Jump to content

Ερώτηση για ασύρματο δίκτυο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλοι του unwired και νυν myphone θελω την βοηθεια σας σαν ασχετος στα ασυρματα δικτυα

 

Ενας φιλος θελει να βαλει ADSL αλλα η περιοχη του δεν καλυπτεται για 200-300 μετρα.

 

Μπορει να βαλει ADSL σε τηλεφωνο και H/Y που βρίσκεται σε περιοχή κάλυψης από τον ΟΤΕ, και να το "στειλει" στον άλλο χωρο που έχει, όπου και έχει ένα υποτυπώδες Intrenet Cafe?

 

Αν ναι σας παρακαλώ πείτε μου τι εξοπλισμό χρειάζεται, και κόστος αν είναι δυνατό

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω η ερώτηση να μην είναι εντελώς άσχετη...

"Ολα σας τα προβλήματα, ειτε θα τα λύσουμε, είτε θα τα ξεχάσετε"

 

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Link to comment
Share on other sites

Sindeei to Acces Point me ton Adsl Router h pano sto Switch, dinei IP address ta opia prepei na einai sto idio Group, sindeei to Access Point me mia eksoteriki Directional Antenna, kai stelnei to syma sthn alli pleyra h opia 8a prepei na exei optiki epafi me thn Antenna tou Access Point, apo ekei pernei to syma kai to dianimei kai pali meso Switch h kai Router sta PC pou 8elei.

 

Kostos Access Point ~ € 105 -150 + PFA

Kostos 2 Directional Antenna ~ € 100

Kostos FTP kalodion Cat 5 ~ € 60 ta 100 mt.

Kostos Pigtail kalodion ~ 50 MAX (analoga to mikos)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Απορια ναμπερ του (#2)

 

Η ταχυτητα συνδεσης θα ειναι η ιδια και στο σημειο "υποδοχης" του ADSL?

 

Θα επιρεαζεται απο καιρικα φαινομενα (αερα, ομιχλη, βροχη κλπ)?

 

Χωρις οπτική επαφή, δεν γινεται δουλειά?

"Ολα σας τα προβλήματα, ειτε θα τα λύσουμε, είτε θα τα ξεχάσετε"

 

Κωνσταντίνος Καραμανλής

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Dromeas

 

Sindeei to Acces Point me ton Adsl Router h pano sto Switch, dinei IP address ta opia prepei na einai sto idio Group, sindeei to Access Point me mia eksoteriki Directional Antenna, kai stelnei to syma sthn alli pleyra h opia 8a prepei na exei optiki epafi me thn Antenna tou Access Point, apo ekei pernei to syma kai to dianimei kai pali meso Switch h kai Router sta PC pou 8elei.

 

Kostos Access Point ~ € 105 -150 + PFA

Kostos 2 Directional Antenna ~ € 100

Kostos FTP kalodion Cat 5 ~ € 60 ta 100 mt.

Kostos Pigtail kalodion ~ 50 MAX (analoga to mikos)

 

 

OK.. Μηπως ξεχναμε κατι?? Το access point το καταλαβαινω για τον υπολογιστη με την adsl. Ο αλλος ομως υπολογιστης (που απ'οτι καταλαβα ειναι μονο ενας) δεν βολευεται και μια καρτα? Ξερει κανεις τιμη? Καμια προταση? Οσο για την απορια ναμπερ του, καλα θα ηταν να γινοταν και χωρις οπτικη επαφη.. Κριμα που το bt δεν πιανει σε αποσταση ανω των 10m.. :(

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την #2, τα καιρικά φαινόμενα εππιρεάζουν μόνο τα μακρινά λινκ συνήθως πάνω από 1 χιλιόμετρο

 

Όσο αναφορά το ΒΤ, και εκείνο έχει το ίδιο πρόβλημα με την οπτική επαφή, μέσα σε σπίτι με τοίχους, μπορεί να μην πιάνει ούτε 10 μέτρα, ενώ στο ύπαιθρο μπορεί να πιάνει και σε 30.

 

Η οπτική επαφή είναι απαραίτητη προυπόθεση σε όλες τις μικροκυματικές ζεύξεις (ότι είναι πάνω από 2GHz)., εκτός εάν έχεις καμιά απόσταση κάτω από 300 μέτρα και παίξεις με κάποια ανάκλαση. Ειδαλλιώς βρες έναν κόμβο του awmn που βλέπουν και οι δύο και μπείτε και οι δύο σαν client.

