Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυνατότητα για 160 Ελληνικούς χαρακτήρες στα sms με CM10.1 υπάρχει χωρίς 3rd party εφαρμογή;

 

oh yes!

 

10 χαρακτήρες

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

oh yes!

 

Εχμμ... εννοούσα και που βρίσκεται ακριβώς γιατί με ρωτά ο φίλος του οποίου είναι η συσκευή, εγώ δυστυχώς δεν το χω στα χέρια μου αυτή τη στιγμή. :p

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εχμμ... εννοούσα και που βρίσκεται ακριβώς γιατί με ρωτά ο φίλος του οποίου είναι η συσκευή, εγώ δυστυχώς δεν το χω στα χέρια μου αυτή τη στιγμή. :p

 

settings

extra settings

strip unicode

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Εχω καιρο να ασχοληθω με το S2 λογο που ειχα παει στο S3 και μετα Note II, το S2 το εχει η γυναικα μου και θελω να τις περασω μια custom rom αλλα εντελως stock look.... Για πειτε μου καμια καλη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Εχω καιρο να ασχοληθω με το S2 λογο που ειχα παει στο S3 και μετα Note II, το S2 το εχει η γυναικα μου και θελω να τις περασω μια custom rom αλλα εντελως stock look.... Για πειτε μου καμια καλη..

 

CM 10.1

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2036229

:lol: :p

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

To HALO είναι επιτέλους open source!!

Σύντομα και στη Pac Rom για όποιον ενδιαφέρεται..

Ελπίζω να το περάσουν και στη cm, είμαι σίγουρος βασικά πως θα περαστεί!

 

http://

 

Source : http:// https://plus.google.com/app/basic/stream/z13fj5hiwvyzc51fn22gjdub1zm1up4ng

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ακολουθεί την jbam μάλλον σήμερα τι βράδυ θα βγάλει update με το halo επάνω

 

Edit, κατεβάζω την rb nightly με το halo επάνω

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι.. Έτσι όπως το πάω, δεν θα αλλάξω ποτέ ROM..

 

Είπα να βάλω την slim bean που είχαν προτείνει και κάποια παιδιά λίγο πριν, και λέω να δω ένα review

και ο τύπος λέει ότι έχει πάρα πολλά κρασαρίσματα.. Έχει τύχει και σε άλλον; ή απλά ο τύπος είναι γκαντέμης; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εγκαταστησουμε εναν launcher ή theme ή lock screen στο κινητο μας μετα πως μπορουμε να του επαναφερουμε το αρχικο ΧΩΡΙΣ να απεγκαταστησουμε οτι ειχαμε εγκαταστησει?

 

Επισης αν εγκαταστησουμε ενα οποιοδηποτε launcher ή theme ή lock screen υπαρχει περιπτωση να παθει καμια ζημεια το κινητο? ή να χασουμε τις διαταξεις που ειχαμε κανει με τον αρχικο launcher κ.τ.λ.

 

Τελος τι διαφορα εχει το theme απο το launcher?

 

Aν θέλεις να αλλάζεις launcher υπάρχει και το home switcher https://play.google.com/store/apps/details?id=ymst.android.homeswitcher&feature=search_result

 

Όσο για το θέμα ζημιά εννοείται ότι δεν υπάρχει θέμα με την ασφάλεια της συσκευής....Κάθε launcher είναι ανεξάρτητος του άλλου οπότε ότι και να κάνεις στον ένα δεν επηρρεάζει τον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βαρέθηκα να περιμένω.. Φορτίζω το κινητό να είναι η μπαταρία του στο 100% και βουτάω (κι ο Θεός βοηθός :cry: )

 

Κατέβασα την Slim-i9100-4.2.2.build.6-OFFICIAL

από εδώ: http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewcategory/400-i9100

 

Τα AIO_Addons.4.2.2.build.6.x

από εδώ: http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewcategory/383-addons/downloads/all

 

