Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δουλεύω και εγώ αυτό το application, νομίζω ότι για να δουλέψει απλά χρειάζεται να έχει GPS η συσκευη ώστε να εντοπίζει τη θέση σου. Σε 2 κινητά το έχω χωρίς προβλημα, δεν ξέρω αν έχουν γυροσκοπιο ή πυξίδα, αλλά δεν νομίζω.

 

Το γυρνας στον ουρανο και σου δειχνει τι βλεπεις? Εαν ναι τοτε το κινητο σου εχει πυξιδα και γυροσκοπιο. Σχεδον ολα τα κινητα εχουν ειδικα τα κινεζικα. Το gps βρισκει μονο τη θεση σου, δεν μπορει να καταλαβει αν εσυ γυρνας το κινητο σου πανω κατω ή αριστερα δεξια. Παραθετω σχολιο απο το manual του app : Augmented Reality allows users to point-and-display the sky as on any device with digital

compass.

Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Ο Κυριος Προεδρος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

θελω 8αρι tablet (7αρι το βρισκω μικρο και 10αρι τεραστιο) , ποιοτικο για χρηση ιντερνετ.

Φυσικα θελω κατι το οποιο να ειναι δοκιμασμενο , απροβληματιστο... Να μην κολλαει πουθενα :rolleyes:

 

Το μπατζετ μου ειναι στα 200 ευρω.

Εχω καταληξει στο Xiaomi Mi Pad 2 , υπαρχει κατι καλυτερο;

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χρειάζομαι την βοήθεια σάς για tablet.

Μου έχουν δώσει μπατζετ 200€ οθόνη 10' όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο και πιστεύω χρειάζεται απαραίτητα 2g ram.

Η χρήση θα είναι κατά μεγαλύτερο ποσοστό για παιχνίδια αυτά πού έχει το φεις κάτι farm και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα την προηγούμενη εβδομάδα αυτό. http://www.banggood.com/Teclast-X98-Air-III-Intel-Z3735F-1_83GHz-9_7-Inch-Android-5_0-Tablet-p-998596.html

 

Μαζί με το κουπόνι που έχει συν κάτι πόντους που είχα μαζέψει, μου βγήκε 105€. Στην αναμονή τώρα για να έρθει με το καλό.

Edited by pakitis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

θελω 8αρι tablet (7αρι το βρισκω μικρο και 10αρι τεραστιο) , ποιοτικο για χρηση ιντερνετ.

Φυσικα θελω κατι το οποιο να ειναι δοκιμασμενο , απροβληματιστο... Να μην κολλαει πουθενα :rolleyes:

Το μπατζετ μου ειναι στα 200 ευρω.

Εχω καταληξει στο Xiaomi Mi Pad 2 , υπαρχει κατι καλυτερο;

Ευχαριστω πολυ!

 

Νομίζω σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει καλύτερο, εδώ το έχει κοντά στα 170€

 

Καλό αυτό τι λέτε;

http://www.msystems.gr/index.php?category=1111&product=20700

Lenovo Tab 2 A8-50 4G

 

Πολύ καλό, αλλά γιατί να το πάρεις από εκεί και όχι από πχ τον Κωτσόβολο

 

 

 

Φαίνεται να είναι αστέρι! Δεν ξέρω όμως περισσότερα να σου πω. Ίσως να έψαχνα για κανένα κουπόνι για καλύτερη τιμή ;)

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Προσφατα κατεβασα το app Star Walk 2 το οποιο για να δουλεψει σωστα θελει πυξιδα ή και γυροσκοπιο ενσωματωμένο. Δεν μπορω να βρω ομως κατι στην αγορα. Μιλησα με το τμημα πωλησεων στο πλαισιο και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει.?! Ξερω ομως οτι υπαρχει. Δεν ξερω ομως αν πωλειται σε Ελλαδα. Δυστυχως απο εξωτερικο δεν μπορω να κανω αγορα λογο καπιταλ κοντρολ. Καμια ιδεα κανεις?

Αν αυτο το μηνυμα μπηκε σε λαθος μερος παρακαλω να το μεταφερετε.

Ευχαριστω

γυροσκόπιο έχουν όλες οι συσκευές, και τα τάμπλετ. Πυξίδα ελάχιστα τάμπλετ έχουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι την αγορά ενός εκ του: ipad air 2 9.7'' ή του samsung s2 9.7" (στην απλή τους έκδοση, χωρίς 4G) θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος να ξεκολλήσω από το δίλημμα αυτό; θα ήθελα να πάω σε λειτουργικό IOS μιας και από ότι ξέρω πρέπει να είναι πιο αξιόπιστο και ως Μουσικός που είμαι, έχει πολλές σχετικές εφαρμογές και αξιόπιστες, αλλά με προβληματίζει το ότι δεν μπορείς να φορτώσεις αρχεία (τουλάχιστον εύκολα) κάποιοι μου λένε ότι πρέπει να τα ανεβάζεις μέσω Ιντερνετ! έτσι είναι ή υπάρχει κάποιος καλύτερος και πιο εύκολος τρόπος;

Θα ήθελα να ξέρω αν τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει σε σχέση με το S2 (365 με 440) αξίζουν με αυτά που προσφέρει σε σχέση με το άλλο..

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6742&idPhone2=7438

 

Αν και δεν έχω καμία επαφή με Apple οπότε δε μπορώ να σου πω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά πάνω κάτω τα ίδια είναι, λίγο καλύτερο στο το ipad θέματα αυτονομίας και επιξεργαστή (μικρές διαφορές) το δίλημμα είναι android ή IOS και όλα όσα συνεπάγονται λες από την μία, πολλές και καλές εφαρμογές στην apple όπως και η αξιοπιστία της απ την άλλη όχι τόσο πρακτική και λειτουργική π.χ. με την μεταφορά αρχείων, συγκεκριμένη μνήμη κλπ..

