Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως εμενα ο ξαδελφος μου περασε ζωη και κοτα πυροβολικο....

Αυτα ισχυουν παντου..αυτος ηταν απο τους τυχερους.ολα ειναι θεμα Διοικητη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα μηπως ειναι κανεις στην καλονη 98τμχ?μηχανικο?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Για αριθμό στρατιωτών μιλάει

Για τους φαντάρους που είναι αεροπορία και ναυτικό.Είναι ξεκάθαρο.Και πίστεψε με στην αεροπορία έχει πολλούς....Σε μονάδα Θεσσαλονίκης κάνουν 6 υπηρεσίες τον μήνα,μαθηματικά είναι βάλτα κάτω και βρες πόσοι είναι.Φαντάζομαι κάτι ανάλογο γίνεται και στις άλλες μονάδες αεροπορίας.Για το ναυτικό δεν ξέρω τί γίνεται.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μυτιληνη ειναι κανεις στο μηχανικο?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Για τους φαντάρους που είναι αεροπορία και ναυτικό.Είναι ξεκάθαρο.Και πίστεψε με στην αεροπορία έχει πολλούς....Σε μονάδα Θεσσαλονίκης κάνουν 6 υπηρεσίες τον μήνα,μαθηματικά είναι βάλτα κάτω και βρες πόσοι είναι.Φαντάζομαι κάτι ανάλογο γίνεται και στις άλλες μονάδες αεροπορίας.Για το ναυτικό δεν ξέρω τί γίνεται.

 

 

Εμενα ο ξαδελφος μου παντως

 

πηγε ταναγρα και εκανε τρελο σκοπετο!!!!! Τι 6 υπηρεσιες το μηνα 6 το διημερο εκανε βεβαια επαιζε 2 μεσα 1 εξω αλλα τι να το κανω?? Κομματια ηταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο ξαδελφος μου παντως

 

πηγε ταναγρα και εκανε τρελο σκοπετο!!!!! Τι 6 υπηρεσιες το μηνα 6 το διημερο εκανε βεβαια επαιζε 2 μεσα 1 εξω αλλα τι να το κανω?? Κομματια ηταν!!!

2 μεσα 1 εξω και ειχε παραπονο.:wacko:

τι να πουμε κι'εμεις πους μας πγαινε 10μεσα 1 εξω με νουμερο εξωδουχο.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι αληθεια οτι στην Κω τους παει 20 μεσα μια εξω?Θ χουν τρελαθει τα παλικαρια.Παιδια ξερει κανεις τι παιζει με κατ εξαιρεση μεταθεση?Εχω πατερα με 67 τοις εκατο αναπηρια.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειναι αληθεια οτι στην Κω τους παει 20 μεσα μια εξω?Θ χουν τρελαθει τα παλικαρια.Παιδια ξερει κανεις τι παιζει με κατ εξαιρεση μεταθεση?Εχω πατερα με 67 τοις εκατο αναπηρια.

αυτο το λες οταν μπαινεις στο κεντρο και προσκομιζεις εκει τα χαρτια..μετα αμα παρεις την μεταθεση ειναι πολυ δυσκολο..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εχω πει απο την αρχη και μου ειπαν οτι τα χαρτια πρεπει να τα καταθεσω στην μοναδα και αν το δεχτει ο διοικητης τοτε ενταξει.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εχω πει απο την αρχη και μου ειπαν οτι τα χαρτια πρεπει να τα καταθεσω στην μοναδα και αν το δεχτει ο διοικητης τοτε ενταξει.

Δηλαδη αμα πεσεις σε περιεργο διοικητη..τι θα γινει :blink:

Για σοβαρα προβληματα υγειας δικη σου η ατομου α'βαθμου συγγενειας τα χαρτια τα προσκοιζεις στο κεντρο..και πριν φυγεις για την μοναδα εξεταζονται τα χαρτια και κρινουν αυτοι τι μεταθεση θα παρεις και αν οι λογοι που προσκομισες με το χαρτι θα πρεπει να σε πανε κοντα στον τοπος σου.εχω δουλεψει Α γραφειο στο κεντρο και εχω :blink: πολλες περιπτωσεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση απο εμενα,για οποιον ξερει...

μπαινω κι εγω Τριπολη σε ενα μηνα αλλα δεν ξερω τι Ι ειμαι...

εχω 8 βαθμους μυωπια και απο αυτο και μονο ειμαι Ι3..

ΑΛΛΑ

εχω ΚΑΙ γλαυκωμα ΚΑΙ στα 2 ματια με υψηλες τιμες (35-37) αν το αφησω χωρις φαρμακευτικη αγωγη

Στο Προεδρικο Διαταγμα υπαρχουν 2 παραγραφοι για το γλαυκωμα

συνοπτικα σας τα αναφερω:

 

1)Γλαυκωμα του ΕΝΟΣ οφθαλμου=Ι4

2)Γλαυκωμα ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ οφθαλμων ΜΕ εκτεταμενες βλαβες στα οπτικα πεδια = Ι5

 

δεν ειμαι ουτε Ι4 (εχω γλαυκωμα και στα 2 ματια) αλλα ουτε και Ι5(δεν εχω κτεταμενες βλαβες στα οπτικα μου πεδια)

 

τι κανω στην περιπτωση αυτη;;;

 

thanx

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση απο εμενα,για οποιον ξερει...

