Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς κάνεις το unlock? έχω βάλει root explorer.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1736650

 

Unlock fps (paste it on system/etc give all 9 permissions): http://www.mediafire.com/?yybxj2yy18xedqb

 

Κατεβάζεις το αρχείο, ανοίγεις τον root explorer, βρίσκεις το αρχείο και το κάνεις copy, πας στον φάκελο system/etc με root explorer και πατάς το επάνω γκρι κουμπάκι για να τον κάνεις rw (αλλιώς ως read only δεν θα μπορείς να κάνεις paste). Κάνε την επικόλληση και μετά πατάς παρατεταμένα επάνω στο αρχείο που επικόλλησες. Βγαίνει ένα μενού επιλογών, πας στο permissions και επιλέγεις και τα τέσσερα κουτάκια.

Edited by echelon2011
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά την αναβάθμιση σε 2.3.5 Β512, το WiFi δεν δουλεύει. Έχω ΙΡ, αλλά δεν βγαίνει Internet.

Μια εφαρμογή που είχα κατεβάσει πολύ παλιά, μου λέει πως το GW είναι το 0.0.0.0...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 2.3.5 Β512, το WiFi δεν δουλεύει. Έχω ΙΡ, αλλά δεν βγαίνει Internet.

Μια εφαρμογή που είχα κατεβάσει πολύ παλιά, μου λέει πως το GW είναι το 0.0.0.0...

Γενικά η συγκεκριμένη είχε πολλά bugs, αλλά δε θυμάμαι το συγκεκριμένο. Δοκίμασες επαναφορά ρυθμίσεων τηλεφώνου ή επανεκκίνηση του ρούτερ;

Γιατί δεν περνάς την τελευταία, την Β572 που ήταν η πιο σταθερή;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα:

Reboot, wipe τα πάντα,

έβαλα νέα rom B521, την τελευταία που είχε το site της Huawei.

 

Που θα βρω τη ρημάδα; Μετά το αππτυχημένο πείραμα με την Horse Absolute (δεν με τραβάει καθόλου, γεμάτο με Go πράγματα...), δεδομένου πως πλέον έχω πάλι 2.2.2 (άρα ξεκλείδωτο bootloader) θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω από βδομάδα, θα ήθελα να ξέρω ποιά είναι η ποιο γρήγορη factory rom γιατί δεν έβγαλα άκρη διαβάζοντας το επίσημο και το modding forum. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η πιο σταθερή custom που να γίνεται και overclock ο επεξεργαστής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την B927 για να αναβαθμίσω το απόγευμα από την προηγούμενη ICS που είχαν ανεβάσει στο site τους.

Οι κινέζοι είναι άθλιοι, έχουν πάλι το ίδιο λάθος στο pdf των οδηγιών τους, λένε "Βάλε το step 2" και μετά πάλι "Βάλε το step 2".

'Ετσι την πάτησα πριν κανα μήνα και ήμουν έτοιμος να το πετάξω το κινητό, νομίζοντας ότι αχρηστεύτηκε.

 

Έχει βάλει κανείς την B927? Πως το κάνατε?

Κανονικά τα Step 1 -> Step2 -> Step 3 και ακολουθώντας τις οδηγίες του pdf (Settings->Storage->Software Upgrade->SD card Upgrade->Confirm->Upgrade to start) ή με τα κουμπιά VolUp + VolDown από σβηστό?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς την B927? Πως το κάνατε?

Κανονικά τα Step 1 -> Step2 -> Step 3 και ακολουθώντας τις οδηγίες του pdf (Settings->Storage->Software Upgrade->SD card Upgrade->Confirm->Upgrade to start) ή με τα κουμπιά VolUp + VolDown από σβηστό?

