα θέματα του ανθρώπινου διαλογισμού και φυσικά, πολύτιμα ανθρώπινα πονήματα.

 

Αντί, λοιπόν να τα δέχονται, ορισμένοι, έτσι, προτιμούν να ανοίγουν συζητήσεις αμφισβητήσεων και ερμηνειών, καταστρέφοντας κάθε μαγεία, ξεθεμελιώνοντας κάθε παράδοση και γελοιοποιώντας οτιδήποτε οφείλουμε να διατηρούμε ατόφιο, για εμάς και όσους θα μας "ακολουθήσουν"...

 

Άυτή είναι η βασική ξεφτίλα μας...και πηγάζει από μαι υπέρτατη αλαζονεία ορισμένων "φρέσκων" μυαλών (και παραδόξως, ιδιαίτερα μίζερων), που όμοιά της, αυτός ο τόπος δεν γνώρισε...

 

Νέα μυαλά με πλεόνασμα μιζέριας, κακορίζικης συμπεριφοράς και "τόνους" εμπάθειας, για οτιδήποτε θυμίζει ή τονίζει το ΕΙΝΑΙ μας, τα οποία ("μυαλά") προβάλουν, προωθούν και "λατρεύουν" μια συμπεριφορά ξένη ως προς οτιδήποτε πρεσβεύει ή οφείλει να πρεσβεύει ο τόπος μας, μέσα από ΕΜΑΣ...για ΕΜΑΣ και τη γνησιότητά μας...όχι ως φυλή :p, αλλά ως καθαρότητα ψυχής, αξιών και συναισθημάτων.

 

:wacko:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

περί βαρβαρότητας στην αρχαία Ελλάδα....................φανταστείται να γυριστεί σήμερα μια ταινία Χολυγουτιανής υπερπαραγωγής που να δείχνει πως οι αρχαίοι πρόγονοί μας στην Σπάρτη έριχναν απο τον γκρεμό να αδύναμα παιδιά................φανταστείται πως θα μας έβλεπαν οι ξένοι φίλοι μας βλέποντας αυτήν την ταινία...............

Γι'αυτό ας προσγειωθούμε λιγάκι.......δεν ήταν και όλα τόσο ρόδινα στην Αρχαία Ελλάδα.....και τα παραδείγματα πάμπολα μέχρι και στα χρόνια του βυζαντίου και την άλωση...........

NO ONE LIVES FOREVER

http://briefcase.pathfinder.gr/download/pasxos/16349/209847/0/vba0de3e06e.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Pasxos_C (29 Μάι. 2004 , 00:43)

 

περί βαρβαρότητας στην αρχαία Ελλάδα....................φανταστείται να γυριστεί σήμερα μια ταινία Χολυγουτιανής υπερπαραγωγής που να δείχνει πως οι αρχαίοι πρόγονοί μας στην Σπάρτη έριχναν απο τον γκρεμό να αδύναμα παιδιά................φανταστείται πως θα μας έβλεπαν οι ξένοι φίλοι μας βλέποντας αυτήν την ταινία...............

Γι'αυτό ας προσγειωθούμε λιγάκι.......δεν ήταν και όλα τόσο ρόδινα στην Αρχαία Ελλάδα.....και τα παραδείγματα πάμπολα μέχρι και στα χρόνια του βυζαντίου και την άλωση...........

 

 

Kαι για να έρθουμε πιο πρόσφατα, σκεφτείτε τι κάναμε μεταξύ μας πριν 55-60 χρόνια στον εμφύλιο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Pasxos_C (29 Μάι. 2004 , 00:43)

 

περί βαρβαρότητας στην αρχαία Ελλάδα....................φανταστείται να γυριστεί σήμερα μια ταινία Χολυγουτιανής υπερπαραγωγής που να δείχνει πως οι αρχαίοι πρόγονοί μας στην Σπάρτη έριχναν απο τον γκρεμό να αδύναμα παιδιά................φανταστείται πως θα μας έβλεπαν οι ξένοι φίλοι μας βλέποντας αυτήν την ταινία...............

