Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ καλος.....!!! ;)

δοκιμασε το gps και ενημερωσε μας...αν πιασεις αμεσως με την πρωτη κανε ενα reboot ξαναδοκιμασε για επιβεβαιωση... :)

 

Εγώ μόλις το ξαναδοκίμασα και εντός 5-7sec κλείδωσε... Και στο Maps αλλά και στο dont panic καθώς και στο fb! Βέβαια έχω βάλει στο FasterGPS τον ελληνικό ntp server που είπα παραπάνω!

 

data? εννοεις αν εχω επιλεξει την ενεργοποιηση δεδομενων...;

 

Ναι αυτό εννοεί. Να έχεις τα data ανοιχτά!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ μόλις το ξαναδοκίμασα και εντός 5-7sec κλείδωσε... Και στο Maps αλλά και στο dont panic καθώς και στο fb! Βέβαια έχω βάλει στο FasterGPS τον ελληνικό ntp server που είπα παραπάνω!

 

 

 

Ναι αυτό εννοεί. Να έχεις τα data ανοιχτά!

 

μισο λεπτο γιατι σκαλωσα να παω δικτυα κινητης τηλεφωνιας και απο εκει ενεργοποιηση δεδομενων..?

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο γιατι σκαλωσα να παω δικτυα κινητης τηλεφωνιας και απο εκει ενεργοποιηση δεδομενων..?

 

Ναι... δεν ξέρω πως λέγεται ελληνικά!!! Ποτέ δεν χρησιμοποιώ ελληνικό μενού! Αλλά μάλλον αυτό έιναι... Internet χωρίς wifi δεν μπαίνεις? Αν μπαίνεις τότε είναι ενεργοποιημένα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι... δεν ξέρω πως λέγεται ελληνικά!!! Ποτέ δεν χρησιμοποιώ ελληνικό μενού! Αλλά μάλλον αυτό έιναι... Internet χωρίς wifi δεν μπαίνεις? Αν μπαίνεις τότε είναι ενεργοποιημένα!

 

οχι μπαινω μονο απο wi-fi..εχω βαλει και χρηση δικτυων 2g.

μου λες την διαδρομη στα αγγλικα...? αν μπορεις..?

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οχι μπαινω μονο απο wi-fi..εχω βαλει και χρηση δικτυων 2g.

μου λες την διαδρομη στα αγγλικα...? αν μπορεις..?

 

settings->more->mobile networks->data enebled (tick)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

settings->more->mobile networks->data enebled (tick)

 

τιποτα τζιφος..! γιατι σε εμενα αυτο....;

και χτες το βραδυ κλειδωνε σχετικα γρηγορα μια δυο φορες που το δοκιμασα μετα τιποτα..

λετε να ειναι hardware...? ουτε μια εβδομαδα δεν το εχω...:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τιποτα τζιφος..! γιατι σε εμενα αυτο....;

και χτες το βραδυ κλειδωνε σχετικα γρηγορα μια δυο φορες που το δοκιμασα μετα τιποτα..

λετε να ειναι hardware...? ουτε μια εβδομαδα δεν το εχω...:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Δεν εχει τιποτα βρε μην ανησυχεις.. ξαναδοκιμασε με 3g αλλα να δουλευει το ιντερνετ χωρις wifi εκτος αν δε θες να χρεωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τιποτα βρε μην ανησυχεις.. ξαναδοκιμασε με 3g αλλα να δουλευει το ιντερνετ χωρις wifi εκτος αν δε θες να χρεωνεσαι.

 

κανονικα ομως δεν πρεπει να κλειδωνω χωρις να εχω δεδομενα ενεργα...; εκανα 3 λεπτα να βρει δορυφορο τωρα :/

δεν θελω να χρεωνομαι...εγω βαλει και χρηση δικτυων 2g μα gps test app βρισκει και 5 δορυφορους μεσα στο σπιτι αλλα δεν κλειδωνει με τιποτα...!!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Εγκατεστησα το Mireo viaGps(το ειχα αγορασμενο απο Play Store).

Το δοκιμασα στο μπαλκονι με τεντες μεχρι την μεση κατεβασμενες και ανοιχτα τα data,gps,wifi...χρονος κλειδωματος..5sec!!!