 

Αν θυμάμαι καλά από Β926 σε Β927 έκανα μόνο το Step2 (παραβλέποντας την επανάληψη του step2 που αναφέρει λανθασμένα το pdf)

Μάλλον το pdf ζητά να κάνουμε επανάληψη της διαδικασίας αλλά με το αρχείο step3 (αντί step2 που γράφει) αλλά εγώ ΔΕΝ θυμάμαι αν το έκανα. Το είχα κάνει όταν έβαλα την Β926. Από Β926 σε Β927 δεν θυμάμαι αν χρειάστηκε. Αν το κινητό ανοίγει και δεν σου λείπει κάτι, τότε άστο. Όπως και να χει, 1 κβ είναι και απλά ξεκλειδώνει κάποια Huawei apps, και στην 2,3 έδινε και τα power shortcuts.

Όλη η διαδικασία έγινε με Settings->Storage->Software Upgrade->SD card Upgrade->Confirm->Upgrade to start. Δεν χρειάστηκαν πλαϊνά πλήκτρα και ροζ οθόνη.

Edited by echelon2011
Link to comment
Share on other sites

Έχει καμιά βελτίωση το κινητό?

 

Αν εννοείς από Β926 σε Β927, ναι. Στην Β926 η συσκευή έκανε restart μόνη της μια - δυο φορές τη μέρα, και δεν λειτουργούσε ο φωτισμός στα πλήκτρα αφής μεταξύ άλλων. Στην Β927 όλα διορθώθηκαν. Σε καμιά πάντως δεν λειτουργεί η ενημέρωση του τηλεφωνικού καταλόγου με στοιχεία από το facebook αλλά μικρό το κακό.

 

Αναλυτικά η Β927 μαζί με τα θέματα της επανεκκίνησης διορθώνει τα ακόλουθα

 

Changelog:

1.Fix the bug of the key backlight;

2.Improve the sensitivity of the light sensor;

3.Fix the bug that Google Maps have no arrow ;

4.Fix the bug that the phone cannot register WCDMA BAND VIII;

5.Fix the bug that saving websites as bookmarks error;

6.Remove the boot sound;

7.Enhance the camera’s photographic effect.

 

Μετά την εγκατάσταση, η συσκευή ζωντανεύει κάπως με ένα root, απεγκατάσταση αχρήστων με root unistaller και ξεκλείδωμα των fps οθόνης, όπως αναφέρονται λίγο πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το x5 pro και είμαι με froyo.

Θέλω αρχικά να βάλω gingerbread 2.3.5.

Πρέπει να βάλω πρώτα το unofficial Clockwork Mod Recovery 5.0.2.7 ? και μετά να βάλω το update V100R001C00B572G001 της 2012-03-02 ή μπορώ απ'ευθείας?

Ευχαριστώ

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το x5 pro και είμαι με froyo.

Θέλω αρχικά να βάλω gingerbread 2.3.5.

Πρέπει να βάλω πρώτα το unofficial Clockwork Mod Recovery 5.0.2.7 ? και μετά να βάλω το update V100R001C00B572G001 της 2012-03-02 ή μπορώ απ'ευθείας?

Ευχαριστώ

Όχι βέβαια, αφού πας από μία official σε μια άλλη official, γιατί να βάλεις unofficial πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στην ICS που πήγε το ραδιόφωνο? Πάπαλα?

 

Θα κάνεις και update το step 3 και θα μπει κανονικα το ραδιοφωνο + καποια ακομα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, να μια καινούργια πληροφορία.

Και μπορώ να το κάνω τώρα που θεωρητικά "τέλιωσα" το updating, και ξαναέκανα root και ξανάστησα το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, να μια καινούργια πληροφορία.

Και μπορώ να το κάνω τώρα που θεωρητικά "τέλιωσα" το updating, και ξαναέκανα root και ξανάστησα το τηλέφωνο?