Γι'αυτό ας προσγειωθούμε λιγάκι.......δεν ήταν και όλα τόσο ρόδινα στην Αρχαία Ελλάδα.....και τα παραδείγματα πάμπολα μέχρι και στα χρόνια του βυζαντίου και την άλωση...........

 

 

Δεν αντιλαμβάνομαι την όψιμη διάθεση, πρόθεση και καθιέρωση της διαρκούς "κριτικής" για οτιδήποτε αποτελεί κληρονομιά μας...

 

Αν οι πρόγονοί μας, σε οποιαδήποτε φάση και "καμπή", έπραξαν και φέρθηκαν ανορθόδοξα, σε σχέση με τα αποδεκτά, ας αποτελεί, αυτό, παράδειγμα προς αποφυγή και όχι ανικείμενο κριτικής...

 

Ένα από τα χειρότερα χαρακτηριστικά της "άντεθνικής" συμπεριφοράς μας είανι η τάση μας να καταδικάζουμε την ιστορία και την παράδοσή μας... :mad: :(

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος miaow (29 Μάι. 2004 , 00:50)

 

Δεν αντιλαμβάνομαι την όψιμη διάθεση, πρόθεση και καθιέρωση της διαρκούς "κριτικής" για οτιδήποτε αποτελεί κληρονομιά μας...

 

Αν οι πρόγονοί μας, σε οποιαδήποτε φάση και "καμπή", έπραξαν και φέρθηκαν ανορθόδοξα, σε σχέση με τα αποδεκτά, ας αποτελεί, αυτό, παράδειγμα προς αποφυγή και όχι ανικείμενο κριτικής...

 

Ένα από τα χειρότερα χαρακτηριστικά της "άντεθνικής" συμπεριφοράς μας είανι η τάση μας να καταδικάζουμε την ιστορία και την παράδοσή μας... :mad: :(

 

 

Τελικά οι πρόγονοι μας δεν ήταν καθόλου βάρβαροι ή ήταν λίγο αλλά τους δικαιολογούμε και το κουκουλώνουμε;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (29 Μάι. 2004 , 00:45)

 

Kαι για να έρθουμε πιο πρόσφατα, σκεφτείτε τι κάναμε μεταξύ μας πριν 55-60 χρόνια στον εμφύλιο.

 

 

OK, κανείς δεν θέλει να θυμάται τις μςλανές σελίδες της ιστορίας του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παύουν να υπάρχουν. Και φυσικά είναι λογικό ότι κανείς δε θέλει να βγαίνουν τα άπλυτά του στην φόρα... :whistle:

 

Μάλλον αυτό είναι τελικά που ενοχλεί με την Τρόυ, ότι παρουσιάζει μια εικόνα των Ελλήνων όπως δεν την είχαμε συνηθίσει, όπως δεν μας αρέσει, κτλ. Τι να πω... Δεν την είδα κιόλας την ταινία, ούτε θα την δω σύντομα, αλλά αυτό καταλαβαίνω... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω:

 

Δεν αντιλαμβάνομαι την όψιμη διάθεση, πρόθεση και καθιέρωση της διαρκούς "κριτικής" για οτιδήποτε αποτελεί κληρονομιά μας...

 

Αν οι πρόγονοί μας, σε οποιαδήποτε φάση και "καμπή", έπραξαν και φέρθηκαν ανορθόδοξα, σε σχέση με τα αποδεκτά, ας αποτελεί, αυτό, παράδειγμα προς αποφυγή και όχι ανικείμενο κριτικής... Ένα από τα χειρότερα χαρακτηριστικά της "άντεθνικής" συμπεριφοράς μας είανι η τάση μας να καταδικάζουμε την ιστορία και την παράδοσή μας... :mad: :(

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα λοιπά, αφήνω τα αφιχθέντα... pokemon να συνεχίσουν τη συζήτηση μεταξύ των... άντε γειά...

