Jump to content

Μετά-Mango Updates


stewe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο πιο απλά να το εξηγήσω ;

Για ποιο τηλέφωνο ενδιαφέρεσαι φίλε μου;

1)Για το HTC TITAN : Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που σου έγραψα και πιο πάνω και φυσικά το άρθρο που ανέβασες, ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ απο τη μάνα του... Όλες οι νέες συσκευές με προεγκατεστημενο το Mango ή αλλιώς Windows Phone 7.5 έχουν πλήρως Ελληνικό Μενού

 

2)Για το HTC HD7 : Επειδή είναι πρώτης γενιάς WP7 κινητό δεν εχει Ελληνικά στο καινούριο update. Για να μπορέσεις να έχεις Ελληνικά, πρέπει να κάνεις ένα registry hack οταν ακόμα βρίσκεται σε NoDo για να μπορέσει κατά το update σε Mango να κατεβάσει και την Ελληνική γλώσσα

Επίσης μπορείς να του περάσεις κάποια απο τις custom roms όπου θα έχεις και Ελληνικο UI και θα είναι και developer unlock το κινητό...

 

αυτό ήθελα να μάθω και ευχαριστώ για την αναλυτική επεξήγηση

από αναζήτηση που έχω κάνει δεν βρήκα κάτι πάνω σε θέμα παλιών με καινούργιων συσκευών

πάντως αν το κάνει το θέμα των αναβαθμίσεων όπως στο android είναι απαράδεκτο

σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ έχω το HD7 αυθεντική ρομ 7004 χωρίς ελληνικά...με τις αναβαθμίσεις το πήγα 7740.16...ελληνικά όμως εξακολουθώ να μην έχω...όχι οτι με νοιάζει, αλλά έτσι για να λέω οτι έχω..+..οτι ένας φίλος θέλει ελληνικά κι ούτε κι αυτός να το πειράξει με τις ρομ που γίνεται μεγάλο μπέρδεμα απότι φαίνεται...εαν πληρώσω αυτά τα 7€ στον chevron θα έχει ελληνικά? ή μόνο σε κανα 2 εφαρμογές και πληκτρολόγιο? ευχαριστώ:happy:
Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις κανονικά σε όλο το μενού ελληνικά και φυσικά ελληνικό πληκτρολόγιο.... Επί της ουσίας θα είναι όπως τα htc radar και titan αν έχεις δει ελληνικά review οπου γίνεται πλοήγηση στο ελληνικό μενού...Όσο για το chevron που λες και να το πληρώσεις δεν θα έχεις ελληνικά, το chevron είναι για να μπορείς να περνάς homebrew εφαρμογές...Για ελληνικό μενού δυο είναι οι επιλογές σου:

1) Να γυρίσεις σε NoDo και να κάνεις ενα registry hack που αναφέρεται πολλάκις μέσα στο forum

2)Να βάλεις μια custom rom απο xda οπου θα έχει έτοιμα τα ελληνικά και φυσικά θα είναι ξεκλείδωτο για να περνάς δωρεάν εφαρμογές απο το pc σου....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το HD7 αυθεντική ρομ 7004 χωρίς ελληνικά...με τις αναβαθμίσεις το πήγα 7740.16...ελληνικά όμως εξακολουθώ να μην έχω...όχι οτι με νοιάζει, αλλά έτσι για να λέω οτι έχω..+..οτι ένας φίλος θέλει ελληνικά κι ούτε κι αυτός να το πειράξει με τις ρομ που γίνεται μεγάλο μπέρδεμα απότι φαίνεται...εαν πληρώσω αυτά τα 7€ στον chevron θα έχει ελληνικά? ή μόνο σε κανα 2 εφαρμογές και πληκτρολόγιο? ευχαριστώ:happy:

 

Το έχουν γράψει άπειρες φορές εδώ μέσα οι συνάδελφοι, για ΠΛΗΡΗ ελληνικά μενού (και φυσικά και πληκτρολόγιο) θα πρέπει ΠΡΙΝ την αναβάθμιση σε mango, να προσθέσεις μια τιμή στην registry του τηλεφώνου, καθώς την ώρα του update, το zune διαβάζει αυτές τις τιμές και ζητάει από την Microsoft τις αντίστοιχες γλώσσες (και τα ελληνικά!) ....

