Jump to content

Xperia x10 mini PRO : [ROM] MiniCM7Pro Android 2.3


kissmyarch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΟΝΟ για το x10 mini pro

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Διαβάζετε πρώτα τις οδηγίες εγκατάστασης, τις κατανοείτε πλήρως και μετά προχωράτε.

Επίσης, πάρτε αν θέλετε back-up γιατί θα διαγραφούν ΟΛΕΣ οι εφαρμογές, τα μηνύματα, οι επαφές και οι ρυθμίσεις σας.

Disclaimer: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Γενικές απαιτήσεις:

Πως να κάνετε root τη συσκευή σας θα βρείτε . Το firmware και το baseband το βλέπετε αν πάτε στις ρυθμίσεις στην επιλογή About Phone (Σχετικά με το τηλέφωνο).

Αν δεν έχετε το 2.1.1.A.0.6 firmware, χρειάζεται να το φλασάρετε μέσω του FlashTool.

Δε χρειάζεται να έχετε ξεκλείδωτο bootloader. Αυτός ο kernel είναι επίσημος και επιστρέφει το firmware στο 2.1.1.A.0.6

Το κατεβάζετε επό εδώ και το εγκαθιστάτε με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεται εδώ.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Τρέχουσα έκδοση: 21

Τελευταία ημερομηνία ανανέωσης: 06.11.2011

XDA Link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1201116

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Download Links

 

1) MiniCM7_Pro_v21.zip

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Οδηγίες εγκατάστασης

 

 

1) Κατεβάστε το παραπάνω αρχείο και αποθηκεύστε το στην κάρτα SD του τηλεφώνου σας.

2) Κάντε επανεκκίνηση και μπείτε στο cwm.

3) Αν έρχεστε από άλλη rom επιλέγετε wipe data/factory reset

4) Πηγαίνετε στο κεντρικό μενού και επιλέγετε install zip from sdcard --> choose zip from sdcard.

5) Βρίσκετε το αρχείο MiniCM7_Pro_v21.zip το επιλέγετε και ξεκινάει η διαδικασία εγκατάστασης.

6) Για σωστό ελληνικό qwerty πληκτρολόγιο κατεβάστε το greek-keyboard.zip, αποθηκεύστε το στην SD και το εγκαθιστάτε με τον ίδιο τρόπο όπως τα πρηγούμενα.

 

 

Σημείωση: Μετά το πρώτο reboot κάντε και άλλο ένα για να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα στην πορεία (πχ εφαρμογές δεν εγκαθιστώνται).

Αν έχετε βάλει κάποιον custom kernel θα πρέπει πριν κάνετε εγκατάσταση το MiniCM7_Pro_v21.zip να αφαιρέσετε από το φάκελο /system/lib/modules τα

x10minioc.ko 
x10miniuv.ko 
mddi.ko 
ext3.ko
ext4.ko 
jbd.ko 
jbd2.ko
dt.ko

 

 

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/minicm7pro/minicm7prov16_1.png http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/minicm7pro/minicm7prov16_2.png http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/minicm7pro/minicm7prov16_3.png

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/minicm7pro/minicm7prov16_4.png http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/minicm7pro/minicm7prov16_5.png http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/minicm7pro/minicm7prov16_6.png

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Features:

Fake xLoud - Improved sound quality. Improved EQ DSP Manager.

Bravia Engine - Improved image and video quality

More RAM - Rom saves RAM

Fast - No load on the processor at 600 Mhz

Best FM Radio - Improved signal reception by increasing the voltage.

Best 3D performance - New Adreno 200 libs for fast playing games

Best 2D performance - New Gralloc libs for fast playing videos

Best Video Camera - Excellent video recording. Video quality is greater than 2300 kbps, 480p - MP4, sound quality is 128 or higher kbps - MP3, M4V format writes

Stable - Rom is stable. Big changes will not be paid

DualTouch - The screen supports two touch.

