Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασική απορία: εάν κάποιος στην 1η του μετάθεση γίνει οργανικός σε μια μονάδα, στην επόμενη μετάθεσή του θα διατηρήσει την οργανική του θέση και στη νέα του μονάδα; Ευχαριστώ.

τι ειναι οργανικο και μη οργανικος? :lol:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι ειναι οργανικο και μη οργανικος? :lol:

 

Συνηθως οργανικος εισαι οταν μετα την μοναδα πας στο κεντρο για να τελειωσεις απο εκει και εισαι πλεον κατι σαν εκπαιδευτης(δλδ οργανο νεοσυλλεκτων);)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οργανικος εισαι οταν μετα την μοναδα πας στο κεντρο για να τελειωσεις απο εκει και εισαι πλεον κατι σαν εκπαιδευτης(δλδ οργανο νεοσυλλεκτων);)

α μαλιστα..

φιλε τειτζη οπου και να πας...θα εισαι αναλογα με τις αναγκες της μοναδας!

εμεις βαλαμε και Ι4 να κρατανε οπλο (1 μερα) :p

παντως η σειρα σου ειναι πολυ ψαρια να το ξερεις! σε σχεση με του φεβρουαριου που μπηκαν σαν παλιοι!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι ειναι!Οι περισσοτεροι παντως διοικητες αν δεν την παρεις απο την μοναδα που ησουν δεν την δινουν!Συνηθως παντος την παιρνεις με το Φ/Π πριν φυγει καποιος ΣΤΡ;)

 

 

 

Ακριβως!και οχι οπως ειπε καποιος φιλος πιο πανω οτι συνολο ειναι 54!;)

 

καλώς, πάνε στο http://www.army.gr και μετά πες μου τι λέει.εγώ διάβασα να λέει ξεκάθαρα ότι η αναρρωτική είναι ξεχωριστή κατηγορία κι ότι το σύνολο της κανονικής της ειδικής και της αναρρωτικής δε μπορεί να ξεπερνά τις 54 μέρες(3 είδη αδειών επί 18 μέρες).

 

επίσης για την ταπ.οποίος κάνει τον κόπο να κατεβάσει το pdf θα δει ότι λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να πάρεις την ταπ μέχρι κι ένα μήνα μετά απερχόμενος απ την παραμεθόριο κι αυτό γιατι στην ουσία τον πρώτο μήνα της 2ης μετάθεσης τελείσ σε απόσπαση

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλώς, πάνε στο http://www.army.gr και μετά πες μου τι λέει.εγώ διάβασα να λέει ξεκάθαρα ότι η αναρρωτική είναι ξεχωριστή κατηγορία κι ότι το σύνολο της κανονικής της ειδικής και της αναρρωτικής δε μπορεί να ξεπερνά τις 54 μέρες(3 είδη αδειών επί 18 μέρες).

 

επίσης για την ταπ.οποίος κάνει τον κόπο να κατεβάσει το pdf θα δει ότι λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να πάρεις την ταπ μέχρι κι ένα μήνα μετά απερχόμενος απ την παραμεθόριο κι αυτό γιατι στην ουσία τον πρώτο μήνα της 2ης μετάθεσης τελείσ σε απόσπαση

 

Μα δεν λεμε κατι το αντιθετο για τα ταμπ φιλε μου!

απλα πρεπει να κλησεις μηνα και οχι να τα παρεις προκαταβολικα λεμε!!;)

απο εκει και περα τα παιρνεις οποτε θελεις!

