Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια,

μετά απο αρκετά χρόνια ξανάπεσε στα χέρια μου το παλιό καλό S2.Φοράει την 4.1.2,στοκ τελέιως και θέλω να περάσω κάποια lollipop.Πώς το κάνω??Κάπου διάβασα οτι πρώτα πρέπει να παω σε 4.4.4 για να αλλάξει ο κερνελ.Μετά να περάσω όποια ρομ θέλω μέσω custom recovery,αλλά το θεμα είναι οτι δεν μππρώ να την περάσω.Άρα?Η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί και οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια,

μετά απο αρκετά χρόνια ξανάπεσε στα χέρια μου το παλιό καλό S2.Φοράει την 4.1.2,στοκ τελέιως και θέλω να περάσω κάποια lollipop.Πώς το κάνω??Κάπου διάβασα οτι πρώτα πρέπει να παω σε 4.4.4 για να αλλάξει ο κερνελ.Μετά να περάσω όποια ρομ θέλω μέσω custom recovery,αλλά το θεμα είναι οτι δεν μππρώ να την περάσω.Άρα?Η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί και οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη...ευχαριστώ

 

Μπες στο XDA και βρες μια ROM που να σου κάνει "κλικ" και να έχει και καλά σχόλια...

Στο 1ο post ο Developer θα αναφέρει ποιόν kernel να φλασάρεις για την μετάβαση, και ποιά GAPPS προτείνει...

Συνήθως στο 1ο post υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης...

Κάνε την αρχή και για ότι κόλλημα έχεις εδώ είμαστε εμείς!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο XDA και βρες μια ROM που να σου κάνει "κλικ" και να έχει και καλά σχόλια...

Στο 1ο post ο Developer θα αναφέρει ποιόν kernel να φλασάρεις για την μετάβαση, και ποιά GAPPS προτείνει...

Συνήθως στο 1ο post υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης...

Κάνε την αρχή και για ότι κόλλημα έχεις εδώ είμαστε εμείς!

 

Τι βλέπω, τι βλέπω; αλλάξαμε κινητό;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τι βλέπω, τι βλέπω; αλλάξαμε κινητό;

 

Μόλις, αδερφέ!

Δεν πρόλαβα καν να φτιάξω nano-sim!

Αλλά τον έρωτα μου το S2 δεν έχω σκοπό να το αποχωριστώ (ούτε και το παρεάκι μας)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο XDA και βρες μια ROM που να σου κάνει "κλικ" και να έχει και καλά σχόλια...

Στο 1ο post ο Developer θα αναφέρει ποιόν kernel να φλασάρεις για την μετάβαση, και ποιά GAPPS προτείνει...

Συνήθως στο 1ο post υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης...

Κάνε την αρχή και για ότι κόλλημα έχεις εδώ είμαστε εμείς!

 

Την cm 12.1 θέλω να περάσω.Απλως δεν βρίσκω πως κ απο που να περάσω twrp...Πρεπει να πάω σε 4.4.4 πρωτα κ μετα σε 5.1 ή γίνεται κατευθείαν ή μετάβαση από 4.1.2 σε 5?

Link to comment
Share on other sites

Την cm 12.1 θέλω να περάσω.Απλως δεν βρίσκω πως κ απο που να περάσω twrp...Πρεπει να πάω σε 4.4.4 πρωτα κ μετα σε 5.1 ή γίνεται κατευθείαν ή μετάβαση από 4.1.2 σε 5?

 

Κατευθείαν απο 4.1.2 σε 5.1

Βρίσκεις τον kernel τον φλασάρεις

κάνεις reboot recovery

σβήνεις dalvik και cache

και φλασάρεις την rom της CM

τα GAPPS της CM

κάνεις ξανά τα παραπάνω wipes

κάνεις το 1ο boot και ατην συνέχεια ΑΝ ΘΕΣ ξαναμπαίνες στην recovery και φλασάρεις κάποιον άλλο kernel (πχ dori)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν απο 4.1.2 σε 5.1

