Jump to content

DVD & CD-RW drives πρόβλημα!!!


Mouki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το πρόβλημα το ανακάλυψα όταν διαπίστωσα πως δε μπορούσα να αντιγράψω CD. Ο λόγος; Ενώ και τα 2 drives είναι IDE, το σύστημα τα αναγνωρίζει ως Scsi!! Το θέμα είναι πως πριν μερικές μέρες έβαλα ένα νέο σκληρό (πρόσθετα με τον προηγούμενο), όπου πέρασα τα windows κανονικά (τώρα δηλαδή τα έχω και στους 2 σκληρούς, απλώς έχω σαν first boot device τον καινούριο σκληρο). Στον καινούριο λοιπόν οι συσκευές αυτές αναγνωρίζονται ως scsi, ενω όταν βάζω σαν first boot device τον παλιό σκληρό, αναγνωρίζονται κανονικά. :confused: :wacko:

 

Τι μπορεί να φταίει;; :worry:

Δε θέλω να λειτουργώ με τον παλιό σκληρό γιατί είναι παλιός και πιο αργός! :(

Link to comment
Share on other sites

ti windows exeis kai se pion sklhro exeis ti leitourgiko?mou fainetai periergo na sta blepei san scsi....kai oxi san ide.

mia lush einai na baleis tous swstous drivers gia ta drives.....dokimase unistall kai ksana install ta drives...

kai san esxath lush bale winxp pou 8a ta anagnwrisoun automata..:)

Mythos....A Legend Reborn!
Link to comment
Share on other sites

Μα τα Windows XP έχω!Δοκίμασα να βγάλω τους drivers, αλλά και πάλι όταν έκανα την επανεκκίνηση τα φόρτωσε σαν Scsi! Και μένα με κούφανε τελείως!

Έχω 2 σκληρούς, σαν first boot device έχω τον καινούριο σκληρό, αλλά τα windows XP τα έχω περασμένα και στους 2 σκληρούς. Όπως είπα, με τον παλιό τα βλέπει κανονικά, με τον καινούριο σκληρό έχω το πρόβλημα...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει και εγώ παλιότερα όταν εγκατέστησα ενα καινούργιο σκληρό δίσκο. Το θέμα ήταν οτι κάπου μπερδευόταν το σύστημα λόγω του ότι υπήρχαν 2 σκληροί δίσκοι με δύο ίδια λειτουργικά συστήματα.

 

Στην δικιά μου περίπτωση το πρόβλημα λύθηκε ως εξής: έβγαλα τον παλιό δίσκο, εγκτατέστησα τον καινούργιο, φόρτωσα λειτουργικό και όλα τα άλλα απαραίτητα προγράμματα και αφού εκανα 2-3 restart και είδα οτι όλα είναι εντάξει, εγκατέστησα πάλι τον παλιό δίσκο. Ρύθμισα στο bios να κάνει boot μόνο απο τον master δίσκο και όλα δούλεψαν κανονικά.

 

Για δοκίμασε να βγάλεις τελείως τον παλιό ;), πιστεύω οτι έτσι θα αναγνωριστούν σωστά το CD και το DVD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...