 

δες καλυτερα και εδω φιλε για τις αδειες και μετα τα ξαναλεμε...

http://www.thiteia.org/downloads/adeies.pdf

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

''2. Το σύνολο των αδειών της, αγροτικής, φοιτητικής,

και της άδειας για αντιμετώπιση θεομηνίας δεν μπορεί

να ξεπερνά τις τρεις (3) ημέρες για κάθε πλήρες δίμηνο

πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας που οι υπηρετού−

ντες οφείλουν να υπηρετήσουν, χωρίς να υπερβαίνει

συνολικά τις είκοσι (20) ημέρες. Το σύνολο των παρα−

πάνω αδειών μαζί με την κανονική, την αναρρωτική και

την προσωπική άδεια δεν μπορεί να ξεπερνά τις τρεις

(3) ημέρες για κάθε μήνα πραγματικής στρατιωτικής

υπηρεσίας που οι υπηρετούντες οφείλουν να υπηρετήσουν.

Η γονική άδεια, η ειδική άδεια μελών Μη Κυ−

βερνητικών Οργανώσεων (Μ.Κ.Ο.),η τιμητική άδεια και

η άδεια επικίνδυνης εργασίας δεν συμπεριλαμβάνονται

στα παραπάνω όρια αδειών, εφόσον χορηγήθηκαν νο−

μότυπα και δικαιολογήθηκαν επαρκώς.''

 

 

απο την εφημεριδα της κυβερνησεως!!!

 

Αν κανεις την προσθεση με τους μηνες που υπηρετεις θα δεις ποσες παιρνεις!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οργανικος εισαι οταν μετα την μοναδα πας στο κεντρο για να τελειωσεις απο εκει και εισαι πλεον κατι σαν εκπαιδευτης(δλδ οργανο νεοσυλλεκτων);)

ΛΥΛ και ΔΥΛ

Λοχίας υπηρεσίας λόχου και δεκανέας υπηρεσίας λόχου.

Με λίγα λόγια είσαι όργανο, ο αντικαταστάτης του λοχαγού λόχου, όταν αυτός λείπει(μετά το μεσημέρι).

 

Να σου πώ, δεν είναι και πολύ καλό κατά τη γνώμη μου, εξαρτάται και από τη μονάδα βέβαια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ΛΥΛ και ΔΥΛ

Λοχίας υπηρεσίας λόχου και δεκανέας υπηρεσίας λόχου.

Με λίγα λόγια είσαι όργανο, ο αντικαταστάτης του λοχαγού λόχου, όταν αυτός λείπει(μετά το μεσημέρι).

Ακριβως!!

Να σου πώ, δεν είναι και πολύ καλό κατά τη γνώμη μου, εξαρτάται και από τη μονάδα βέβαια.

Nα σου πω ουτε εμενα θα μου αρεσαν οι ευθυνες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

επίσης για την ταπ.οποίος κάνει τον κόπο να κατεβάσει το pdf θα δει ότι λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να πάρεις την ταπμέχρι κι ένα μήνα μετά απερχόμενος απ την παραμεθόριο κι αυτό γιατι στην ουσία τον πρώτο μήνα της 2ης μετάθεσης τελείσ σε απόσπαση

 

Αυτό ισχύει, αλλά δεν ξέρω αν επιδρά στα ΤΑΠ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δε με κατάλαβες.δε σου λέω πότε μπορείς να πάρεις την ταπ στην παραμεθόριο αλλά πότε μπορείς να την πάρεις αφού φύγεις απο παραμεθόριο.εγώ εχω κλείσει ήδη 5 μήνες στην παραμεθόριο(5χ2=10) και μου έχουν μένει 4 μέρες ταπ.μπορώ να την πάρω βάση νόμου απ το τρίτο σώμα στρατού που είμαι μέχρι 17 ιουνίου,δηλαδή μέχρι κι ένα μήνα μετά τη μετάθεση μου.

 

τώρα για τις άδειες.κι εγώ απ αυτό το pdf έβγαλα τα συμπεράσματα μου και σου λέω ότι η αναρρωτική είναι ξεχωριστή κατηγορία απ την ειδική.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δε με κατάλαβες.δε σου λέω πότε μπορείς να πάρεις την ταπ στην παραμεθόριο αλλά πότε μπορείς να την πάρεις αφού φύγεις απο παραμεθόριο.εγώ εχω κλείσει ήδη 5 μήνες στην παραμεθόριο(5χ2=10) και μου έχουν μένει 4 μέρες ταπ.μπορώ να την πάρω βάση νόμου απ το τρίτο σώμα στρατού που είμαι μέχρι 17 ιουνίου,δηλαδή μέχρι κι ένα μήνα μετά τη μετάθεση μου.