 

(ξαφνικά, η ατμόσφαιρα "μύρισε" μιζέρια και κακορίζικη διάθεση...) :p :(

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

δεν καταδικάζουμε καμμία ιστορία μας ούτε απαρνούμαστε την καταγωγή και την κληρονομιά μας απλά δεν μπορόύμε να ακούμε συνέχεια το παραμυθάκι ότι εμείς ήμαστε οι εκλεκτοί,οι πολιτισμένοι αυτοί που δινουν το φώς στους υπόλοιπους φτωχούς και άμοιρους που έτυχε να μην είναι Έλληνες!!!!!πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι εμείς οι Έλληνες λόγω την Ιστορίας μας φερόμαστε με τρόπο όμοιο με αυτό των Εβραίων την εποχή του Χριστού που θεωρούσαν-ουν την φυλή τους ως εκλεκτούς του θεού και πέρα απ' αυτούς κανείς δεν άξιζε την σωτηρία!!!!!!!

NO ONE LIVES FOREVER

http://briefcase.pathfinder.gr/download/pasxos/16349/209847/0/vba0de3e06e.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (29 Μάι. 2004 , 00:56)

 

OK, κανείς δεν θέλει να θυμάται τις μςλανές σελίδες της ιστορίας του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παύουν να υπάρχουν. Και φυσικά είναι λογικό ότι κανείς δε θέλει να βγαίνουν τα άπλυτά του στην φόρα... :whistle:

 

Μάλλον αυτό είναι τελικά που ενοχλεί με την Τρόυ, ότι παρουσιάζει μια εικόνα των Ελλήνων όπως δεν την είχαμε συνηθίσει, όπως δεν μας αρέσει, κτλ. Τι να πω... Δεν την είδα κιόλας την ταινία, ούτε θα την δω σύντομα, αλλά αυτό καταλαβαίνω... :confused:

 

 

Συμφωνώ με τον Αλέξη και στα δύο σημεία που αναφέρει. :)

Κάποιοι άλλοι φαίνεται ότι ξέμειναν από επιχειρήματα. :whistle: :happy:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...............και πως κάτι που συνέβει στο παρελθόν μπορεί να είναι παράδειγμα προς αποφυγή για μας τους νεότερους εάν πρώτα δεν το συζητήσουμε και το κριτικάρουμε............????

NO ONE LIVES FOREVER

http://briefcase.pathfinder.gr/download/pasxos/16349/209847/0/vba0de3e06e.gif

Link to comment
Share on other sites

Pasxos πραγματικά με το τελευταίο σου ποστ έγραψες :)

 

Αυτή ακριβώς είναι η ουσία. Να διδασκόμαστε από τα λάθη του παρελθόντος. ;)

 

Κατά τα άλλα έχω καλυφθεί από παραπάνω ποστ οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Pasxos_C (29 Μάι. 2004 , 01:10)

 

δεν καταδικάζουμε καμμία ιστορία μας ούτε απαρνούμαστε την καταγωγή και την κληρονομιά μας απλά δεν μπορόύμε να ακούμε συνέχεια το παραμυθάκι ότι εμείς ήμαστε οι εκλεκτοί,οι πολιτισμένοι αυτοί που δινουν το φώς στους υπόλοιπους φτωχούς και άμοιρους που έτυχε να μην είναι Έλληνες!!!!!πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι εμείς οι Έλληνες λόγω την Ιστορίας μας φερόμαστε με τρόπο όμοιο με αυτό των Εβραίων την εποχή του Χριστού που θεωρούσαν-ουν την φυλή τους ως εκλεκτούς του θεού και πέρα απ' αυτούς κανείς δεν άξιζε την σωτηρία!!!!!!!

