Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που θελω να σου πω ειναι οτι δεν έχει σημασία πως θα κατεβάσεις τη ρομ(τηλεφωνο ή pc) αρκει αυτο που θέλεις να φλασαρεις να βρίσκεται στην sd card. Μετα μπαινεις σε twrp και αν θελεις να κανεις clean flash (εγω πάντα αυτο κανω) οταν πια θα εισαι στον twrp κανεις

1.Wipe data/factory reset

2.Advance - > και τσεκαρεις dalvik cashe

cashe, system, data

3.Install την ρομ

4.Install Gapps

5.Install kernel

6.Install SuperSU

7.Wipe dalvik cashe και cashe

8.reboot.

Για τις διαφορές μεταξύ superuser και superSU δεν ξερω να σου πω. Εγω παντως μονο supersu χρησιμοποιώ και δεν εχω θεμα. Ελπιζω να βοήθησα και οχι να σε μπέρδεψα περισσότερο.

Και κατι αλλο για να ξέρεις. Τον κερνελ μπορεις να τον φλασαρεις οποία στιγμή θελεις. Δεν ειναι απαραίτητο να τον φλασαρεις μαζι με την ρομ.

 

Δεν θα κάνεις wipe τα data γιατί θα χάσεις τα δεδομένα σου... Ένα factory reset είναι αρκετό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνεις wipe τα data γιατί θα χάσεις τα δεδομένα σου... Ένα factory reset είναι αρκετό...

 

ok μαζι σου αλλα αν ο φίλος jimlost τρεχει ακομα την 4.3 για παράδειγμα δεν χρειάζεται να κανει wipe και τα data.?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

ok μαζι σου αλλα αν ο φίλος jimlost τρεχει ακομα την 4.3 για παράδειγμα δεν χρειάζεται να κανει wipe και τα data.?

 

την 4.3 τρεχω αυτη την στιγμη,με superuser root.....

βασικα μαλλον θα αλλαξω το root σε supersu αλλα για να το κανω αυτο θα πρεπει να κανω unroot,και μετα παλι απο την αρχη,σωστα????

 

σε TWRP απο το τηλεφωνο πως μπαινουμε???

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

την 4.3 τρεχω αυτη την στιγμη,με superuser root.....

βασικα μαλλον θα αλλαξω το root σε supersu αλλα για να το κανω αυτο θα πρεπει να κανω unroot,και μετα παλι απο την αρχη,σωστα????

 

σε TWRP απο το τηλεφωνο πως μπαινουμε???

 

Μπορείς να βάλεις την εφαρμογή του superSU από το play store, να τη βάλεις να κάνει update binaries που θα σου ζητήσει δίνοντας δικαιώματα από το superuser και μετά να σβήσεις το superuser apk από το /system/app. Από το τηλέφωνο για twrp υπάρχουν δεκάδες τρόποι. Το κλείνεις και πατάς volume + και - και power και βγαίνεις bootloader. Από εκεί με τα πλήκτρα φωνής διαλέγεις recovery mode και είσαι μέσα. Αλλιώς με πρόγραμμα όπως το simple reboot του franko ή άλλα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την εφαρμογή του superSU από το play store, να τη βάλεις να κάνει update binaries που θα σου ζητήσει δίνοντας δικαιώματα από το superuser και μετά να σβήσεις το superuser apk από το /system/app. Από το τηλέφωνο για twrp υπάρχουν δεκάδες τρόποι. Το κλείνεις και πατάς volume + και - και power και βγαίνεις bootloader. Από εκεί με τα πλήκτρα φωνής διαλέγεις recovery mode και είσαι μέσα. Αλλιώς με πρόγραμμα όπως το simple reboot του franko ή άλλα.

 

για το TWRP ετσι το κανω,αλλα επειδη πιο πανω γραψανε τα βηματα για να περασω την cm μεσω twrp και εκανα σε recovery mode δε μου εβγαλε ουτε τις κινησεις με την σειρα που τις ειπε ο φιλος πιοπανω....δηλ advance,instal rom,instal gaps κλπ κλπ.....

γιαυτο ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι η cyanogen είναι ήδη root και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα επιπλέον install.

Εγώ χρησιμοποιώ την τελευταία cwm touch και έκανα μια χαρά την εγκατάσταση.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την εφαρμογή του superSU από το play store, να τη βάλεις να κάνει update binaries που θα σου ζητήσει δίνοντας δικαιώματα από το superuser και μετά να σβήσεις το superuser apk από το /system/app.