Για να μπορέσεις να κάνεις την εγγραφή στην registry θα πρέπει να έχεις "ξεκλειδώσει" το τηλέφωνο με τον παλιό τρόπο του Chevron με το certificate, ο οποίος προυποθέτει το τηλέφωνο να είναι στην 7004 !!!

Και φυσικά, για όλο το μπέρδεμα με τα ελληνικά έχουμε πει άπειρες φορές, ότι υπεύθυνοι είναι οι εισαγωγείς των συσκευών, που δεν φρόντισαν να ενημερώσουν τις rom τους με την τιμή στην registry για τα ελληνικά... (Εμένα πχ το Trophy μου , παρόλο που είναι εισαγωγή της Vodafone Ελλάδας και φοράει την "Vodafone Greece" παραλλαγή της rom, δεν μπορούσε να πάρει τα ελληνικά χωρίς την προσθήκη στης τιμής στην registry, καθώς η Vodafone Ελλάδας δεν μπήκε στον κόπο να ενημερώσει την μαμά Vodafone, ότι διέθετε το τηλέφωνο στην ελληνική αγορά...)

Αντίστοιχα, άλλες (πολλές) εισαγωγές έγιναν από Γερμανία, όπου και εκείνα τα τηλέφωνα έχουν πρόβλημα στο να πάρουν τα ελληνικά χωρίς το κλειδί στην registry! Ειδικότερα για την Ελλάδα, κανένα από τα WP7 τηλέφωνα πρώτης γενιάς που κυκλοφόρησαν δεν μπορεί να πάρει τα ελληνικά χωρίς το κλειδί στην registry...

Τα δεύτερης γενιάς τηλεφωνα που έρχονται τώρα, έχουν όλα την έκδοση του Mango με τις 22 γλώσσες (και φυσικά και τα ελληνικά!) από την "μαμά" τους....

Edited by deliol
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αλλος τροπος για ελληνικα το cab sender http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1306415 ετσι το εκανα εγω στο htc mozart μου ειναι πανευκολο απλα κατεβαζεις την γλωσσα και την περνας με το cab εχει και οδηγιες
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αλλος τροπος για ελληνικα το cab sender http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1306415 ετσι το εκανα εγω στο htc mozart μου ειναι πανευκολο απλα κατεβαζεις την γλωσσα και την περνας με το cab εχει και οδηγιες

 

Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να περάσεις και τα updates... αλλά...

 

εγώ που έχω την Touch-It δεν μπορούσα να πάρω την 7740. Δοκίμασα λοιπόν σήμερα να περάσω και την 7740, και την 8107 που βγήκε χθες. Η 7740 πέρασε κανονικά αλλά η 8170 όχι. Το θέμα είναι ότι μετά από αυτή τη διαδικασία η συσκευή κλείδωσε και της έκανα restore σε ένα backup που είχα κάνει ένα μήνα πριν. Δεν ξέρω πως δουλεύει αυτή η τεχνική, αλλά κάντε ένα backup πριν δοκιμάσετε.

 

 

Για όσους ενδιαφέρονται να περάσουν την 8170 χωρίς να περιμένουν το Zune, μπορούν να δουν εδώ

 

Αλλά όπως είπα και πιο πριν, κάντε backup γιατί σε μένα κλείδωσε το κινητό.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται να περάσουν την 8170 χωρίς να περιμένουν το Zune, μπορούν να δουν εδώ

 

Αλλά όπως είπα και πιο πριν, κάντε backup γιατί σε μένα κλείδωσε το κινητό.

 

 

Samsung Focus ver 1.3

 

Με τον παραπνω τροπο εκανα update και η συσκευη εξακολουθει να ειναι ξεκλειδωτη (δοκιμασμενο γιατι φορτωσα homebrew app εκτος marketplace και το WP7 root Tools λειτουργει κανονικα)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει

Αλλά εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση

Στο hd7 που έχω αλλά τίποτα.

Έχω SPL-1.54.2250.0(112696)

Η έκδοση ΛΣ: 7.10.7740.16

Όταν κάνω αναβάθμιση το μήνυμα που μου βγάζει είναι

800Β010Α

το ίδιο error έπαιρνα και εγώ...μετά από googling είδα ότι έχει σχέση με το usb και το καλώδιο...άλλαξα usb port και έγινε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά παιδιά.

