Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια έκδοση έχεις; Μήπως χρειάζεται αναβάθμιση; Η 2.3.5.512 είχε κάτι προβληματάκια.

(τι ακριβως εννοείς sleep mode; αναμονή; )

 

 

Ειμαι σε 2.2.2 ,μαμα, οπως το πειρα.Εννοω τη λειτουργεια οπου πατασ το κομπακι στην κορυφη και η οθωνη γινεται μαυρη (δεν ξερω πως αλλιςσ να το πω).Μετα απο λιγο η οθωνη φωτιζει,σα να εχω πατησει το κοθμπι παλι στην κορυφη,μονο ποθ δεν το εχω ακοθμπισει καθολου το ρημαδι

 

Να κανω αναβαθμιση λες? Δεν εχω δει και κανανενα αλλο με τετοι προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι σε 2.2.2 ,μαμα, οπως το πειρα.Εννοω τη λειτουργεια οπου πατασ το κομπακι στην κορυφη και η οθωνη γινεται μαυρη (δεν ξερω πως αλλιςσ να το πω).Μετα απο λιγο η οθωνη φωτιζει,σα να εχω πατησει το κοθμπι παλι στην κορυφη,μονο ποθ δεν το εχω ακοθμπισει καθολου το ρημαδι

 

Να κανω αναβαθμιση λες? Δεν εχω δει και κανανενα αλλο με τετοι προβλημα

 

Το πιο πιθανο ειναι να σου δημιουργει προβλημα καποια εφαρμογη που εχεις βαλει.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να σου δημιουργει προβλημα καποια εφαρμογη που εχεις βαλει.

 

 

Μου το εκανε αυτο και πριν βαλω οποιαδηποτε εφαρμογη,αλλα καλου κακοθ θα δοκιμασω να τις σβησω ολεσ και να δω.Η λειτουργεια backup ΣΤΗΝ SD αποθηκευει και τ δεδομενα των εφαρμογων ?

Link to comment
Share on other sites

Μου το εκανε αυτο και πριν βαλω οποιαδηποτε εφαρμογη,αλλα καλου κακοθ θα δοκιμασω να τις σβησω ολεσ και να δω.Η λειτουργεια backup ΣΤΗΝ SD αποθηκευει και τ δεδομενα των εφαρμογων ?

 

Δεν εχω χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη εφαρμογη και επομενως δεν μπορω να σου απαντησω σιγουρα, αλλα αυτη υποτιθεται ειναι η δουλεια της.

Αν κανεις backup ολες τις εφαρμογες που χρειαζεσαι, επαφες, μυνηματα και οτι αλλο θελεις, καλυτερο θα ηταν να κανεις επαναφορα της συσκευης στην αρχικη κατασταση, παρα να σβηνεις μια μια τις εφαρμογες.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος που ειδες ειναι και ο μοναδικος προς το παρον.

Τα βηματα για να πας απο 2.2.2. σε 2.3.5 ειναι απλα. Αφου κατεβασεις την αναβαθμιση και την κανεις unrar/unzip στο pc σου, και δεις οτι υπαρχουν οι φακελοι STEP1 STEP2 STEP3, τοτε κανεις τα εξης:

 

1. Κλεινεις το κινητο, βγαζεις την μπαταρια για 10 δευτερολεπτα περιπου, την ξαναβαζεις και μπαινεις σε recovery mode πατωντας Volume+ και το power button μεχρι να εμφανιστει η αρχικη οθονη του recovery.

 

2. Αφου εισαι στο recovery κανεις wipe data/cache ωστε να καθαρισει η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου. Αφου το κανεις αυτο κλεινεις το τηλεφωνο.

 

3. Παιρνεις την microSD την συνδεεις με USB adapter στον υπολογιστη σου και δημιουργεις μεσα στην SD εναν φακελο που τον ονομαζεις dload.

 

4. Πας στον φακελο STEP2 της αναβαθμισης και ονομαζεις το αρχειο UPDATE.APP σε UPDATE_g.APP

 

5. Παιρνεις τον αρχειο UPDATE.APP απο τον φακελο STEP1 και το αρχειο UPDATE_g.APP απο τον φακελο STEP2 και τα αντιγραφεις στον φακελο dload που εχεις δημιουργησει στην SD.

 

6. Βγαζεις την SD απο τον υπολογιστη, την βαζεις στο κινητο το ανοιγεις και πας ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ--> ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ--> ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ. Δινεις την αδεια σε οτι σου βγαλει μετα και αφηνεις το κινητο να κανει την αναβαθμιση.