 

Αυτό δεν τον γνωρίζω να σε πω σίγουρα.Θεωρητικά είναι μικρό update και απλά θα σε προσθέσει τις παραπάνω λειτουργίες χωρίς να σε σβήσει κάτι άλλο.Αν δεν σε πειράζει να το ξανα στησεις(10 λεπτά είναι το στήσιμο τα βασικά) δοκίμασε να κάνεις και το step 3 update ώστε να έχεις κανονικά ραδιόφωνο εφόσον σου χρειάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, αφού πας από μία official σε μια άλλη official, γιατί να βάλεις unofficial πρώτα;

Γιατί στη συνέχεια έλεγα να βάλω κάποια custom rom που αφήνει να κάνεις overclock. Αλλά και από ότι διάβασα και να βάλω την unofficial recovery μετά το φλάσαρισμα με το official gingerbread θα χαθεί και θα πρέπει να γίνει 2πλή δουλειά σωστά?

Από ότι βλέπω προτείνεται από πολλούς η Custom 2.3.6 του Kalo. Υπάρχει άλλη πρόταση ή όχι?

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβαλα το Step 3 γιατί συνήθως η Huawei σε αυτό έβαζε την υποστήριξη στα κινέζικα/μανδαρινά πληκτρολόγια/λεξιλόγια οπότε το θεώρησα περιττό.

Θα το δοκιμάσω ως έχει και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έπαθα bootloop στη δεύτερη φάση που σύμφωνα με τις οδηγίες περνάγαμε το δεύτερο ζευγάρι αρχείων. Το έκλεισα με μπαταρία δοκίμασα και vol+ με power τίποτα. μετά το logo huawei κλείνει. Τώρα τί να κάνω? Οποιος μπορεί ας μου γράψει ή ας δώσει κανένα Link. Ευχαριστώ.

 

ΕΔΙΤ: Το έφτιαξα!!! μου έφυγε ο τάκος. Τελικά ήταν case sensitive και έπρεπε να το κάνω πεζά γράμματα το filename. Περασα το dload του step 2 και μπήκα σε κινέζικα. Το γύρισα αγγλικά και συνεχίζω για custom rom...ουφ

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβαλα το Step 3 γιατί συνήθως η Huawei σε αυτό έβαζε την υποστήριξη στα κινέζικα/μανδαρινά πληκτρολόγια/λεξιλόγια οπότε το θεώρησα περιττό.

Όχι, είναι απαραίτητο, ενεργοποιεί μια σειρά από εφαρμογές που ειναι προεγκατεστημένες αλλά δεν εμφανίζονται ανα δεν περάσεις και το step3.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι απαραίτητο, ενεργοποιεί μια σειρά από εφαρμογές που ειναι προεγκατεστημένες αλλά δεν εμφανίζονται ανα δεν περάσεις και το step3.

 

Ναι, το είδα. Τεράστια διαφορά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υποθέτω ότι μόνο εμένα η ΙCS μου σκότωσε το μικρόφωνο. Με 2.2 μου έλεγαν "μίλα πιο δυνατά", με 2.3 "μίλα πιο κοντά στο ακουστικό", με θήκη sikai μου έλεγαν "ακούω τη φωνή μου να μικροφωνίζει" και τώρα με ICS "η φωνή σου διακόπτεται, πάρε πάλι". Δεν τίθεται θέμα σήματος καθώς με handsfree όλα φτιάχνουν. Υπάρχει καμιά software λύση για volume μικροφώνου ή να το πάω αντιπροσωπεία... Με ΙCS θα το δεχτούν άραγε ή θα μου πουν να βάλω froyo που ψιλοδουλεύει... Κανείς άλλος με πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Προσπάθησα να κάνω την αναβάθμιση σε 2.3.5 όπως περιγράφεται στο πρώτο topic. Μέχρι το STEP2 όλα πήγαν καλά , και είδα ότι όντως είχα την 2.3.5. Προσπάθησα να κάνω και το STEP3 και το τηλέφωνο ενώ έλεγε "επιτυχές update" και restarting ... το έκανε συνέχεια ..οπότε έβγαλα την μπαταρία.

Η κατάσταση τώρα είναι η εξής : όποτε το ανοίγω βγάζει το logo της Huawei και κλείνει.

Αν πατήσω vol+ και power έχω μία ροζ οθόνη και κολλάει....

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ????

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...