 

να ρωτήσω κάτι...

 

Έχω περασμένη την Touch-It v5. Την είχα περάσει ότα είχε το build 7720. Έκανε κανονικά ενημέρωση μέσω του Zune στο 7740, με τη δέυτερη προσπάθεια!

Ε, τώρα έχω καμιά βδομάδα που προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στην 8107 και μετά από καμιά 100 φορές προσπαθειών, δεν γίνεται με τίποτα. ¨ολα βγάζει το παραπανω σφάλμα που λέει ο φίλος. τα έχω δοκιμάσει όλα. Επανεκινήσεις,usb ports κλπ,κλπ, αλλά δε γίνεται τίποτα...

 

Έχει κανείς καταφέρει να κάνει κάποια custom αναβάθμιση στο 8107 ή τσάμπα παιδέυομαι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα. Η TouchIt στο Trophy δεν αναβαθμίζεται ούτε στην 7740. Τώρα το γιατί σε σένα δεν παίρνει την 8170, δεν το γνωρίζω.

Εγώ πέρασα χθες την DFT που είναι σε 7740, αλλά δεν μου έχει βγάλει καν μήνυμα για αναβάθμιση σε 8170 για να μπορώ να σε βοηθήσω. Ίσως να μην είναι διαθέσιμη ακόμα για Trophy και ίσως και να μην δωθεί και ποτέ, μιας και η 8170 θα δωθεί μόνο από όσους providers θέλουν.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά.

 

να ρωτήσω κάτι...

 

Έχω περασμένη την Touch-It v5. Την είχα περάσει ότα είχε το build 7720. Έκανε κανονικά ενημέρωση μέσω του Zune στο 7740, με τη δέυτερη προσπάθεια!

Ε, τώρα έχω καμιά βδομάδα που προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στην 8107 και μετά από καμιά 100 φορές προσπαθειών, δεν γίνεται με τίποτα. ¨ολα βγάζει το παραπανω σφάλμα που λέει ο φίλος. τα έχω δοκιμάσει όλα. Επανεκινήσεις,usb ports κλπ,κλπ, αλλά δε γίνεται τίποτα...

 

Έχει κανείς καταφέρει να κάνει κάποια custom αναβάθμιση στο 8107 ή τσάμπα παιδέυομαι;

Είχα την Deepshining με την 7740 και έβαλα ένα πρόγραμμα Μanually update και το zune μου έβγαλε αναβάθμιση σε 8107.Μάταια, όλο σφάλματα έβγαζε,τίποτα δηλαδή και έβαλα την Deepshining v7 / 8107 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1271118

Είναι πολύ καλή έχει και Deepshining Market.Κατεβάζει από μόνο του τα αρχεία ΧΑΡ για τα προγράματτα που έχουν στο Μarket τους.Στην προτείνω αν δεν βαριέσαι το ξαναπέρασμα της rom.Για HD7 πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε palawiaris, μπορείς να μου κάνεις μία χάρη;

 

Έχω δει ότι στην Deepshining έχει πολλαπλά θέματα με διαφορετικό backround.

 

Από την μάνα του το κινητό έχει 2 θέματα. Άσπρο και μάυρο. Αν πας στην Registry στο Local_Machine/ControlPanel/Themes θα δεις δύο φακέλους, τον 0 και τον 1, οι οποίοι είναι το άσπρο και μαύρο θέμα.

 

Η χάρη που θέλω λοιπόν είναι να πας στην Registry σου και να μου πεις αν σε σένα έχει ποιο πολλούς φακέλους.

 

Επίσης, στα Settings στο "Θέμα" σου βγάζει περισσότερες από δύο επιλογές στο "φόντο";

 

Σε ευχαριστώ πολύ...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Στην registry έχει 12 φακέλους και στα θέματα 13 χρώματα.

Δες τις φωτο.Εσύ εννοείς την δεύτερη με το Μango χρώμα.Είναι 13 χρώματα.

 

Kαι εδώ με μπλε χρώμα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Στην registry έχει 12 φακέλους και στα θέματα 13 χρώματα.

Δες τις φωτο.Εσύ εννοείς την δεύτερη με το Μango χρώμα.Είναι 13 χρώματα.