 

7. Αφου γινει αυτο κλεινεις το κινητο, παιρνεις την SD την ξαναβαζεις στο pc πας στον φακελο dload και διαγραφεις τα 2 αρχεια (UPDATE.APP, UPDATE_g.APP) και οτι αλλο εχει μεσα ο φακελος. Μετα πας στον φακελο STEP1 της αναβαθμισης και αντιγραφεις το αρχειο UPDATE.APP στο dload. Πας στον φακελο STEP3 και μετονομαζεις το αρχειο UPDATE.APP σε UPDATE_g.APP. To αντιγραφεις και αυτο στο dload.

 

8. Βαζεις την SD στο κινητο και το ανοιγεις. Πας παλι ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-->ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ-->ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ και ξανακανεις αναβαθμιση.

 

Οταν τελειωσει και αυτη η αναβαθμιση εχεις την 2.3.5 στο κινητο σου.

 

Αν ΔΕΝ εχεις Usb adpter μπορεις να κανεις τις μεταφορες αρχειων με την εξωτερικη SD πανω στο κινητο, απλα θα μεγαλωσει ο χρονος μεταφορας των αρχειων.

 

Αυτα γινοντουσαν μεχρι τωρα για οσους ηθελαν να περασουν την επισημη 2.3.5 overseas normal που ειχε η Huawei στο site της. Αυτη η εκδοση ειχε καποια μικροπροβληματακια. Για παραδειγμα σε καποιες συσκευες μηδενιζει το IMEI της συσκευης. Θα σου προτεινω να περιμενεις την επισημη Ελληνικη 2.3.5 που η wind θα φερει σε λιγες μερες στην Ελλαδα. Αν αποφασισεις να κανεις τα παραπανω να σου επισημανω οτι θα γινουν με δικια σου ευθυνη. Εχουν δουλεψει τα παραπανω βηματα στις περισσοτερες συσκευες (και στην δικη μου) αλλα δεν μπορω να γνωριζω αν μπορει να δουλεψει σε ολες τις συσκευες το ιδιο.

 

 

 

 

Εγω προσωπικα χρησιμοποιησα αυτο τον οδηγο:

( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3848316#post3848316 )

που εχει γραψει ο sakarkas1 και δουλεψε απροβληματιστα. Για τον αλλο οδηγο δεν ξερω

 

εκανα οτι λεει στον οδηγο και τωρα το μονο που κανει ειναι να αναβοσβηνει και να κανει αναβαθμιση ξανα και ξανα στο step3 . καμμια ιδεα?

 

σκουρα τα μαντατα δεν μπαινει πλεον σε stock recovery αν και ξανα εκανα τη διαδικασια του step 2....μαλλον θα χρειαστω απο καποιο καλο παιδι recovery image απο μανισια 2.3

 

ξαναεκανα τη διαδικασια για 5η φορα και πηρε μπρος αυτη τη φορα...ελεος ρεε χαβαι

 

Τωρα για αναβαθμιση και συγνωμη αν γινομαι κουρστικος, θα πρεπει να κανω τα ιδια ακριβως απο 2.2 σε 2.3 δλδ να μετανομαζω το αρχειο απο το βημα σε 2 se update_g.app ή κανω ΑΚΡΙΒΩΣ οτι λενε οι οδηγιες? επισης, αυτη τη φορα το βημα 34 να το κανω ή μετα θα το κανω τουβλακι ?

 

τελος καλο ολα καλα, την καταφερα...

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους, εχω βαλει το ICS και το τηλεφωνο "Σερνετε" κυριολεκτικα! Εαν το ανοιξεις η ελευθερη Ram ειναι στα 85 και με το που ανοιξεις οτιδηποτε αλλο πεφτει στα 40 και κολαει και με το ζορι κανει οτιδηποτε αλλο!!!! Ειχα τη μαμα 2,2 εβαλα τη 2,3,5 512 official και τωρα την 4,03 official! Mπορω να κανω κατι χωρις Root αλλα να εχω και την ICS?????? Εαν ξερει καποιος και θελει ας βοηθεισει! Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Οχι, μπορεις να rootαρεις και να ξεκλειδωσεις το fps limit της οθονης και θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Στο xda λέει τα εξής για την νέα ΙCS.

 

Be aware that after updating to B927 you wont be able to flash any other rom or be able to change boot.img and recovery.img!There is a new protection system that wont let us change anything from pink screen that also didn't work at all!!So be aware!

 

Changelog:

1.Fix the bug of the key backlight;

2.Improve the sensitivity of the light sensor;

3.Fix the bug that Google Maps have no arrow ;

4.Fix the bug that the phone cannot register WCDMA BAND VIII;

5.Fix the bug that saving websites as bookmarks error;

6.Remove the boot sound;

7.Enhance the camera’s photographic effect.

 

Δηλαδή αν περάσουμε αυτή την εκδοχή τι περιορισμούς θα έχουμε;

 

Οχι, μπορεις να rootαρεις και να ξεκλειδωσεις το fps limit της οθονης και θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα.

