Jump to content

Ανάκτηση δεδομένων απο χαλασμένο σκληρό δίσκο


alex_f
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάνεις καμιά καλή εταιρία για την ανάκτηση δεδομένων από σκληρό δίσκο που έχει χτυπήσει; κατά προτίμηση στην Θεσσαλονίκη.
Link to comment
Share on other sites

Ενα πραγμα παντως που χρειαζεται να ξερεις, ειναι οτι η τιμη πηγαινει αναλογα τα ποσα gb εχει μεσα ο σκληρος και θελεις να σωσεις.

Σε εναν φιλο, σε 500αρι εξωτερικο, του ειπαν οτι για 380gb θελουν ..μονο 220ευρω.

Link to comment
Share on other sites

πάλι καλά, γιατί σε φίλη για 500αρι της είπαν κάπου στα 2 χιλιάρικα. μόλις το άκουσα έμεινα...
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο internet και είδα οτι υπάρχουν διάφορες εταιρίες. Σου κάνουν δωρεάν την διάγνωση και σου λένε πόσο θα κοστίσει και πόσο χρόνο θα πάρει. Αυτό που θα ήθελα είναι αν κάποιος έχει πάει σε κάποια εταιρία ή έχει ακούσει κάτι να μου πει την γνώμη του ή τι πρέπει να προσέξω..ποιες εταιρίες είναι αξιόπιστες.. Το κόστος είναι ιδιαίτερα αυξημένο πάντως..
Link to comment
Share on other sites

Μία από τις εταιρίες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων είναι η tictac. Το κόστος ωστόσο είναι από μεγάλο, ως πολύ μεγάλο, ανάλογα με τη ζημιά που έχει ο δίσκος. Για σοβαρή ζημια hardware, το κόστος μπορεί να ξεπεράσει τα €1000.
Link to comment
Share on other sites

Μία από τις εταιρίες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων είναι η tictac. Το κόστος ωστόσο είναι από μεγάλο, ως πολύ μεγάλο, ανάλογα με τη ζημιά που έχει ο δίσκος. Για σοβαρή ζημια hardware, το κόστος μπορεί να ξεπεράσει τα €1000.

 

Οποτε παμε στο "ποσο αξιζουν για εσενα τα δεδομενα που θελεις να ανακτησεις".

 

Προς τον συγγραφεα του θεματος:δοκιμασες με τα προγραμματα που κυκλοφορουν να κανεις ανακτηση και απετυχε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Επειδή έτυχε να μου τύχει αρκετές φορές σκηνικό με δίσκο που τα έπαιξε θα σας πω απλά να προσέξετε κάποιες εταιρίες που δίνουν δωρεάν διάγνωση! Ναι μεν δίνουν δωρεάν διάγνωση αλλά δίνουν και απίστευτες τιμές. Να πω συγκεκριμένα ότι για ένα δίσκο που τον πήγα σε 3 εταιρίες. Οι πρώτες που πήγα στην αρχη ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ μου έδωσε η μια τιμή 1500€ και μου είπε για εξωτερικό, και η άλλη μου έδωσε τιμή κοντά στα 1000€ και μου είπαν και οι 2 ότι ήταν θέμα κεφαλών και ήθελε 20 μέρες δουλεια. Τέλος ψάχνοντας στα forum είδα καλά λόγια για την Tictac data recovery που αναφέρει ο φίλος mcde πιο πάνω, πληρώθηκε κόστος 60€ για τη διάγνωση, μου απάντησαν σε 3 μέρες ότι ο δίσκος έχει πρόβλημα στο firmware και η τιμή που πλήρωσα ήταν 420€! Δεν λέω οτι είναι λίγα αλλά μαζί με το κόστος διάγνωσης είμαι στα μισά χρήματα! Η δουλειά τους πήρε περίπου 5 μέρες από την ημέρα που απάντησα. Να πω την αλήθεια όλοι στα forum λένε ότι είναι πολύ ακριβή και για αυτό την άφησα τελευταία... αλλά αποδείχτηκε το αντίθετο!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε να μου τύχει αρκετές φορές σκηνικό με δίσκο που τα έπαιξε θα σας πω απλά να προσέξετε κάποιες εταιρίες που δίνουν δωρεάν διάγνωση! Ναι μεν δίνουν δωρεάν διάγνωση αλλά δίνουν και απίστευτες τιμές. Να πω συγκεκριμένα ότι για ένα δίσκο που τον πήγα σε 3 εταιρίες. Οι πρώτες που πήγα στην αρχη ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ μου έδωσε η μια τιμή 1500€ και μου είπε για εξωτερικό, και η άλλη μου έδωσε τιμή κοντά στα 1000€ και μου είπαν και οι 2 ότι ήταν θέμα κεφαλών και ήθελε 20 μέρες δουλεια. Τέλος ψάχνοντας στα forum είδα καλά λόγια για την Tictac data recovery που αναφέρει ο φίλος mcde πιο πάνω, πληρώθηκε κόστος 60€ για τη διάγνωση, μου απάντησαν σε 3 μέρες ότι ο δίσκος έχει πρόβλημα στο firmware και η τιμή που πλήρωσα ήταν 420€! Δεν λέω οτι είναι λίγα αλλά μαζί με το κόστος διάγνωσης είμαι στα μισά χρήματα! Η δουλειά τους πήρε περίπου 5 μέρες από την ημέρα που απάντησα. Να πω την αλήθεια όλοι στα forum λένε ότι είναι πολύ ακριβή και για αυτό την άφησα τελευταία... αλλά αποδείχτηκε το αντίθετο!

 

Όλοι λετε για εταιρειες και τιμες δοκιμασε κανεις μονος του να ανακτησει δεδομενα απο το σκληρο με προγραμματα που υπαρχουν στο διαδικτυο?

Εγω εχω παρει προσωπικα το προγραμμα active file recovery γιατι με εχει τυχει θεμα με εξωτερικους σκληρους δικων μου και φιλων, το προγραμμα ανακταει ολα τα δεδομενα αλλα παιρνει μερες με τον υπολογιστη αναμενο. Για 70gb με πηρε 4 μερες αλλα τα ανεκτησα χωρις να πληρωνω τα χρυσα ποσα που λετε.Σκεφτειτε το υπάρχουν και αλλα αντιστοιχα προγραμματα free εγώ σας συνιστω να το ψαξετε

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, όπως π.χ. αν ο δίσκος έχει μηχανικό πρόβλημα, που τα προγράμματα που αναφέρεις δεν μποροούν να κάνουν τίποτα, γιατί απλούστατα ο δίσκος δεν περιστρέφεται καν, ή χτυπάνε οι κεφαλές ή 1002 άλλα. Για αυτό τον λόγο στο συγκεκριμένο topic αναφέρουμε εξειδικευμένες εταιρίες που κάνουν αυτή τη δουλειά.

 

Αν ψάξεις λίγο στο computing θα δεις ότι υπάρχουν πολλά άλλα topics όπου συστήνουμε διάφορα προγράμματα ανάκτησης δεδομένων που βοηθούν σε πολλές άλλες περιπτώσεις. Στο παρόν topic δεν γράφουμε για να προωθήσουμε τις συγκεκριμένες εταιρίες. Το κάνουμε επειδή κάποιες φορές είναι η μόνη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...