και περιμένω. Λέω να περάσω πιο πριν για παν ενδεχόμενο PhilZ kernel που ακούω τόσο καλά λόγια. Πάω λοιπόν εδώ:

http://d-h.st/users/philz_touch/?fld_id=17703#files

και βλέπω μια λίστα

PhilZ-cwm6-DXLSD-OLB-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-DXLSD-OLB-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XWLSW-XEU-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-XWLSW-XEU-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-DVLSH-NZL-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-DVLSH-NZL-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XWLSS-OXX-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-XWLSS-OXX-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XWLST-ODD-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XXLSQ-POR-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-XXLSQ-ORA-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-ZSLSJ-OZS-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-ZSLSJ-OZS-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XWLST-ODD-5.06.1.tar.md5

 

Ποιον να κατεβάσω; :O

Δε ξέρω αν έχει καμια σημασία, αλλά αυτήν την στιγμή, στις πληροφορίες του τηλεφώνου μου λέει:

Έκδοση Βασικού φάσματος

I9100XXLPS

 

Έκδοση kernel

3.0.15-ι9100ΧWLP7-CL340913dpi@DELL134#3

 

ΥΓ1. Ισχύει ότι με την Slim Bean 4.2.2 δεν δουλεύει το wifi direct; Ήταν βολικό για μεγάλα αρχεία κλπ..

 

ΥΓ2. Με την slim bean γίνονται ΟΤΑ updates, έτσι; Να μην χρειάζεται να φλασάρω κάθε φορά..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βαρέθηκα να περιμένω.. Φορτίζω το κινητό να είναι η μπαταρία του στο 100% και βουτάω (κι ο Θεός βοηθός :cry: )

 

Κατέβασα την Slim-i9100-4.2.2.build.6-OFFICIAL

από εδώ: http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewcategory/400-i9100

 

Τα AIO_Addons.4.2.2.build.6.x

από εδώ: http://www.slimroms.net/index.php/downloads/all/viewcategory/383-addons/downloads/all

 

και περιμένω. Λέω να περάσω πιο πριν για παν ενδεχόμενο PhilZ kernel που ακούω τόσο καλά λόγια. Πάω λοιπόν εδώ:

http://d-h.st/users/philz_touch/?fld_id=17703#files

και βλέπω μια λίστα

PhilZ-cwm6-DXLSD-OLB-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-DXLSD-OLB-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XWLSW-XEU-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-XWLSW-XEU-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-DVLSH-NZL-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-DVLSH-NZL-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XWLSS-OXX-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-XWLSS-OXX-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XWLST-ODD-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XXLSQ-POR-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-XXLSQ-ORA-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-ZSLSJ-OZS-5.06.1.tar.md5

PhilZ-cwm6-ZSLSJ-OZS-5.06.1-signed.zip

PhilZ-cwm6-XWLST-ODD-5.06.1.tar.md5

 

Ποιον να κατεβάσω; :O

Δε ξέρω αν έχει καμια σημασία, αλλά αυτήν την στιγμή, στις πληροφορίες του τηλεφώνου μου λέει:

Έκδοση Βασικού φάσματος

I9100XXLPS

 

Έκδοση kernel

3.0.15-ι9100ΧWLP7-CL340913dpi@DELL134#3

 

ΥΓ1. Ισχύει ότι με την Slim Bean 4.2.2 δεν δουλεύει το wifi direct; Ήταν βολικό για μεγάλα αρχεία κλπ..

 

ΥΓ2. Με την slim bean γίνονται ΟΤΑ updates, έτσι; Να μην χρειάζεται να φλασάρω κάθε φορά..

 

Μην βάλεις AIO ...χάνεις το Slim της υπόθεσης

βάλε την rom και τις gapps

 

Για μεγάλα αρχεία θα σου πρότεινα airdroid

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα (πριν διαβάσω το post σου βέβαια)..

 

recovery mode, wipe data, factory reset, install rom, βέβαια ακολούθησα τις οδηγίες και έβαλα και το AIO. Βασικά νόμιζα πως στις AIO ήταν οι Google Apps.. :O

 

Έχει διαφορά; Αν είναι, τώρα πριν αρχίσω να περνάω τις εφαρμογές (προτιμώ fresh install αντί για restore από titanium) να το ξανακάνω.. Πού θα βρω σκέτες τις GApps;

 

EDIT: Το wifi direct το ήθελα για αντιγραφή από κινητό σε κινητό, όχι από το κινητό στο PC..

