Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι απο Λαρισα η μεταθεση μου απο την 88ΕΜΑ

(τεθερωκισμενα) που ειναι στην Λημνο με παει 1η Στρατια ετσι?

Mα η Ελλαδα νομιζω εχει μονο 1στρατια.δεν εχει αλλη..μηπως εννοεις μεραρχια η ταξιαρχια???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mα η Ελλαδα νομιζω εχει μονο 1στρατια.δεν εχει αλλη..μηπως εννοεις μεραρχια η ταξιαρχια???

 

ισως δεν ημουν σαφεις, επειδη η λαρισα δεν εχει μοναδα για τεθωρες αναρωτιεμαι που θα με στειλουν!

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν ημουν σαφεις, επειδη η λαρισα δεν εχει μοναδα για τεθωρες αναρωτιεμαι που θα με στειλουν!

Θα σε στειλουν στο λιτοχωρο(πικρα) η καπου αλλου τριγυρω.γιατι σου εχει κολλησει να πας στην Λαρισα??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σε στειλουν στο λιτοχωρο(πικρα) η καπου αλλου τριγυρω.γιατι σου εχει κολλησει να πας στην Λαρισα??

 

διοτι ειμαι κ μενω στην Λαρισα! η λημνος εχει τα περισσοτερα μορια παραμεθωριου κ ολοι πηγαινουν στον τοπο τους!απ' οτι μου εχουν πει οτι θα 1η στρατια!για λιτοχωρο που λες γιατι πικρα?

Link to comment
Share on other sites

διοτι ειμαι κ μενω στην Λαρισα! η λημνος εχει τα περισσοτερα μορια παραμεθωριου κ ολοι πηγαινουν στον τοπο τους!απ' οτι μου εχουν πει οτι θα 1η στρατια!για λιτοχωρο που λες γιατι πικρα?

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες,αλλα σκεψου οτι στην Λαρισα δεν εχει μοναδα τεθωρακισμενων.τι γινετε?? πας σε μοναδα στην ευρυτερη περιοχη.(κατερινη,καστορια,Ιωαννινα,κοζανη).

το λιτοχωρο ειναι μαχιμη μοναδα..πολυ τρεξιμο και πολλες ασκησεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες,αλλα σκεψου οτι στην Λαρισα δεν εχει μοναδα τεθωρακισμενων.τι γινετε?? πας σε μοναδα στην ευρυτερη περιοχη.(κατερινη,καστορια,Ιωαννινα,κοζανη).

το λιτοχωρο ειναι μαχιμη μοναδα..πολυ τρεξιμο και πολλες ασκησεις.

 

τωρα μου εφτιαξες το κεφι............ :( ξερει κανενας αλλος τιποτα για το συγκεκριμενο θεμα?κ ενας αξιωματικος αυτο μου ειπε οτι θα παω 1η Στρατια! χωρις να γνωριζω μηπως η 1η στρατια παιρνει κ τους ξεμπαρκους? :p

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και παίρνει τους ξέμπαρκους αρκεί να έχεις κανα δοντάκι.

Όλες αυτές οι θέσεις στα Σώματα πως νομίζεις ότι γεμίζουν :)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον έχεις πολλά μόρια δύσκολα θα πας πάλι σε μονάδα.Οταν σου έλεγαν ότι θα πας στην 1η στρατιά λογικά εννοούσαν μέσα στην στρατιά δηλαδή μέσα στην πόλη της Λάρισας. Και όσον αφορά το Λιτόχωρο μην ακούς τι λέει ο καθένας.Στο Λιτόχωρο εκτός απο τις 2 ΕΜΑ υπάρχει και η ίλη πεδίου βολής που είναι χύμα.

Για τους ΣΤΡ(ΤΘ) ισχύει το εξής:Όσοι υπηρετούν Λήμνο, Πρωτοκλησσι, Σαμοθράκη δύσκολα δεν πηγένουν σαν 2η μετάθεση στο σπίτι τους.

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακόμη ότι αν δε πάρεις μετάθεση στον μόνιμο τόπο κατοικίας σου(>100χλμ) δικαιούσαι 2 μέρες άδεια το δίμηνο?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακόμη ότι αν δε πάρεις μετάθεση στον μόνιμο τόπο κατοικίας σου(>100χλμ) δικαιούσαι 2 μέρες άδεια το δίμηνο?