Χωρις καποιο προγραμμα βοηθητικο gps.

Οι Μπαρες επανω δεξια στην γωνια στο Mireo viaGps, φουλ ολες κιτρινες.

Στην συνεχεια και μετα απο μια ωρα περιπου το ξαναδοκιμασα μονο με gps ανοιχτο....χρονος κλειδωματος...το ιδιο!!!

Οι μπαρες το ιδιο εκτος απο μια.

Για το θεμα του ηχου εγκατεστησα το [MOD] [GNEX] BEATS+XLOUDER! 4.1.1 απο δω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748803

Οποτε εαν δεν προκυψει κατι αλλο,για μενα(προσωπικη αποψη) η Rasjellybean+Franco kernel r234 μεχρι στιγμης αποδεικνυεται...κατσε καλα!!!!

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Εγκατεστησα το Mireo viaGps(το ειχα αγορασμενο απο Play Store).

Το δοκιμασα στο μπαλκονι με τεντες μεχρι την μεση κατεβασμενες και ανοιχτα τα data,gps,wifi...χρονος κλειδωματος..5sec!!!

Χωρις καποιο προγραμμα βοηθητικο gps.

Οι Μπαρες επανω δεξια στην γωνια στο Mireo viaGps, φουλ ολες κιτρινες.

Στην συνεχεια και μετα απο μια ωρα περιπου το ξαναδοκιμασα μονο με gps ανοιχτο....χρονος κλειδωματος...το ιδιο!!!

Οι μπαρες το ιδιο εκτος απο μια.

Για το θεμα του ηχου εγκατεστησα το [MOD] [GNEX] BEATS+XLOUDER! 4.1.1 απο δω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748803

Οποτε εαν δεν προκυψει κατι αλλο,για μενα(προσωπικη αποψη) η Rasjellybean+Franco kernel r234 μεχρι στιγμης αποδεικνυεται...κατσε καλα!!!!

 

Ίδιοι χρόνοι και για μένα με την ίδια εφαρμογή αλλα και το maps!

Franco r234... χαχαχαχα λίγο πίσω δεν έμεινε? :P :P

Εμένα πάντως καο με το τελευταίο nightly συνεργάζεται άψογα!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκει που δεν ηξερα τιποτα σημερα εκανα root το Gnex μου και περασα την rasbeanjelly λογω της αυξησης αυτονομιας που μου ειπε ο djkostas20.Θα δουμε γιαυτο....Ερωτηση(ή μαλλον πολλες:p):Κατ αρχην αν βγει καποιο update απο την google και εγω ειμαι με custom rom δεν μπορω να το παρω ετσι?Πως κανω unroot?Αν θελω να μεινω root αλλα να περασω την stock ρομ?Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το kernel?τι προσφερει δηλαδη η αλλαγη kernel και πως γινεται.Παιδες ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια και αν εχετε κατι να προσθεσετε σε εναν noob που τωρα κατι κουτσοπαλευει να κανει θα ειναι ευπροσδεκτο
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκει που δεν ηξερα τιποτα σημερα εκανα root το Gnex μου και περασα την rasbeanjelly λογω της αυξησης αυτονομιας που μου ειπε ο djkostas20.Θα δουμε γιαυτο....Ερωτηση(ή μαλλον πολλες:p):Κατ αρχην αν βγει καποιο update απο την google και εγω ειμαι με custom rom δεν μπορω να το παρω ετσι?Πως κανω unroot?Αν θελω να μεινω root αλλα να περασω την stock ρομ?Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το kernel?τι προσφερει δηλαδη η αλλαγη kernel και πως γινεται.Παιδες ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια και αν εχετε κατι να προσθεσετε σε εναν noob που τωρα κατι κουτσοπαλευει να κανει θα ειναι ευπροσδεκτο

 

Κατεβασε απο δω:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392310 το Toolkit v.7.8 κανει τα παντα.

Επισης μπορεις να γυρισεις μεσω του Toolkit και σε stock Rom.

Εγω αυτο χρησιμοποιω και με εχει βολεψει πολυ.

