Jump to content

Αναβάθμιση σε 2.3.4;


cartoonistas
 Κοινοποίηση

ΣΑΣ ΗΡΘΕ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ 2.3.4?  

50 members have voted

  1. 1. ΣΑΣ ΗΡΘΕ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ 2.3.4?

    • ΕΓΙΝΕ Η ΑΝΑΒΑΜΙΣΗ
    • ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ


Recommended Posts

Εγω το πηρα πριν μια εβδομαδα απο το Media markt.Το συνδεσα στο pc και εγινε η αναβαθμηση (Windows 7).Ειναι ελληνικο unbranded.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ουτε κι εμενα ειχε καλωδιο HDMI μεσα.Στις καινουριες παρτιδες η Lg το αφαιρεσε προφανως για να μειωσει το κοστος.

Παντως χωρις να θελω να υποστηριξω την LG ουτε εχω κανεναν λογο αλλωστε,οσοι εχετε το κινητο και σας αρεσει το Android σκεφτειτε πριν το πουλησετε διοτι εχει "ζωη" ακομα μπροστα του.Απλα θα υπαρχει αυτη η καθυστερηση με τις αναβαθμισεις οπως υπαρχει παντου (εκτος αν παρει καποιος nexus).

Ενας φιλος μου αγορασε προσφατα Galaxy s2 με cosmote firmware και δεν ειχε αναβαθμιση σε 2.3.4 ενω οσοι εχουν vodafone τις πέρνουν πρωτοι.Το αντιθετο δηλαδη.Συμφωνιες ειναι αυτες...;) Καλα δεν θελω να αναφερω για HTC.Εκεινοι ακομα και τις προσφατες ναυαρχιδες τους (desire hd) τις εχουν ξεχασει.

Οποτε εγω προτεινω λιγο υπομονη.Το μονο μειονεκτημα που βλεπω στο κινητο ειναι το ηχειακι του :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω το πηρα πριν μια εβδομαδα απο το Media markt.Το συνδεσα στο pc και εγινε η αναβαθμηση (Windows 7).Ειναι ελληνικο unbranded.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ουτε κι εμενα ειχε καλωδιο HDMI μεσα.Στις καινουριες παρτιδες η Lg το αφαιρεσε προφανως για να μειωσει το κοστος.

Παντως χωρις να θελω να υποστηριξω την LG ουτε εχω κανεναν λογο αλλωστε,οσοι εχετε το κινητο και σας αρεσει το Android σκεφτειτε πριν το πουλησετε διοτι εχει "ζωη" ακομα μπροστα του.Απλα θα υπαρχει αυτη η καθυστερηση με τις αναβαθμισεις οπως υπαρχει παντου (εκτος αν παρει καποιος nexus).

Ενας φιλος μου αγορασε προσφατα Galaxy s2 με cosmote firmware και δεν ειχε αναβαθμιση σε 2.3.4 ενω οσοι εχουν vodafone τις πέρνουν πρωτοι.Το αντιθετο δηλαδη.Συμφωνιες ειναι αυτες...;) Καλα δεν θελω να αναφερω για HTC.Εκεινοι ακομα και τις προσφατες ναυαρχιδες τους (desire hd) τις εχουν ξεχασει.

Οποτε εγω προτεινω λιγο υπομονη.Το μονο μειονεκτημα που βλεπω στο κινητο ειναι το ηχειακι του :)

 

Το γεγονος οτι πηρες την συσκευη τωρα κανει την διαφορα...

 

Για ρωτα και εμας , το 60% που βλεπεις στην δημοσκοπηση , που εχουμε αγορασει μια ελατωματικη συσκευη με τα απειρα προβληματα! Για να ειμαι πιο συγκεκριμενος οι συσκευες που εφερε η voda μεταξυ Φεβρουαριου - Απριλιου ειναι για πεταμα.

 

Οποτε για αν το κινητο εχει ζωη η οχι παμε για ενα καφε να σου το κανω ενα demo για να δεις..προβληματα στην ακουστικη- παρασιτα, το wi-fi μετα απο 2 μερες λειτουργειας δεν συνδεεται, τυχαια reboots, μη αναβαθμισιμο σε 2.3.4 (ακομα) , laggαρει (για διπυρινο), και πολλα αλλα που και τα παιδια εδω που εχουν την πρωτη παρτιδα μπορουν να σου βεβαιωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και το δικό μου καμία φορά αν δεν κλείσω και ανοίξω το wifi δεν συνδέεται παίζει να είναι απ´ την πρώτη παρτίδα?
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαινεστε και εγω τη πρωτη παρτιδα εχω και δεν εχω αυτα τα προβληματα.

Το 90% των προβληματων αυτων ειναι θεμα software και οχι hardware.