For 2.1 kernel - Rom support a standard kernel from Sony Ericsson, it is desirable 2.1.1.A.0.6

TouchScreen - TouchScreen works fine. Thank you very much slade87

Latest Version - Android 2.3.7

 

ChangeLog

--- MiniCM7 Pro - V21 06.11.2011

- Updated Wlan Lib

- Updated Build Now CM7.1.0.2

- Now Fixed MAC Adress (Need Wipe)

- Now Fixed Battery drain (Need Callibrate battery and wipe)

- Now Fixed Reboot in cwm (Need Wipe)

- Added FlashPlayer (Go to /system/app and install manualy )

- Replaced Fonts

 

--- MiniCM7 Pro - V20 25.10.2011

- Fixed Network search

- Fixed Wlan MAC-Adress

- Fixed Reboot in recovery

- Fixed ext3/4 File Systems

- Added Netfilter

- Restored CWM Now CWM 3.2.0.0 r5

- Some clanup

 

--- MiniCM7 Pro - V19 21.10.2011

- Removed CMAura - (Making bugs in ROM)

- Removed YouTube - (Download from Market)

- Removed Live Wallpapers (Download from Market)

- Removed Trash in ROM

- Fixed Camera freezes

- Fixed G-Sensor

- Fixed Bravia in settings

- Fixed xloud in settings

- Added OC

- Added Xperia Pro Home

- Updated Adreno 200 libs - PowerFull 3D

- Updated SU binary

- Optimized Battery Drain

 

--- MiniCM7 Pro - V18 17.10.2011

Updated framework

Updated WiFi/BT

Updated build.prop

Updated Radio Components

Updated CWM Recovery (Now 4.0.1.4)

Added AntSupport

Added xLOUD/Bravia (Autostart)

Fixed Radio

Fixed TouchBug (Fully)

Removed BootSound

Removed GMail

Removed SE Home

Removed OC (im not a fan of OC)

 

--- MiniCM7 Pro - V17 14.10.2011

- Added Some Wallpapers

- Added Maps etc.

- Added GMail

- Added Media (Radio Does not work) (This radio not for TI devices)

- Added YouTube

- Removed SEtheme

- Removed CM7 Music

- Removed CM7 Video

- Removed CM7 Radio (No working)

- Removed SE Radio (No working)

- Fixed BackLight

 

--- MiniCM7 Pro - V16 30.09.2011

- Removed Some files in /system/lib

- Removed Some files in /system/bin

- Removed Some files in /system/etc

- Removed Some files in /system/xbin

- Removed Some Scripts

- Removed Walkman Live Wallpaper

- Removed 3D Clocks

- Removed Gmail

- Removed Stupid sounds

- Fixed Fake xLOUD

- Fixed BT A2DP

- Fixed Ram Usage

- Now Improved sensitivity of the screen

- Now Rebuild rom

- Now Odexed

- Updated Music Player (Rebuilded For MiniCM7 Pro)

- Restored Old Launcher (5 HomeScreens, no resized)

- Restored Old Market (3.0)

- Added Wallpapers

Edited by Superuser
update v21
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, μόλις πέρασα την MiniCM7pro V18 στο Xperia x10 mini pro μου αλλά δεν μπορώ να βρω πώς να ενεργοποιήσω την δυνατότητα για 160 χαρακτήρες στα μηνύματα sms. Σημειώστε ότι έχω εγκαταστήσει και το zip για το physical keyboard
Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις πέρασα την MiniCM7pro V18 στο Xperia x10 mini pro μου αλλά δεν μπορώ να βρω πώς να ενεργοποιήσω την δυνατότητα για 160 χαρακτήρες στα μηνύματα sms. Σημειώστε ότι έχω εγκαταστήσει και το zip για το physical keyboard

 

Το θέμα με τους 160 χαρακτήρες είναι θέμα encoding. Ο μόνος τρόπος για να έχεις full 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα είναι να γράφεις greeklish. Δεν ξέρω αν τα κεφαλαία επίσης έχουν διαφορετικό encoding. Το physical keyboard δεν έχει κάποια σχέση με αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους 160 χαρακτήρες είναι θέμα encoding. Ο μόνος τρόπος για να έχεις full 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα είναι να γράφεις greeklish. Δεν ξέρω αν τα κεφαλαία επίσης έχουν διαφορετικό encoding. Το physical keyboard δεν έχει κάποια σχέση με αυτό..

 

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξουμε το encoding για να υποστηρίζονται sms 160 χαρακτήρων; Για παράδειγμα η official ROM 2.1 της Sony έχει επιλογή στις ρυθμίσεις με την οποία μπορείς να στέλνεις sms με Ελληνικά και 160 χαρακτήρες.

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

παιδες λειτουργουν τα παντα σε αυτην την εκδοση?

διαβαζα οτι σε προηγουμενη ειχε καποια θεματακια οπως η καμερα.επαιζε σε vga μονο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί κόλλησα.

Προσπάθησα να περάσω την ρομ αλλά μου έβγαλε ένα μήνυμα ...

Installation aborted

και τώρα το κινητό κόλλησε στην μαύρη οθόνη με το logo Sony Ericsson.