 

Έκανα root το τηλέφωνο με την επίσημη ICS Β926 αλλά τα έχω βρει λίγο σκούρα στο ξεκλείδωμα των fps. Πρέπει να επικολλήσω ένα αρχείο στον read only φάκελο system/etc. Δοκίμασα με Astro και διάφορους file manager αλλά δεν έβγαλα άκρη για το πως γίνεται ο φάκελος rw. Ο δε root explorer είναι επί πληρωμή. Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Έκανα root το τηλέφωνο με την επίσημη ICS Β926 αλλά τα έχω βρει λίγο σκούρα στο ξεκλείδωμα των fps. Πρέπει να επικολλήσω ένα αρχείο στον read only φάκελο system/etc. Δοκίμασα με Astro και διάφορους file manager αλλά δεν έβγαλα άκρη για το πως γίνεται ο φάκελος rw. Ο δε root explorer είναι επί πληρωμή. Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

 

Μπορεις ευκολα να βρεις τον root explorer. Εγκαταστησε τον και πατα το γρι κουμπακι πανω πανω που λεει ''MOUNT R/W'' για να μπορεσεις να επικολησεις.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα root το τηλέφωνο με την επίσημη ICS Β926 αλλά τα έχω βρει λίγο σκούρα στο ξεκλείδωμα των fps. Πρέπει να επικολλήσω ένα αρχείο στον read only φάκελο system/etc. Δοκίμασα με Astro και διάφορους file manager αλλά δεν έβγαλα άκρη για το πως γίνεται ο φάκελος rw. Ο δε root explorer είναι επί πληρωμή. Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

 

Bασικα βαλε την Β927 για αρχη γιατι η 926 εχει πολλα bugs. Η 927 μεχρι στιγμης σε μενα ειναι μια χαρουλα.

 

Αν δεν μπορεσεις να βρεις τον root explorer, μπορεις ευκολα να κατεβασεις την εφαρμογη Remount και τον ES File Explorer ο οποιος στις ρυθμισεις του εχει επιλογη για root. Με το remount, θα πας στον επιθυμητο φακελο και θα τον κανεις mount rw και μετα με τον ES θα κανεις copy-paste το αρχειακι.

 

Η περιορισμοι που ρωτας πιο πανω για την 927, ισχυουν και για την 926(ειναι κλειδωμενη η pink screen, αλλα και παλι μπορεις να κατεβεις οποτε θελησεις σε 2.3). Δεν υπαρχει κανενας λογος να εισαι με την 926.

Edited by Sheik

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ευκολα να βρεις τον root explorer. Εγκαταστησε τον και πατα το γρι κουμπακι πανω πανω που λεει ''MOUNT R/W'' για να μπορεσεις να επικολησεις.

 

Ευχαριστώ πολύ. Έψαξα λίγο "καλύτερα" για τον root explorer και έκανα την δουλειά. Πέρασα και την Β927, έκανα root και unlock fps, και προς το παρόν η συσκευή λειτουργεί σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

S.O.S. έκανα update το step1 (από Β926 σε 927) και μου κανει συνεχώς επανεκκίνηση και δεν μπορώ να προχωρήσω.

Edited by drspiros
Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να κανεις το step1 εφοσον εισαι σε 926,κατευθειαν το step2. Δε γνωριζω πως να προχωρησεις, ας βοηθησει καποιος...!

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Δεν επρεπε να κανεις το step1 εφοσον εισαι σε 926,κατευθειαν το step2. Δε γνωριζω πως να προχωρησεις, ας βοηθησει καποιος...!

Οκ, το βρήκα. Εβαλα την SD στον υπολογιστή, πέρασα στη root της κάρτας το dload από step2, ξαναέβαλα την SD στο τηλέφωνο, το συνέδεσα στον υπολογιστή χωρίς μπαταρία και το ξεκίνησα σε recovery mode. Η αναβάθμιση ξεκίνησε αυτόματα και ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λιγο αργη φορες φορες, η ICS μου αρεσει παρα πολυ.

 

