Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου πει πως όταν πληκτρολογώ ελληνικά μπορώ να βάλω τόνους ;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

είναι λογικό το ότι ανοίγω την υπηρεσία δεδομένων για να λάβω ή να στείλω mms ή κάτι δεν έχω ρυθμίσει σωστά?

 

Ναι, απο android 2.2 νομιζω και μετα ετσι λειτουργει. Δε χρειαζονται ιντερνετ για αυτο και αν δε θες ιντερνετ μπορεις να σβησεις το APN για το ιντερνετ και να αφησεις μονο των MMS.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απο android 2.2 νομιζω και μετα ετσι λειτουργει. Δε χρειαζονται ιντερνετ για αυτο και αν δε θες ιντερνετ μπορεις να σβησεις το APN για το ιντερνετ και να αφησεις μονο των MMS.

Νίκο όχι ότι θα σε βρήσω:lol: αλλά σε άκουσα και το έσβησα και τώρα δεν μπορώ να στείλω mms, εκεί που λεέι ΄΄ονομα σημείου πρόσβασης (apn) αν πατήσω μου εμφανίζει πλέον μόνο την ένδειξη wind gr mms αλλά δίπλα δεν έχει ΄΄τελίτσα΄΄ ώστε να το δηλώσω.

edit

έστω και έτσι μπορώ να στείλω αλλά μόνο όταν έχω ανοικτά τα δεδομένα, με κλειστό δεν στέλνει με την καμία !

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχει κανεις αλλος το θεμα με το σημα?

 

Θα έλεγα το αντίθετο. Το σήμα του σε δίκτυο Vodafon ειναι ιδιαίτερα δυνατο και σε μια περιοχή μάλιστα που ειναι σχετικά δύσκολη (Καλλιθέα).

Δες το μαζι με κάποιο άλλο τηλέφωνο (και περισσότερα αν ειναι δυνατον) με το ίδιο δίκτυο βάζοντας το δίπλα δίπλα. Αν εχες πανω απο 2 μπάρες διαφορα, κατι συμβαινει.

Όλα είναι έτσι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι αλλιώς! :!:
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου πει πως όταν πληκτρολογώ ελληνικά μπορώ να βάλω τόνους ;;;

 

Πατάς παρατεταμένα πάνω στο γράμμα και σου εμφανίζει την επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Flash player υποστηρίζει; Εμφανίζονται κανονικά οι ιστοσελίδες με flash;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Flash player υποστηρίζει; Εμφανίζονται κανονικά οι ιστοσελίδες με flash;

 

Ναι φιλε.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

αντωνη ευχαριστω για την απαντηση

 

το προβλημα ειναι σταθερο,δεν εχω πλεον καλο σημα στη περιοχη

 

αλλα αν χαθει το σημα για τον α β λογο,σπανια επανερχεται..πρεπει να το αντιληφθω και να το βαλω σε airplane mode κ τουμπαλιν για να επανελθει..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

αντωνη ευχαριστω για την απαντηση

 

το προβλημα ειναι σταθερο,δεν εχω πλεον καλο σημα στη περιοχη

 

αλλα αν χαθει το σημα για τον α β λογο,σπανια επανερχεται..πρεπει να το αντιληφθω και να το βαλω σε airplane mode κ τουμπαλιν για να επανελθει..

 

Ειχα τεράστιο προβλημα με το σήμα στο σπίτι μου για χρόνια μεχρι που πηρα (χωρίς χρεωση) απο τη Vodafon μια συσκευή που συνδέεται με το ασύρματο ρούτερ και μέσω 3G το τηλέφωνο έχει σήμα μεσω Wi-Fi.

Άψογο σήμα πλέον, όταν το τηλέφωνο βρίσκεται στην εμβελεια του Wi-Fi. Απαραίτητη προυπόθεση είναι να είναι 3G οι συσκευές τηλεφώνου σου.

Λογικά θάχουν και οι Wnd - Cosmote κάτι αντίστοιχο.

Τσέκαρε το.