Το κινητο εννοειται πως δεν ειναι για πεταμα.

Το μοναδικο μεγαλο προβλημα ειναι η υποστηριξη της LG.Σε καποιον που δε προκειται ποτε να παιξει με custom rom,root και τα λοιπα θα του το προτεινα με μια μικρη επιφυλαξη ενω σε καποιον που εχει ορεξη για σκαλισμα θα το προτεινα ανεπιφυλακτα!!

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι πηρες την συσκευη τωρα κανει την διαφορα...

 

Για ρωτα και εμας , το 60% που βλεπεις στην δημοσκοπηση , που εχουμε αγορασει μια ελατωματικη συσκευη με τα απειρα προβληματα! Για να ειμαι πιο συγκεκριμενος οι συσκευες που εφερε η voda μεταξυ Φεβρουαριου - Απριλιου ειναι για πεταμα.

 

Οποτε για αν το κινητο εχει ζωη η οχι παμε για ενα καφε να σου το κανω ενα demo για να δεις..προβληματα στην ακουστικη- παρασιτα, το wi-fi μετα απο 2 μερες λειτουργειας δεν συνδεεται, τυχαια reboots, μη αναβαθμισιμο σε 2.3.4 (ακομα) , laggαρει (για διπυρινο), και πολλα αλλα που και τα παιδια εδω που εχουν την πρωτη παρτιδα μπορουν να σου βεβαιωσουν...

 

Εχεις δικιο.Δεν ξερω τι "σχεδια" εκανε πριν το κινητο παντως με την 2.3.4 μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο θεμα.Αρα περιμενεις λιγο περνεις την αναβαθμα και αν εξακολουθει να κανει κολπα πας lg την αλλη μερα κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια επειδη βαρεθηκα να περιμενω και να μου λενε τριχες στην Lg,ακολουθησα τον οδηγο του forum μας για custom rom(οπου εχει μεσα κ πως να περασεις την stock,απλα διαλεγεις την V20l και οχι την V10d)και την περασα.Εκανα ομως το εξης λαθος,αφου τελειωσα κ την rootαρα την 2.3.4,πηγα να κανω επαναφορα με titanium.Ομως το backup το κραταει στην internal sd memory,οποτε ειχε σβηστει με το φλασαρισμα της νεας rom.Παλι καλα ειχα και backup απο το rom manager στην external sd.Η επαναφορα αυτου του backup ομως,επανεφερε το κινητο στην 2.2.2(τα νευρα μου.....).Οποτε ξαναεκανα backup με το titanium,μεσω του Astro file manager το μετεφερα στην εξωτερικη καρτα,ξαναπερασα την 2.3.4,ξαναεκανα root,ξαναπερασα το titanium και ξαναεκανα επαναφορα..Τωρα ειναι ολα οκ για την ωρα,3 ωρες την εχω πανω,καμια σοβαρη διαφορα δεν βλεπω,αλλα θελει τον χρονο της να την δω.

Ηθελα επ'ευκαιριας να ρωτησω αν ξερει καποιος,οταν κανεις reboot into recovery,και απο εκει αντι για restore,κάνεις advanced restore,οπου μπορεις να επιλεξεις τι απο ολα θες να γινει,θα μπορουσα να επαναφερω ας πουμε μονο τις ρυθμισεις και οχι τις εφαρμογες?δλδ θα μπορουσα να επαναφερω ολα τα αλλα χωρις ομως να ξαναγυρισω σε 2.2.2?

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια επειδη βαρεθηκα να περιμενω και να μου λενε τριχες στην Lg,ακολουθησα τον οδηγο του forum μας για custom rom(οπου εχει μεσα κ πως να περασεις την stock,απλα διαλεγεις την V20l και οχι την V10d)και την περασα.Εκανα ομως το εξης λαθος,αφου τελειωσα κ την rootαρα την 2.3.4,πηγα να κανω επαναφορα με titanium.Ομως το backup το κραταει στην internal sd memory,οποτε ειχε σβηστει με το φλασαρισμα της νεας rom.Παλι καλα ειχα και backup απο το rom manager στην external sd.Η επαναφορα αυτου του backup ομως,επανεφερε το κινητο στην 2.2.2(τα νευρα μου.....).Οποτε ξαναεκανα backup με το titanium,μεσω του Astro file manager το μετεφερα στην εξωτερικη καρτα,ξαναπερασα την 2.3.4,ξαναεκανα root,ξαναπερασα το titanium και ξαναεκανα επαναφορα..Τωρα ειναι ολα οκ για την ωρα,3 ωρες την εχω πανω,καμια σοβαρη διαφορα δεν βλεπω,αλλα θελει τον χρονο της να την δω.