Εβγαλα την μπαταρία και δοκίμασα να το ανοίξω αλλά πάλι εκεί κολλάει.

Πως μπορώ να το επαναφέρω.

Η να περάσω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις μέσω το Pc companion

 

EDIT:

 

οκ το εφτιαξα με το sony ericsson update service

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξουμε το encoding για να υποστηρίζονται sms 160 χαρακτήρων; Για παράδειγμα η official ROM 2.1 της Sony έχει επιλογή στις ρυθμίσεις με την οποία μπορείς να στέλνεις sms με Ελληνικά και 160 χαρακτήρες.

 

Βρήκα αυτό το άρθρο που περιγράφει πως να έχεις 160 χρακτήρες, μέσω εξωτερικού προγράμματος όμως. Δεν το 'χω δοκιμάσει, ελπίζω να σου δουλέψει :)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό το άρθρο που περιγράφει πως να έχεις 160 χρακτήρες, μέσω εξωτερικού προγράμματος όμως. Δεν το 'χω δοκιμάσει, ελπίζω να σου δουλέψει :)

 

Το ξέρω το Handcent SMS και το έχω δοκιμάσει και δουλεύει, το θέμα είναι να βρω κάποιο τρόπο να κάνω την stock εφαρμογή να στέλνει 160 χαρακτήρες σε μηνύματα...

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους..εκανα ακριβως οτι γραφει το αρθρο και το κινητο μου εχει κολλησει μονιμα...

 

δεν μπαινει στο μενου του xrecovery και πλεον κολλαει στο video που παιζει μετα το σημα της sony ...please voitheia!!!...δεν εχω τροπο ν ανοιξω το κιν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..εκανα ακριβως οτι γραφει το αρθρο και το κινητο μου εχει κολλησει μονιμα...

 

δεν μπαινει στο μενου του xrecovery και πλεον κολλαει στο video που παιζει μετα το σημα της sony ...please voitheia!!!...δεν εχω τροπο ν ανοιξω το κιν!!

 

Δεν πιστεύω να έχεις και συ το mini. Ο οδηγός είναι μόνο για το pro. Πριν κάνεις επανεγκατάσταση με το seus, δοκίμασε να μπεις στο cwm πατώντας το back button πολλές φορές μόλις εμφανιστεί το logo της SE. Επίλεξε full wipe/factory reset, κάνε επανεκίννηση και δες αν ξεκολλήσει. Αν κολλήσει πάλι δοκίμασε να ξανακατεβάσεις τη ρομ ή κάποια άλλη από τις 4 που υπάρχουν εδώ και να την ξαναβάλεις.

 

Έχετε υπ'όψιν σας ότι μπορείτε να προσαρτήσετε (mount) την sd card και μέσα από το μενού του cwm, πριν δηλαδή ακόμα μπουτάρει το κινητό. Απότι θυμάμαι πρέπει να είναι κάπου στο advanced αυτή η επιλογή κάτω από το μενού mount.

Link to comment
Share on other sites

Το εφτιαξα με το Update manager γτι δεν ανοιγε καθολου το κιν κολλαγε στν αρχικη οθονη .... εκανα με τη σειρα σε καθαρο λειτουργικο ..root -> CWM recovery και το εγκατεστησα και λειτουργει μια χαρα .. :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Eγκατεστησα την v20 από XDA. Είναι πολύ καλή αλλά έχω ένα πρόβλημα. Δεν έχω backlight στο πληκτρολόγιο. Ξέρει κανείς πως θα το λύσω; (εάν λύνεται)
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να έχεις. Δοκίμασε να το ανοιγοκλείσεις μερικές φορές, είτε ριχνοντας φως στον αισθητήρα πάνω από το Sony Ericsson ή σε απόλυτο σκοτάδι.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να έχεις. Δοκίμασε να το ανοιγοκλείσεις μερικές φορές, είτε ριχνοντας φως στον αισθητήρα πάνω από το Sony Ericsson ή σε απόλυτο σκοτάδι.

 

Όντος. Σε συνθήκες σκότους, εχει backlight. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν υπάρχει η ίδια αίσθηση στην οθόνη.

Και γω είδα διαφορά.

Όσο για backlight δεν καίγομαι.

Με τη ginger είδα ένα χάλια κινητό. Ούτε καν ένα μήνυμα δεν μπορούσα να στείλω.

Για να περάσω τη v20 πρέπει πάλι SEUS και όλα απ την αρχή ή υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος;

 

Δουλεύει τελικά το backlight.

