Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να δοκιμάσω να περάσω την κατσίκα? προς το παρών με στοκ ics που έχει, δείχνει σκορ 6788 στο antutu όχι ότι λέει και τίποτα αυτό

γενικά με τον stock τα πάει πολύ καλά βλέπω, είναι πολύ γρήγορο και smooth. λαγκαρίσματα είδα στον launcher ελάχιστα μόνο όταν πλοηγούμε στα μενού πάρα πολύ γρήγορα και μόνο στην αρχή.... θα δοκιμάσω και nova

να βάλω κατσίκα λέτε? γενικά στο s2 μου το είχα λιώσει στα φλασαρίσματα παλιά αλλά πέρα από κάτι λεπτομέρειες οι custom rom δεν διέφεραν και πολύ μεταξύ τους....

πιο πολύ για καλύτερη διαχείριση μνήμης θέλω μια καλή ρομ

(η μπαταρία μου με αυτόν τον στοκ κέρνελ που έχω κρατάει άνετα μία μέρα ολόκληρη με πολύ χρήση κιόλας ίντερνετ)

 

τώρα για λεπτομέριες βαριέμαι να φλασάρω, μόνο για κάτι super wow θα φλασάρω αν έχετε δει τίποτα εσείς δηλαδή.

 

Η κατσίκα είναι ό,τι καλύτερο και παραμετροποιησιμο υπάρχει αυτή τη στιγμή! Βάλτην με κλειστά μάτια και άραξε εκεί...

Για να καταλάβεις εγώ την έχω βάλει και στο SII!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η κατσίκα είναι ό,τι καλύτερο και παραμετροποιησιμο υπάρχει αυτή τη στιγμή! Βάλτην με κλειστά μάτια και άραξε εκεί...

Για να καταλάβεις εγώ την έχω βάλει και στο SII!:D

 

ok θα την δοκιμάσω

μπορώ να κάνω backup αυτή που έχω τώρα τη stock σε περίπτωση που πάθει κάτι να επαναφέρω μέσω cwm manager?

επίσης να ρωτήσω την κατσίκα για να την περάσω πάνω σε στοκ, πρέπει πρώτα να περάσω την abyss και μετά να κάνω τα whipe cashe/dalvik κ.λ.π? ρωτάω γιατί στο s2 μου απλά φόρτωνα το zip αρχείο στην /sdcard και μετά απλά φλάσαρνα (κέρνελ δεν άλλαζα είχα έναν καλό από έναν τούρκο)

επίσης με την κατσίκα αφαιρούνται κάποια στοκ προγράμματα που έχει μέσα και η σαβούρα?

 

το nova launcher (free έκδοση) χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη το διαπίστωσα! όχι κάτι τραγικό βέβαια

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ok θα την δοκιμάσω

μπορώ να κάνω backup αυτή που έχω τώρα τη stock σε περίπτωση που πάθει κάτι να επαναφέρω μέσω cwm manager?

επίσης να ρωτήσω την κατσίκα για να την περάσω πάνω σε στοκ, πρέπει πρώτα να περάσω την abyss και μετά να κάνω τα whipe cashe/dalvik κ.λ.π? ρωτάω γιατί στο s2 μου απλά φόρτωνα το zip αρχείο στην /sdcard και μετά απλά φλάσαρνα (κέρνελ δεν άλλαζα είχα έναν καλό από έναν τούρκο)

 

Ακριβώς έτσι όπως τα λες. Πάρε μπακ απ έτσι όπως είσαι, πέρνα abyss όλα τα wipe και ρίξε ότι θέλεις.

Απλά να θυμάσαι πως αν θέλεις να επαναφερεις το μπακ απ, θα ξαναπερασεις abyss για τα wipe και την επαναφορά. Επίσης εγώ κάνω τη δουλειά με τον abyss 3.8 που έχει πολύ εύκολο μενού και επιστρέφει σε reboot recovery χωρίς ζόρια...:)

Link to comment
Share on other sites

θα φλασάρω δηλαδή αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424 (ή το 3.8) πολύ εύκολα μέσω cwm όπως ξέρω από το s2, και καπάκι μετά την rom goatrip (παρεπιπτόντως γιατί δεν είναι στο xda developers? κατέβασα από προηγούμενα ποστ την Goatrip_Note_ICS_2.0.1_XXLPY.zip αυτή είναι η τελευταία?)
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

θα φλασάρω δηλαδή αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424 (ή το 3.8) πολύ εύκολα μέσω cwm όπως ξέρω από το s2, και καπάκι μετά την rom goatrip (παρεπιπτόντως γιατί δεν είναι στο xda developers? κατέβασα από προηγούμενα ποστ την Goatrip_Note_ICS_2.0.1_XXLPY.zip αυτή είναι η τελευταία?)

