Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου η ics είναι μια πάρα πολύ καλή ρομ, λειτουργικότατη και σταθερότατη τουλαχιστον για 2 μέρες που την έχω....Σταματήστε ποια να κράζετε ότι ρομ κυκλοφορεί εκτός απο froyo... Εξάλλου δε πήραμε το κινητό μονο για το tv out!

 

Σορρυ φιλε μου , αν απο μενα ειδες οτι κραζω ολα τα ρομ που κυκλοφορουν τοτε παω πασο και εχεις ολα τα δικαια του κοσμου ...

Οσα ξερει λοιπον ο καθενας κανει

Σταματαω να ασχολουμαι πλεον και συγνωμη πολυ αλλη μια φορα

Ολα τα μονταρισματα που δοκιμαζονται στην ΙCS ομως ειναι απο λινκ που εχω δωσει ΕΓΩ εδω και πολλους μηνες

Να' στε καλα ολα τα παιδια , και καλη σας τυχη στη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον η συζήτηση έχει να κάνει με το ότι κάποιοι από εμάς είμαστε σχετικά ικανοποιημένοι από την απόκριση της συσκευής οπότε μας φαίνεται κάπως περίεργο να πάμε σε custom froyo όταν μόλις βγήκε η ICS. Εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει custom rom αλλά δεν έχω την όρεξη να φορμάρω συχνά τη συσκευή, οπότε και μένω στις official roms. Ούτε ποτέ χρειάστηκα να έχω root τη συσκευή, ούτε ο επεξεργαστής με κρέμασε. Άλλος πάλι είναι πιο χομπίστας και θέλει να τρέχει η συσκευή του στα μέγιστα, και βλέπει πόσο καλύτερα πάει η συσκευή με εναλλακτικές λύσεις και τις προτείνει στο forum. Εεεε μην παρεξηγηθείτε όλοι χωρίς λόγο τώρα για τις rom.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου , συγνωμη κιολας που παρεμβαινω , αλλα αν νομιζεις οτι εβαλες την official ics και νομιζεις οτι εχεις τηλεφωνο , καλυτερα ασ'το

Καμμια official δεν ειναι καλυτερη απο custom roms , οσο και να θελεις να το πιστεψεις

Ολες οι official θελουν τ'αυγο τους για να δυναμωσουν , και η ics ακομα δεν το φαγε το αυγο της , οταν το φαει τοτε θα ειναι ολα καλα...

Μάλλον έχουμε μπερδέψει τις βούρτσες... Εγώ δεν είπα ποτέ ότι η ICS είναι καλύτερη από τις custom (τις οποίες δεν έχω χρειαστεί μέχρι στιγμής) άρα δεν έχω να πιστέψω τίποτα, πολύ δε περισσότερο να αποδείξω σε κανέναν. Αντιθέτως ζήτησα να αναφερθούν συγκεκριμένα προβλήματα σε σχέση με την ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ 2.3.5, αλλά εσύ προτιμάς να αφορίζεις αντί να επιχειρηματολογήσεις. Και ναι, βάζοντας την ICS, ΕΧΩ τηλέφωνο, όπως είχα και πριν. Όσο για τις συγκρίσεις που ανέφερε ένας φίλος, αν κυκλοφορείς στην Αθήνα καλύτερα να έχεις ένα Golf του '12, παρά μία Ferrari του '11, γιατί και με την ίδια ταχύτητα θα πηγαίνεις και θα θες κάθε 10 λεπτά βενζινάδικο.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος φιλος αν εχει λυθει το προβλημα με τα πληκτρα στο κατω μερος της οθονης που δημιουργειται αν περασεις την 4.0 ?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος φιλος αν εχει λυθει το προβλημα με τα πληκτρα στο κατω μερος της οθονης που δημιουργειται αν περασεις την 4.0 ?

 

Οχι δεν λειτουργουν ακομη.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση . Αν διορθωθει το προβλημα θα ειναι μεσω επισημου update ? Μπυ αρεσε πολυ η 4,0 και ενω την εχω 4 μερες πανω το προσεξα σημερα
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση . Αν διορθωθει το προβλημα θα ειναι μεσω επισημου update ? Μπυ αρεσε πολυ η 4,0 και ενω την εχω 4 μερες πανω το προσεξα σημερα

 

Έβγαλε ενα παιδί στο xda πριν λίγο ένα built.prop που λέει οτι διορθώνει το πρόβλημα, θα το δοκιμάσω και θα σου πω αργότερα αν λειτουργεί. Προϋποθέτει root όμως.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πώ ένα ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που γράφουν συμβουλές και επεξηγήσεις για το Χ5 για εμάς τους όχι και τόσο ψαγμένους.