μπαινω κι εγω Τριπολη σε ενα μηνα αλλα δεν ξερω τι Ι ειμαι...

εχω 8 βαθμους μυωπια και απο αυτο και μονο ειμαι Ι3..

ΑΛΛΑ

εχω ΚΑΙ γλαυκωμα ΚΑΙ στα 2 ματια με υψηλες τιμες (35-37) αν το αφησω χωρις φαρμακευτικη αγωγη

Στο Προεδρικο Διαταγμα υπαρχουν 2 παραγραφοι για το γλαυκωμα

συνοπτικα σας τα αναφερω:

 

1)Γλαυκωμα του ΕΝΟΣ οφθαλμου=Ι4

2)Γλαυκωμα ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ οφθαλμων ΜΕ εκτεταμενες βλαβες στα οπτικα πεδια = Ι5

 

δεν ειμαι ουτε Ι4 (εχω γλαυκωμα και στα 2 ματια) αλλα ουτε και Ι5(δεν εχω κτεταμενες βλαβες στα οπτικα μου πεδια)

 

τι κανω στην περιπτωση αυτη;;;

 

thanx

Μπαινεις στο κεντρο κανονικα και μετα απο καποιες μερες θα σε στειλουν "πακετο" με αλλους νεοσυλλεκτους στο 401 στρατιωτικο νοσοκομειο για Ι η και για απαλλαγη απο το στρατευμα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο ξερω κι εγω....

αναφερομουν στην οποια ερμηνεια του Προεδρικου Διαταγματος...

thanx παντως ε....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο ξερω κι εγω....

αναφερομουν στην οποια ερμηνεια του Προεδρικου Διαταγματος...

thanx παντως ε....

παρακαλω πολυ.καλος φανταρος.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο ξερω κι εγω....

αναφερομουν στην οποια ερμηνεια του Προεδρικου Διαταγματος...

thanx παντως ε....

Φιλε μου ευχομαι οτι καλυτερο στην περιπτωση σου...

Στην περιπτωση σου σηκωνουν τα ματια σου να κανεις laser? εχεις αρκετο προβλημα αδερφε..

Και δεν το λεω λογω στρατου!!!

Link to comment
Share on other sites

το ξερω..ιατρος ειμαι...κοιτα..υπαρχει ιστορικο οποτε συνεχως θα αυξανεται η πιεση...

την ελεγχω με Xalatan και Trusopt μια χαρα...καποια στιγμη ισως καταληξω καπου εκει(Laser)...

εκτος αν αναφερεσαι στη μυωπια οπου δεν ενδεικνυται διοτι δε θα εχω αξιοπιστες μετρησεις για το γλαυκωμα μετα...

αυτα τα ευχαριστα...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι οτι καλυτερο φιλε μου..

Αν και εισαι γιατρος ξερεις πολυ καλυτερα τι ειναι σωστο για σενα!!

Τωρα για το στρατο αν δεν σε απαλαξουνε ελπιζω να σε βαλουνε καπου καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλεπεις ετσι καλο κουραγιο φιλε μου...

Το μονο που μου την δινει στο στρατο ειναι οτι χανεις 12 μηνες ετσι...

Ας εκπαιδευομασταν 6 μηνες και ενταξει να ειμασταν μαχιμοι σε περιπτωση αναγκης..

Εστω 8 μηνες...

Λεω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

μπορω να μαθω πριν παρουσιαστω τι Ι ειμαι;;;

πχ υπαρχει καποια υπηρεσια οπου μπορω να πω τι ακριβως εχω και να παρω μια απαντηση για το αν ειμαι Ι4 ή Ι5....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

μπορω να μαθω πριν παρουσιαστω τι Ι ειμαι;;;

πχ υπαρχει καποια υπηρεσια οπου μπορω να πω τι ακριβως εχω και να παρω μια απαντηση για το αν ειμαι Ι4 ή Ι5....

 

Δύσκολα φίλε...γενικά να έχεις υπόψη σου πως τα πράγματα είναι τελείως χύμα. Μην περιμένεις να είναι κανείς με μια λίστα και να λέει "τί έχεις;Μάλιστα...Ι3,τί έχεις εσύ...Ι1"

Μπορείς να πας σε δύο διαφορετικές επιτροπές την ίδια μέρα και η μία να σε βγάλει ένοπλο και η άλλη άοπλο.

Επίσης, αν θες να βγεις άοπλος και την παραμικρή βλακεία να έχεις και να τους πρήξεις...θα βγεις.