Βρίσκεις τον kernel τον φλασάρεις

κάνεις reboot recovery

σβήνεις dalvik και cache

και φλασάρεις την rom της CM

τα GAPPS της CM

κάνεις ξανά τα παραπάνω wipes

κάνεις το 1ο boot και ατην συνέχεια ΑΝ ΘΕΣ ξαναμπαίνες στην recovery και φλασάρεις κάποιον άλλο kernel (πχ dori)

 

Αυτό είναι το θέμα,δεν ξέρω ποιον κερνελ να βάλω,ο οποίος είναι συμβατός με cm...Τελοσπα,θα ψαξω λίγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα,δεν ξέρω ποιον κερνελ να βάλω,ο οποίος είναι συμβατός με cm...Τελοσπα,θα ψαξω λίγο ακομα

 

http://goo.gl/3dm5Y9

 

το βρήκα απο εδώ: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-cyanogenmod-11-t2686887

 

Copy CM11 and GApps zips to your Internal or External SD card;

Make sure you are not running a kernel with the MMC-Superbrick-Bug and you are using a KitKat compatible recovery;

If you are unsure, flash this Recovery_CWM_6.0.4.7_I9100.zip on top of your current recovery;

Boot into recovery;

Flash CM 11 zip;

Flash GApps;

If you're coming from another non-CyanogenMod ROM do a Data Wipe / Factory Reset (otherwise your device will be stuck at boot);

Reboot.

If you're experiencing issues (e.g. with Skype calls), you may want to try installing this zip (needs to be reflashed with every new build).

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ποιος λεει οτι το s2 ειναι αρχαιο; Ειναι το μονο κινητο του 2011 που εχει ΑΚΟΜΑ support απο Lollipop Roms μεχρι και το M :P

 

ΥΓ: Εχω την εντυπωση οτι ο δημητρακης μας θα κραξει το L καιM αλλα και περι στable.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ποιος λεει οτι το s2 ειναι αρχαιο; Ειναι το μονο κινητο του 2011 που εχει ΑΚΟΜΑ support απο Lollipop Roms μεχρι και το M :P

 

ΥΓ: Εχω την εντυπωση οτι ο δημητρακης μας θα κραξει το L καιM αλλα και περι στable.

 

Βασικά πήγα να πετάξω την "κακία" <<παιδιά μόλις βρήκα τρόπο να τρέχω LP stable & smoothly like hell>> αλλά κρατήθηκα! :p

 

Όχι παιδιά, ο Ελληνόδρακος έχει δίκιο, το S2 είναι δυνατό ακόμα και σήμερα, ειλικρινά αν δεν μου έκαναν δώρο το S6 θα δυσκολευόμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να το αλλάξω...

 

Όσο για τις CM και λοιπές LP updates, φλασάρετε και σετάρετε όσο μπορείτε! Πέρασαν μέρες που φλάσαρα 2-3 φορές τη μέρα, αλλά άρχισα να γερνάω απ ότι φαίνεται.. (για αυτό άλλωστε έμεινα και με την Neat για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα!)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Βασικά πήγα να πετάξω την "κακία" <<παιδιά μόλις βρήκα τρόπο να τρέχω LP stable & smoothly like hell>> αλλά κρατήθηκα! :p

 

Όχι παιδιά, ο Ελληνόδρακος έχει δίκιο, το S2 είναι δυνατό ακόμα και σήμερα, ειλικρινά αν δεν μου έκαναν δώρο το S6 θα δυσκολευόμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να το αλλάξω...

 

Όσο για τις CM και λοιπές LP updates, φλασάρετε και σετάρετε όσο μπορείτε! Πέρασαν μέρες που φλάσαρα 2-3 φορές τη μέρα, αλλά άρχισα να γερνάω απ ότι φαίνεται.. (για αυτό άλλωστε έμεινα και με την Neat για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα!)

 

Γερασες μπαρμπαμητσο :P

εγω βρηκα καλο combo

SlimLP + Opengapps Pico +powernap + L speed + Stock kernel + πολλες εφαρμογες και με σωστες ρυθμισεις το εχω κανει τουμπανο.. δεν εχω φαει freeze,softreboot,bug κτλπ.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

 

Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,αλλά το λίνκ με την recovery δεν είναι ενεργό...Γενικότερα,ψάχνοντας να αλλάξω τον κέρνελ,δεν μπορώ να βρω κάποιον για να τον κατεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,αλλά το λίνκ με την recovery δεν είναι ενεργό...Γενικότερα,ψάχνοντας να αλλάξω τον κέρνελ,δεν μπορώ να βρω κάποιον για να τον κατεβάσω...

