Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την "επιτυχή" αναβάθμιση σε 4 , διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει το HiSuite και δεν συγχρονίζει ημερολόγιο/επαφές με το Outlook.

 

Κλήσεις, μηνύματα, browsing, κλπ φαίνεται να λειτουργούν μια χαρά.

 

Οπότε, πίσω στο 2.3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά πρόβλημα,

έβγαλα μερικές φωτογραφίες με το κινητό και θέλησα να τις περάσω στο pc.

Υπέθεσα ότι θα τις αποθηκεύει κάπου στη microSD οποτε την έβγαλα και την συνέδεσα στο pc.

 

Έψαξα στον φάκελο DCIM αλλα δεν ήταν εκεί οποτε τσέκαρα πάλι στο τηλέφωνο και τις βρήκα και μέσα από τη "Φωτογραφική Μηχανή" και μέσα από τη "Συλλογή"

 

Οποτε αν κατάλαβα καλά, by default τις αποθηκεύει στην εσωτερική μνήμη.

 

Μέχρι εδώ καλά.

Το πρόβλημα αρχίζει όταν βάζω πάλι στη κάρτα μνήμης στο τηλέφωνο, όταν το κάνω αυτό οι φωτογραφίες "εξαφανίζονται" και από τη "Φωτογραφική Μηχανή" και από τη "Συλλογή",

όταν αφαιρώ την κάρτα μνήμης εμφανίζονται ξανά στη και στη Φωτ. Μηχανή και από τη Συλλογή,

τι γίνεται??

Πως μπορώ τώρα να τις περάσω από το τηλέφωνο στην microSD από τη στιγμή που όταν βάζω την κάρτα τις χάνω?

Link to comment
Share on other sites

Μετά την "επιτυχή" αναβάθμιση σε 4 , διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει το HiSuite και δεν συγχρονίζει ημερολόγιο/επαφές με το Outlook.

 

Κλήσεις, μηνύματα, browsing, κλπ φαίνεται να λειτουργούν μια χαρά.

 

Οπότε, πίσω στο 2.3

 

Ρυθμισεις/επιλογες για προγραμματ./εντοπισμος σφαλματων usb.

 

Παιδιά πρόβλημα,

έβγαλα μερικές φωτογραφίες με το κινητό και θέλησα να τις περάσω στο pc.

Υπέθεσα ότι θα τις αποθηκεύει κάπου στη microSD οποτε την έβγαλα και την συνέδεσα στο pc.

 

Έψαξα στον φάκελο DCIM αλλα δεν ήταν εκεί οποτε τσέκαρα πάλι στο τηλέφωνο και τις βρήκα και μέσα από τη "Φωτογραφική Μηχανή" και μέσα από τη "Συλλογή"

 

Οποτε αν κατάλαβα καλά, by default τις αποθηκεύει στην εσωτερική μνήμη.

 

Μέχρι εδώ καλά.

Το πρόβλημα αρχίζει όταν βάζω πάλι στη κάρτα μνήμης στο τηλέφωνο, όταν το κάνω αυτό οι φωτογραφίες "εξαφανίζονται" και από τη "Φωτογραφική Μηχανή" και από τη "Συλλογή",

όταν αφαιρώ την κάρτα μνήμης εμφανίζονται ξανά στη και στη Φωτ. Μηχανή και από τη Συλλογή,

τι γίνεται??

Πως μπορώ τώρα να τις περάσω από το τηλέφωνο στην microSD από τη στιγμή που όταν βάζω την κάρτα τις χάνω?

 

Η προεπιλογη ειναι στην microsd. Να υποθεσω φορας την Β512? Ειχε μια ταση να μην κανει σωστα mount τις μνημες. Δοκιμασε να το σβησεις και να βγαλεις την μπαταρια, συνηθως μετα απο αυτο τις βλεπει κανονικα.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Χα! Εμένα γιατί μου γράφει "unknow touch" (όχι unknown) ?

 

Και του πικα το ιδιο λεει. Δεν εχει αναφερει καποιος που ειχε επιβεβαιωμενα τσεκαρει οτι εχει atmel sensor στην 2.3.5 αν στην ics του βγαζει unknown touch. Παντως εμενα μου βγαζει κανονικα και στην ics, synaptics-BYD.13

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Η προεπιλογη ειναι στην microsd. Να υποθεσω φορας την Β512? Ειχε μια ταση να μην κανει σωστα mount τις μνημες. Δοκιμασε να το σβησεις και να βγαλεις την μπαταρια, συνηθως μετα απο αυτο τις βλεπει κανονικα.