Συνήθως όταν τα πράγματα είναι στο να βγεις/να μην βγεις άοπλος, σε ρωτάνε και εσύ τι προτιμάς. Κλασικό παράδειγμα είναι με τα κιλά, όπου βλέπεις άτομα 130 κιλά ένοπλους και 100 κιλά άοπλους. Γενικά χύμα η κατάσταση...όπως και σε όλα τα υπόλοιπα ο στρατός.

 

Υγ. : Μην βγει ο hydro πάλι και πει έλα να δεις τη δικιά μας τη μονάδα και μετά να μου πεις αν είμαστε χύμα plz! :p Μιλάω για έναν μέσο φαντάρο και το 95% των μονάδων.

Link to comment
Share on other sites

καποια πραγματα δεν ειναι 1+1=2???

δηλαδη ποιος μπορει να μου αρνηθει το Ι4 οταν ειναι σαφες απο το Προεδρικο Διαταγμα οτι εκει υπαγομαι....????

Ουσιαστικα ειμαι Ι4,5.....ουτε Ι4 αλλα ουτε και Ι5...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλεπεις ετσι καλο κουραγιο φιλε μου...

Το μονο που μου την δινει στο στρατο ειναι οτι χανεις 12 μηνες ετσι...

Ας εκπαιδευομασταν 6 μηνες και ενταξει να ειμασταν μαχιμοι σε περιπτωση αναγκης..

Εστω 8 μηνες...

Λεω κατι λαθος?

 

 

Συμφωνω 100%

Καλητερα 6 μηνες και να καναμε βαρβατη εκπαιδευση στα 18

και μετα στα 30 να καναμε αλλους 6 στα 30

 

υποχρεωτικα για ολους Αντρες Γυναικες

Link to comment
Share on other sites

καποια πραγματα δεν ειναι 1+1=2???

δηλαδη ποιος μπορει να μου αρνηθει το Ι4 οταν ειναι σαφες απο το Προεδρικο Διαταγμα οτι εκει υπαγομαι....????

Ουσιαστικα ειμαι Ι4,5.....ουτε Ι4 αλλα ουτε και Ι5...

 

Αν είσαι Ι...4.5 όπως λες, τότε λογικά θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να υπηρετήσεις ή όχι. Εξαρτάται από το πόσο τραγικά θα παρουσιάσεις την κατάσταση σου εσύ.

Αν τα παρουσιάσεις τελείως μαύρα, τότε θα σου πούνε πάρε ένα Ι5 και άντε γεια. Αν σε δούνε άνετο και να την παλεύεις, θα πάρεις ένα Ι4.

Αν θυμάμαι καλά είσαι το παιδί με το πρόβλημα στα μάτια, με αυτά που έχεις αναφέρει παίρνεις χαλαρά το Ι5 σου, πολύ άνετα. Ο από πάνω μου στο κρεβάτι, Ι4, το είχε πάρει επειδή είχε έναν ελαφρύ στραβισμό, τί λέμε τώρα...Χαλαρά. Αν τους πεις όμως ότι εντάξει δεν έχω πρόβλημα κτλ και κάτι μπορώ να προσφέρω θα πας. Στο χέρι σου και στην κρίση σου είναι φίλε. Γνώμη μου...παρουσίασε τα πολύ μαύρα,αν και το πρόβλημα είναι από μόνο του αρκετά σοβαρό που σε βλέπω ούτως ή άλλως Ι5.

 

Τροποποίηση: Για να μη βγεις Γιωτάς μην το συζητάς, δεν παίζει, αν αυτό εννοούσες με 1+1=2. Εννοείται ότι δεν είναι τρελοί να πάρουνε τέτοιο ρίσκο με την υγεία φαντάρου. Το χύμα που είπα εννοούσα για ψιλογκρι καταστάσεις π.χ. σύμφωνα με το διάταγμα να βγαίνεις γιωτάς λόγω κιλών αλλά εκεί να κάνουν τα στραβά μάτια και να σου δώσουν όπλο. Για καταστάσεις όπου στάνταρ είναι άοπλος ο άλλος ,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν παίζει να τον βγάλουν ένοπλο. Τουλάχιστον με την υγεία εκεί δεν παίρνουν ρίσκα γιατί τους τραβάς μετά μια μήνυση και τρέχουν και δεν φτάνουν και δεν θέλουν τέτοιες ιστορίες. Οπότε τέτοιο άγχος μην έχεις.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι αρκετα σοβαρο (δινουν μονο Ι4 και Ι5) αλλα με την καταλληλη αγωγη δεν εχω προβλημα...

η "θεραπεια" δεν ειναι αιτιολογικη με την εννοια οτι δε θεραπευεται...

μεσα μου δεν ξερω τι θελω ή τι πρεπει να κυνηγησω...Ι4 και θητεια χαλαρη ή Ι5 και να συνεχισω τη δουλεια μου κτλ κτλ...

thanx παντως για τις απαντησεις και θα σας εχω νεοτερα.....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...