 

αυτό το κάνουν εν πολύς οι της φυλής που ανάφερες και χωρίς μάλιστα κάτι να επιδείξουν σαν έθνος. Και το μόνο που κάνουν ειναι να μας υποβαθμίζουν συνέχεια, όπως δηλαδή κάνουν κάποια μυαλά συστηματικά και στην χώρα μας. Και πάψτε να τονίζετε τα υποτιθέμενα μειωνεκτίματα που έχει ο αρχαιοελληνικός κόσμος και δείτε καλύτερα τα θετικά τους που είναι αληθινά και τα εκτιμάνε οι ξένοι πολύ περισσότερο(οχι βέβαια οι ανθέλληνες και λοιποί!!!) Αφήστε λοιπόν τις φανταστικές ιστοριούλες όπως του λιούτον που μου έγραψε περι βαρβαροτήτων στην μικρά Ασία και ας θυμηθεί στους ίδιους τόπους την γενοκτονία που υποστήκαμε απο τους "φίλους" γείτονες 'μερικών κύκλων'.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (29 Μάι. 2004 , 03:05)

Και πάψτε να τονίζετε τα υποτιθέμενα μειωνεκτίματα που έχει ο αρχαιοελληνικός κόσμος και δείτε καλύτερα τα θετικά τους που είναι αληθινά και τα εκτιμάνε οι ξένοι πολύ περισσότερο(οχι βέβαια οι ανθέλληνες και λοιποί!!!)

Είπες τη μαγική λέξη (ανθέλληνας) :whistle: Δεν ξέρεις εδώ και πόσα ποστ περίμενα να το κάνεις :rolleyes:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (29 Μάι. 2004 , 03:05)

Αφήστε λοιπόν τις φανταστικές ιστοριούλες όπως του λιούτον που μου έγραψε περι βαρβαροτήτων στην μικρά Ασία και ας θυμηθεί στους ίδιους τόπους την γενοκτονία που υποστήκαμε απο τους "φίλους" γείτονες 'μερικών κύκλων'.

Χαχα!!! Ναι, ναι. Οι άλλοι μάς έκαναν περισσότερα. Άρα τα δικά μας "σβήνουν".

 

Σάκη, σόρι, αλλά ξέμεινες απο επιχειρήματα και ενώ κανείς δεν αρνείται ότι στην αρχαιότητα όλοι οι λαοί έκαναν (με τη δική μας λογική) βαρβαρότητες άρχισες (στο ίδιο ποστ μάλιστα) να κατηγορείς εβραίους, τούρκους και ανθέλληνες. Κλασσική μέθοδος αλλά δεν θα σε οδηγήσει πουθενα.

 

Θα το πω απλά για να το καταλάβεις: Φυσικά και ήταν κτήνη και βάρβαροι. Όλοι οι λαοί της εποχής ήταν, για την αρχαιότητα μιλάμε. Εκτός αν θεωρείς το να πηδάς τον ανήλικό ξάδελφό σου στο γυμναστήριο "υποτιθέμενο μειονέκτημα" :p

 

Βρες μου έναν μονο λαό που δεν υπήρξε θύτης,σκληρός, μισαλλόδοξος και βάρβαρος κρίνοντάς τον από την δική μας, τη σημερινή σκοπιά.

 

Ο ανθαίλλυνας :rotfl:

:innocent:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω απλά για να το καταλάβεις: Φυσικά και ήταν κτήνη και βάρβαροι. Όλοι οι λαοί της εποχής ήταν, για την αρχαιότητα μιλάμε. Εκτός αν θεωρείς το να πηδάς τον ανήλικό ξάδελφό σου στο γυμναστήριο "υποτιθέμενο μειονέκτημα"

 

Έχω την εντύπωση πως εδω ισοπεδώνεις τα πράγματα φίλτατε Ovelix και δεν το συνηθίζεις. Όλοι το ίδιο πράγμα; Επειδή μόνο και μόνο ζούσαν στην αρχαιότητα; Δηλαδή σήμερα όλοι είναι πολιστισμένοι;

Η βαρβαρότητα υπήρχε και θα υπάρχει πάντα. Εκδηλώνεται συνεχώς σε περιόδους πολέμου από τα πανάρχαια χρόνια μέχρι και σήμερα, ακόμη και τώρα που μιλάμε (βλέπε Ιρακ). Δεν είναι χαρακτηριστικό συγκεκριμένης εποχής.