 

ωπ, έχεις δίκιο, ξέχασα να αναφέρω οτι πέρασα την rom του Kalo (B876_KALO_Reloaded)

 

δοκίμασα τώρα και αυτό που μου είπες με την μπαταρία, αλλα δεν άλλαξε κάτι,

μεσα στην microSD έχει φτιάξει κανονικά φάκελο DCIM, ο οποιος έχει μέσα κανονικά φάκελο με τα thumbnails των φωτογραφιών, αλλα τις κανονικές φωτό δεν τις έχει στον φάκελο 100ANDRO,

όταν η κάρτα είναι εκτός τηλεφώνου τις φωτό τις βρίσκω και τις βλέπω κανονικά,

όταν βάζω την κάρτα εξαφανίζονται από το τηλέφωνο και στη συλλογή μου λέει ότι δεν υπάρχουν αρχεία... :wacko:

 

Η πλάκα είναι οτι χωρίς την καρτα στο τηλέφωνο, μπορώ να τις κανω copy και μετά paste στον φακελο 100ANDRO που υποτίθεται οτι είναι στην microSD...

που μπορεί να ειναι αποθηκευμένες μέσα στο κινητό??

Link to comment
Share on other sites

ωπ, έχεις δίκιο, ξέχασα να αναφέρω οτι πέρασα την rom του Kalo (B876_KALO_Reloaded)

 

δοκίμασα τώρα και αυτό που μου είπες με την μπαταρία, αλλα δεν άλλαξε κάτι,

μεσα στην microSD έχει φτιάξει κανονικά φάκελο DCIM, ο οποιος έχει μέσα κανονικά φάκελο με τα thumbnails των φωτογραφιών, αλλα τις κανονικές φωτό δεν τις έχει στον φάκελο 100ANDRO,

όταν η κάρτα είναι εκτός τηλεφώνου τις φωτό τις βρίσκω και τις βλέπω κανονικά,

όταν βάζω την κάρτα εξαφανίζονται από το τηλέφωνο και στη συλλογή μου λέει ότι δεν υπάρχουν αρχεία... :wacko:

 

Η πλάκα είναι οτι χωρίς την καρτα στο τηλέφωνο, μπορώ να τις κανω copy και μετά paste στον φακελο 100ANDRO που υποτίθεται οτι είναι στην microSD...

που μπορεί να ειναι αποθηκευμένες μέσα στο κινητό??

 

Καλο θα ηταν να ρωτησεις και τον ιδιο στο xda γιατι δεν ξερω αν εχει πειραξει κατι στη rom του.

Ουτε με το καλωδιο usb μεσω υπολογιστη μπορεις να τις δεις?

Δοκιμασε να κανεις και αναζητηση με το ονομα καποιας φωτογραφιας μεσα απο τον root explorer για να δεις που εχουν αποθηκευτει

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να ρωτησεις και τον ιδιο στο xda γιατι δεν ξερω αν εχει πειραξει κατι στη rom του.

Ουτε με το καλωδιο usb μεσω υπολογιστη μπορεις να τις δεις?

Δοκιμασε να κανεις και αναζητηση με το ονομα καποιας φωτογραφιας μεσα απο τον root explorer για να δεις που εχουν αποθηκευτει

 

δοκίμασα και με το καλώδιο, αλλα τίποτα...

 

τώρα έκανα και αυτό που πρότεινες με αναζήτηση με τον root explorer, και χωρίς την κάρτα στο τηλέφωνο τις βλέπει κανονικά και σαν path μου δίνει το /sdcard/DCIM/100ANDRO

αυτό δηλαδή που θα έπρεπε να βλέπει με την κάρτα μέσα... το βλέπει χωρίς την κάρτα... :blink: :lost:

 

αλλα με την κάρτα μέσα κάτι παθαίνει και τις χάνει, (Transend 8GB)

ακόμα και όταν κάνω "Αφαίρεση κάρτας SD" από το "Ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου", και πάλι δεν μπορεί να τις δει, πρέπει να βγάλω τελείως την κάρτα από το τηλέφωνο.