 

μπορεις να γραψεις την διαδρομη για να σβησω το superuser apk...μεσω es,η με καποιον αλλο τροπο???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις την εφαρμογή του superSU από το play store, να τη βάλεις να κάνει update binaries που θα σου ζητήσει δίνοντας δικαιώματα από το superuser και μετά να σβήσεις το superuser apk από το /system/app.

 

μπορεις να γραψεις την διαδρομη για να σβησω το superuser apk...μεσω es,η με καποιον αλλο τροπο???

Ευχαριστω

 

/system/app

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

 

/system/app

 

Το εκανα οπως μου ειπες,αλλα οταν παωνα διαγραψω το superuser apk μου λεει οτι δεν μπορω να το διαγραψω....εχω δωσει δικαιωματα superuser στο supersu,εκανα οτι ειπρς αλλα δεν μπορω να το διαγραψω...καμια ιδεα;;;

Link to comment
Share on other sites

 

Το εκανα οπως μου ειπες,αλλα οταν παωνα διαγραψω το superuser apk μου λεει οτι δεν μπορω να το διαγραψω....εχω δωσει δικαιωματα superuser στο supersu,εκανα οτι ειπρς αλλα δεν μπορω να το διαγραψω...καμια ιδεα;;;

 

Μήπως να δώσεις δικαιώματα root στον es; από τα εργαλεία στο αριστερό μενού;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως να δώσεις δικαιώματα root στον es; από τα εργαλεία στο αριστερό μενού;

 

Τελικα τον διεγραψα....εδωσα και δικαιωματα ροοτ στον es,αλλα για να γινει η διαγραφη,οταν περασα τον supersu,μου ζητησε να απεγκαταστησω τυχον αλλο προγραμμα root που υπαρχει στην συσκευη...με το που πατησα ναγινει απεγκατασταση του αλλου προγραμματος,ακολουθησα την διαδρομη που εγραψες,και διεγραψα τελικα το superuser apk.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, προσπαθω να μπω σε recovery mode για να βαλω rom και μου βγαζει το ανρωπακι με ένα κοκκινο τριγωνο. είμαι root. τι φταιει? σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, προσπαθω να μπω σε recovery mode για να βαλω rom και μου βγαζει το ανρωπακι με ένα κοκκινο τριγωνο. είμαι root. τι φταιει? σας ευχαριστω

 

Δεν έχεις περασμένη custom recovery...

Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπεις αν εχεις stock η custom recovery???εγω εχθες που εκανα root στο toolkit μου κατεβασε τον τελευταιο twrp για να κανει το root,αλλα και εγω πιστευω πως εχω stock recovery....
Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπεις αν εχεις stock η custom recovery???εγω εχθες που εκανα root στο toolkit μου κατεβασε τον τελευταιο twrp για να κανει το root,αλλα και εγω πιστευω πως εχω stock recovery....

 

Αν θυμάμαι καλά το τοολκιτ έχει επιλογή να μπαίνεις σε custom recovery προσωρινά χωρις στην πραγματικότητα να στον φλασαρει στο τηλεφωνο. Μηπως επέλεξες αυτη την επιλογή?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το τοολκιτ έχει επιλογή να μπαίνεις σε custom recovery προσωρινά χωρις στην πραγματικότητα να στον φλασαρει στο τηλεφωνο. Μηπως επέλεξες αυτη την επιλογή?

 

Εχεις δικιο...τελικα μεσω του recovery tool περασα το TWRP....αυτο δεν ειχα καταλαβει πως περνας custom rom απο το κινητο,δςν μπορουσα να βρω τις επιλογες....τωρα φενετε απλο....και μια αλλη ερωτηση....αν θες να γυρισεις σε stock recovrry ποιος ειναι ο τροπος;;;;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο...τελικα μεσω του recovery tool περασα το TWRP....αυτο δεν ειχα καταλαβει πως περνας custom rom απο το κινητο,δςν μπορουσα να βρω τις επιλογες....τωρα φενετε απλο....και μια αλλη ερωτηση....αν θες να γυρισεις σε stock recovrry ποιος ειναι ο τροπος;;;;

Ευχαριστω

 

Το ξαναβάζεις στο toolkit

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο...τελικα μεσω του recovery tool περασα το TWRP....αυτο δεν ειχα καταλαβει πως περνας custom rom απο το κινητο,δςν μπορουσα να βρω τις επιλογες....τωρα φενετε απλο....και μια αλλη ερωτηση....αν θες να γυρισεις σε stock recovrry ποιος ειναι ο τροπος;;;;

Ευχαριστω

 

παλι με το τοολκιτ μπορείς αλλα νομιζω οτι αν φλασαρεις custom recovery ύστερα δεν υπάρχει λόγος να ξαναβαλεις τον στοκ. Πριν βγει η 4.4 που τελικά εμεις δεν πήραμε (επίσημα) ίσως υπήρχε λόγος να γυρισεις σε στοκ recovery γιατί μπορεί να περίμενες καποια OTA update. Αλλα τωρα που εμεις είμαστε κολλημένοι στους xda και δεν εχουμε άγχος οτι θα έρθει ΟΤΑ και θα χάσουμε το ροοτ και τέτοια που είχαμε παλιά δεν υπάρχει λογος να εχεις τον στοκ. Αυτη είναι η προσωπική μου άποψη.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις....