 

Αυτό για την παιδεραστία και την ομοφυλοφυλία στην αρχαία Ελλάδα (το ότι ήταν θεσμός αποδεκτός απ' όλους) το έχω ακούσει πολλές φορές όπως και έχω ακούσει άλλες τόσες φορές τα αντίθετα (ότι φυλάκιζαν, εξόριζαν ή και εκτελούσαν τέτοιου είδους ανώμαλες συμπεριφορές που προέκυπταν). Ειλικρινά δε μου λέει τίποτα. Το ερώτημα είναι πώς τέθηκε το όλο θέμα αρχικά.

Η αναθεματισμένη λέξη "Έρως" φταίει. Την είδαν κάποιοι αδαείς σε αρχαία συγγράματα να αναφέρονται στον Έρωτα μεταξύ ανδρών και κατάληξαν αβίαστα στο συμπέρασμα ότι...you know. Έκαναν το λάθος να μεταφράσουν και να αντιληφθούν την λέξη "ΕΡΩΣ" με τα σημερινά -ανώμαλα- δεδομένα. Όπως επίσης έκαναν το λάθος και εξήγησαν ανώμαλα τις τοιχογραφίες και τις αναπαραστάσεις σε διάφορα αγγεία με άνδρες γυμνούς να γυμνάζονται. Σου λέει, γυμνός σε γυμναστήριο;!;! Ανήκουστο! Βέβαια! Τώρα είναι ανήκουστο... τότε ήταν;

 

Δεν πρέπει να φοβόμαστε το παρελθόν μας. Δεν έχουμε τίποτα το τόσο κακό να κρύψουμε. Άλλοι έχουν περισσότερα, άλλοι λιγότερα. Κάναμε και μεις αίσχη σε πολέμους, ναι. Αίσχη που ούτε στην περίπτωση που μαχόμασταν για την ελευθερία μας (άλωση Τριπολιτσάς π.χ. όπου σφάξαμε ενόχους και αθώους μαζί :( ) δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε.

Ούτε όμως πρέπει χάρην της "αντικειμενικότητας" να ισοπεδώνουμε τα πάντα και να μην βλέπουμε ούτε καν τα θετικά (που ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ, ως Έλληνες έχουμε να λέμε πολλά για την προσφορά μας στον παγκόσμιο πολιτισμό και την εξελιξη της ανθρωπότητας, ο χειρότερος "ανθαίλλυνας" :p δεν θα μπορούσε να το αρνηθεί αυτό!).

 

Όσων αφορά την Τροία... τελικά ακόμη δεν την είδα. Θα την δω όμως σήμερα 1000% και μετά ακριβώς θα δω και το the Day after tomorrow για το οποίο θα ανοιχτεί άλλο thread βεβαίως!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (29 Μάι. 2004 , 10:19)

 

Είπες τη μαγική λέξη (ανθέλληνας) :whistle: Δεν ξέρεις εδώ και πόσα ποστ περίμενα να το κάνεις :rolleyes:

Με πρόλαβες εσυ εδω και πολλά post πριν, μια που συχνά βλέπω πως με τους συνομιλητές σου διαστρεβλώνεις, παραποιείς και ουσιαστικά κατακρεουργείς τις απαντήσεις τους. Το εκανες λοιπόν εσύ, λέγωντας περι Έλληνα η μη Έλληνα. Οσο για τώρα, πάλι ήσουν απρόσεκτος, διοτι δεν αναφέρθηκα σε πρόσωπα, αλλα σε κύκλους ανθελληνικούς.(οχι πως δεν εισαι σε αυτούς, μπορεί να εισαι, μπορεί και οχι, δεν με αφορά)

 