 

Όντως το δεύτερο άκρο ΔΕΝ πρέπει να έχει ΑΡ αλλά κάποια συσκευή που να παίζει ως client.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ναι ρε παιδια καλη η θεωρια αλλα στην πραξη μπορει να μας βοηθησει καποιος? Εχει δοκιμασει καποιος κατι αναλογο? Και αν ναι μπορει να προτεινει συγκεκριμενο εξοπλισμο? Οχι τιποτα αλλο αλλα οσο και αν εψαξα δεν εβγαλα ακρη. Ακομα και στο AWMN το faq του δεν βοηθαει οποτε αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμαι υποχρεος.
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Χμ... όλος ο Πειραιάς καλύπτετε σχεδόν, εκτός από ένα μικρό κομάτι στο Πασαλιμάνι (6-7 τετράγωνα στα οποία είναι και το σπίτι μου....)

 

Εγώ πάντως έχω αποκτήσει με αυτόν τον τρόπο σταθερή πρόσβαση στο Ιντερνετ και έχω ξεχάσει το dial up, εάν δεν δούλευα για fax το εσωτερικό ISDN TA θα το είχα ξυλώσει και από τον υπολογιστή....

 

Το τι εξοπλισμό θα πάρεις είναι σχετικό. Και είναι σχετικό ανάλογα το τι υπάρχει στην περιοχή, πως θα γίνει η εγκατάσταση, εάν υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ τους, τι ακριβώς θέλει να κάνει, τι τον νοιάζει από πλευράς ασφάλειας κλπ....

 

Είναι σαν να ρωτάς "τι αυτοκίνητο να αγοράσω, πείτε μου τύπο, μάρκα, μοντέλο, κυβικά"......

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεου δεν ειμαι τοσο παραλογος.. Θεωρησα αυτονοητο οτι η κατασταση που αντιμετωπιζω ειναι ιδια με αυτη που αναφερεται στην αρχη του topic... Το μονο που θελω ειναι κατι ποιο χειροπιαστο. Με την θεωρια καλα τα παω, στην πραξη ομως?? :worry: Το μονο που θελω να κανω ειναι να συνδεσω το pc μου με το pc ενος φιλου ο οποιος εχει aDSL ωστε να "βλεπω" internet απο εκει και αν γινεται να παιζουμε και κανενα παιχνιδακι μεσω δικτυου.. Το αλλο pc βρισκεται σε δικτυο (1 hub στο οποιο ειναι πανω 3 pc και το adsl modem) εχουμε οπτικη επαφη και μενει 1 τετραγωνο πανω απο το σπιτι μου.. Ειδα οτι αναφερεσαι στον Πειραια και στο post και στο profile σου.. Αν εχεις ασχοληθει στην πραξη μπορεις να μου πεις τι εξοπλισμο χρησιμοποιεις και ποσο σου κοστησε? Thanx και sorry αν κουρασα με την εκταση του post.
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

To τι χρησιμοποίησα εγώ δεν σου κάνει απαραίτητα και εσένα. Ξεκίνησα με ένα dlink 900+, έβαλα και ένα 614+, μετά και ένα 810+, τώρα τα ξυλώνω όλα και βάζω 2 cisco PCI352 και ένα ΑΡ 350. To κόστος είναι σχετικό. Μπορεί να περιλαμβάνει κεραίες, ιστούς, αντιρίδες, αντικεραυνικά, ups, dedicated Η/Υ, κλπ.....

 

Εάν είσαστε στο ένα τετράγωνο μακριά ξεκινήστε με τον πιο εύκολο εξοπλισμό (που δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα κάνετε και δουλειά) που είναι ένα 900+ και ένα 810+, εάν δεν δουλέψουν τότε βγάλτετα σε μικρές αγγελείες (στο http://www.awmn.gr θα πουληθούν σύγουρα). (κόστος κάτω από 200€)

 

Μπορείτε να δοκιμάσετε και πάλι με dlink με ένα ΑΡ 2000 και μιά PCI καρτούλα 520g για να έχετε μεγαλύτερες ταχύτητες (ίσως), με κόστος πάλι γύρω στα 200€, αλλά με αυτά μπορεί να χρειαστήται και καμιά κεραία εξωτερική (με κόστος από 35€ η κεραία, + 20-30€ το pigtail, + το κόστος του καλωδίου κεραίας).