 

Έχω το Χ5 Pro εδώ και κανένα χρόνο, δεν το είχα πειράξει καθόλου μέχρι που με "πριζώσατε¨... Ακολούθησα τις οδηγίες σας και πρίν από τρείς μέρες πέρασα από την 2.2 στην 2.3 και μετά στην 4.

Βάσει των συμβουλών σας όλα πήγαν πολύ καλά. Την 2.3 δεν την δούλεψα σχεδόν καθόλου, ο στόχος ήταν η 4.

 

Το κινητό δεν είναι rooted και μέχρι τώρα μου αρέσει πάρα πολύ η 4, τα κουμπιά σε εμένα φωτίζονται αλλά μερικές φορές κάνουν κόλπα και εξαφανίζεται το φώς, απενεργοποίησα το widget του καιρού και ημερομηνίας από την αρχική οθόνη και πλέον παίζουν, δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή ήταν συγκυριακό, δοκιμάστε το και εσείς.

 

Επίσης από τo μενού Development, απενεργοποίησα την επιλογή "Don't keep activities" γιατί δεν μπορούσα να τρέχω στο παρασκήνιο τις εφαρμογές καταγραφής των ποδηλατικών διαδρομών που χρησιμοποιώ.

 

Το πιο "σπαστικό" που δεν μου αρέσει καθόλου στην 4.0 είναι ότι δεν μπορείς πλέον με τα πλαϊνά κουμπιά του volume να "ξυπνήσεις" το κινητό και να μετά να ξεκλειδώσεις με slide, τώρα πρέπει να πατήσεις το On/Off κουμπί και μετά slide. Προτιμούσα τον παλιό τρόπο εκτός και αν βγεί κανένα mod.. (μακάρι)

 

Μετά την αναβάθμιση σε 4.0, δεν είχα προβλήματα, στην διάρκεια της μπαταρίας δεν είδα καμία διαφορά, restart δεν μου έχει κάνει αλλά δεν μου έκανε και ποτέ με την 2.2, το wifi δουλεύει μια χαρά, αν και έχασα όλους τους κωδικούς δικτύων που είχα.. γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητάκι αλλά και από το "look 'n feel" της 4. Αισθητικά πιστεύω ότι αξίζει ως αναβάθμιση.

 

Να είστε όλοι καλά για την βοήθεια! :up: :thanks:

 

Γιάννης

 

ΥΓ: να το κάνω root? να μην το κάνω root? ε, ρε διλλήματα..

Edited by yiannis99

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τρόπος να γινει root η ICS?Γιατί όσο κι αν το εψαξα δεν το βρήκα.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τρόπος να γινει root η ICS?Γιατί όσο κι αν το εψαξα δεν το βρήκα.

 

10 ποστ πισω ειναι

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4183833#post4183833

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

φιλε συνονοματε Γιαννη συμφωνω απολυτα,ασε που για την 4 . Ειναι ομορφη και λειτουργικη και μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν εχω καποιο προβλημα ,εκτος απο τα φωτακια της οθονης ρε γμτ . Οταν ανοιγω το κινητο παντως δουλευουν απλα μετα....στοπ...και με ενοχλει αρκετα αυτο ειδικα τη νυχτα ,ασε που ειναι απο τα ομορφα στοιχεια του κινητου μας.Παντως ελπιζω να το διορθωσουν γτ εγω δεν θελω να γινω root...με την καμια ομως...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

είμαι καινούριος σε όλη αυτή την ιστορία αλλά σήμερα μου ηρθε μια έμπνευση να τσεκάρω στην Huawei μηπως έχει κανένα update μιας και είμαι ακόμη με την rom της μαμας.

 

Βρίσκω λοιπόν αυτά:

 

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3780&tb=0

 

Αααααα, ωραία λέω, και 2.3 και 4.0. Τα κατεβάζω , ακολουθώ τις οδηγίες για το 2.3 , βάζω το φακελο dload στην SD καρτα κανω vol-up down , και αφου τελειώσει το unpacking μου λέει update failed!

 

Παρατήρησα επίσης , ότι άλλες αναβαθμίσεις έχουν 3 steps, το αρχείο που κατέβασα εγώ δεν έχει κανένα step , παρά μόνο έναν φάκελο dload.