 

καλα 2 μερες το διμηνο = τιποτα!το θεμα ειναι αν θα παρω μεταθεση για την Λαρισα με τις διανυκτερευσεις κ κανενα Π.Σ.Κ!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με πηραν τηλεφωνο απο την αστυνομια για να παραλαβω το χαρτι για τον στρατο...Παρουσιαζομαι τον επομενο μηνα πυροβολικο θηβας:pΒεβαια μιας και ξαναδινω θα παρω αναβολη αλλα θελω να ρωτησω τα παιδια που ξερουν αν αλλαζει μετα το χαρτι?.Εννοω αν τελειωσω και περασω στην σχολη που θελω παλι εκει θα παρουσιαστω μετα και ας εχω τελειωσει την σχολη μου????

 

Υ.Γ ξερει κανεις τι παιζει εκει στο πυρυβολικο της θηβας?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με πηραν τηλεφωνο απο την αστυνομια για να παραλαβω το χαρτι για τον στρατο...Παρουσιαζομαι τον επομενο μηνα πυροβολικο θηβας:pΒεβαια μιας και ξαναδινω θα παρω αναβολη αλλα θελω να ρωτησω τα παιδια που ξερουν αν αλλαζει μετα το χαρτι?.Εννοω αν τελειωσω και περασω στην σχολη που θελω παλι εκει θα παρουσιαστω μετα και ας εχω τελειωσει την σχολη μου????

 

Υ.Γ ξερει κανεις τι παιζει εκει στο πυρυβολικο της θηβας?:rolleyes:

Το πυροβολικο σαν σωμα ειναι μια χαρα.επισης το κεντρο στην Θηβα ειναι καλο κεντρο.

βεβαια οι μεταθεσεις ειναι εβρο-νησια :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μου ηρθε και εμενα το χαρτι,:worry: για ιωαννινα τεθωρακισμενα 625 τπ (οδ. αυτ.) υεα , τι λετε ειναι καλο το κεντρο εκει ? Μετα απο εκει που μπορει να με στειλουν δηλαδη μοναδες που εχει ? Η ειδικοτητα ειναι καλη αυτη ? Κανενας αλλος για ιωαννινα ? Απαντηστε παιδια γιατι αρχησα να αγχωνομαι:cry: αλλοι λενε οτι ειναι καλα αλλοι πολυ χαλια .

 

Κανεις ρε παιδια τιποτα δεν ξερει για αυτην την ειδικοτητα και το κεντρο ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μου ηρθε και εμενα το χαρτι,:worry: για ιωαννινα τεθωρακισμενα 625 τπ (οδ. αυτ.) υεα , τι λετε ειναι καλο το κεντρο εκει ? Μετα απο εκει που μπορει να με στειλουν δηλαδη μοναδες που εχει ? Η ειδικοτητα ειναι καλη αυτη ? Κανενας αλλος για ιωαννινα ? Απαντηστε παιδια γιατι αρχησα να αγχωνομαι:cry: αλλοι λενε οτι ειναι καλα αλλοι πολυ χαλια .

 

Κανεις ρε παιδια τιποτα δεν ξερει για αυτην την ειδικοτητα και το κεντρο ???

Το κεντρο αυτο ειναι καλο.εχει μεσα και αλλα οπλα(πεζικο,υγειονομικο,τεθωρακισμενα)

τωρα οι εγκαταστασεις ειναι σχετικα καινουργιες.και γενικοτερα το προαστιο Περαμα ειναι κανα 5αρι χιλιομετρα απο το κεντρο των Ιωαννινων.

Τωρα η ειδικοτητα ειναι καλη,οσους οδηγους ειχα φιλους μου..περασανε ζαχαρη.

εσενα ισως σου κατσει να οδηγησεις κανενα αρμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας Λαρισαιος που να εχει παρει μεταθεση στην Λαρισα τεθωρακισμενος?δεν ξερω τι με επιασε με την μεταθεση μου!
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε φίλε, και στα δικά σου...:)

Το 290 τι λέει?Από νησιά δεν ξέρω γιατί ήμουν Έβρο(Καβύλη, 502ΜΚ/ΤΠ).Αλλά για Λήμνο έχω ακούσει τρελές εμπλοκές:worry:

 

h Limnos mia xara einai . PErasa 6 minakia ekei sto 88 loxo diavivasewn sto Platy ;)

to 290 itan mavro ligo apo oso akouga apo gnwstous

vevea paei kai enas xronos pou exw apolithei ;) 295....