 

Αποκλείεται να μην βρίσκεις

Αν ψάξεις σε threads για roms απο 4.4.χ και άνω σίγουρα θα βρείς!

Απλά δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω γιατί έχω πρόβλημα με το internet και σέρνομαι υπερβολικά....

 

ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ S2 ας βοηθήσει κάποιος το παληκάρι, έναν kernel θέλει για να κάνει την μετάβαση!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

τι κερνελ? πάρε ότι έχω αλλά δεν ξέρω ποιόν θες. Αν είναι να βάλεις ΚΚ ή LP βάλε τον CWM-KKCompatible

https://www.dropbox.com/sh/t79qa78iz39tf69/AACNBUBB1bjakGtR8e5fiLFSa?dl=0

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να μην βρίσκεις

Αν ψάξεις σε threads για roms απο 4.4.χ και άνω σίγουρα θα βρείς!

Απλά δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω γιατί έχω πρόβλημα με το internet και σέρνομαι υπερβολικά....

 

ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ S2 ας βοηθήσει κάποιος το παληκάρι, έναν kernel θέλει για να κάνει την μετάβαση!

 

τι κερνελ? πάρε ότι έχω αλλά δεν ξέρω ποιόν θες. Αν είναι να βάλεις ΚΚ ή LP βάλε τον CWM-KKCompatible

https://www.dropbox.com/sh/t79qa78iz39tf69/AACNBUBB1bjakGtR8e5fiLFSa?dl=0

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...κατέβασα αυτόν που προτείνεις,τον cwm-kk compatible.Είμαι στοκ τελείως με 4.1.2 και θέλω να περάσω κατευθείαν την cm 12.1.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...κατέβασα αυτόν που προτείνεις,τον cwm-kk compatible.Είμαι στοκ τελείως με 4.1.2 και θέλω να περάσω κατευθείαν την cm 12.1.

τότε φλασάρεις από το recovery την KK compatible και μετά την CM12.1. Αν δεν παίξει έτσι, φλάσαρε πρώτα τον Philz kernel, μπούταρε σε αυτόν, πέρνα μετά την KK Compatible και μετά CM12

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

τότε φλασάρεις από το recovery την KK compatible και μετά την CM12.1. Αν δεν παίξει έτσι, φλάσαρε πρώτα τον Philz kernel, μπούταρε σε αυτόν, πέρνα μετά την KK Compatible και μετά CM12

 

Έκανα ο,τι είπες,φλάσαρα τον philz kernel πρώτα,με αποτέλεσμα με το που ανοίγω το κινητό,εμφανίζεται το λογκο της σαμσουνγκ και μετά ενω ακούγεται ο ήχος μπουταρίσματος,η οθόνη παγώνει,σκοτεινιάζει με 3-4 παραλληλες γραμμές και δεν μπορώ να κάνω τίποτα...recovery δεν μπορώ να μπώ καθόλου(μαλλον μπαίνω,αλλά δεν βλέπω τίποτα).Μόνο στο download mode μπαίνω και φαινεται κανονικά η οθόνη...Και τώρα?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας θελω να καθαρισω τα 2gb που εχουμε για να εγκαθιστουμε εφαρμογες.πρεπει να βαλω καποιο προγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ο,τι είπες,φλάσαρα τον philz kernel πρώτα,με αποτέλεσμα με το που ανοίγω το κινητό,εμφανίζεται το λογκο της σαμσουνγκ και μετά ενω ακούγεται ο ήχος μπουταρίσματος,η οθόνη παγώνει,σκοτεινιάζει με 3-4 παραλληλες γραμμές και δεν μπορώ να κάνω τίποτα...recovery δεν μπορώ να μπώ καθόλου(μαλλον μπαίνω,αλλά δεν βλέπω τίποτα).Μόνο στο download mode μπαίνω και φαινεται κανονικά η οθόνη...Και τώρα?:wacko:

ξαναμπουτάρεις σε recovery και βάζεις τον KK Compatible. Έχεις στην SD και την CM12, σωστά;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