 

Εάν θέλετε κάτι καλύτερο από dlink τα πράγματα πάνε με την εξείς σειρά : senao/engenious (prism chipset), orinoco & clones, cisco.

 

Βέβαια όλα αυτά που σου λέω μπορεί και να μην παίξουν εάν δεν έχετε πραγματικά οπτική επαφή, αν και μέσα στο στενό, οι διάφορες ανακλάσεις θα σας βοηθήσουν Τα wifi σε μακρυνά λινκ δεν είναι plug & play, γι' αυτό σου είπα να μου δώσεις πιο πολλά στοιχεία....

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω που ασχολεισαι.. Με το ψαξιμο που εχω κανει εχω δει οτι το access point της dlink δεν εχει εξοδο για LAN και αν δεν κανω λαθος για να πετυχω αυτο που θελω δηλαδη να δημιουργησω ασυρματο δικτυο και με τους 3 που βρισκονται στο δικτυο του φιλου μου αλλα και για να εχω προσβαση στο internet πρεπει το AP να συνδεθει εκει. Μετα η pci της dlink δεν ειμαι σιγουρος οτι υποστηριζει εξωτερικη κεραια. Οτι θα χρειαστουμε εξωτερικες κεραιες το θεωρω αυτονοητο αλλα οι ταρατσες μας εχουν οπτικη επαφη και η αποσταση δεν ειναι πανω απο 50m. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω που μπορω να βρω οτιδηποτε αλλο εκτος απο dlink τις οποιες πουλαει το πλαισιο.. :blink: Οποιαδηποτε βοηθεια για την προμηθεια του εξοπλησμου θα ηταν σωτηρια.. :)
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Ok.. Οποτε οπως το βλεπω με τον εξοπλισμο που βρισκω και απο το πλαισιο κανω δουλεια. Σωστα? Τωρα το μονο που λειπει ειναι να σε κουρασω αλλο λιγο για να μου πεις που μπορω να βρω κεραιες και καλωδια και pigtail.. Αν συνδεσω το AP στο hub λογικα θα με βλεπουν τα αλλα pc ως μελος του δικτυου, σωστα? Το AP εχει αποσπομενη κεραια? Ευχαριστω πολυ για την πραγματικα πολυτιμη βοηθεια σου.
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι τι ειναι? Με το που εκανα το τελευταιο μου post μπηκα στο πλαισιο για να δω σε τι τιμες κυμαινονται οι dlink.. Και αντι αυτου βρηκα αυτο.. :blink: Ξερει κανεις τι λενε οι συγκεκριμενες καρτες?? :worry:

 

PS. Sorry για τα δυο συνεχομενα post αλλα ειναι εντελως διαφορετικα..

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

1) Τα dlink 900+, 800+, 810+, 614+, 714+, 724+, 624+, 2000 έχουν αποσπόμενη κεραία και βύσμα rpSMA (που κυκλοφορεί σε 3-4 μαγαζιά και μόνο.

 

2) Στις κάρτες που βλέπεις οι PCI 802.11b έχουν PRISM 2.5 που είναι ένα από τα 3 καλύτερα chipset που κυκλοφωρούν στην αγορά, για τις υπόλοιπες δεν ξέρω. Πάντως δεδομένεις της μικρής απόστασεις από τον φίλο σου, εάν πάρεις g μπορείς να περιμένεις ταχύτητες πάνω από 11mbit, μπορεί να παίξει με τις κεραίας στα 50 μέτρα και στα 54mbit με πραγματική ταχύτητα γύρω στα 25.

 

3) Συμβουλή παράκληση : Κεραίες θα πάρεις 12db και αν και μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου. Θα κατεβάσεις την ισχύ εξόδου των συσκευών σου στα 10db. Μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερες κεραίες αλλά θα πρέπει να βάλεις και το ανάλογο καλώδιο από κάτω για να περιορίσεις το κέρδος που θα έχεις από την πιο μεγάλη κεραία, ο λόγος σε αυτό που μπορεί να σου ακούγετε ποντιακό, είναι ότι με πιο μεγάλες κεραίες μπορείς να στενέψεις πάρα πολύ την δέσμη της κεραίας και να "θορυβείς" γύρω σου πολύ λιγότερο, κοινώς είναι θέμα κοινωνικής ευαισθησίας, έτσι δεν θα ενοχλείς τους γύρω σου, και οι γύρω σου δεν θα αναγκαστούν να κάνουν καμιά μαλακία και να βάλουν κανα ενισχυτή για να ξεπεράσουν τον θόρυβο που θα τους δημιουργήσεις.