οκ κανονικα για τα ταμπ ναι!ετσι ειναι!

 

τώρα για τις άδειες.κι εγώ απ αυτό το pdf έβγαλα τα συμπεράσματα μου και σου λέω ότι η αναρρωτική είναι ξεχωριστή κατηγορία απ την ειδική.

 

Mα αφου λεει καθαρα...

''Το σύνολο των παρα−

πάνω αδειών μαζί με την κανονική, την αναρρωτική και

την προσωπική άδεια δεν μπορεί να ξεπερνά τις τρεις

(3) ημέρες για κάθε μήνα πραγματικής στρατιωτικής

υπηρεσίας που οι υπηρετούντες οφείλουν να υπηρετήσουν''

 

δλδ συνολο για ενα 12μηνο

36 μερες!

δλδ 18 ΚΑ και 18 ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ κανονικα για τα ταμπ ναι!ετσι ειναι!

 

 

 

Mα αφου λεει καθαρα...

''Το σύνολο των παρα−

πάνω αδειών μαζί με την κανονική, την αναρρωτική και

την προσωπική άδεια δεν μπορεί να ξεπερνά τις τρεις

(3) ημέρες για κάθε μήνα πραγματικής στρατιωτικής

υπηρεσίας που οι υπηρετούντες οφείλουν να υπηρετήσουν''

 

δλδ συνολο για ενα 12μηνο

36 μερες!

δλδ 18 ΚΑ και 18 ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ!

 

http://www.army.gr/plirofories/thiteia/duty-27.php

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το διαβασα και απο πριν αυτο και ξερω τι λεει!

 

το θεμα ειναι οτι υπαρχει διχογνωμια!

Να στο πω και αλλιως!Εγω που βγαζω καθε μερα αδειες ξερω αυτα που σου ειπα οτι ισχυουν αν με καταλαβες!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω αλλά μήπως κανείς έτσι επειδή αυτή τη γραμμή σου έδωσε ο αξιωματικός του πρώτου γραφείου;

είναι συνήθης τακτική για να μη παίρνουν οι οπλίτες αυτα που δικαιούνται.

 

ο στρατολογος της μονάδας μου στον εβρο μας είχε κάνει ολόκληρη διάλεξη περί δικαιωμάτων του οπλίτη και είπε ότι ακριβώς σας γράφω για τις άδειες

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω αλλά μήπως κανείς έτσι επειδή αυτή τη γραμμή σου έδωσε ο αξιωματικός του πρώτου γραφείου;

είναι συνήθης τακτική για να μη παίρνουν οι οπλίτες αυτα που δικαιούνται.

 

ο στρατολογος της μονάδας μου στον εβρο μας είχε κάνει ολόκληρη διάλεξη περί δικαιωμάτων του οπλίτη και είπε ότι ακριβώς σας γράφω για τις άδειες

 

Τι να πω δεν ξερω!

θα σου πω πιο σιγουρα συντομα αφου μιλησω με τον Δκτη!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα..

φιλε τειτζη οπου και να πας...θα εισαι αναλογα με τις αναγκες της μοναδας!

 

Και τώρα σύμφωνα με τις ανάγκες της μονάδας είμαι φίλε billakosss. Αυτό που ρώτησα είναι αν διατηρείται η ιδιότητα του οργανικού και στη 2η μετάθεση και από αυτά που είπε ο chris7 κατάλαβα πως ναι, διατηρείται. Αν και στο κέντρο, επιστρέφουν συνήθως υποσμηνίες και σμηνίες για την υποδοχή των νέων φαντάρων.