Θα προσπαθήσω να τις στείλω στο pc με bluetooth για να μην τις χάσω, και θα τραβήξω ένα format στην κάρτα μήπως δημιουργεί αυτή το πρόβλημα, και θα ποστάρω ξανά τα αποτελέσματα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές! :)

Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα ή οποιαδήποτε άλλη γνώμη καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και με το καλώδιο, αλλα τίποτα...

 

τώρα έκανα και αυτό που πρότεινες με αναζήτηση με τον root explorer, και χωρίς την κάρτα στο τηλέφωνο τις βλέπει κανονικά και σαν path μου δίνει το /sdcard/DCIM/100ANDRO

αυτό δηλαδή που θα έπρεπε να βλέπει με την κάρτα μέσα... το βλέπει χωρίς την κάρτα... :blink: :lost:

 

αλλα με την κάρτα μέσα κάτι παθαίνει και τις χάνει, (Transend 8GB)

ακόμα και όταν κάνω "Αφαίρεση κάρτας SD" από το "Ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου", και πάλι δεν μπορεί να τις δει, πρέπει να βγάλω τελείως την κάρτα από το τηλέφωνο.

Θα προσπαθήσω να τις στείλω στο pc με bluetooth για να μην τις χάσω, και θα τραβήξω ένα format στην κάρτα μήπως δημιουργεί αυτή το πρόβλημα, και θα ποστάρω ξανά τα αποτελέσματα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές! :)

Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα ή οποιαδήποτε άλλη γνώμη καλοδεχούμενη!

 

Με kalo reloaded ειμαι πανω απο B572,οι φωτο ειναι κανονικα στον φακελο camera οχι στον 100andro.Μηπως δεν εκανες κανονικη συνδεση/αποσυνδεση usb απο android η μηπως εβγαλες την καρτα με το κινητο ανοιχτο.Εμενα δουλευε παντα κανονικα με kalo και καρτα 8gb class 4.Εχω παντα το usb debbuging κλειστο αν εχει καποια σημασια.Δοκιμασε να φορμαρεις την καρτα και παρακολουθησε το με τις νεες φωτο που θα βγαλεις

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι με την νέα ICS δυο φορές η συσκευή μου έκανε επανεκκίνηση αυτοβούλως.

Το ίδιο κι εδώ, ποτέ όμως σε ώρα χρήσης, μόνο στην αναμονή. Επίσης εδω και 4 μέρες που έχω απενεργοποιήσει το PIN της κάρτας, δε μου το έχει ξανακάνει (δεν ξέρω αν όλα αυτά σχετίζονται, απλά αναφέρω τις ενέργειες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους να κανω μια ερωτηση για να βαλω τη μαμα ICS πρεπει να ROOTARO το τηλεφωνο??? Φοραω τη μαμα 2.3.5! Εαν δε χρειαζεται να Rootaro εαν θελετε πειτε μου το τροπο να το κανω! Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Για τα random reboots δοκιμαστε να βαλετε μονο 2G.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τα φωτακια δουλευουν παιδια ;;

Εννοείς τα φωτάκια ειδοποίησης π.χ. όταν έχεις μήνυμα; Ναι!

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στις ρυθμίσεις κάτω-κάτω, στο "Σύστημα", κάτω από την επιλογή "Επιλογές για προγραμματισμό" έχει ένα εικονίδιο σαν power με επιλογές ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο. What is this?

Link to comment
Share on other sites

εννοω τα φωτακια στο κατω μερος της οθονης.η εκδοση 4.0 δημιουργει προβλημα και δεν δουλευουν.ηθελα να ηξερα αν ειμαι ο μονος που το αντιμετωπιζει ...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τα φωτάκια ειδοποίησης π.χ. όταν έχεις μήνυμα; Ναι!

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στις ρυθμίσεις κάτω-κάτω, στο "Σύστημα", κάτω από την επιλογή "Επιλογές για προγραμματισμό" έχει ένα εικονίδιο σαν power με επιλογές ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο. What is this?

 

Γρηγορη εκκινηση, οταν σβηνεις το κινητο δεν σβηνει εντελως αλλα μπαινει σε deep sleep με αποτελεσμα να bootαρει σε μερικα δευτερολεπτα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη εκκινηση, οταν σβηνεις το κινητο δεν σβηνει εντελως αλλα μπαινει σε deep sleep με αποτελεσμα να bootαρει σε μερικα δευτερολεπτα.