Να σας ρωτησω ξερει κανεις πως μπορουμε να βγαλουμε την ειδοποιηση χρεωσης οταν μπαινει σε 3g?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,εχω το HUAWEI X5 PRO κι εχω βαλει το ICS και το τηλεφωνο "Σερνετε" κυριολεκτικα! Εαν το ανοιξεις η ελευθερη Ram ειναι στα 85 και με το που ανοιξεις οτιδηποτε αλλο πεφτει στα 40 και κολαει και με το ζορι κανει οτιδηποτε αλλο!!!! Ειχα τη μαμα 2,2 εβαλα τη 2,3,5 512 official και τωρα την 4,03 official! Mπορω να κανω κατι χωρις Root αλλα να εχω και την ICS?????? Εαν ξερει καποιος και θελει ας βοηθεισει! Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανεις απο εσας περίεργη συμπεριφορά από το gps; Μερικες φορες δεν μπορεί να πιάσει δορυφόρους ακόμα και αν περιμένω πολλη ωρα,αλλα αν κανω restart στο κινητό το πρόβλημα λύνεται και κλειδώνει δορυφόρους σε δευτερόλεπτα.Το πρόβλημα δεν φαίνεται να είναι σε hardware του κινητού αφου το πρόβλημα λύνεται μετα απο ενα (ή δυο) restart.Εχει παρατηρήσει κανεις τίποτα παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανεις απο εσας περίεργη συμπεριφορά από το gps; Μερικες φορες δεν μπορεί να πιάσει δορυφόρους ακόμα και αν περιμένω πολλη ωρα,αλλα αν κανω restart στο κινητό το πρόβλημα λύνεται και κλειδώνει δορυφόρους σε δευτερόλεπτα.Το πρόβλημα δεν φαίνεται να είναι σε hardware του κινητού αφου το πρόβλημα λύνεται μετα απο ενα (ή δυο) restart.Εχει παρατηρήσει κανεις τίποτα παρόμοιο;

 

Με ποια Rom είσαι?

 

Στην ICS σας έχει δουλέψει το facebook intergration στην εφαρμογή contacts; Έχω δοκιμάσει να προσθέσω λογαριασμούς μέσω του μενού προσθήκης λογαριασμών αλλά κολλάει στην πρώτη σελίδα του login

 

 

 

Καλησπερα σε ολους,εχω το HUAWEI X5 PRO κι εχω βαλει το ICS και το τηλεφωνο "Σερνετε" κυριολεκτικα! Εαν το ανοιξεις η ελευθερη Ram ειναι στα 85 και με το που ανοιξεις οτιδηποτε αλλο πεφτει στα 40 και κολαει και με το ζορι κανει οτιδηποτε αλλο!!!! Ειχα τη μαμα 2,2 εβαλα τη 2,3,5 512 official και τωρα την 4,03 official! Mπορω να κανω κατι χωρις Root αλλα να εχω και την ICS?????? Εαν ξερει καποιος και θελει ας βοηθεισει! Ευχαριστω.

 

Εμένα βελτιώθηκε η κατάσταση σε επίπεδα ανεκτά, μόνο μετά από ξεκλείδωμα των fps της οθόνης, που προϋποθέτει root για να τρέξεις τον root explorer. Πάντως το root έγινε μέσω ενός exe με ένα κλικ. Εγκαταστάθηκε αυτόματα και ένα superuser app που φροντίζει να σε ρωτά όποτε μια εφαρμογή ζητά superusr rights. Μετά από όλα αυτά τα μενού κυλάνε πιο γρήγορα, και βελτιώνεται η ταχύτητα κατά το φαίνεσθαι.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Στην ICS σας έχει δουλέψει το facebook intergration στην εφαρμογή contacts; Έχω δοκιμάσει να προσθέσω λογαριασμούς μέσω του μενού προσθήκης λογαριασμών αλλά κολλάει στην πρώτη σελίδα του login

 

To μοναδικο bug που εχω με την B927

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Με ποια Rom είσαι?

 

Το περίεργο είναι ότι είμαι με την εργοστασιακή 2.2.2. ....τι στο καλό...και αυτή buggy είναι? :lol:

Πρίν από 1 μήνα περίπου το πήγα στο service και αυτοί μου είπαν ότι διόρθωσαν το πρόβλημα κάνοντας επανεγκατάσταση της εργοστασιακής 2.2.2. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα άρχισε να μου κάνει πάλι νούμερα το GPS.

Θα μπορούσα να σκεφτώ ότι προκαλεί πρόβλημα κάποια εφαρμογή...αλλά δεν έχω εγκαταστήσει εφαρμογές αυτή τη φορά (πέραν του Opera browser).

 

 

Παρόλο που είμαι ψιλοάσχετος από χρήση custom roms (δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να περάσω custom) διαβάζοντας γι αυτές πήρε το μάτι μου το εξής :

Π.χ. στην Horse absolute γράφει "added , gps.conf only for european users" .Διαβάζοντας για το gps.conf στο xda και πως με κάποιες αλλαγές μπορείς να βελτιώσεις την απόδωση του gps αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως παίζει κανένα θεματάκι με το εργοστασιακό gps.conf και κάνει ιστορίες που και που...

Οι φίλοι που έχουν Horse absolute πως τα πάνε με το gps? Οσοι τη φοράνε μπορούν να μας πουν μια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βελτιώθηκε η κατάσταση σε επίπεδα ανεκτά, μόνο μετά από ξεκλείδωμα των fps της οθόνης, που προϋποθέτει root για να τρέξεις τον root explorer.

 

Πώς κάνεις το unlock? έχω βάλει root explorer.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...