Στο ιδιο link διαβασε λιγο παρακατω και τις οδηγιες για το πως θα το κανεις εκει που λεει.."PLEASE READ THE *FAQ* IN POST#2 BEFORE ASKING QUESTIONS"

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκει που δεν ηξερα τιποτα σημερα εκανα root το Gnex μου και περασα την rasbeanjelly λογω της αυξησης αυτονομιας που μου ειπε ο djkostas20.Θα δουμε γιαυτο....Ερωτηση(ή μαλλον πολλες:p):Κατ αρχην αν βγει καποιο update απο την google και εγω ειμαι με custom rom δεν μπορω να το παρω ετσι?Πως κανω unroot?Αν θελω να μεινω root αλλα να περασω την stock ρομ?Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το kernel?τι προσφερει δηλαδη η αλλαγη kernel και πως γινεται.Παιδες ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια και αν εχετε κατι να προσθεσετε σε εναν noob που τωρα κατι κουτσοπαλευει να κανει θα ειναι ευπροσδεκτο

 

Σου απάντησε το παιδί αλλά παρέλειψε κάτι βασικό! Το Root είναι σε "επίπεδο" ρομ... Τώρα ας πούμε αν η rasbenajelly δεν ήταν prerooted δεν θα ήσουν root! Δηλαδή δεν υπήρχε λόγος να κάνεις root για να περάσεις την ρομ... Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός!

Το kit δεν ξέρω αν κάνει unroot σε custom roms. Αλλά και ποιός ο λόγος να το κάνεις αυτό σε custom rom???

Επίσης αν περάσεις πάλι στην stock rom της google τότε αυτή θα είναι UNROOTED οπότε πάλι δεν έχει λόγο να γίνεται κουβέντα!

Και ναι φυσικά OTA των official releases της google δεν παίρνεις να είσαι σε custom... Μόνο ΟΤΑ της custom rom αν το υποστηρίζει ο developer!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

στην rasbenajelly τρεχει καλα με τον trinyty kernel που προτεινει? ή ειναι καλυτερα με τον franco?
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε το παιδί αλλά παρέλειψε κάτι βασικό! Το Root είναι σε "επίπεδο" ρομ... Τώρα ας πούμε αν η rasbenajelly δεν ήταν prerooted δεν θα ήσουν root! Δηλαδή δεν υπήρχε λόγος να κάνεις root για να περάσεις την ρομ... Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός!

Το kit δεν ξέρω αν κάνει unroot σε custom roms. Αλλά και ποιός ο λόγος να το κάνεις αυτό σε custom rom???

Επίσης αν περάσεις πάλι στην stock rom της google τότε αυτή θα είναι UNROOTED οπότε πάλι δεν έχει λόγο να γίνεται κουβέντα!

Και ναι φυσικά OTA των official releases της google δεν παίρνεις να είσαι σε custom... Μόνο ΟΤΑ της custom rom αν το υποστηρίζει ο developer!

Εγω πιστευω οτι αμα δεν ηταν prerooted η rom παλι θα ημουν root γιατι πριν περασω τη rom ειχα κανει root με το toolkit...Εκτος αν κανω λαθος.Τελοςπαντων τελικα βρηκα καποια ακρη στο xda οποτε ευχαριστω παιδες.Τωρα ειμαι yakju ,rasjellybean με franco kernel,cwm και ολα τα συναφη.Νομιζω οτι αρχιζω και την καταλαβαινω την ολη κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι αμα δεν ηταν prerooted η rom παλι θα ημουν root γιατι πριν περασω τη rom ειχα κανει root με το toolkit...Εκτος αν κανω λαθος.Τελοςπαντων τελικα βρηκα καποια ακρη στο xda οποτε ευχαριστω παιδες.Τωρα ειμαι yakju ,rasjellybean με franco kernel,cwm και ολα τα συναφη.Νομιζω οτι αρχιζω και την καταλαβαινω την ολη κατασταση...

Το ρουτ ειναι σε επιπεδο ρομ...αν εχει κανει ρουτ ο dev τοτε θα ειναι(που ολες ειναι δηλαδη βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ ειναι σε επιπεδο ρομ...αν εχει κανει ρουτ ο dev τοτε θα ειναι(που ολες ειναι δηλαδη βεβαια).