ξαναμπουτάρεις σε recovery και βάζεις τον KK Compatible. Έχεις στην SD και την CM12, σωστά;

 

Μα πως να μπουταρω σε recovery?Αφού δεν βλέπω τίποτα στην οθόνη,δεν μπορω να την διαβασω:lol:

Ναι,έτοιμη στηννsd είναι η cm12

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ο,τι είπες,φλάσαρα τον philz kernel πρώτα,με αποτέλεσμα με το που ανοίγω το κινητό,εμφανίζεται το λογκο της σαμσουνγκ και μετά ενω ακούγεται ο ήχος μπουταρίσματος,η οθόνη παγώνει,σκοτεινιάζει με 3-4 παραλληλες γραμμές και δεν μπορώ να κάνω τίποτα...recovery δεν μπορώ να μπώ καθόλου(μαλλον μπαίνω,αλλά δεν βλέπω τίποτα).Μόνο στο download mode μπαίνω και φαινεται κανονικά η οθόνη...Και τώρα?:wacko:

 

Τι δουλειά έχει ο Philz? Δεν ήσουν ήδη root? Δεν είχες CWM?

Έπρεπε να φλασάρεις kernel - reboot to recovery - flash rom - flash gapps

 

Τεσπα, αν δεν σου μπαίνει (με την καλή έννοια), κούμπωσε του μια στόκ με Οντίν, και άντε πάλι ρούτ κτλ κτλ...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μα πως να μπουταρω σε recovery?Αφού δεν βλέπω τίποτα στην οθόνη,δεν μπορω να την διαβασω:lol:

Ναι,έτοιμη στηννsd είναι η cm12

 

Τι δουλειά έχει ο Philz? Δεν ήσουν ήδη root? Δεν είχες CWM?

Έπρεπε να φλασάρεις kernel - reboot to recovery - flash rom - flash gapps

 

Τεσπα, αν δεν σου μπαίνει (με την καλή έννοια), κούμπωσε του μια στόκ με Οντίν, και άντε πάλι ρούτ κτλ κτλ...

 

Το κινητό είναι στοκ τελείως,ούτε custom recovery,ουτε ρουτ,ούτε τίποτα.Άρα πρέπει να περάσω την στοκ 4.1.2 τώρα...Και επειδή,προφανώς τα έχω μπερδέψει,μετά τα βηματα που ακολουθώ είναι τα εξής?

-ρουτ

-custom recovery

-κέρνελ συμβατός με ΚΚ ,LP

-flash rom

-flash gapps

Εαν κάνω κα΄που λάθος,παρακαλώ διορθώστε με...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι στοκ τελείως,ούτε custom recovery,ουτε ρουτ,ούτε τίποτα.Άρα πρέπει να περάσω την στοκ 4.1.2 τώρα...Και επειδή,προφανώς τα έχω μπερδέψει,μετά τα βηματα που ακολουθώ είναι τα εξής?

-ρουτ

-custom recovery

-κέρνελ συμβατός με ΚΚ ,LP

-flash rom

-flash gapps

Εαν κάνω κα΄που λάθος,παρακαλώ διορθώστε με...

 

Flash STOCK with Odin

Root with Philz (adds ROOT and Custom Recovery)

Enter Recovery

Wipes (Cache + Dalvik)

Flash LP compatible Kernel (don't reboot - stay in Recovery!!!!!!!!!!!!)

Restart Recovery (don't reboot - stay in Recovery!!!!!!!!!!!!)

Flash CM ROM

Flash Compatible Gapps

Wipes (Cache + Dalvik)

Reboot

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Flash STOCK with Odin

Root with Philz (adds ROOT and Custom Recovery)

Enter Recovery

Wipes (Cache + Dalvik)

Flash LP compatible Kernel (don't reboot - stay in Recovery!!!!!!!!!!!!)

Restart Recovery (don't reboot - stay in Recovery!!!!!!!!!!!!)

Flash CM ROM

Flash Compatible Gapps

Wipes (Cache + Dalvik)

Reboot

Όλα πήγαν μια χαρά,με δυσκόλεψε λίγο η ευρεση-αλλαγή κέρνελ,αλλά τέλος καλό-όλα καλά.Ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας!:up::up:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...