Όλα είναι έτσι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι αλλιώς! :!:
Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες ημέρες κάποιοι στο xda μιλάνε για κάποια αναβάθμιση που έβγαλε το τηλ από 2.3.6 σε 2.3.6-010 01, έχει τσεκάρει κανείς τι παίζει? Στο δικό μου πάντως δεν την έχει βγάλει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή βολτούλα στα Media Markt στο Μαρούσι για να χαζέψω κανά κινητό.Επειδή σκέφτομαι σύντομα να πάρω κάποιο touch smartphone χωρίς να θέλω/μπορώ να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να είναι samsung,htc,iphone ή motorola, μου φαίνεται ότι κατέληξα στο ALCATEL 995. Ενώ νόμιζα ότι 4,3 ίντσες θα είναι αβολες στο χέρι, το κινητό αυτό με διέψευσε! Δεν ήθελα να το αφήσω! Είδα και το ΑΤRIX το οποίο τελικά μου φάνηκε μικρό αν κι έχει 4 ίντσες οθόνη! Το δε XT910 άβολο κατά τη γνώμη μου. Το alcatel 995 το βρήκα πανέμορφο! Και ένα περίεργο πράγμα: το μαύρο με το λευκό είναι σα να είναι 2 διαφορετικά μοντέλα.Πολύ πιο όμορφο βρήκα το λευκό! Έχουν βέβαια διαφορετικό καπάκι μπαταρίας.Το μαύρο έχει κάπως ruber υλικό, το λευκό έχει πλαστικό καπάκι αλλά με το ασημένιο περίβλημα ήταν πανέμορφο! Για οποιον δεν βαριέται να απαντήσει, και συγγνώμη αν έχουν ήδη συζητηθεί αυτά εδώ μέσα, να ρωτήσω τα εξής:

 

Έχει 1,4 MHZ επεξεργαστή νομίζω. Αυτά του επιτρέπουν ικανοποιητική πλοήγηση στο ιντερνετ?

Δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια και τέτοια απλά περιήγηση στο ιντερνετ και λειτουργία SKYPE ίσως.Την έχει δοκιμάσει κανείς να πει πώς του φάνηκε η ποιότητα της επικοινωνίας?

Και δεύτερον η μπαταρία.Με μία μέση χρήση και με κλειστό το βράδυ, κανά 2ήμερο θα το βγάζει? Θα μου πείτε, εδώ πανάκριβα smartphones δεν βγάζουν τη μέρα καλά καλά, αλλά θεωρώ λίγο κουραστικό κάθε βράδυ να το φορτίζεις. Αν βγάζει 2 μερούλες θα είμαι ευχαριστημένος! Νομίζω η Alcatel, τα ΖΤΕ ,τα ΗUAWEI θα έχουν λαμπρό μέλλον αν οι "μεγάλες" εταιρίες συνεχίσουν να πουλάνε τα smartphones τους σε τιμές σχεδόν 1 μισθού.Και μη μου πείτε ότι τα πιο ακριβά δεν βγάζουν προβλήματα.Εδώ ολόκληρη apple και μοίραζε δωρεάν bumpers για να μην έχει πρόβλημα σήματος το iphone.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες ημέρες κάποιοι στο xda μιλάνε για κάποια αναβάθμιση που έβγαλε το τηλ από 2.3.6 σε 2.3.6-010 01, έχει τσεκάρει κανείς τι παίζει? Στο δικό μου πάντως δεν την έχει βγάλει

 

Ουτε σε μενα το εβγαλε!τη κατεβασα και ειπα νατην κανω(την αναβαθμιση)!το προβλημα ειναι οτι δε μου βλεπει το κινητο(ενω το android manager το βλεπει μια χαρα)!ισως να φταιει οτι το εκανα root και εχω βαλει cwm recovery

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή βολτούλα στα Media Markt στο Μαρούσι για να χαζέψω κανά κινητό.Επειδή σκέφτομαι σύντομα να πάρω κάποιο touch smartphone χωρίς να θέλω/μπορώ να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να είναι samsung,htc,iphone ή motorola, μου φαίνεται ότι κατέληξα στο ALCATEL 995. Ενώ νόμιζα ότι 4,3 ίντσες θα είναι αβολες στο χέρι, το κινητό αυτό με διέψευσε! Δεν ήθελα να το αφήσω! Είδα και το ΑΤRIX το οποίο τελικά μου φάνηκε μικρό αν κι έχει 4 ίντσες οθόνη! Το δε XT910 άβολο κατά τη γνώμη μου. Το alcatel 995 το βρήκα πανέμορφο! Και ένα περίεργο πράγμα: το μαύρο με το λευκό είναι σα να είναι 2 διαφορετικά μοντέλα.Πολύ πιο όμορφο βρήκα το λευκό! Έχουν βέβαια διαφορετικό καπάκι μπαταρίας.Το μαύρο έχει κάπως ruber υλικό, το λευκό έχει πλαστικό καπάκι αλλά με το ασημένιο περίβλημα ήταν πανέμορφο! Για οποιον δεν βαριέται να απαντήσει, και συγγνώμη αν έχουν ήδη συζητηθεί αυτά εδώ μέσα, να ρωτήσω τα εξής:

 

Έχει 1,4 MHZ επεξεργαστή νομίζω. Αυτά του επιτρέπουν ικανοποιητική πλοήγηση στο ιντερνετ?