 

Αυτό του απάντησα και εγώ πιο πάνω για να μην μπερδεύεται!!! Το root είναι η πρόσβαση στους φακέλους του λειτουργικό και η άδεια για μοντάρισμα/παραμετροποίηση/παρακολούθηση αυτών και των περιεχομένων τους... Κάτι σαν admin rights ας πούμε!

 

 

Εγω πιστευω οτι αμα δεν ηταν prerooted η rom παλι θα ημουν root γιατι πριν περασω τη rom ειχα κανει root με το toolkit...Εκτος αν κανω λαθος.Τελοςπαντων τελικα βρηκα καποια ακρη στο xda οποτε ευχαριστω παιδες.Τωρα ειμαι yakju ,rasjellybean με franco kernel,cwm και ολα τα συναφη.Νομιζω οτι αρχιζω και την καταλαβαινω την ολη κατασταση...

 

Ναι κάνεις λάθος... Δεν θα ήσουν root!!! Το ρουτ το κάνεις στη ρομ άρα αφού άλλαξες ρομ χάνεται το ροοτ. Άλλο που οι custom rom όλες είναι pre-rooted...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

στην rasbenajelly τρεχει καλα με τον trinyty kernel που προτεινει? ή ειναι καλυτερα με τον franco?

 

για αυτο εχει κανεις απαντηση? τωρα που ειστε εδω.........

Link to comment
Share on other sites

για αυτο εχει κανεις απαντηση? τωρα που ειστε εδω.........

 

Δεν έχω δοκιμάσει με trinity... ωστόσο στο xls με τις συγκρίσεις ανάμεσα σε όλες τις ρομ στα σχόλια λέει γιαβκαλή συνεργασία με φρανκο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμιά γνώμη.

 

Έχω μια φυσική απέχθεια για θήκες στα κινητά. Ένα παλιό μου κινητό (lg optimus v) έζησε 1.5 χρόνο χωρίς θήκη και δεν είχε καμία γραντζουνιά. Το επόμενο (sony xperia neo v) μέσα σε 2 μήνες είχε αρκετές γραντζουνιές.

 

Προφανώς έχει να κάνει με την ποιότητα του πλαστικού και το χρώμα. Το galaxy nexus πόσο ανθεκτικό είναι; Βάλατε θήκη εσείς ή όχι;

 

 

Υ.Γ.

Δεν μιλάω για πτώση, αλλά γρανζτουνιές από καθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε καμιά γνώμη.

 

Έχω μια φυσική απέχθεια για θήκες στα κινητά. Ένα παλιό μου κινητό (lg optimus v) έζησε 1.5 χρόνο χωρίς θήκη και δεν είχε καμία γραντζουνιά. Το επόμενο (sony xperia neo v) μέσα σε 2 μήνες είχε αρκετές γραντζουνιές.

 

Προφανώς έχει να κάνει με την ποιότητα του πλαστικού και το χρώμα. Το galaxy nexus πόσο ανθεκτικό είναι; Βάλατε θήκη εσείς ή όχι;

 

 

Υ.Γ.

Δεν μιλάω για πτώση, αλλά γρανζτουνιές από καθημερινή χρήση.

 

Αντεχει, δε γρατζουνιεται καθολου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...! μια ερωτηση λιγο χαζη ετσι για να παει καλα η μερα.... :P

ειμαι με στοκ yakju rom rooted και unlock boodloader. και βγαινει αναβαθμιση πχ 4.1.2

για να την παρω κατευθειαν απο google μιας και μπορω ;) κλειδωνω boodloaer και κανω ota...?

τα λεω καλα..; μπορω και χωρις να κλειδωσω boodloader..?

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ειτε εχεις κλειδωμενο bootloader ειτε οχι δε σε πειραζει στις official αναβαθμισεις.Ουτε το root σε πειραζει(απλα χανεται).Αυτο που σε νοιαζει ειναι να εχεις stock rom και stock recovery

 

Θα επρεπει να ανοιξουμε ενα thread Q&A για το nexus, θα βοηθουσε αρκετο κοσμο...

 

 

edit:με προλαβε ο Μανωλης...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...