Οχι με το SEUS. Εγώ την έβαλα ακολουθώντας αυτό το μήνυμα http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18526503&postcount=1859 (διότι είχα cwm 3.2....) ενώ θέλει 4.0.....

Βάλε την MiniCM7pro v20. Καμία σχέση με την GingerDX.

Link to comment
Share on other sites

Οχι με το SEUS. Εγώ την έβαλα ακολουθώντας αυτό το μήνυμα http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18526503&postcount=1859 (διότι είχα cwm 3.2....) ενώ θέλει 4.0.....

 

Αυτό ισχύει αν κάνεις αναβάθμιση από την miniCM7pro 18 ή 19 μου φαίνεται. Αν έρχεσαι από άλλη ρομ μάλλον δεν χρειάζονται αυτά τα βήματα. Δεν το χω δοκιμάσει για να ξέρω σίγουρα μη σας πάρω και στο λαιμό μου...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήγα από την v18 στην v20 και εφάρμοσα αυτά τα βήματα. btw , ξέρει κανείς εάν υπάρχει καμιά εφαρμογή για να αλλάζουμε το mac address όποτε θέλουμε;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την MiniCM7pro v20 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1201116 πηγαίνει σφαίρα, κανένα reboot (μέχρι τώρα :X ) και εάν δεν δω τίποτα περίεργο, αυτή θα κρατήσω. Αυτό που είδα διαφορά είναι, η αίσθηση της οθόνης. Έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση όπως η εργοστασιακή rom. Όταν έβαλα την GingerDX δεν είχα την ίδια αίσθηση.

Να σε ρωτήσω,μιας και την έβαλες..εδω λεει cmw4 πρέπει να έχεις..το είχες εσύ αυτό??Εγώ ένα cwm έχω και δεν ξέρω και ποιό μάλιστα ..υποθέτω παλιότερο..κατάλαβες πως το βάζουμε το άλλο??Το έκανες εσύ??

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση όπου διορθώνονται αρκετά bugs, μεταξύ άλλων και η mac address. Δείτε το changelog στο πρώτο post. Διαβάστε επίσης και τις απαιτήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται cwm4.

Εγώ με 3.2 την έβαλα.

Να μαι και απο δω:p Λοιπόν έβαλα σήμερα και εγώ τη v21 απο gingerDX..Μεχρι στιγμής μια χαρά..όταν ανοίγει μου φαίνεται κάνει παραπάνω ειδικά την πρώτη φορά καρατρόμαξα ..μια ωρα σονυ κ μετα μια ωρα το ανθρωπακι λεω παει το χαλασα,αλλα ολα οκ:p Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μερικές εφαρμογές που είχα πριν τις είχε με το που ανοιξα το κιν..(πx ebbudy)και λεω ωχ γιατι?Ειχα κανει πριν wipe cache κλπ που έλεγε το βημα..anyway δεν με ενοχλει αυτό απλά μου κανε εντυπωση.Μετα πέρασα κπ υπολοιπες εφαρμογες απτο titanioum.Αυτο που θελω να μου πειτε παρακαλώ είναι τι πρεπει να κάνω και να ρυθμίσω για να στελνω ΜΜΣ..Και με την ginger το παρατηρησα δε μπορουσα να στειλω αλλα δεν ασχοληθηκα..Τώρα όμως θέλω να το φτιάξω αυτό!!Ενω νομιζω λαμβανω κανονικα δε μπορω να στειλω..τωρα με την v21 δεν εχω δοκιμασει αν λαμβανω..αλλα σιγουρα δε στελνω..Το έιχα αντιμετωπισει κ παλια αυτο με την 2.2 νομιζω,ειχα κανει διαφορα καπου στα προφιλ cosmote και με τα χιλια ζορια ειχε φτιαξει..αλλα τώρα δε θυμαμαι καθολου!Γνωριζει κανεισ να μ πει τι να κανω??:O:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Με την ν20 έχει κανένας πρόβλημα με την μπαταρία;

Νομίζω πως τελειώνει πιο γρήγορα απ το κανονικό.

 

Στα μηνύματα ενώ στην αρχή έστελνα κανονικά 160 χαρακτήρες, σήμερα ξαφνικά πήγε μόνο στους 70 και δεν μπορώ απο που να το αλλάξω μέχρι που έβαλα το handcent αλλά εκεί δεν μπορώ να βρω πως ενεργοποιείται η αναφορά παράδοσης.

 

Επίσης μετά απο κάθε reboot μου κρασάρει το LauncherPro.

Δοκίμασα να το κάνω reinstall αλλά πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...