Κατι αλλο(σας ζαλησα):-)...

Λοιπον ας πουμε οτι θελω να περασω την cm11 μεσω TWRP οταν αυτη θα περασει θα ειναι νεο root η θα εχει και καταλειπα απο το root της 4.3???

Και μετα να υποθεσω οτι και τον κερνελ με τον ιδιο τροπο θα περναρι λογικα....

Ποιος κερνελ ειναι ο καταληλος και χωρις προβληματα για την cm11???

Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

παλι με το τοολκιτ μπορείς αλλα νομιζω οτι αν φλασαρεις custom recovery ύστερα δεν υπάρχει λόγος να ξαναβαλεις τον στοκ. Πριν βγει η 4.4 που τελικά εμεις δεν πήραμε (επίσημα) ίσως υπήρχε λόγος να γυρισεις σε στοκ recovery γιατί μπορεί να περίμενες καποια OTA update. Αλλα τωρα που εμεις είμαστε κολλημένοι στους xda και δεν εχουμε άγχος οτι θα έρθει ΟΤΑ και θα χάσουμε το ροοτ και τέτοια που είχαμε παλιά δεν υπάρχει λογος να εχεις τον στοκ. Αυτη είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Σάκη ξεχνάς την περίπτωση service, κούφια η ώρα (έχω πάει 5 φορές το δικό μου στη smartec) :)

Link to comment
Share on other sites

Σάκη ξεχνάς την περίπτωση service, κούφια η ώρα (έχω πάει 5 φορές το δικό μου στη smartec) :)

 

Ναι ενταξει...ο μονος λογος πια για stock recovery εινσι αυτος....

Link to comment
Share on other sites

Σάκη ξεχνάς την περίπτωση service, κούφια η ώρα (έχω πάει 5 φορές το δικό μου στη smartec) :)

 

Α που να φας την γλώσσα σου. Ελπίζω μονο να μην είσαι Σάββατο γεννημένος χαχα

 

Τωρα θα ρωτήσω και εγω κάτι. Επειδή με τρώει (δεν σας λεω τι. καταλάβατε) θελω να δοκιμάσω το ΑRT. Ειμαι με την τελευταία cMetal και με Pa Gapps που από τι λένε ειναι συμβατές με το ΑΡΤ. Απλα παω developer option και αλλάζω απο dalvik σε ΑΡΤ? Μολις το κανω τι γινεται? Reboot υποθέτω. Ειναι πιθανό να εχω fc's σε εφαρμογές και αν ναι σε ποιες? Α κακ κάτι αλλο. Ξερω οτι το xposed δεν ειναι συμβατό με το ΑΡΤ αλλα εγω το εχω κανει εγκατάσταση. Αν φλασαρω το ζιπ για να το απενεργοποιησω θα είμαι οκ να γυρισω σε Αρτ? Και αν με το Αρτ εχω θέμα γυρναω ετσι απλά σε dalvik ξανσ?

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Α που να φας την γλώσσα σου. Ελπίζω μονο να μην είσαι Σάββατο γεννημένος χαχα

 

Τωρα θα ρωτήσω και εγω κάτι. Επειδή με τρώει (δεν σας λεω τι. καταλάβατε) θελω να δοκιμάσω το ΑRT. Ειμαι με την τελευταία cMetal και με Pa Gapps που από τι λένε ειναι συμβατές με το ΑΡΤ. Απλα παω developer option και αλλάζω απο dalvik σε ΑΡΤ? Μολις το κανω τι γινεται? Reboot υποθέτω. Ειναι πιθανό να εχω fc's σε εφαρμογές και αν ναι σε ποιες?

 

Όπως λες πας developer options και αλλάζεις απο dalvik σε Αrt και μετά κάνεις reboot. Αυτό που ξέρω στα σίγουρα (μιας και ειμαι με stock 4.3) είναι ότι με Αrt δεν θα σου δουλέψει το xposed.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να βαλετε το link για το xposed firmware???

 

Είναι xposed framework και οχι firmware και θα το βρεις εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...