 

Όχι η τελευταία είναι η 2.1 XXLQ2. Κοίτα πιο πίσω την έχει ανεβάσει o elthis.

Φλασάρεις όποιον κερνελ gb θες, δεν είναι απαραίτητο να είναι o abyss, απλά έχει επικρατήσει αυτός για αυτές τις δουλειές.

Εγώ την διαδικασία την κάνω από recovery. Φλασαρε τον κερνελ, πήγαινε advance/reboot recovery(Όχι reboot system!) κάνε όλα τα wipe και φλασαρε την ρομ. Από CWM φοβάμαι πως μπορεί να μπουταρει το τηλέφωνο μόλις φλασαρεις τον κερνελ και...την εκατσες την βάρκα!

Στους Xda δεν υπάρχει γιατί o γερμανός δεν είναι εκεί...

Goat

http://www.wuala.com/elthis/Documents/Goatrip_Note_ICS_2.1_XXLQ2.zip/

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Θα διαγράψεις και τον φάκελο του sygic μέσα από internal memory ή sd όπου είχε εγκατασταθεί και στην συνέχεια θα τα ξαναπερασεις όλα.. Για το άλλο που λες (τώρα το βρήκα χρησιμοποιώ τον root explorer) θα πας ρυθμίσεις και θα πατήσεις εκεί που λέει "πάνω στον κεντρικό καταλογο" και επίσης 3 επιλογές στην κατηγορία root και μετά στο κεντρικό μενού με το πλήκτρο "πανω" θα έχεις πρόσβαση μέσα στο σύστημα :)

Φιλε ολα οκ με το αρχειο το εφτιαξα τωρα δεν βρισκω να σβησω το φακελο του sygic για να κανω καθαρη εγκατασταση που ειπες

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ολα οκ με το αρχειο το εφτιαξα τωρα δεν βρισκω να σβησω το φακελο του sygic για να κανω καθαρη εγκατασταση που ειπες

 

Είναι o φάκελος Aura στην SD Card.

Link to comment
Share on other sites

Είναι o φάκελος Aura στην SD Card.

Φιλε μου οταν πηγαινω ρυθμισεις --> εφαρμογες και μπαινω στο sygic μου λεει να το μεταφερο στην sdcard πως γινεται να ειναι εκει αποθηκευμενο? :/

 

Edit : Να το σβησω το βρικα και οτι γινει??

Edited by TiAiNO
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οταν πηγαινω ρυθμισεις --> εφαρμογες και μπαινω στο sygic μου λεει να το μεταφερο στην sdcard πως γινεται να ειναι εκει αποθηκευμενο? :/

 

Μήπως είναι στην ext. sd;

Σβηστο και μόλις ανοίξεις το πρόγραμμα ξανακατεβασε τους χάρτες.

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Όχι η τελευταία είναι η 2.1 XXLQ2. Κοίτα πιο πίσω την έχει ανεβάσει o elthis.

Φλασάρεις όποιον κερνελ gb θες, δεν είναι απαραίτητο να είναι o abyss, απλά έχει επικρατήσει αυτός για αυτές τις δουλειές.

Εγώ την διαδικασία την κάνω από recovery. Φλασαρε τον κερνελ, πήγαινε advance/reboot recovery(Όχι reboot system!) κάνε όλα τα wipe και φλασαρε την ρομ. Από CWM φοβάμαι πως μπορεί να μπουταρει το τηλέφωνο μόλις φλασαρεις τον κερνελ και...την εκατσες την βάρκα!

Στους Xda δεν υπάρχει γιατί o γερμανός δεν είναι εκεί...