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα (πριν διαβάσω το post σου βέβαια)..

 

recovery mode, wipe data, factory reset, install rom, βέβαια ακολούθησα τις οδηγίες και έβαλα και το AIO. Βασικά νόμιζα πως στις AIO ήταν οι Google Apps.. :O

 

Έχει διαφορά; Αν είναι, τώρα πριν αρχίσω να περνάω τις εφαρμογές (προτιμώ fresh install αντί για restore από titanium) να το ξανακάνω.. Πού θα βρω σκέτες τις GApps;

 

EDIT: Το wifi direct το ήθελα για αντιγραφή από κινητό σε κινητό, όχι από το κινητό στο PC..

 

Εδώ κάνουμε σαν τρελοί να διώξουμε την σαβούρα και εσύ την βάζεις απο μόνος σου;

 

http://slimroms.net/index.php/downloads/all/viewdownload/383-addons/2875-slim-gapps-4-2-2-build-6-x

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω θέλει τώρα πάλι wipe και επανεγκατάσταση από την αρχή, ε;

 

Να σε ρωτήσω λίγο; Έψαχνα και σε ένα διπλανό φόρουμ, όταν ανέφερα ότι έβαλα SlimBean, μου είπαν να έχω υποψην μου ότι χάνω αρκετά features από stock-based ROMS (project butter, κάποια μικροθέματα του ήχου, smooth 1080p video κλπ), λόγω του ότι δεν έχουν στην διάθεση τους οι developers τον πλήρη κώδικα του Exynos chip. Μου αντιπρότειναν μάλιστα, να πάω σε καμιά επίσημη JB, πχ νορβηγική, κι από κει αν θέλω να φλασάρω πχ με PhilZ.

 

Έχει όντως τέτοια μειονεκτήματα η SlimBean κι άλλες παρόμοιες ROM; Γιατί τότε μου κάνει εντύπωση που τις προτιμάει τόσος κόσμος..

 

Βασικά, θέλω να καταλήξω σε κάποια JB λύση και να αρχίσω να το φορτώνω πάλι. Δεν την παλεύω για νέα αλλαγή μετά και ξαναμανά από την αρχή.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω θέλει τώρα πάλι wipe και επανεγκατάσταση από την αρχή, ε;

 

Να σε ρωτήσω λίγο; Έψαχνα και σε ένα διπλανό φόρουμ, όταν ανέφερα ότι έβαλα SlimBean, μου είπαν να έχω υποψην μου ότι χάνω αρκετά features από stock-based ROMS (project butter, κάποια μικροθέματα του ήχου, smooth 1080p video κλπ), λόγω του ότι δεν έχουν στην διάθεση τους οι developers τον πλήρη κώδικα του Exynos chip. Μου αντιπρότειναν μάλιστα, να πάω σε καμιά επίσημη JB, πχ νορβηγική, κι από κει αν θέλω να φλασάρω πχ με PhilZ.

 

Έχει όντως τέτοια μειονεκτήματα η SlimBean κι άλλες παρόμοιες ROM; Γιατί τότε μου κάνει εντύπωση που τις προτιμάει τόσος κόσμος..

 

Βασικά, θέλω να καταλήξω σε κάποια JB λύση και να αρχίσω να το φορτώνω πάλι. Δεν την παλεύω για νέα αλλαγή μετά και ξαναμανά από την αρχή.. :wacko:

 

έχω περάσει απο slim και έχω καταλήξει σε CM10.1

είναι αρκετά smooth και οι 2... Δεν με πειράζει αν δεν έχουν την ταμπέλα "butter" το smooth με ενδιαφέρει!

Ο ήχος δεν έχει θέμα ιδίως αν έχεις ένα καλό player και καλά σχετικά ακουστικά... βλέπε poweramp

Για το HD video δεν ξέρω, θεωρώ βλακεία να παίξω HD video στις 4.3 inches (κάποια hd video κατεβασμένα απο youtube που έχω τα παίζει μια χαρά πάντως - ταινία δεν έχω δει)

Τα options που προσφέρουν αυτές οι custom roms με έχουν γλυκάνει και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γυρίσω σε stock προσωπικά...