αλλά μήπως να περιμένουμε (κοντά είναι) να δούμε και τι καινούργιο θα βγει από πλευρας apple αυτές τις μέρες, αν όντως, όπως λέει και ο φίλος satel, και βλέπουμε (αν και λογικά θα ξεφεύγει κατά πολύ σε τιμή.. ) μόνο μην υπάρξει σύντομα και κάποια απάντηση από πλευρας samsung και έχουμε αναμονή στην αναμονή :-) ...προσωπικά για να είμαι ειλικρινής βλεποντας και τα συγκριτικά μάλλον για samsung s2 με βλέπω...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi mi pad 2 η Teclast X98 dual boot.

Παρομοια τιμη.

Ποιο απο τα 2 λετε ;

Η και καποια αλλη προταση ενδεχομενως.

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις επώνυμο ταμπλετ, samsung, ipad θα το χαρείς καλύτερα απ όλες τις απόψεις, και στην υποστήριξη που θα σου παρέχουν !
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις επώνυμο ταμπλετ, samsung, ipad θα το χαρείς καλύτερα απ όλες τις απόψεις, και στην υποστήριξη που θα σου παρέχουν !

"Υποστήριξη" εννοείς αυτό που έπαθα εγώ, δηλαδή 8 μηνών τάμπλετ samsung να πάει στην Αθήνα και να το πάρω μετά από 5 μήνες με το ίδιο πρόβλημα;;

Καλύτερα να πάρει από Κίνα (γιατί και τα "επώνυμα" Κινεζικά είναι ...) και να μην χτυπιέται εάν χαλάσει.

Ένα που πήρα εγώ προ διετίας γιά την κόρη μου το "έλυωσε" στην κυριολεξία και δουλεύει ρολόϊ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις επώνυμο ταμπλετ, samsung, ipad θα το χαρείς καλύτερα απ όλες τις απόψεις, και στην υποστήριξη που θα σου παρέχουν !

 

εννοείς ότι το xiaomi είναι "ανώνυμο"?? :blink: :fool: :what:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά, θέλω να πιστεύω.. (ή μάλλον, ήθελα να πιστευω..) ότι το όνομα apple & samsung πανκοσμιως έχει μεγαλύτερη απήχηση και δυναμική (κολοσσοί) έναντι xiaomi, pipo, κλπ. και περίμενα καλύτερη υποστήριξη, τώρα εσείς που έχετε την εμπειρία επι προσωπικού.. εσείς ξέρετε καλύτερα και ίσως να έχετε δίκιο! Edited by nakara
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ψάχνω για ένα tablet τουλάχιστον 10 ιντσών που η τιμή του να μην ξεπερνά τα 60 ευρώ. Ως προς τη χρήση του, αυτό που ενδιαφέρει είναι κυρίως η ποιότητα της παρουσίασης των φωτογραφιών στην οθόνη του. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ψάχνω για ένα tablet τουλάχιστον 10 ιντσών που η τιμή του να μην ξεπερνά τα 60 ευρώ. Ως προς τη χρήση του, αυτό που ενδιαφέρει είναι κυρίως η ποιότητα της παρουσίασης των φωτογραφιών στην οθόνη του. Καμιά ιδέα;

 

Θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω νομίζω. Διαφορετικά πας σε κάτι τέτοιο και δε νομίζω να κάνεις τη δουλειά σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω νομίζω. Διαφορετικά πας σε κάτι τέτοιο και δε νομίζω να κάνεις τη δουλειά σου

 

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αλλά γιατί λες ότι μάλλον με κάτι τέτοιο δε θα κάνω τη δουλειά μου; Είναι χαμηλή η ανάλυση;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αλλά γιατί λες ότι μάλλον με κάτι τέτοιο δε θα κάνω τη δουλειά μου; Είναι χαμηλή η ανάλυση;

Ναι. Είδα που είπες ότι σε ενδιαφέρει η ποιότητα της παρουσίασης των φωτογραφιών στην οθόνη του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Είδα που είπες ότι σε ενδιαφέρει η ποιότητα της παρουσίασης των φωτογραφιών στην οθόνη του.

 

Ναι, ακριβώς αυτό ενδιαφέρει: να φαίνονται αρκετά καθαρά οι φωτογραφίες στην οθόνη του tablet, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως οπτικά βοηθήματα για σχέδιο, ζωγραφική κλπ. Ποιο είναι το minimum της ικανοποιητικής ανάλυσης για κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς αυτό ενδιαφέρει: να φαίνονται αρκετά καθαρά οι φωτογραφίες στην οθόνη του tablet, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως οπτικά βοηθήματα για σχέδιο, ζωγραφική κλπ. Ποιο είναι το minimum της ικανοποιητικής ανάλυσης για κάτι τέτοιο;

Τι να σου πω, μπορεί να σε καλύπτει και αυτό, ανάλογα τις λεπτομέρειες. Αν θες να φτιάξεις τον τιραμόλα μια χαρά είναι. Αν θες κανένα μικρό σπίτι στο λιβάδι με τα δέντρα του κλπ δεν ξέρω αν θα σε καλύπτει. Αν μπορούσες να πας σε κάποιο κατάστημα που να έχει κάποιο εφάμιλλης ανάλυσης να έκανες μια σύγκριση θα ήταν ακόμα καλύτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...