Jump to content

Κατασκευή / δημιουργία, προσωπικού Web Server


kormos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους :)

 

Θέλω να δημιουργήσω ένα προσωπικό web server για ανταλλαγή μικρού όγκου δεδομένων με οικογενειακό κύκλο. Υπάρχει κάποιος που το έχει "κατασκευάσει" ή γνωρίζει ποιές εφαρμογές ή διαδικασίες μπορώ να ακολουθήσω για την υλοποίησή του; Να ενημερώσω πως Mac έχω εγώ, αλλά αν υπάρχει πρόβλημα θα κοιτάξω να το ξεκινήσω σε Windows, αν αυτό είναι ένα "κομμάτι" που βοηθάει στα στοιχεία... :rolleyes:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για Windows μιας κι από Mac δεν ξέρω. Θα πρέπει στον υπολογιστή σου να τρέχει κάποιο πρόγραμμα server. Το πιο κλασσικό είναι ο Apache. Δες το παρακάτω link για να δεις πως γίνεται. Αν από κει και πέρα θες να έχεις php και MySQL τότε το συζητάμε.

 

http://lifehacker.com/124212/how-to-set-up-a-personal-home-web-server?tag=softwarefeature

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα θέλεις να παραμετροποιήσεις και να χρησιμοποιήσεις ένα web server, τόσο σε επίπεδο εφαρμογών όσο και σε επίπεδο "σίδερου".

 

Σ' αυτήν την περίπτωση θα χρειαστείς static ip (αν και όχι απαραίτητο) και registration ενός domain μέσω ενός επίσημου καταχωρητή (για το .gr domain ο κατάλογος εδώ) Αυτός θα αναλάβει και την ενημέρωση των DNS. Επίσης θα χρειαστείς μία (ή περισσότερες) συνδέσεις με κάποιον πάροχο internet με μεγάλη (αν και όχι απαραίτητα) ταχύτητα upload. Στην συνέχεια θα παραμετροποιήσεις τους users (αν θες authenticated σύνδεση) και το πρόγραμμα παροχής περιεχομένου (πχ IIS)

(Σίγουρα θα ξέχασα κάτι)

 

Από την άλλη μπορείς να πληρώσεις έναν πάροχο (server hosting) και να σου δώσει την χρήση ενός server στον οποίο θα αναλάβεις την παραμετροποίηση. (Γλυτώνεις το σίδερο, το ρεύμα, το backup, την/τις συνδέσεις internet)

 

Φυσικά, μπορείς να πληρώσεςι έναν πάροχο (web hosting) και να σου δώσει την χρήση ενός domain μέσα στα πλαίσια του οποίου θα αναλάβεις την παραμετροποίηση. Γλυτώνεις ΠΑΡΑ πολλά σε σχέση με τις προηγούμενες λύσεις και με βάση τα γραφόμενά σου είναι αυτό που θα πρότεινα. Συνήθως η παραμετροποίηση γίνεται μέσα από web εργαλεία που παρέχει ο πάροχος ή/και μέσω ftp πρόσβασης.

 

Αν το παραπάνω το συνδυάσεις με ένα domain εκτός του gr (για προσωπική/οικογενειακή χρήση θα σου πρότεινα to .name) και με έναν "φτηνό" πάροχο, το κόστος είναι μικρό (αλλά πάλι... όλα είναι σχετικά)

 

Υ.Γ. Εύχομαι να κατάλαβα καλά την ερώτηση και να βοήθησα με την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

 

@zxr το μελετάω ήδη και θα αναζητήσω κάποιο netbook / notebook / desktop για επεξεργασία :rolleyes:

 

@iziogas το κομμάτι των domain name είναι ότι ποιο απλό, ήδη έχω στην κατοχή μου πάνω απο 5 προσωπικά domain name. Το θέμα είναι πως όσο και περιέργο το κόστος και η ασφάλεια για τα προσωπικά δεδομένα είναι εφικτά ή θα τα δω να στον "αέρα" κάποια στιγμη; (! προσοχή δεν μιλάμε ποτέ για ακατάλληλο υλικό έτσι; :p)

Έχεις κάτι υπ όχιν σου μιας και ο όγκος είναι μικρός σε σχέση με αυτό που ζητάω για "αγορά" server? διότι αν είναι για πχ 300-500MB να μου κοστίζει 30-60€/ετησίος , οι δρόμοι θα με οδηγήσουν καλύτερα σε dropbox με 2000MB δωρεάν :cool:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο πακέτο web hosting, υπάρχουν πολλά που μπορείς να βρεις στο internet. Το βασικό είναι ότι δεν χρειάζεται να έχεις ένα μηχάνημα που να δουλεύει συνέχεια στο σπίτι σου και θα έχεις μια πολύ πιο αξιόπιστη και γρήγορη υπηρεσία. Εφόσον όμως σε ενδιαφέρει να μοιράσεις απλά κάποια αρχεία, τότε μπορείς να δεις και τις λύσεις τύπου dropbox. Σε αυτή την περίπτωση θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το minus.com που δίνει 10GB και έχει παρόμοιες δυνατότητες.
Link to comment
Share on other sites

@mcde σε ευχαριστώ και για την δική σου απάντηση :) , θα το κοιτάξω με σειρά προτεραιότητας πρώτο χωρίς να θέλω να θίξω τους λοιπούς :O γιατί σαν όγκος μου αρκούν τα 10gb σε σχέση με τα 2gb του dropbox.

 

*το έχεις δοκιμάσει μήπως από θέματα ασφάλειας δεδομένων; :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ακούσει καλά λόγια για το minus δεν το έχω δοκιμάσει γιατί με καλύπτει το dropbox το οποίο ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ ελάχιστα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και βοήθειά σου :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...