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

επειδη τυγχανει να ειμαι στην Λημνο στην 88ΕΜΑ για 290 απο υπηρεσιες καλα τους παει μονο πεφτουν καμπανες αβερτα κ καθε βδομαδα βολες!η ζωη στην Λημνο το χειμωνα δραμα, ομως τωρα το καλοκαιρακι φανταζομαι σαν νησι θα εχει κινηση!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τίποτα για το θέμα "Λοχίας" στον Σ.Ξ.;

 

Άκουσα οτι είναι 1 μήνας εκπαίδευση με εμπλοκές, αλλά τους άλλους 11 είσαι λεει πιο χαλαρός.

 

 

Τί ξερετε; Αξίζει να δηλώσουμε; :worry:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τίποτα για το θέμα "Λοχίας" στον Σ.Ξ.;

 

Άκουσα οτι είναι 1 μήνας εκπαίδευση με εμπλοκές, αλλά τους άλλους 11 είσαι λεει πιο χαλαρός.

 

 

Τί ξερετε; Αξίζει να δηλώσουμε; :worry:

Αλλα εχεις περισσοτερες αρμοδιοτητες απο εναν απλο φανταρο και γενικοτερα εισαι πιο τυπικος.εγω ειμαι της αποψης να περασεις οσο μπορεις περισσοτερο χαλαρα στο στρατο,αν δεν θελεις να εισαι απλος φανταρος,πηγαινε καλυτερα ΔΕΑ και θα πληρωνεσαι και θα εχεις και αστερι :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα ρθούνε οι μεταθέσεις ρεεεεεεεεεεεεεεεεε

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τίποτα για το θέμα "Λοχίας" στον Σ.Ξ.;

 

Άκουσα οτι είναι 1 μήνας εκπαίδευση με εμπλοκές, αλλά τους άλλους 11 είσαι λεει πιο χαλαρός.

 

 

Τί ξερετε; Αξίζει να δηλώσουμε; :worry:

 

Καταρχήν το λοχίας ξέχνα το, δεκανέας βγαίνεις πια από τα ΛΥΒ, πολλοί λίγοι γίνονται λοχίες και αυτοί λίγο πριν απολυθούν.

 

Δεν έχει καμία διαφορά στην πράξη, ε, μπορεί να μην κάνεις καθαριότητες, αλλά θα είσαι υπεύθυνος για αυτούς που κάνουν...

Γενικά δεν υπάρχει σημαντική διαφορά στην αντιμετώπιση, άλλωστε ένα "σχολείο '2 βδομάδων θα περάσεις, όχι την ανώτατη διακλαδική σχολή πολέμου.:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με καλούν διαβιβαστές Καλαμάτα. Μήπως γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό?

 

και ακόμα

πόσους μήνες κάνεις σε παραμεθώριο αν εισαι 12μηνίτης?

Link to comment
Share on other sites

και ακόμα

πόσους μήνες κάνεις σε παραμεθώριο αν εισαι 12μηνίτης?

Για ΣΞ ακριβώς 5 ημερολογιακούς μήνες, αν πχ πας παραμεθώριο 5Ιανουαρίου θα φύγεις 5 Ιουνίου.

Για αεροπορία και ναυτικό είναι νομίζω 4 μήνες.

Τα 9μηνα είναι κανονικά αμετάθετα και απολύονται από την παραμεθώριο(κάθονται δλδ περίπου 8 μήνες παρά κάτι)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για ΣΞ ακριβώς 5 ημερολογιακούς μήνες, αν πχ πας παραμεθώριο 5Ιανουαρίου θα φύγεις 5 Ιουνίου.

Για αεροπορία και ναυτικό είναι νομίζω 4 μήνες.

Τα 9μηνα είναι κανονικά αμετάθετα και απολύονται από την παραμεθώριο(κάθονται δλδ περίπου 8 μήνες παρά κάτι)

 

Ευχαριστώ. Αληθεύει ότι οι διαβιβαστές πάνε σε ξεχωριστά στρατόπεδα σε σχέση με τους άλλους σε Χίο,Μυτιλίνη,Κω και Ρόδο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...