Χαχα!!! Ναι, ναι. Οι άλλοι μάς έκαναν περισσότερα. Άρα τα δικά μας "σβήνουν".
Ποιά δικά μας; Γιατι κόπτεσαι γι' "αυτά";

 

Σάκη, σόρι, αλλά ξέμεινες απο επιχειρήματα και ενώ κανείς δεν αρνείται ότι στην αρχαιότητα όλοι οι λαοί έκαναν (με τη δική μας λογική) βαρβαρότητες άρχισες (στο ίδιο ποστ μάλιστα) να κατηγορείς εβραίους, τούρκους και ανθέλληνες. Κλασσική μέθοδος αλλά δεν θα σε οδηγήσει πουθενα.

Αοριστίες κατ'εξακολούθησην.

Θα το πω απλά για να το καταλάβεις: Φυσικά και ήταν κτήνη και βάρβαροι. Όλοι οι λαοί της εποχής ήταν, για την αρχαιότητα μιλάμε. Εκτός αν θεωρείς το να πηδάς τον ανήλικό ξάδελφό σου στο γυμναστήριο "υποτιθέμενο μειονέκτημα" :p

Μυθοπλασίες κατ'εξακολούθησην με ενδεχώμενο δόλο.

Βρες μου έναν μονο λαό που δεν υπήρξε θύτης,σκληρός, μισαλλόδοξος και βάρβαρος κρίνοντάς τον από την δική μας, τη σημερινή σκοπιά.

Στο άρθροισμα της ιστορίας, εμείς. Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι.

Ο ανθαίλλυνας :rotfl:

:innocent:

 

δεν μπορώ να ακολουθήσω σε αυτήν την τακτική της κόντρας σε ότι έχει να κάνει με εθνικά θέματα. Και ειλικρινά, μου κάνεις εντύπωση. Γιατι τόσο μένος;

Ω πατροιώτοις. :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (29 Μάι. 2004 , 11:09)

 

Ποιά δικά μας; Γιατι κόπτεσαι γι' "αυτά";

 

 

Κανείς δεν κόπτεται, ούτε φυσικά ο Ovelix θα πάρει σβάρνα τα κανάλια κατηγορώντας τους Έλληνες ως βάρβαρους αν αυτό κατάλαβες, αλλά από το να κόπτεσαι για αυτά μέχρι να τα διαγράφεις τελείως υπάρχει μεγάλη απόσταση, και το να φτάνεις στο ένα άκρο για να μη φτάσεις στο άλλο δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...αλλά από το να κόπτεσαι για αυτά μέχρι να τα διαγράφεις τελείως υπάρχει μεγάλη απόσταση, και το να φτάνεις στο ένα άκρο για να μη φτάσεις στο άλλο δεν είναι η καλύτερη επιλογή

 

Δεν νομίζω πως ο Σάκης κάνει αυτό το πράγμα...

Κατά τα άλλα το να ακολουθούμε την ΜΕΣΗ ΟΔΟ είναι ό,τι καλύτερο. Όχι ακρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (29 Μάι. 2004 , 11:16)

 

Δεν νομίζω πως ο Σάκης κάνει αυτό το πράγμα...

Κατά τα άλλα το να ακολουθούμε την ΜΕΣΗ ΟΔΟ είναι ό,τι καλύτερο. Όχι ακρότητες.

 

 

Όταν λέει τη μια "οι Έλληνες δεν έκαναν ποτέ τίποτα" και την άλλη "γιατί κόπτεσαι για αυτά;" νομίζω ότι φτάνει σε αυτό το άκρο, δηλαδή στο να μην παραδέχεται τις (όποιες γιατί δεν είναι πολλές) βαρβαρότητες που έχουν κάνει κατά καιρούς οι Έλληνες.