Δεν με ενδιαφέρουν παιχνίδια και τέτοια απλά περιήγηση στο ιντερνετ και λειτουργία SKYPE ίσως.Την έχει δοκιμάσει κανείς να πει πώς του φάνηκε η ποιότητα της επικοινωνίας?

Και δεύτερον η μπαταρία.Με μία μέση χρήση και με κλειστό το βράδυ, κανά 2ήμερο θα το βγάζει? Θα μου πείτε, εδώ πανάκριβα smartphones δεν βγάζουν τη μέρα καλά καλά, αλλά θεωρώ λίγο κουραστικό κάθε βράδυ να το φορτίζεις. Αν βγάζει 2 μερούλες θα είμαι ευχαριστημένος! Νομίζω η Alcatel, τα ΖΤΕ ,τα ΗUAWEI θα έχουν λαμπρό μέλλον αν οι "μεγάλες" εταιρίες συνεχίσουν να πουλάνε τα smartphones τους σε τιμές σχεδόν 1 μισθού.Και μη μου πείτε ότι τα πιο ακριβά δεν βγάζουν προβλήματα.Εδώ ολόκληρη apple και μοίραζε δωρεάν bumpers για να μην έχει πρόβλημα σήματος το iphone.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Φιλε εκει ημουν και εγω κατα τις 11.00 το πρωι..........:pΛοιπον για οσα λες παραπανω θα σε καλυψη το κινητο,μιας και πηρα 3 για διαφορους φιλους,το μονο θεμε που ειχα ηταν με το gps το οποιο εχανε το σημα.Βεβαια μου το αλλαξαν και δεν ειχα αλλο θεμα.

Οκ 2 μερουλες λογικα θα σε βγαλει......αλλα οπως και σε ολα τα παραπλησια κινητα,με τον φορτιστη γινεσαι κολλητος......:lol:

Καλοριζικο!!

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ κατά τις 11 ήμουν εκεί! Αν έβλεπες κάποιον που κράταγε μία το μαύρο 991 και μία το λευκό μπορεί και για καμμιά ώρα, εγώ ήμουν!:) Για το gps δεν με πολυενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια, μιας και έχω "κανονικό" gps, αλλά θα το έχω υπόψην. Ευχαριστώ! Οπότε λετε είναι καλή αγορά! Eλπίζω να το πάρω σύντομα! Τελικά παιδιά είναι και το πώς θα σου κάτσει στο χέρι! (πέρα από την τσέπη φυσικά). Μπορεί να γουστάρεις ένα κινητό αλλά να μην σε βολεύει και να μη σου κάθεται καλά, όπως και το αντίθετο. Θέμα "χημείας" είναι! Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

αντωνη ευχαριστω,αλλα δε νομιζω να ειναι το σημα το θεμα...αφου υπαρχει,γιατι δε το ξαναβρισκει κ μενει χωρις σημα?θα περιμενω κ την 4ρα κ θα δω

 

το ειδα το update Που λενε..το περασε κανεις?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ κατά τις 11 ήμουν εκεί! Αν έβλεπες κάποιον που κράταγε μία το μαύρο 991 και μία το λευκό μπορεί και για καμμιά ώρα, εγώ ήμουν!:) Για το gps δεν με πολυενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια, μιας και έχω "κανονικό" gps, αλλά θα το έχω υπόψην. Ευχαριστώ! Οπότε λετε είναι καλή αγορά! Eλπίζω να το πάρω σύντομα! Τελικά παιδιά είναι και το πώς θα σου κάτσει στο χέρι! (πέρα από την τσέπη φυσικά). Μπορεί να γουστάρεις ένα κινητό αλλά να μην σε βολεύει και να μη σου κάθεται καλά, όπως και το αντίθετο. Θέμα "χημείας" είναι!

 

Ναι ημουν εκει με τον εκπρόσωπο απο την ml... για το νεο κινητο που εβγαλε.