 

4) Ερώτηση, εάν θα βάλεις PCI στον υπολογιστή σου, πόσο απέχει αυτός από την ταράτσα (υπολογίζοντας και τις στροφές που θα κάνει το καλώδιο για να φτάσει στην κεραία εκεί που θα είναι ο ιστός) ?

Link to comment
Share on other sites

Για οτι μου ειπες στο 3) το σεβομαι και θα το κανω.. (Το τελευταιο που θελω να κανω ειναι παρεμβολες στο σημα μιας ολοκληρης πολυκατοικιας για την τρελα μου) Ωστοσο το προβλημα και για μενα ειναι οτι εγω μενω στον δευτερο και η ταρατσα ειναι στον εκτο (αρα πανω κατω 15 μετρα απο το pc μου) και του φιλου μου απεχει καμια 20αρια μετρα.. Οσο για τον φιλο μου δεν θα ηταν καλυτερα αφου θα εχει access point να βαλει μια omni κεραια? Τι αλλο νομιζεις οτι μπορει να χρειαστω? Thanx one more time..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

3) Δεν έχει σχέση με την πολυκατοικία σου αλλά με τα υπόλοιπα ασύρματα δίκτυα. Πριν από ένα χρόνο όταν έκανα μετρίσεις στην ταράτσα μου είχα 0 θόρυβο, τώρα έχω 15db..... Όταν έστησα ΑΡ στην Βούλα έκανα δοκιμή και συνδέθηκα από τον Πειραία. Μετά το έκλεισα γιατί ήταν αρκετά εκτός νομίμων ορίων, αλλά είχα αφήσει τις κεραίες στημένες χωρίς να λειτουργούν. Θέλησα χθες να κάνω και πάλι κάτι δοκιμές και δοκίμασα να ξανασηκώσω το συγκεκριμένο link, αλλά τίποτα...... Από τον θόρυβο χρειάζομαι πάνω από 35db σήμα (15 για το λινκ, 10 για τον θόρυβο και 10 για fade margin). Ακόμα και με 24αρα κεραία στην λήψη δεν μπορώ να τα έχω..........

 

4) Το μήκος δεν είναι πρόβλημα, θα πάρετε καλώδιο rg213 με απώλειες περί τα 0,3 db/μέτρο. Δηλαδή εσύ με 16 μέτρα θα χάσεις 5db και ο φίλος σου με τα 20 μέτρα θα χάσει 6,5 db, βάλτε άλλα 2db ο καθένας για βύσματα και pigtails, και αφαίρεσετα από τα 10db που θα έχεις κατεβάσει την ισχύ εξόδου στα μηχανήματα σας, μας κάνουν εσύ εκπομπή 3db και ο φίλος σου 1,5 db. Άρα εσύ μπορείς να βάλεις 17αρα κεραία και ο φίλος σου 19αρα. Θα εκπέμπετε και οι δύο νομιμότατα (20db), η εκπομπή προς τους πλευρικούς λοβούς θα είναι αμελητέα (με 1,5 και 3 db που φτάνουν στην κεραία), και θα θρυβήτε ελάχιστα.

 

5) Απόφυγε τιςς κεραίας τις stellas doradus είναι ότι φθηνότερο και ότι χιερότερο, δώστε κάτι παραπάνω και βάλτε pacific wireless από την http://www.lamos.com

 

6) Να πάρετε εξοπλισμό που κατεβάζει την ισχύ εξόδου οπωσδήποτε, εκεί είναι το μισό μυστικό για το σωστό link (για αυτό εμείς πρωτιμάμε είτε κάρτες CISCO είτε linux και κάρτες με pricm chipset).

 

7) Ξέχνα την όμνι, εμείς στο awmn τις ξηλώνουμε σιγά σιγά, όπως ξυλώνουμε και όλα μας τα dlink, και τις κεραίες κοτετσόσυρμα (stella doradus), βάζουμε CISCO PCI (βρίσκω με 70 ευρώ μονάχα, εάν θες πες μου, είναι ασύληπτα καλύτερες από ότι κυκλοφωρεί στην αγορά και σηκώνουν τεράστρες κεραίες, στην περίπτωση σου μέχρι 26-28b), δορυφορικά πιάτα με είτε χειροποίητα feeders είτε αγοραστά, και αντί για omni βάζουμε sector.