Ηθελα επ'ευκαιριας να ρωτησω αν ξερει καποιος,οταν κανεις reboot into recovery,και απο εκει αντι για restore,κάνεις advanced restore,οπου μπορεις να επιλεξεις τι απο ολα θες να γινει,θα μπορουσα να επαναφερω ας πουμε μονο τις ρυθμισεις και οχι τις εφαρμογες?δλδ θα μπορουσα να επαναφερω ολα τα αλλα χωρις ομως να ξαναγυρισω σε 2.2.2?

Στο titanium μπορείς να επιλέξεις σε ποιά μνήμη θα κάνεις backup. Επιλέγω πάντα την εξωτερική για τον λόγο ακριβώς αυτό (που συνέβει σε σένα)

Οταν βάζεις μία rom καλό είναι να κάνεις wipe, εκτός αν είναι η ίδια rom (πχ cyanogen nightlies) με μικροαλλαγές. Και τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις μέσω titanium.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο titanium μπορείς να επιλέξεις σε ποιά μνήμη θα κάνεις backup. Επιλέγω πάντα την εξωτερική για τον λόγο ακριβώς αυτό (που συνέβει σε σένα)

Οταν βάζεις μία rom καλό είναι να κάνεις wipe, εκτός αν είναι η ίδια rom (πχ cyanogen nightlies) με μικροαλλαγές. Και τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις μέσω titanium.

 

Εχω την εκδοση 4.2.1 donate(*****αρισμενο).Που εχει επιλογη να επιλεξω την εξωτερικη μνημη,χωρις να εχω προηγουμενο αντιγραφο ασφαλειας??Στις προτιμησεις εχει θεση του φακελου αντιγρφου ασφαλειας,αλλα να το βρει μονο του,οχι να επιλεξεις εσυ που θα το κανει.Και το wipe τι κανει ακριβως?Λες να ειναι προβλημα που δεν το εκανα?Αχχχ δν πορω να την περασω τριτη φοραααα!!!:blink:

LG G3 32gb,Nexus 4,Lg optimus 2x
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 4.2.1 donate(*****αρισμενο).Που εχει επιλογη να επιλεξω την εξωτερικη μνημη,χωρις να εχω προηγουμενο αντιγραφο ασφαλειας??Στις προτιμησεις εχει θεση του φακελου αντιγρφου ασφαλειας,αλλα να το βρει μονο του,οχι να επιλεξεις εσυ που θα το κανει.Και το wipe τι κανει ακριβως?Λες να ειναι προβλημα που δεν το εκανα?Αχχχ δν πορω να την περασω τριτη φοραααα!!!:blink:

 

Καλό είναι τέτοια προγράμματα, που τα χρησιμοποιούμε αρκετά να τα έχουμε αγορασμένα. Εναν καφέ κοστίζουν αλλά δίνουν την δυνατότητα να φτιάχνονται και να υποστηρίζονται τέτοια καλούδια. Δεν το θέτω σαν θέμα ηθικής (ποιος δεν έχει λερωμένη τη φωλιά του) αλλά σαν θέμα συμπαράστασης. Πάμε παρακάτω όμως:

 

Αυτό που έκανα είναι να μετακινήσω χειροκίνητα το φάκελο μετά το πρώτο backup στην εξωτερική κάρτα. Και κάθε φορά που εγκαθιστώ (μετά από νέα rom) το Titanium το βάζω να ψάξει και βρίσκει τον φάκελο και του ορίζω να είναι ο default.

 

Wipe είναι γενικός καθαρισμός, σβήνει δηλαδή τα πάντα. Μετά από wipe δεν ξεκινάει το τηλέφωνο αν δεν έχεις μετά εγκαταστήσει κάποια rom. Χρειάζεται όταν αλλάζεις προμηθευτή rom ή όταν στο αναφέρει στις οδηγίες εγκατάστασης. Αν δεν το κάνεις, μπορεί να δουλέψει αλλά θα έχουν μείνει σκουπίδια που μπορεί να δημιουργούν δυσλειτουργίες. (όχι ....στυτικές!!!! :lol::lol:).

Αν δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα είσαι οκ. Αλλά αν έχεις κάποιο περίεργο, πχ δυσκολίες στη σύνδεση με wifi, χρειάζεται.