Goat

http://www.wuala.com/elthis/Documents/Goatrip_Note_ICS_2.1_XXLQ2.zip/

 

Ok τα κατεβασα ολα ετοιμος για φλασαρισμα. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να.σε βαζει.σε recovery για να φλασαρεις χωρις να.κανεις.τη.διαδικασια με τα κουμπια?

 

back up πως θα κάνω? πριν περάσω την abyss kernel ή μετά? και wipe και φλασάρισμα τα κάνω πάλι πατώντας αυτά τα κουμπιά και μπαίνοντας στο μενού recovery mode screen?

είχα ακολουθήσει αυτόν εδώ τον οδηγό για να κάνω το root

http://www.thespicygadgematics.com/2012/05/how-to-root-unroot-galaxy-note-gt-n7000.html

δεν μπαίνει όταν πατάω τα κουμπιά σε clockwork recovery αλλά σε recovery mode screen.

από ότι λέει ο οδηγός, το CWM δεν δουλεύει καλά σε stock ics, οπότε καλύτερα να το αποφύγω για backup....

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ωχ έκανα βλακεία!!

πάτησα volume down power button home button και μετά διάλεξα να περάσω custom αλλά δεν έπρεπε και τώρα μου δείχνει το πράσινο ανθρωπάκι και γράφει από κάτω

downloading..... don not turn off target!!

τι κάνω τώρα? πως βγαίνω από εδώ???:(

 

Πάτα το power έως ότου να κλείσει και μετά πάτα συνδυασμό home+vol up+power για να μπεις recovery αυτή την φορά... μην το φοβάσαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Πάτα το power έως ότου να κλείσει και μετά πάτα συνδυασμό home+vol up+power για να μπεις recovery αυτή την φορά... μην το φοβάσαι !!!

 

το έκανα και δούλεψε! αλλά δεν μπαίνει σε CWM recovery δεν ξέρω αν φταίει ο οδηγός που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα ότι ακολούθησα. μου βγάζει το μενού recovery mode, αλλά δεν έχει επιλογή εκεί για backup.

μήπως πρέπει κάθε φορά που θέλω να μπει σε CWM να φλασάρω εκείνο το αρχείο που έχω παρατημένο στη /sdcard που γράφει CWM.zip? βασικά δεν μου χρειάζεται ο cwm εκτός από backup. και από ότι λέει και ο οδηγός για root, δεν δουλεύει καλά σε stock ics καλύτερα να το αποφύγω. κατάλαβα κάτι λάθος μήπως?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

το έκανα και δούλεψε! αλλά δεν μπαίνει σε CWM recovery δεν ξέρω αν φταίει ο οδηγός που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα ότι ακολούθησα. μου βγάζει το μενού recovery mode, αλλά δεν έχει επιλογή εκεί για backup.

μήπως πρέπει κάθε φορά που θέλω να μπει σε CWM να φλασάρω εκείνο το αρχείο που έχω παρατημένο στη /sdcard που γράφει CWM.zip? βασικά δεν μου χρειάζεται ο cwm εκτός από backup. κατάλαβα κάτι λάθος μήπως?

 

Κάτι δεν έχεις κάνει καλά με το rooting!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329997

Δες από πάνω τον οδηγό του Elthis και πήγαινε στο rooting στην Εύκολο Μέθοδο κεφάλαιο 2 και δες αν το έχεις κάνει σωστά. Αν το είχες κάνει σωστά θα έβλεπες και τις επιλογές που αναφέρεις στο recovery menu :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια κατσικα εχω καποιες ανεξηγητες καθυστηρησεις 3-4 δευτορολεπτα, σαν κολλημα μοιαζει σε μαυρη οθονη. Π.χ. Εκει που σερφαρω παταω το home κουμπι και κανει την καθυστερηση αυτη. Το κανει ακομα και οταν παταω το κουμπι home για να βγω απο καποιο προγραμμα.Την ξαναπερασα την ρομ 2 φορες ολα τα wipe και καθαρη εγκατασταση προργαμματων και παλι το κανει που και που. Εχεις παρατηρησει καποιος αλλος το ιδιο;;;

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια κατσικα εχω καποιες ανεξηγητες καθυστηρησεις 3-4 δευτορολεπτα, σαν κολλημα μοιαζει σε μαυρη οθονη. Π.χ. Εκει που σερφαρω παταω το home κουμπι και κανει την καθυστερηση αυτη. Το κανει ακομα και οταν παταω το κουμπι home για να βγω απο καποιο προγραμμα.Την ξαναπερασα την ρομ 2 φορες ολα τα wipe και καθαρη εγκατασταση προργαμματων και παλι το κανει που και που. Εχεις παρατηρησει καποιος αλλος το ιδιο;;;

 

Δοκίμασε να βάλεις speedmod kernel.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις speedmod kernel.