 

8) Εάν δεν υπάρχει άλλος να συνδεθεί επάνω στον φίλο σου που θα έχει ΑΡ τότε δεν υπάρχει λόγος να έχει ουτε καν ΑΡ, μπορεί να είναι με ad-hoc (peer-to-peer).

 

9) Πες μου που ακριβώς είσαι (με ΡΜ), και θα σας ενδιέφερε να συνδεθείτε στο AWMN ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Είναι εξαιρετικά εύκολο, αρκεί πρωτα απ' όλα (και πάνω απ' όλα) να υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ των 2 σημείων.
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

se eyxaristo poli gia tin apantisi...den eimai sxetikos san esena...profanos exeis spudasei ilektronikos..kai gia na min se zalizo..me tis apories mu...iparxei kanena site pou na dinei leptomereis odigies gia to stisimo enos wifi diktiu.(ti xreizete se iliko klp..) ..mipos xreiazete kapoio eidos enisxisis tu simatos an einai megali i apostasi?

se eyxaristo kai pali

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστείς ενισχυτές για τετοια απόσταση, παρα μόνο οπτική επαφή και κατευθυντικές κεραίες.

Αν είσαι Αθήνα, μπες στο http://www.awmn.gr , για Θεσ/νίκη μπες http://www.salonicawireless.net

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom ( 8 Φεβ. 2004 , 01:25)

 

Δεν θα χρειαστείς ενισχυτές για τετοια απόσταση, παρα μόνο οπτική επαφή και κατευθυντικές κεραίες.

Αν είσαι Αθήνα, μπες στο http://www.awmn.gr , για Θεσ/νίκη μπες http://www.salonicawireless.net

 

 

Gia Thessaloniki episeis kai to http://www.swmn.net :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χωρίς οπτική επαφή στα 3 χλμ απλά ξέχασετο....

 

Στα πάνω από 100 μέτρα χωρίς οπτική επαφή απλά το ξεχνάς !

 

Όμως στην χαλκίδα υπάρχει ήδη ανάπτυξη ανοιχτού κοινοτικού ασύρματου δικτύου, μπορείτε να συμμετάσχετε σε αυτό και να συνδεθείτε μέσω αυτού.

Δες στα :

http://www.nodedb.com/europe/gr/chalkida/?

Δεν έχουν δικό τους site/forum από ότι θυμάμαι, οπότε μάλλον στο http://www.awmn.gr θα τους βρεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδία, να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Είμαι εντελώς άσχετος με τα ασύρματα δίκτυα και δεν ξέρω μερικούς όρους.΄

Θέλουμε 5 άτομα να κάνουμε ένα δικό μας ασύρματο δίκτυο(ώστε να μοιραστούμε μία adsl), ακτίνας 2-2,5 Κm.Έχουμε πάρα πολύ καλή οπτική επαφή.

Πόσο θα στοιχίσει ο εξοπλισμός περίπου?Αν μπόρει κάποιος να μου πει ένα-ένα τα εξαρτήματα...

Α, και οι κεραίες θα πρέπει να τοποθετηθούν στις ταράτσες?

Thanks.

 

Υ.Γ. Τι διαφορά έχει το ασύρματο δίκτυο από το Wi-Fi?

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματο δίκτυο μπορεί να είναι και με VHF (και με ταχύτητες 9600bits), τα δίκτυα wifi είναι ένα είδος ασύρματου δίκτυου.

 

Εάν θέλετε να κάνετε ένα ανοιχτό ασύρματο δίκτυο, ανοιχτό κοινοτικό ασύρματο δίκτυο όπως τα λέμε, ελάτε μια βόλτα στο http://www.awmn.gr να μάθετε μερικά πράγματα.

 

Εάν θέλετε απλά για να παίξετε η παρέα σας, τότε ψάξτε να διαβάσετε μόνοι σας, καθότι η λύση πάρε το Χ,Υ και Ζ και βάλτα αφενός δεν είναι καλή, γιατί κάπου θα κωλήσετε και μετά θα βρίζετε αυτόν που σας τα είπε, και αφετέρου για μια πλήρη απάντηση, χρειάζονται 3-4 σελίδες τουλάχιστον........

 

 

To WiFi δεν είναι Plug & Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...