Αν περνάς διάφορες "μαγειρίτσες" του modaco μία πάνω στην άλλη ή nightlies της ομάδας cyanogen δεν χρειάζεται wipe. Αν τις ανακατέψεις χρειάζεται.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χτες αγορασα κ εγω το κινητακι σε λευκο :love:

 

Τελικα για μας τους αρχαριους κ που δεν εχουμε χρονο υπαρχει τροπος να αναβαθμισουμε?? Το κακο ειναι οτι ακολουθω κ τις επισημες οδηγιες της LG (κατεβασα το Lg pc suite,drivers update tools κτλ) κ δεν γινεται τιποτα.Τι καραγκ:Xες ειναι αυτοι?? ( διατίθεται ήδη από τις 8 Νοεμβρίου 2011 λενε )

Θυμαται κανεις καπου στην Σινωπης (δεν θυμαμαι τον αριθμο) που βρισκεται το service τους??

Επισης πως καταλαβαινω απο ποια χωρα ειναι το κινητο μου??Εχω 2.2.2 version V10D

 

*Επισης υπαρχει καποιος τροπος να δω αν εχει ανοιχτει το κινητο ή ποσες ωρες εχει σε λειτουργια γιατι κατι υποψιαζομαι για το καταστημα που το πηρα κ θα τους σκισω αν ανακαλυψω κατι (το κουτι δεν ειχε ζελατινα κ σημερα προσεξα οτι ενω το κινητο ειναι λευκο το κουτι ειναι απο Lg black)

Edited by panos23
Link to comment
Share on other sites

"Μπορείτε να βρείτε το εξουσιοδοτημένο μας service του Κου Κακλειδάκη. Δ/νση Σινώπης 16, Αμπελόκηποι ( Πίσω απο τον πύργο Αθηνών ). Τηλ. Επικοινωνίας 2107777076."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη παιδεύεστε.Γι το από που είναι το κινητό και πιο είναι το τελευταίο update ακολουθήστε το παρακάτω link βάζοντας όπου χχχχχχχχχχχχχχ το imei του κινητού.Το imei το γράφει στο κουτί, το γράφει πίσω από την μπαταρία το λέει και αν γράψεις στο κινητό *#06#

 

 

http://csmg.lgmobile.com:9002/csmg/b2c/client/auth_model_check2.jsp?esn=xxxxxxxxxxxxxxx

 

Το δικό μου είναι Ολλανδικό και ακόμα τίποτα.Έχω την V10D

Link to comment
Share on other sites

εμενα ξαφνικα σημερα το απογευμα μου εβγαλε ειδοποιηση για αναβαθμιση!το ιμει της συσκευης μου αναβαθμιστηκε σε v20l!

για να δουμε τι θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

χτες αγορασα και γω το κινητο και πριν μιση ωρα το συνεδεσα πρωτη φορα με το pc. μου εσπασε τα νευρα γιατι το προγραμμα ειχε θεμα με τις γραμματοσειρες και παταγα στην τυχη για να κανει αναβαθμιση. μετα περιπου 25 λεπτα το κινητο ειχε την 2.3.4 (οταν το ανοιξα ειχε την v10c) Edited by goldeneye
Link to comment
Share on other sites

έγινε και σε μένα εχθές...τελικά μάλλον vodafone batch ήταν...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια root στην επισημη 2.3.4 πως κανουμε;

 

here

 

ελληνικος οδηγος αφου το δοκιμασω μια φορα.Αν και πιστευω πως ειναι θεμα χρονου να απλουστευθει ακομη περισοτερο

Link to comment
Share on other sites

here

 

ελληνικος οδηγος αφου το δοκιμασω μια φορα.Αν και πιστευω πως ειναι θεμα χρονου να απλουστευθει ακομη περισοτερο

 

Είναι πολύ εύκολο, μην τρομάζει κανέναν η διαδικασία. Αντί για ένα βήμα (superoneclick) που ηταν στην froyo είναι δύο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο, μην τρομάζει κανέναν η διαδικασία. Αντί για ένα βήμα (superoneclick) που ηταν στην froyo είναι δύο.

 

αντε να δουμε ασπρη μερα γιατι το καταραμενο savouraware που το χουν φορτωσει στερει πολλες απο τις χαρες του κινητου και ειναι κριμα.

 

μπας και φτιαξει και λιγο η μπαταρια γιατι ειναι ενα θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν και πως μπορούμε να γυρίσουμε πίσω στη Froyo? Αυτό με το GPS είναι απλά απαράδεκτο!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν και πως μπορούμε να γυρίσουμε πίσω στη Froyo? Αυτό με το GPS είναι απλά απαράδεκτο!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

Βάζεις όποια rom θέλεις. Αλλά επανέρχεται σε "εργοστασιακή" κατάσταση, οπότε ένα backup είναι χρήσιμο

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607380#post3607380

Βάζεις όποια rom θέλεις. Αλλά επανέρχεται σε "εργοστασιακή" κατάσταση, οπότε ένα backup είναι χρήσιμο

 

Σε ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...