 

Αυτό κατέβασα εγώ:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDYzODc=

 

Εδω αρχισε το ψαξιμο, επαναλαμβάνω την διαδικασία αυτή τη φορά έχοντας αφαιρέσει την sd και αντιγράφοντας το dload φακελο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

Μια από τα ίδια, "update failed". Φτου να πάρει, κοιτάζω στον φάκελο έχει φτιάξει ενα log αρχειο με το εξής:

 

dload_sd_ram_data_proc->(retry >= DLOAD_RETRY) failed!

 

Προφανώς κάνω κάποιο λάθος, μπορεί κανείς να με βάλει στο σωστό δρόμο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

είμαι καινούριος σε όλη αυτή την ιστορία αλλά σήμερα μου ηρθε μια έμπνευση να τσεκάρω στην Huawei μηπως έχει κανένα update μιας και είμαι ακόμη με την rom της μαμας.

 

Βρίσκω λοιπόν αυτά:

 

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3780&tb=0

 

Αααααα, ωραία λέω, και 2.3 και 4.0. Τα κατεβάζω , ακολουθώ τις οδηγίες για το 2.3 , βάζω το φακελο dload στην SD καρτα κανω vol-up down , και αφου τελειώσει το unpacking μου λέει update failed!

 

Παρατήρησα επίσης , ότι άλλες αναβαθμίσεις έχουν 3 steps, το αρχείο που κατέβασα εγώ δεν έχει κανένα step , παρά μόνο έναν φάκελο dload.

 

Αυτό κατέβασα εγώ:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDYzODc=

 

Εδω αρχισε το ψαξιμο, επαναλαμβάνω την διαδικασία αυτή τη φορά έχοντας αφαιρέσει την sd και αντιγράφοντας το dload φακελο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

Μια από τα ίδια, "update failed". Φτου να πάρει, κοιτάζω στον φάκελο έχει φτιάξει ενα log αρχειο με το εξής:

 

dload_sd_ram_data_proc->(retry >= DLOAD_RETRY) failed!

 

Προφανώς κάνω κάποιο λάθος, μπορεί κανείς να με βάλει στο σωστό δρόμο;

 

Ευχαριστώ

 

http://www.huaweidevice.com/tcpsdownload/downLoadCenter?category=cn&flay=software&downloadID=NDEyNTc=

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, κατέβασα το αρχείο και όντως εχει και αυτό 3 στάδια.

 

Οδηγίες στα αγγλικά έχουμε κάπου;

 

Φαντάζομαι αν ακολουθήσω το Link οδηγιών του 1ου post στο thread, είμαι οκ;

Edited by chrissdegrece
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες στα αγγλικά έχουμε κάπου;

 

Φαντάζομαι αν ακολουθήσω το Link οδηγιών του 1ου post στο thread, είμαι οκ;

Όχι, μην ακολουθήσεις αυτές, ακολούθησε αυτές που αναφέρονται στο pdf στο φάκελο αναβάθμισης που κατέβασες, πρόσεξε όμως γιατί εκ παραδρομής σου λέει να ξεκινήσεις με το step2, εσύ φυσικα θα ξεκινήσεις τη διαδικασία με το φάκελο step1.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μην ακολουθήσεις αυτές, ακολούθησε αυτές που αναφέρονται στο pdf στο φάκελο αναβάθμισης που κατέβασες, πρόσεξε όμως γιατί εκ παραδρομής σου λέει να ξεκινήσεις με το step2, εσύ φυσικα θα ξεκινήσεις τη διαδικασία με το φάκελο step1.

 

Τώρα έχω 2 αρχεία κατεβασμένα , το αγγλικό που κατεβασα στην αρχή που δεν εχει steps και φυσικά δεν λειτούργησε, και το κινέζικο που πρότεινε ο Sofoklas που εχει οδηγίες στα...κινέζικα.

 

Προσοχή: Είμαι ακόμη στο 2.2.2 και θέλω να πάω στο 2.3 , και μετά στο 4

 

Αυτές οι οδηγίες δεν είναι σωστές: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3955497#post3955497

Edited by chrissdegrece
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω 2 αρχεία κατεβασμένα , το αγγλικό που κατεβασα στην αρχή που δεν εχει steps και φυσικά δεν λειτούργησε, και το κινέζικο που πρότεινε ο Sofoklas που εχει οδηγίες στα...κινέζικα.

 

Προσοχή: Είμαι ακόμη στο 2.2.2 και θέλω να πάω στο 2.3 , και μετά στο 4

 

update.app απο step1 και update_g. app απο step2 μαζι στο φακελο dload και πατας vol up & power

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω 2 αρχεία κατεβασμένα , το αγγλικό που κατεβασα στην αρχή που δεν εχει steps και φυσικά δεν λειτούργησε, και το κινέζικο που πρότεινε ο Sofoklas που εχει οδηγίες στα...κινέζικα.