 

εμεις βαλαμε και Ι4 να κρατανε οπλο (1 μερα) :p

 

Όχι μόνο τελείως αντιπροβλεπέ, αλλά και επικίνδυνο :mad:. Σε σκοπιά έγινε αυτό; Θες να μου πεις πως δεν υπήρχε ούτε ένας Ι1, Ι2 ή Ι3 (μ.ο.) για να καλύψει τη συγκεκριμένη θέση;

 

παντως η σειρα σου ειναι πολυ ψαρια να το ξερεις! σε σχεση με του φεβρουαριου που μπηκαν σαν παλιοι!

 

Άκυρο τελείως και εδώ με στεναχωρείς.. Δε ξέρω τι έγινε στις άλλες μονάδες της Αεροπορίας, γι' αυτή που είμαι εγώ και μπορώ να σου μιλήσω. Από τη 1η μέρα (ειδικά εμείς οι οργανικοί) τηρήσαμε τον νέο "ενδυματολογικό κώδικα" και εσύ φαντάζομαι θα καταλαβαίνεις καλά τι εννοώ.. :shifty:

 

Και μερικά νέα για τα της Αεροπορίας:

Στους 4Τροχούς Ιουνίου υπάρχει μια διαφημιστική καταχώρηση για την 1η Διεθνή Αεροπορική Έκθεση Αθηνών που θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του Αεροδρομίου Τατοΐου από τις 13 έως τις 15 Ιουνίου και ώρες λειτουργίας 10.00-17.00.

Επικοινωνία - Info:

210 - 27 16 601

expo2008@icarusaeroexpoathens.gr

http://www.icarusaeroexpoathens.gr

 

Υ.Γ: Ελπίζω μα υπάρχει free entrance και για μας τα σμηνιτάκια! :rolleyes: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ισχυει οτι και με τους υπολοιπους οπλιτες!το μονο που αλλαζει ειναι οι μηνες θητειας!!

Υποψην φιλε μου οτι για να παρεις τα ταμπ (2 μερες ανα μηνα) πρεπει να κανεις τον μηνα και μετα να της παρεις!!

Μηπως διαβασε οτι τους κανουν κ αερα στους παντρεμενους με παιδια?γνωρισα αρκετους τετοιους κ οι περισσοτεροι πολυ κλαψα κ πολυ γλυψιμο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οι Ι4 δεν πηγαν σε σκοπια ουτε για λαμογια...απλα λογο ασκησης εγινε αυτο.

οσο για το ψαραδικο! εγω αν σου πω ενδυματολογια...θα παθεις!

την προηγουμενη σειρα τους εδωσα το χρησμα κανονικα! να δεις κατι χαμογελα να παθεις!

η δικη σου ηρθε κανονικα...αλλα πολυ διαταξτε πεφτει οταν τους λεω κατι! :lol:

αλλα μην ανησυχεις..τωρα που φευγω θα τους μαθω τα κολπα...γιατι απο ιουλιο θα πεσει χοντρη εμπλοκη!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

η δικη σου ηρθε κανονικα...αλλα πολυ διαταξτε πεφτει οταν τους λεω κατι! :lol:

 

Καλά, αυτό το πρόσεξα κι εγώ... Έρχονται ακόμα και στα γραφεία που είμαστε εμείς και λένε "μάλιστα" και τέτοια! Εμείς τους τα κόβουμε αυτά. Τα μάλιστα κομμένα! Ίδια σειρά τώρα λέμε.

Πάντως κοίτα, καλύτερα είναι να μπεις στο ήσυχο και αθόρυβο (όπως εγώ) και τότε οι παλιοί σου δίνουν τον αέρα σου κανονικά και με τον νόμο παρά, όπως 2-3 σε εμάς, που μπήκαν με μαγκάκια και έτσι και τους έστρωσε ο ανθυπασπιστής...:shifty:

 

αλλα μην ανησυχεις..τωρα που φευγω θα τους μαθω τα κολπα...γιατι απο ιουλιο θα πεσει χοντρη εμπλοκη!