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμο!:)

 

εννοω τα φωτακια στο κατω μερος της οθονης.η εκδοση 4.0 δημιουργει προβλημα και δεν δουλευουν.ηθελα να ηξερα αν ειμαι ο μονος που το αντιμετωπιζει ...

Ποια φωτάκια φίλε μου; Διαστημόπλοιο έχεις;:lol:

Μήπως εννοείς τα εικονίδια; Ή τα πλήκτρα αφής; Αν εννοείς τα δεύτερα εμένα μου δουλεύουν όταν ξεκλειδώνω την οθόνη, αλλα μετά δεν έχω προσέξει.

 

Edit: Έχεις δίκιο, από κάποια στιγμή και μετά δεν ανάβουν!

Edited by drspiros
Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθησει κανεις να κανω την αναβαθμιση απο 2,3,5 σε 4 ???????? Εχω κανει οτι βλεπω και δε μου βγαινει τιποτα οταν βαζω στο φακελο του κινητου το step 1 και το step 2 η και τα 2 μαζι το κινητο κανει απλα Restart και τιποτ αλλο!!! Στο Recovery που λετε να κανουμε wipe data/cache εμενα μου γραφει wipe data hard recet τι να κανω, τι κανω λαθος?????? Ενω την 2,3,5 την ειχα περασει χωρις κανενα προβλημμα τωρα δε μπορω να βγαλω ακρη!!!!! Αμα καποιος εχει τη καλοσυνη ας με βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθησει κανεις να κανω την αναβαθμιση απο 2,3,5 σε 4 ???????? Εχω κανει οτι βλεπω και δε μου βγαινει τιποτα οταν βαζω στο φακελο του κινητου το step 1 και το step 2 η και τα 2 μαζι το κινητο κανει απλα Restart και τιποτ αλλο!!! Στο Recovery που λετε να κανουμε wipe data/cache εμενα μου γραφει wipe data hard recet τι να κανω, τι κανω λαθος?????? Ενω την 2,3,5 την ειχα περασει χωρις κανενα προβλημμα τωρα δε μπορω να βγαλω ακρη!!!!! Αμα καποιος εχει τη καλοσυνη ας με βοηθησει.

 

Ένα ένα τα step στην κάρτα. Βγάλε και την μπαταριά γιατί έχεις ενεργοποιημένη την γρήγορη εκκίνηση και δεν κλείνει εντελώς η συσκευή.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα τα step στην κάρτα. Βγάλε και την μπαταριά γιατί έχεις ενεργοποιημένη την γρήγορη εκκίνηση και δεν κλείνει εντελώς η συσκευή.

Στο Recovery τι να κανω wipe data/factory recet η wipe cache partition?????? Ειχες δικιο για τη γρηγορη εκινηση,εφτιαξα το φακελο εβαλα το 1 step μεσα πατησα την αναβαθμιση λογισμικου και μου εκανε παλι Restart!!!!!

Edited by ganian1979
Link to comment
Share on other sites

τιποτα, δεν χρειαζεται.

Restart γιατι μου κανει δε θα πρεπε να μου κανει Unpacking???? Οταν βαλω μεσα το Step πρεπει να κλεισω το κινητο????? Τι κανω λαθος??? φοραω την εκδοση 2,3,5 εκδοση βασικου φασματος404020 εκδοση kernel 2.6.35.7-perf και αριθμος εκδοσης U880PV100R001C00B512G001!!!! Αν μπορεσει καποιος ας βοηθησει ευχαριστω.

Edited by ganian1979
Link to comment
Share on other sites

Restart γιατι μου κανει δε θα πρεπε να μου κανει Unpacking???? Οταν βαλω μεσα το Step πρεπει να κλεισω το κινητο????? Τι κανω λαθος???

 

απενεργοποιησε την γρηγορη εκκινηση η βγαλε μπαταρια και αναψε το κινητο πατωντας ταυτοχρονα τα δυο πληκτρα εντασης.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

απενεργοποιησε την γρηγορη εκκινηση η βγαλε μπαταρια και αναψε το κινητο πατωντας ταυτοχρονα τα δυο πληκτρα εντασης.

 

οκ εχει αναψει ροζ οθονη, τωρα?

Edited by ganian1979
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...