 

Και οι φάκελοι πως είναι ονομασμένοι; Όπως σου είπα και πριν το λευκό φόντο είναι ο φάκελος 0, ο μαύρος ο 1. Να υποθέσω ότι οι υπόλοιποι είναι οι 2,3,4 κτλ; Το ρωτάω για να τους φτιάξω μόνος μου, αλλά μην κολλήσω το κινητό.

Επίσης, έχω ανοιξει θέμα με φωτο από customized θέματα. Αν θές ανέβασε εκεί μερικές φωτο

Edited by stewe
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια πειτε μου οτι αν αλλαξω rom α επανελθουν οι αρχικες ρυθμισεις στην registry γιατι εκανα μια βλακεια κ τωρα μου βγαζει κατι βλακειες στο μενου κ δεν ανοιγει το registry για να το αλλαξω μπορειτε να μου πειτε τι να κανω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το forum...(πρωτο post)

Εγω μετά απο την αγορα του HTC Radar με την αρχικη εκδοση 7720.68 δεν μπορουσα να κανω αναβαθμιση με τπτ..

Τι restart σε PC και σε τηλεφωνο...

Τι αλλαγη σε USB...τπτ....μονο error...

(Windows 7 SP1)

 

Τελικα εκανα hard reset στο τηλεφωνο, απεγκατασταση στο zune και φτου κι απ'την αρχη...

Ευτυχως το προβλημα λυθηκε και τωρα εχω την 8107.79

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έκανα την διαδικασία που αναφέρεται στο post με τίτλο "WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM". Την έχω κάνει εδώ και αρκετό καιρό και μετά την αναβάθμιση πήρα μια ενημέρωση και εγκαταστάθηκε χωρίς προβλήματα. Εδώ και κάποιες μέρες μου έβγαλε το τηλ. ότι υπάρχει κιάλλη διαθέσιμη ενημέρωση και πήγα σήμερα να την κάνω αλλά στο τέλος της ενημέρωσης μου βγάζει σφάλμα 80180048. Μπορέι κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα,

 

Έκανα την διαδικασία που αναφέρεται στο post με τίτλο "WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM". Την έχω κάνει εδώ και αρκετό καιρό και μετά την αναβάθμιση πήρα μια ενημέρωση και εγκαταστάθηκε χωρίς προβλήματα. Εδώ και κάποιες μέρες μου έβγαλε το τηλ. ότι υπάρχει κιάλλη διαθέσιμη ενημέρωση και πήγα σήμερα να την κάνω αλλά στο τέλος της ενημέρωσης μου βγάζει σφάλμα 80180048. Μπορέι κάποιος να βοηθήσει?

 

Το live Id σου συγχρονίζει κανονικά ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω και εγώ το πρόβλημα με το error 80180048 στο Zune update, με το HTC Trophy:

 

Είμαι στην έκδοση 7740 και εδώ και μήνες μου έχει βγάλει ειδοποίηση για την επόμενη. Είχα δοκιμάσει αλλά είχε αποτύχει, και το άφησα μια και δεν ήταν πολλά τα fixes. Τώρα με το 7.8 είπα να προχωρήσω, έχω βέβαια πάλι το ίδιο πρόβλημα.

 

Δείχνει να προχωράει αρκετά στο update, στη αρχή λέει οτι έχει 10 βήματα να κάνει και τα ολοκληρώνει όλα. Μετά σε κάποιο reboot μου λέει 1 από 2 steps ακόμα και κάπου εκεί βγάζει το παραπάνω λάθος και επιστρέφει στην έκδοση 7740 με μήνυμα οτι η εγκατάσταση απέτυχε.

 

Βλέπω εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1086839 οτι μπορεί να έχω το πρόβλημα με το "Walshed Phone" (ούτε που θυμάμαι αν είχα αναβαθμίσει στην 7.5 με αυτό τον τρόπο). Έχω πρόβλημα να κάνω την διαδικασία που περιγράφεται στην παραπάνω σελίδα γιατί όταν φτάνω στο σημείο να πρέπει να επιλέξω γλώσσες, δεν υπάρχουν τα ελληνικά στην επιλογή. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, το κινητό το χρησιμοποιώ με αγγλικό μενού, ελληνικά χρειάζομαι να γράφω βέβαια.

 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι; Το κινητό έχει Vodafone ROM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...