Το ότι υπάρχει θέμα με την samsung και τον exynos, όντως δένει τα χέρια στους devs, αλλά πιστεύω ότι οι roms που υπάρχουν προσφέρουν τα πάντα με απόλυτη σταθερότητα αρκεί να μην το παρα(αυτώσεις) κοινώς να βάλεις custom kernels, OC και πάει λέγοντας...

Εγώ θα έλεγα να βάλεις Slim ή CM

φοράω την nighlty 05/07 και είμαι ευτυχισμένος!

Στην συνέχεια αν κάτι σε χαλάει, βάλε στόκ

δικιά σου η συσκευή - δικιά σου η απόφαση! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Απλά πληροφοριακά, η αναφορά έγινε για ΕΓΓΡΑΦΗ 1080p βίντεο, όχι αναπαραγωγή. Βέβαια στο changelod της SlimBean και στα known issues λέει:

Device Specific:

 

Wifi Direct is not working

BT - A2DP does not transmit Artist/Track info

Zoom on camcorder at 1080p is broken

Front camcorder very buggy

Aspect ratio of previews on camcorder at 720p and 1080p incorrect - Fixed!

USB Dock audio broken

Multi-selection (text, pics) titlebar highlight is wrong size on 182DPI with TRDS enabled - Fixed!

 

Αλλά αυτό μάλλον μπορω να το διαπιστώσω και μόνος μου..

 

Για μένα, ο ΒΑΣΙΚΟΣ λόγως για την αναβάθμιση είναι η αναζήτηση σταθερότητας. Με την 4.0.3 έχει μ@μηθεί να κάνει restarts όπως του σηκωθεί, πραγματικά απίστευτα σπαστικό. Σε κάποια από αυτά τα restarts μάλίστα (ή και freezes), η μπαταρία μπορεί να πέσει πχ από το 65% στιγμιαία στο 12%..

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Δημήτρη! Με βοήθησε & έβαλα CM 10.1 ( πέρασα και απο την pacman αυτες τις μερες αλλα ειναι ΒΑΡΙΑ σε σχέση με CM & οχι σταθερή θα έλεγα ) και το κινητό με O.C στα 1400mhz ( 1300mhz boot ) και διάφορα άλλα customize που προσφέρει πάει ΣΦΕΡΑ και επίσης η μπαταρία κρατάει 100% παραπάνω... Σε idle με Stock όλα έχανα πάνω απο 30% το βράδυ και τώρα με CM & Dorimanx Kernel χάνω ούτε 10% καμια φορά... μεγάλη διαφορά... Επίσης με Titanium κάνεις Freeze ή ακόμα & Uninstall διάφορες μαμακίες της Google & άλλα άχρηστα πράγματα που τρέχουν στο Background & χαλάνε τσάμπα μπαταρία & βαραίνουν το κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Δημήτρη! Με βοήθησε & έβαλα CM 10.1 ( πέρασα και απο την pacman αυτες τις μερες αλλα ειναι ΒΑΡΙΑ σε σχέση με CM & οχι σταθερή θα έλεγα ) και το κινητό με O.C στα 1400mhz ( 1300mhz boot ) και διάφορα άλλα customize που προσφέρει πάει ΣΦΕΡΑ και επίσης η μπαταρία κρατάει 100% παραπάνω... Σε idle με Stock όλα έχανα πάνω απο 30% το βράδυ και τώρα με CM & Dorimanx Kernel χάνω ούτε 10% καμια φορά... μεγάλη διαφορά... Επίσης με Titanium κάνεις Freeze ή ακόμα & Uninstall διάφορες μαμακίες της Google & άλλα άχρηστα πράγματα που τρέχουν στο Background & χαλάνε τσάμπα μπαταρία & βαραίνουν το κινητό!