 

Προσοχή: Είμαι ακόμη στο 2.2.2 και θέλω να πάω στο 2.3 , και μετά στο 4

 

Αυτές οι οδηγίες δεν είναι σωστές: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3955497#post3955497

Αυτό που σου έδωσε ο Sofoklas θα χρησιμοποιήσεις πρώτα, ειναι η έκδοση 572 (η τελευταία της 2.3.5), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι οι οδηγίες είναι σωστές, δεν είμαι σίγουρος ότι μετονομάζεις κάποιο αρχείο. Ίσως τα άλλα παιδιά μπορούν να σου απαντήσουν με σιγουριά.

 

Edit: Δεν είχα δει την απάντηση του Sofokla. Ό,τι λέει ο αρχηγός.

Edited by drspiros
Link to comment
Share on other sites

update.app απο step1 και update_g. app απο step2 μαζι στο φακελο dload και πατας vol up & power

 

Τελεια ευχαριστώ, αυτό κάνει τώρα, μέχρι στιγμής φαίνεται να έχει κάνει 2-3 restart και με βάζει στο τηλέφωνο.

 

Ολοκληρωνοντας το step 2 επαναλαμβάνω για το step 3? Η το παρατάω έτσι και προχωράω στην αναβάθμιση σε 4.0

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια ευχαριστώ, αυτό κάνει τώρα, μέχρι στιγμής φαίνεται να έχει κάνει 2-3 restart και με βάζει στο τηλέφωνο.

 

Ολοκληρωνοντας το step 2 επαναλαμβάνω για το step 3? Η το παρατάω έτσι και προχωράω στην αναβάθμιση σε 4.0

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν έγινα κουραστικός.

 

Προχωρα στην 4.0.3 ενα ενα τα step αυτη τη φορα με την σειρα.

Πρωτου ξεκινησεις πληκτρολογησε *#*#2846579#*#*

projectmenu/veneer information query/apparatus type query και τσεκαρε τι touch screen φορας, atmel η synaptics. Στις συσκευες με atmel εχουν αναφερθει περισσοτερα προβληματα στην 4.0.3

Για να γυρισεις στην 2.3.5 φλασαρεις μονο το update.app απο το step2.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Προχωρα στην 4.0.3 ενα ενα τα step αυτη τη φορα με την σειρα.

Πρωτου ξεκινησεις πληκτρολογησε *#*#2846579#*#*

projectmenu/veneer information query/apparatus type query και τσεκαρε τι touch screen φορας, atmel η synaptics. Στις συσκευες με atmel εχουν αναφερθει περισσοτερα προβληματα στην 4.0.3

Για να γυρισεις στην 2.3.5 φλασαρεις μονο το update.app απο το step2.

 

1000 Ευχαριστώ , ήδη με το 2.3 βλέπω διαφορές στην απόκριση της οθόνης (synaptics) ή είναι η ιδέα μου;

 

Ελληνικούλια δεν βλέπω στην 2.3 , άραγε στην 4 θα εχει;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

1000 Ευχαριστώ , ήδη με το 2.3 βλέπω διαφορές στην απόκριση της οθόνης (synaptics) ή είναι η ιδέα μου;

 

Ιδεα σου ειναι :p

Ολες οι official rom ειναι κλειδωμενες στα 29 frames, μονο με root και script μπορεις να ξεκλειδωσεις τα frames.

Εχει ελληνικα, ολες εχουν.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι στο χάϊδεμα ανταποκρίνεται καλύτερα.

 

Για να δουμε και το 4 , μόλις εκανα το step 1 , restart, εκανε κατι format klp και τώρα παω για step 2. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτου ξεκινησεις πληκτρολογησε *#*#2846579#*#*

projectmenu/veneer information query/apparatus type query και τσεκαρε τι touch screen φορας, atmel η synaptics. Στις συσκευες με atmel εχουν αναφερθει περισσοτερα προβληματα στην 4.0.3.

Χα! Εμένα γιατί μου γράφει "unknow touch" (όχι unknown) ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με το μικρόφωνο; Από όταν πέρασα ICS μου παραπονιούνται ότι δεν με ακούνε, όσο κοντά και αν φέρνω το μικρόφωνο. Αναγκάζομαι να φωνάζω. (Με τις προηγούμενες 2.2 kai 2.3 official μου παραπονούνταν για μικροφωνισμό αν το είχα σε θήκη και χαμηλή ένταση του μικροφώνου γενικά)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...