 

Αυτη ηταν η πρωτη μου κινηση οταν ειδα το προβλημα αυτο αλλα δεν ειδα φως στο τουνελ και ξαναδοκιμασα καθαρη εγκατασταση μηπως φτιαξει.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ηταν η πρωτη μου κινηση οταν ειδα το προβλημα αυτο αλλα δεν ειδα φως στο τουνελ και ξαναδοκιμασα καθαρη εγκατασταση μηπως φτιαξει.

 

Αυτό ακριβώς λοιπόν το πράγμα το έχω δει να συμβαίνει σε διάφορες ics roms που δοκίμασα τελευταία και μου την έσπαγε απίστευτα... άλλαζα kernels, έκανα πάλι όσο πιο καθαρή εγκατάσταση μπορούσα αλλά μου το ξαναέκανε... με την goa όμως δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...Δεν ξέρω τι στο καλό είναι δεν κατάφερα να βρω κάποια άκρη ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις speedmod kernel.

 

Σε Goat 2.1 είχα τον franco.Kernel 3.0.15[KERNEL][GPL][1 JUN - r5] και παρατηρούσα κολλήματα. πχ στην δωρεάν εφαρμογή Basketball η μπάλα πηγαίνοντας στο στεφάνι είχε διάφορα σπασίματα στη κίνηση της. Με το που πέρασα Speedmode η κίνηση έγινε εντελώς γραμμική. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχεις κάνει καλά με το rooting!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329997

Δες από πάνω τον οδηγό του Elthis και πήγαινε στο rooting στην Εύκολο Μέθοδο κεφάλαιο 2 και δες αν το έχεις κάνει σωστά. Αν το είχες κάνει σωστά θα έβλεπες και τις επιλογές που αναφέρεις στο recovery menu :rolleyes:

 

το ξαναέκανα αλλά αν πατήσω volume up, home button, και powerbutton με βγάζει στο android system recovery. όχι στο CWM recovery. αυτό το μενού μου το βγάζει μόνο όταν τρέξω το cwm.zip μέσα από το android system recovery! :blink:

να αναφέρω, ότι στην αρχή είχα βάλει τα 2 αρχεία στο /sdcard αλλά όταν έμπαινα στο recovery μου έδειχνε τα περιεχόμενα της externalsd! οπότε αναγκάστηκα να μεταφέρω τα 2 αρχεία στην externalsd αφού δεν έβλεπε την απλή /sdcard.... μήπως κάπου εκεί φταίει κάτι? δοκίμασα να βγάλω την καρτα μνήμης, και όταν πάτησα update from external sd μου έγραψε failed to mount /sdcard (no such file or directory)

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

το ξαναέκανα αλλά αν πατήσω volume up, home button, και powerbutton με βγάζει στο android system recovery. όχι στο CWM recovery. αυτό το μενού μου το βγάζει μόνο όταν τρέξω το cwm.zip μέσα από το android system recovery! :blink:

 

Τα έκανες τα παρακάτω????

 

2.ΕΥΚΟΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ROOTING (Galaxy Note) ΣΕ ICS

 

Root Stock ICS ROM:

Αυτή η μέθοδος λειτουργεί στη πρώτη official stock ics Germany άλλα περιμένουμε να λειτουργεί επίσης και σε όλες τις επόμενες Official Stock εκδόσεις.

Αυτή η μέθοδος δεν αυξάνει το binary counter και δεν εμφανίζει το yellow triangle.

Καλό, όχι όμως απαραίτητο, είναι να κάνουμε ένα factory reset (επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων) πριν τη διαδικασία.