Και όπως γράφει πιο πάνω ο Pasxos_C αυτό είναι πολύ επικίνδυνο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

delete

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (29 Μάι. 2004 , 03:05)

 

αυτό το κάνουν εν πολύς οι της φυλής που ανάφερες και χωρίς μάλιστα κάτι να επιδείξουν σαν έθνος. Και το μόνο που κάνουν ειναι να μας υποβαθμίζουν συνέχεια, όπως δηλαδή κάνουν κάποια μυαλά συστηματικά και στην χώρα μας. Και πάψτε να τονίζετε τα υποτιθέμενα μειωνεκτίματα που έχει ο αρχαιοελληνικός κόσμος και δείτε καλύτερα τα θετικά τους που είναι αληθινά και τα εκτιμάνε οι ξένοι πολύ περισσότερο(οχι βέβαια οι ανθέλληνες και λοιποί!!!) Αφήστε λοιπόν τις φανταστικές ιστοριούλες όπως του λιούτον που μου έγραψε περι βαρβαροτήτων στην μικρά Ασία και ας θυμηθεί στους ίδιους τόπους την γενοκτονία που υποστήκαμε απο τους "φίλους" γείτονες 'μερικών κύκλων'.

 

 

Επιτέλους! Videosakis is back!! :D

 

Πρώτ' απ' όλα κανείς δε βγαίνει στους δρόμους να φωνάζει όσα στραβά κάναμε (που κάναμε πολλά) εκείνη την εποχή.

 

Αλλά από το σημείο αυτό μέχρι να μας ζητάς εσύ να τα διαγράψουμε εντελώς και να αρνιόμαστε την ύπαρξη τους υπάρχει τεράστια απόσταση και ...όχι ευχαριστώ! Δε θα πάρω...

 

Μα γιατί νιώθεις ότι υποβαθμίζεσαι; Οι αρχαίοι Έλληνες έχουν τόσα σημαντικά να επιδείξουν κι αν υπάρχουν και κάποιες μελανές σελίδες (το κώνιο οι Εβραίοι το δωσαν στο Σωκράτη να το πιει; ) γιατί πρέπει να σε ενοχλεί τόσο η αναφορά τους; Σου χαλάει τη μαγική εικόνα που έχεις περι ελληνικής ανοτερότητας;

 

Πες ξεκάθαρα: Τα απορρίπτεις σαν ιστορικά γεγονότα η τα αποδέχεσαι και σε ενοχλεί η αναφορά τους; Γιατί το ποστ σου ήταν λίγο κι από τα 2 :o

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (29 Μάι. 2004 , 11:16)

 

Δεν νομίζω πως ο Σάκης κάνει αυτό το πράγμα...

Κατά τα άλλα το να ακολουθούμε την ΜΕΣΗ ΟΔΟ είναι ό,τι καλύτερο. Όχι ακρότητες.

 

 

Ο Σάκης είτε δε δέχεται ότι οι Έλληνες έχουν κι αυτοί πράξει βαρβαρότητες είτε τον ενοχλεί που τα λέμε και δεν τα αποσιωπούμε.

 

Εσύ προσωπικά με ποιο από τα 2 ενοχλείσαι; (δεν εμπεριέχει ειρωνία το ερώτημα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το πάτε πολύ μακριά. Χαλαρώστε! Don't botha, it's just Warna Brotha. © ΟveLix 2004 :p

 

MΠορώ πάντως να πω χαλαρά ότι αν υποθέσουμε ότι η ταινία είναι έκτρωμα, σίχαμα, βδέλυγμα κτλ κτλ κτλ, παρόλαυτά οι δημιουργοί της πέτυχαν τον σκοπό τους. Μας έκαναν να ασχολούμαστε ("μαχόμενοι" μεταξύ μας) μαζί της. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Μα, που ειναι οι βαρβαρότητες; Περιμένω ακόμα να τις μάθω.(οχι απο εσάς βέβαια) Ο Λιούτον μας είπε για τους Ιωνες που τα έβαλαν με τους...... (απορία) ενω ειναι οι ντόπιοι. Μήπως με τους εαυτούς τους; Με φαντάσματα; Με τι; :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...