 

Σχετικα με το προηγουμενο ποστ που ειχα γραψει εδω:#6776. Ετρεξα διαφορα script που βρηκα απο το XDA χειροκινητα απο CWM, και μεσα απο το μενου του siyah, και καθαρισα τα παντα απο παλαιοτερα φλασαρισματα, υπολειμματα απο το busybox, και root που ειναι 600 φακελοι περιπου, και διαφορα σκουπιδια. Καθαρισα/μορφοποιησα και την extSdCard με τα script και χειροκινητα αντιστοιχα. Τελος καλο ολα καλα.!!

 

 

Εdit:Αποτελεσμα: Tο κινητο αδειο χωρις λειτουργικο (δεν ανοιγει) και περασμα σε download mode

καπακι/κολλητα (εφοσον ειναι αδειο/κενο στην κυριολεξια και καθαρο) με odin την επιθυμητη rom.!! Εγω προσωπικα πριν απο αυτο φοραγα την XWLSS, και μετα ξαναπερασα την ιδια.!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Δημήτρη! Με βοήθησε & έβαλα CM 10.1 ( πέρασα και απο την pacman αυτες τις μερες αλλα ειναι ΒΑΡΙΑ σε σχέση με CM & οχι σταθερή θα έλεγα ) και το κινητό με O.C στα 1400mhz ( 1300mhz boot ) και διάφορα άλλα customize που προσφέρει πάει ΣΦΕΡΑ και επίσης η μπαταρία κρατάει 100% παραπάνω... Σε idle με Stock όλα έχανα πάνω απο 30% το βράδυ και τώρα με CM & Dorimanx Kernel χάνω ούτε 10% καμια φορά... μεγάλη διαφορά... Επίσης με Titanium κάνεις Freeze ή ακόμα & Uninstall διάφορες μαμακίες της Google & άλλα άχρηστα πράγματα που τρέχουν στο Background & χαλάνε τσάμπα μπαταρία & βαραίνουν το κινητό!

 

Μπορεις να γραψεις ακριβώς σε παρακαλώ ποιοες εφαρμογές παγωνεις;

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Accuweather

Allshare

Android Live Wallpapers

Ap Mobile

Bluetooth Test

Buddies Now

ChocoUKor

com.orange.authentication.simcard

com.sec.android.app.lcdtest

days

Digital Clock

Dual Clock

Email 1.0

Email 3.0.0.1

Factory Test

Game Hub

Google Search 1.1.2

Helv Neue S

Home Screen Tips

Kobo 2.6.422

Live Wallpaper Picker

Maps 5.4.0

Various Live Wallpapers

Music 1.1.1

Music Hub

News and Weather

Samsung Account

Samsung Apps

Self Test Mode

Setup Wizard

SNS 1.5

SNS Disclaimer

SNSAccountFB

SNSAccountLi

SNSAccountMS

SNSAccountTW

Social Hub 2.0

Social Hub 7.52

Software Update

Sound Player 1.0

Suggests 1.0

Swype

TWlauncher 2.3.3

VPN Services

Wi-Fi Sharing

Wi-Fi Sharing Manager

Wlan Test

Yahoo Finance

Zinio Reader

 

++++ Vodafone ή Cosmote ανάλογα απο που πήρες το κινητό.. εγώ το πήρα απο Vodafone & έβγαλα τελείως UNINSTALL κατι μ@λ@κίες που τρέχανε...

 

Μεγάλη διαφορά αν παγώσεις με το Titanium... Eπίσης με το Greenify να παγωσεις Facebook και όταν το ανοίγεις δολέυει κναονικά & όταν κλείνεις την οθόνη παγώνει... δε 8α δέχεσαι ειδοποιήσεις ΑΛΛΑ κάνεις οικονομία μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Εγινε φιλε ευχαριστώ..

Εννοείται χρησιμοποιώ και greenify

Το fb εννοείται δεν το εχω ειναι ρουφιχτρα

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ακούσει τίποτα για αυτό;;

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1908269

 

Πως γίνεται και βρίσκεις ότι μ@Λ@κι@ υπάρχει για να περάσεις;;; να έχεις υπόψιν σου ότι όλα αυτά έχουν συνέχεια στην τσίτα την cpu και ρουφάνε την μπαταρία για πλάκα

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ακούσει τίποτα για αυτό;;

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1908269

 

Σου έχουν λείψει τα SOD και τα restarts φαίνεται :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...