Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ποιοι γίνονται δεκανείς και λοχίες;

 

Vasika opoios na'nai...

 

Dialegoune ekei pera stin tyxi kai tous stelnoun gia LYB, gia na exoun dekaneis i loxies na stelnoun sunodous stis kiniseis.... Vlakeies...

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Ti είναι οι ΛΥΒ;

 

Eίναι το αντίστοιχο των Δοκίμων στους υπαξιωματικούς. Όπως υπάρχουν μόνιμοι (από την Ευελπίδων)και έφεδροι αξιωματικοί, έτσι υπάρχουν και και μόνιμοι (από την ΣΜΥ) και έφεδροι λοχίες και δεκανείς. Θεωρητικά σε περίπτωση επιστράτευσης όλοι αυτοί θα επιστρέψουν στον στρατό με τον βαθμό τους. Έχουμε ας πούμε 65.000 στρατό και 3.000 αξιωματικούς. Αυτοί είναι αρκετοί για περίοδο ειρήνης. Σε περίπτωση επιστράτευσης όμως ο στρατός θα ανέβει δυσανάλογα. Τότε οι 3.000 μόνιμοι αξιωματικοί δεν θα είναι προφανώς αρκετοί. Είναι λογικό να πρέπει να υπάρχουν και έφεδρα στελέχη, είτε λέγονται δόκιμοι είτε λοχίες και δεκανείς.

 

Υποτίθεται ότι όσοι έχουν κάποια μόρφωση ή/και ηλικία έχουν προταιραιότητα, αλλά π$π3ς. Πρακτικά επιλέγουν κυριολεκτικά όποιον να'ναι και ό,τι να'ναι. Όπως και στους Δόκιμους.

Link to comment
Share on other sites

δλδ θες να πεις ότι ποστάρω από τον άλλο κόσμο; :lol:

 

 

 

η θητεία μας είναι 17 μήνες για τον απλούστατο λόγο ότι πρέπει να περάσεις και 4 ή 5 μήνες εκπαίδευση (ανάλογα αν είσαι βαρυοπλίτης).

 

Στους ΛΥΒ αντίστοιχα, η εκπαίδευση είναι στοιχειώδης, μόνο 1 μήνα οπότε εκεί δεν υπάρχει λόγος να επεκταθεί η θητεία. Οι ΔΕΑ όμως προφανώς δεν γίνεται να περάσουν 6 μήνες στον στρατό εκπαιδευόμενοι και μετά να απολυθούν σε 6 μήνες. Δεν θα υπήρχε επάρκεια σε προσωπικό τότε για την επάνδρωση των μονάδων σε στελέχη. Ήδη δεν υπάρχει... :rolleyes:

 

Ουσιαστικά δηλαδή, ο χρόνος που υπηρετούν στις μονάδες είναι 11 μήνες ή 12 αν είσαι απλός Τ/Φ (-1 μήνα στα ΚΕΝ), όσο και οι φαντάροι. Οι φαντάροι όμως δεν χρειάζονται ειδική εκπαίδευση για να γίνουν φαντάροι, οι ΔΕΑ όμως χρειάζονται για να γίνουν αξιωματικοί (Το τι γίνονται τελικά οι περισσότεροι είναι άλλο θέμα :X ).

 

Το ότι η θητεία συνολικά είναι 5 μήνες μεγαλύτερη είναι... γνωστό, δεν είναι μυστικό. Επομένως κάποιος που βγάζει σπυράκια με τον στρατό είναι προφανές ότι δεν θα το σκεφτεί καν. Ενδεικτικά θυμάμαι ότι στο ΚΕΝ που παρουσιάστηκα (Τρίπολη), είμασταν 600 περίπου νεοσύλλεκτοι, περίπου 250 είχαν ένδειξη ΥΕΑ, και μόνο 23 πήγαν τελικά. Στις ειδικές δυνάμεις είναι εντελώς διαφορετικά. Εκεί βάζουν βύσμα για να πάνε για ΥΕΑ, αφού τα μόρια είναι πολύ περισσότερα. αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

 