 

Κοίτα να τα ξεμπλοκάρεις στο ΟΚ τα παιδιά έτσι; :p Αυτό για Ιούλιο το έχω ακούσει κι εγώ. Και όχι μόνο στη δική μου τη μονάδα. Με φιλαράκια που μιλάω από άλλες μονάδες το ίδιο σύρμα έχει πέσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό το πρόσεξα κι εγώ... Έρχονται ακόμα και στα γραφεία που είμαστε εμείς και λένε "μάλιστα" και τέτοια! Εμείς τους τα κόβουμε αυτά. Τα μάλιστα κομμένα! Ίδια σειρά τώρα λέμε.

Πάντως κοίτα, καλύτερα είναι να μπεις στο ήσυχο και αθόρυβο (όπως εγώ) και τότε οι παλιοί σου δίνουν τον αέρα σου κανονικά και με τον νόμο παρά, όπως 2-3 σε εμάς, που μπήκαν με μαγκάκια και έτσι και τους έστρωσε ο ανθυπασπιστής...:shifty:

 

 

 

Κοίτα να τα ξεμπλοκάρεις στο ΟΚ τα παιδιά έτσι; :p Αυτό για Ιούλιο το έχω ακούσει κι εγώ. Και όχι μόνο στη δική μου τη μονάδα. Με φιλαράκια που μιλάω από άλλες μονάδες το ίδιο σύρμα έχει πέσει...

ναι ρε συ,χαμος θα γινει! εμεις μετα βιας τωρα να ειμαστε 200 ατομα! βγαλε τους γιωτα,βγαλε τους πυροσβεστες που θα φυγουν τελος του μηνα.. βγαλε 30 απ την σειρα μου,50 απο τους Γ'ΕΣΣΟ... 3 και ο κουκος θα μεινει!

αν πανε ολα καλα...απο αρχες ιουλιου θα γινομαι coperfield :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ,χαμος θα γινει! εμεις μετα βιας τωρα να ειμαστε 200 ατομα! βγαλε τους γιωτα,βγαλε τους πυροσβεστες που θα φυγουν τελος του μηνα.. βγαλε 30 απ την σειρα μου,50 απο τους Γ'ΕΣΣΟ... 3 και ο κουκος θα μεινει!

αν πανε ολα καλα...απο αρχες ιουλιου θα γινομαι coperfield :p

 

:worry: :eek: :scared:

Link to comment
Share on other sites

Ένας ι3 ένοπλος με ορθοπεδικό πρόβλημα στα πόδια, τι δεν κάνει;
Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Ένας ι3 ένοπλος με ορθοπεδικό πρόβλημα στα πόδια, τι δεν κάνει;

 

 

κανονικα αφου εισαι ενοπλος κανεις και σκοπιες...

ισως δεν κανεις αγκαριες και γενικα ορθοστασια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχω πρόβλημα με την ορθοστασία και σίγουρα δεν κάνω πορείες και αθλητικές δραστηριότητες. Το θέμα όμως είναι ότι στη σκοπιά πρέπει να είμαι 2 ώρες όρθιος και αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα παραπάνω...
Siemens M55, Siemens CX75, Mitsubishi M342i,Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson W950i, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson W960i, Samsung Omnia i900 16gb, Samsung innov8, Motorola Milestone, Motorola Atrix, Motorola RAZR MAXX, Samsung Note II, Samsung Note III, Samsung Note IV, Samsung A8
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχω πρόβλημα με την ορθοστασία και σίγουρα δεν κάνω πορείες και αθλητικές δραστηριότητες. Το θέμα όμως είναι ότι στη σκοπιά πρέπει να είμαι 2 ώρες όρθιος και αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα παραπάνω...

 

Αυτο ειναι ενα παραδοξο που το εχω συναντησει απειρες φορες!

Απλα ισως αν ο ΔΚΤΗΣ δεν αποφανθει, να πρεπει καθε φορα να παιρνεις χαρτι απο γιατρο!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...