 

"Rooting

Κατεβάζουμε τα ακόλουθα αρχεία και τα τοποθετούμε τα στην SDCARD [CWM zip] [ SU-Busybox-Installer.zip].

Reboot σε recovery (volume up + power button + home button).

Επιλέγουμε ''apply update from external storage''.

Επιλέγουμε ''CWM.zip'' και περιμένουμε μέχρι το CWM recovery να εμφανιστει.

(Αγγίζουμε την οθόνη σαν να χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο για να επιλέξετε τις επιλογές)

Επιλέγουμε ''install zip from sdcard'' ή ''external SD''.

Επιλέγουμε και κάνουμε εγκατάσταση το ''SU-Busybox-Installer.zip''

Reboot

Είμαστε έτοιμοι και η συσκευή είναι πλέον rooted! "

Link to comment
Share on other sites

ναι τα έκανα με μόνη διαφορά ότι μετέφερα τα αρχεία τα 2 στην /externalsd γιατί στο recovery μόνο την εξωτερική μνήμη βλέπει. όπως είπα πριν, αν βγάλω την εξωτερική μνήμη, όταν επιλέγω update from sdcard μου βγάζει το παραπάνω σφάλμα. είμαι root αφού βλέπω στο μενού το superuser και έχω και προγράμματα που δουλεύουν μόνο σε root. απλά στο boot δεν μου βγαίνει το μενού για cwm, μόνο αν φλασάρω το cwm.zip από externalsd μόνο τότε βγαίνει... σε εσάς πριν κάνετε το root έδειχνε την /sdcard και όχι την externalsd? γιατί σε εμένα δείχνει την διαδρομή /sdcard αλλά μου δείχνει τα περιεχόμενα της externalsd.... κουλό?

εγκατέστησα και το rom manager που βρήκα στο market και πήγα στην επιλογή boot into recovery και πάλι δεν με βγάζει το CWM αλλά το απλό

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

πηγα να περασω την Goatrip_Note_ICS_2.1_XXLQ2 εκανα wipe data ,wipe cache αλλα μολισ επελεξα το zip αρχειο.. μου αβγαλε αυτο : E:Signature veirfication failed Τι ειναι αυτο παιδια ????:blink:
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

ναι τα έκανα με μόνη διαφορά ότι μετέφερα τα αρχεία τα 2 στην /externalsd γιατί στο recovery μόνο την εξωτερική μνήμη βλέπει. όπως είπα πριν, αν βγάλω την εξωτερική μνήμη, όταν επιλέγω update from sdcard μου βγάζει το παραπάνω σφάλμα. είμαι root αφού βλέπω στο μενού το superuser και έχω και προγράμματα που δουλεύουν μόνο σε root. απλά στο boot δεν μου βγαίνει το μενού για cwm, μόνο αν φλασάρω το cwm.zip από externalsd μόνο τότε βγαίνει... σε εσάς πριν κάνετε το root έδειχνε την /sdcard και όχι την externalsd? γιατί σε εμένα δείχνει την διαδρομή /sdcard αλλά μου δείχνει τα περιεχόμενα της externalsd.... κουλό?

εγκατέστησα και το rom manager που βρήκα στο market και πήγα στην επιλογή boot into recovery και πάλι δεν με βγάζει το CWM αλλά το απλό

 

Δεν είσαι φουλ ρουτ. Αφού εγκατεστησες τα δύο αρχεία, εγκατεστησες το καινούριο CWM+SU;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053

Αφού αλλάξει το SU ρίξε και τον Cf root τον αντίστοιχο και θα είσαι έτοιμος...:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι φουλ ρουτ. Αφού εγκατεστησες τα δύο αρχεία, εγκατεστησες το καινούριο CWM+SU;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053

Αφού αλλάξει το SU ρίξε και τον Cf root τον αντίστοιχο και θα είσαι έτοιμος...:)

 

Κατεβασα απο το μαρκετ και εγκατεστησα το προγραμμα Supersu οπως λεει στις οδηγιες. Το cfroot τον αντιστοιχο που το.βρισκω?

Καλου δθαβασα για ενα deathbug που μπορει να βλαψει το τηλεφωνο. Ο κερνελ μου.ειναι ο n7000xxlpy

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...