Παρομοίως (για τη ΣΕΑΠ) :lol: Μην παραπονιέστε για τη διάρκεια της θητείας. Εδώ κάνουμε 25 μήνες (ΔΕΑ και μη) και όσοι απολύονται πάνε 3-4 φορές το χρόνο ως έφεδροι σε ασκήσεις κλπ. Την περασμένη βδομάδα είχα πάει για 3ήμερη άσκηση.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το αντίστοιχο των Δοκίμων στους υπαξιωματικούς. Όπως υπάρχουν μόνιμοι (από την Ευελπίδων)και έφεδροι αξιωματικοί, έτσι υπάρχουν και και μόνιμοι (από την ΣΜΥ) και έφεδροι λοχίες και δεκανείς. Θεωρητικά σε περίπτωση επιστράτευσης όλοι αυτοί θα επιστρέψουν στον στρατό με τον βαθμό τους. Έχουμε ας πούμε 65.000 στρατό και 3.000 αξιωματικούς. Αυτοί είναι αρκετοί για περίοδο ειρήνης. Σε περίπτωση επιστράτευσης όμως ο στρατός θα ανέβει δυσανάλογα. Τότε οι 3.000 μόνιμοι αξιωματικοί δεν θα είναι προφανώς αρκετοί. Είναι λογικό να πρέπει να υπάρχουν και έφεδρα στελέχη, είτε λέγονται δόκιμοι είτε λοχίες και δεκανείς.

 

Υποτίθεται ότι όσοι έχουν κάποια μόρφωση ή/και ηλικία έχουν προταιραιότητα, αλλά π$π3ς. Πρακτικά επιλέγουν κυριολεκτικά όποιον να'ναι και ό,τι να'ναι. Όπως και στους Δόκιμους.

 

Eυχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Geia sas, xairomai pou uparxei afto to site kai neoi kai palioi mporoun na mathainoun kai na leme kai tis empeiries tous.

Tha ithena na rotiso ean kserei kapoios ean uparxei kati san YEA sthn aeroporia!

thanks

bySinos@gmail.com

Eυχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήρανε τηλέφωνο απο την αστυνομία ότι ήρθε χαρτί απο τον στρατό.Του είπα ότι θα περάσω το απόγευμα γιατί μου είπε οτι χρειάζεται να παω απο εκεί.Παρόλαυτα όταν τον ρώτησα που με βάλανε αυτός απέφυγε να μου απαντήσει λέγοντάς με να έρθω απο εκεί.Τι συμβαίνει δηλαδή,δεν ξέρει;;

 

Ασε που απο στρατολογία πέρασα τον Φεβρουάριο του 2005(επρεπε να περάσω ένα χρόνο νωρίτερα αλλά κερδίζω χρονιά) και τώρα ήρθε το χαρτί!Λολ

 

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1)Τι πρέπει να κάνω για να πάω στρατό διακόπτωντας τις σπουδές για ένα χρόνο

2)Είχα δηλώσει αεροπορία,τι πρέπει να κάνω αν με βάλανε αεροπορία να πάω Ειδικές δυνάμεις

3)Το πιο πιθανό είναι οτι μάλλον ΣΞ θα με έχουνε σε αυτήν την περίπτωση τι χρειάζεται για ΕΔ

4)Ποια ΕΣΣΟ είναι και ποια ημερομηνία παρουσιάζονται ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Tha ithena na rotiso ean kserei kapoios ean uparxei kati san YEA sthn aeroporia!
Όταν ήμουν εγώ (το μακρινό 2001), υπήρχαν ΥΕΑ, αλλά μόνο σε μια ειδικότητα (Άμυνας Αεροδρομίου). Και, αν θυμάμαι καλά, ήταν λίγο δύσκολη η εκπαίδευση (δεν το ξέρω από πρώτο χέρι, εγώ ήμουν ένας... ταπεινός σμηνίας).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει υπηρετήσει σε τάγμα προκαλύψεως για 10 μήνες (επι 18μήνου), γνωρίζετε αν τον καλούν σε ασκήσεις ή όχι;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν εγώ (το μακρινό 2001), υπήρχαν ΥΕΑ, αλλά μόνο σε μια ειδικότητα (Άμυνας Αεροδρομίου). Και, αν θυμάμαι καλά, ήταν λίγο δύσκολη η εκπαίδευση (δεν το ξέρω από πρώτο χέρι, εγώ ήμουν ένας... ταπαινός σμηνίας).

 

Υπάρχουν και λέγονται ΔΕΑ.

όσοι έχουν πτυχίο οικονοικών παίρνουν ειδικότητα Οικονομικού, όσοι είναι γιατροί Ιατρού, και όλοι οι υπόλοιποι Άμυνας Αεροδρομίου.

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

πες μας που μενεις κ εκανε 8μηνες να ερθει το χαρτι
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα το χαρτί...

7/11 ΚΕTΘ Αυλώνα Τεθωρακισμένα!