Και μια φιλικη συμβουλη μιας και περασα και απο εκει---->

.........και εαν θες στο plaisio στο the Mall στα 215 και μαζι με το dont panic δωρο...........:D

Αντε να το χαρεις!!:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ουτε σε μενα το εβγαλε!τη κατεβασα και ειπα νατην κανω(την αναβαθμιση)!το προβλημα ειναι οτι δε μου βλεπει το κινητο(ενω το android manager το βλεπει μια χαρα)!ισως να φταιει οτι το εκανα root και εχω βαλει cwm recovery

 

στο site της alcatel εχει νεα εκδοση για να περνας τα update αλλα ουτε εκει την ειδε το τηλ μου, για ες ομως απτι εννοεις την κατεβασες και εχεις μαθει σε τι διαφερει αυτο το update, τι νεο εχει;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

στο site της alcatel εχει νεα εκδοση για να περνας τα update αλλα ουτε εκει την ειδε το τηλ μου, για ες ομως απτι εννοεις την κατεβασες και εχεις μαθει σε τι διαφερει αυτο το update, τι νεο εχει;

 

κατεβασα το exel προγραμματακι για τις αναβαμισεις!το τρεχω στο pc αλλα δε μου βλεπει το κινητο!για OTA update απο WIND(Που εχω εγω)δε το βλεπω!αλλαξα καρτα και εβαλα watsup και μου εμφανιζει μυνημα οτι διαθετω το νεοτερο λογισμικο!πρεπει να περιμενουμε ics!!Ελπιζω συντομα

Edited by giannis24
Link to comment
Share on other sites

Από ότι γράψανε και στο Forum του xda η έκδοση θα είναι η 4.0.4 σύμφωνα με το facebook της Alcatel

 

 

Default ICS version confirmed

Hi

 

From http://www.facebook.com/alcatelonetouchfr

 

"ALCATEL ONE TOUCH FR ce sera la 4.0.4 en effet."

 

It will be 4.0.4 for sure

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ημουν εκει με τον εκπρόσωπο απο την ml... για το νεο κινητο που εβγαλε.

Και μια φιλικη συμβουλη μιας και περασα και απο εκει---->

.........και εαν θες στο plaisio στο the Mall στα 215 και μαζι με το dont panic δωρο...........:D

Αντε να το χαρεις!!:)

Το ξαναφερε το πλαισιο;;;

πουντο:confused:

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones.htm?Manufacturer=Alcatel&page=1

edit λαθος για αλλο θα λετε

Edited by myphonides
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου πει πως όταν πληκτρολογώ ελληνικά μπορώ να βάλω τόνους ;;; :dash:
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναφερε το πλαισιο;;;

πουντο:confused:

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones.htm?Manufacturer=Alcatel&page=1

edit λαθος για αλλο θα λετε

 

Ναι στο site δεν το εχουν,αλλα στο καταστημα υπαρχει.........τα 2 τελευταια ετσι τα πηρα.Τωρα γιατι το εχουν ετσι δεν ξερω.:)

Κανε και ενα τλφ εκει να το επιβεβαιωσεις!

 

Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου πει πως όταν πληκτρολογώ ελληνικά μπορώ να βάλω τόνους ;;; :dash:

 

Ετσι δεν γινεται φιλε?--->

 

...........Πατάς παρατεταμένα πάνω στο γράμμα και σου εμφανίζει την επιλογή........

Edited by navi55
συνεχόμενα posts

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την αναβάθμιση μπόρεσε κάποιος να την κάνει? Εγώ εχω προσπαθήσει 2 φορές και όλο κολλάει και κλείνει το προγραμμα
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου πει πως όταν πληκτρολογώ ελληνικά μπορώ να βάλω τόνους ;;; :dash:

 

κρατάς πατημένο το φωνήεν που θες να τονίσεις και απο πάνω σου εμφανίζει ενα παράθυρο με διάφορες επιλογές,μετακινόντας το δάχτυλό σου δεξιά ή αριστερά επιλέγεις αυτό που θες!μπορείς να ενεργοποιείσεις και τη πρόβλεψή κειμένου και τους τόνους τους βάζει μονο του!

 

Έχει κανείς πρόβλημα με την αγγλική γλώσσα στο touchpal;όταν πάω να πληκτρολόγησω κλείνει:(

Edited by giannis24
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ το 995. Παρατηρώ το εξής. Δε φωτίζονται και τα 4 πλήκτρα. Μόνο τα δύο ακριανά. Επίσης, το πλήκτρο κάτω δεξιά με το βελάκι δεν είναι φωτισμένο ομοιόμορφα. Έχει κάτι σαν "τρύπα" στη δεξιά του πλευρά από την οποία φαίνεται πιο έντονος ο φωτισμός, ενώ το υπόλοιπο σώμα του βελακιού φωτίζεται με απαλό φως.

 

Λεπτομέρειες βέβαια αλλά ήθελα να δω αν είναι μεμονωμένο πρόβλημα.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...