 

Πόσο άσχημο μπορεί να είναι αυτό;

Κανένας άλλος συμ-forum-ίτης για Αυλώνα;

 

Επίσης αναφέρει ότι ΔΕΝ είναι πλεον απαραίτητο το ποινικό μητρώο κτλ. άλλα κάτι άλλο λέι στο τέλος ανάμεσα στις σφραγίδες και δεν βγάζω άκρη. Κάτι για αντίγραφο ΑΦΜ. Θέλουν να πάω και αντίγραφο απο το ΑΦΜ μου;

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έλα φιλαράκι και εμένα για Αυλώνα μου ήρθε!Εγώ μπαίνω στις 9/11.Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά.Το αντίγραφο ΑΦΜ που ζητάει, ουσιαστικά είναι μία φωτοτυπία της βεβαίωσης απόδοσης ΑΦΜ που σου είχαν δώσει στην εφορία όταν πρωτοέβγαλες αριθμό ΑΦΜ.
Link to comment
Share on other sites

αληθευει οτι θα γινει 18μηνο?

οποιος ξερεις ας δωσει μια απαντηση

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αληθευει οτι θα γινει 18μηνο?

οποιος ξερεις ας δωσει μια απαντηση

 

Είχε ακουστεί έντονα ότι σταδιακά η θητεία θα αυξηθεί ξανά μέχρι τους 18 μήνες.Επίσημα όμως δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται μηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηνες τωρα
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε κ εμενα το χαρτακι... 7/11 στην σπαρτη ΣΕΜ

Του εχει ερθει κανενος το χαρτι για εκει?

οσο για 18 μηνο παιδεσ ακουστηκε οτι θα αυξανεται απο τον ιανουαριο κ μετα....θα γινει 14 μηνο...

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άλλος που να του έχει έρθει το χαρτί για Αυλώνα?

 

 

Σπάρτη είχε παρουσιαστεί ο κολλητός μου το Μάιο.Απ' ότι μου είπε είναι χημείο εκεί πέρα;)

Link to comment
Share on other sites

Έλα φιλαράκι και εμένα για Αυλώνα μου ήρθε!Εγώ μπαίνω στις 9/11.Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά.Το αντίγραφο ΑΦΜ που ζητάει, ουσιαστικά είναι μία φωτοτυπία της βεβαίωσης απόδοσης ΑΦΜ που σου είχαν δώσει στην εφορία όταν πρωτοέβγαλες αριθμό ΑΦΜ.

 

Έλα φίλε... για μας ξέρεις τίποτα; Θα φάμε... πίτα;

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε... για μας ξέρεις τίποτα; Θα φάμε... πίτα;

 

Άσε ρε φιλαράκι, δε μπορώ να βγάλω άκρη για τον Αυλώνα. Άλλοι λένε ότι τα πέρασαν καλά και άλλοι ότι τους ξέσκισαν. Οι γνώμες διίστανται!

 

Ο αδελφός μου πάντως που ήταν και αυτός Αυλώνα, μου λέει ότι δεν πέρασε και τις καλύτερες ημέρες εκεί. Βέβαια, έχουν περάσει και 10 χρόνια από τότε που πήγε αυτός οπότε δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

 

Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Το μόνο κοινά αποδεκτό από όσους έχω ρωτήσει είναι ότι σε σύγκριση με άλλα στρατόπεδα έχει καλύτερες εγκαταστάσεις (θάλαμοι, ντουζ κτλ).

 

Εσύ έχεις ακούσει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε φιλαράκι, δε μπορώ να βγάλω άκρη για τον Αυλώνα. Άλλοι λένε ότι τα πέρασαν καλά και άλλοι ότι τους ξέσκισαν. Οι γνώμες διίστανται!

 

Ο αδελφός μου πάντως που ήταν και αυτός Αυλώνα, μου λέει ότι δεν πέρασε και τις καλύτερες ημέρες εκεί. Βέβαια, έχουν περάσει και 10 χρόνια από τότε που πήγε αυτός οπότε δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

 

Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Το μόνο κοινά αποδεκτό από όσους έχω ρωτήσει είναι ότι σε σύγκριση με άλλα στρατόπεδα έχει καλύτερες εγκαταστάσεις (θάλαμοι, ντουζ κτλ).

 

Εσύ έχεις ακούσει τίποτα;

 

Εγώ έχω έναν γνωστό που είναι μέσα ΕΠΟΠ, και δεν μου λεει και πολλά. Μόνο ότι θα φάμε καλα!!!:(

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

afou proeklogika elegan oti h thitia tha meiwnetai stadiaka.tora pws bghke to 14mhno kai 18mhno??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...