Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H εκδοση κερνελ που περασα ελεγε CastagnaITKernel_v5.4_Test1_Without. Γιατι λεει Test1??Μηπως ειναι δοκιμαστικη??Link για την κανονικη?Παντως επειδη ελεγε test τελικα περασα την 4.7 και εχω 0 lag!! Τωρα κανω κ το battery calibration να δουμε πως θα παει.

Να πω την αληθεια την 5.4 την ηθελα πιο πολυ, λογω του Increased audio volume. Αν ξανα αλλαξω kernel χρειαζεται ξανα battery calibration??

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την είχε ανεβάσει για δοκιμή και μετά δημιούργησε την 5.6. Το περίεργο είναι ότι με αυτήν την 5.4 οι περισσότεροι δεν είχαν κανένα πρόβλημα ενώ με την 5.6. δεν ήταν και λίγοι αυτοί που εμφάνισαν προβλήματα.:rolleyes:

 

Εγκατέστησα την 5.4 στην remics και όπως και σε σένα, δεν υπάρχει μέχρι στιγμής ούτε ένα κολληματάκι ή lag. To τηλέφωνο είναι σκέτη απόλαυση, δεν το χορταίνω.:happy:

 

Αυτήν η 5.4. δεν έχει "increased audio volume" (γι'αυτό και το "without"), οπότε αν όλα πάνε καλά με την 4.7 δεν βρίσκω κανέναν λόγο να την αλλάξεις. Με την μπαταρία και ειδικά με το "deep sleep" θέλω και γω να δω τι παίζει.

 

---------------------------------------------

http://s10.postimage.org/43zlcmqs9/521374_428674333839872_577359681_n_1.jpg

CastagnaITKernel v5.4 (245/1400Mhz, smartassV2/sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

2η μερα με την BioHazard v.2 κ δεν ξερω τι φταιει.........η ρομ; ο κερνελ CastagnaITKernel v4.7; ή μηπως το supercharger v6; Εχω το πιο smooth κινητο ever!!! Μιλαμε δεν κολλαει πουθενα!! Αν συνεχισει ετσι φοβαμαι να το ξαναπειραξω μιας κ δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο!!
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος να μου δωσει το link για το v6 supergharger για ics?

 

Εδώ είσαι. Ακολουθείς μόνο "Instructions for V6SuperCharger". Πάντως αν σ'ενδιαφέρει, η νέα βερσιόν της BioHazard το έχει ενσωματωμένο (γιατί είναι λίγο ταλαιπωρία να το εγκαταστήσεις χειροκίνητα :p).

 

2η μερα με την BioHazard v.2 κ δεν ξερω τι φταιει.........η ρομ; ο κερνελ CastagnaITKernel v4.7; ή μηπως το supercharger v6; Εχω το πιο smooth κινητο ever!!! Μιλαμε δεν κολλαει πουθενα!! Αν συνεχισει ετσι φοβαμαι να το ξαναπειραξω μιας κ δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλυτερο!!

 

Ακριβώς το ίδιο και σε μένα με τη RemICS V2 και CastagnaITKernel v5.4! Μου φαίνεται απίστευτο το πόσο γρήγορα πάει με αυτή τη βερσιόν του κερνελ. Το V6SuperCharger δεν το έχω βάλει ακόμα σ'αυτή τη ρομ και δεν ξέρω αν θα το κάνω, αφού δεν βρίσκω κανέναν λόγο. Η μπαταρία είναι πολύ καλή, μπαίνει κανονικά σε deep sleep (σε 12 ώρες έπεσε 4%), να δούμε αν θα μείνει έτσι για καιρό...

 

μολις βγηκε 5.9 out..

 

Και απ'ότι διαβάζω έχει μόνο θετικά σχόλια...

 

EDIT: To δοκίμασα και είναι πολύ καλό!

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Πωωωω και μονο που βλεπω τι πρεπει να κανω βαριεμαι :lol:

Εβαλα remics v2 με CastagnaITKernel v5.4 γρηγορη και smooth...

Θα δοκιμασω και CastagnaITKernel v5.9 σημερα.

 

Απο μνημη (ram) kouros πως παει?

Ποσο εχεις περιπου ελευθερη?

 

Κατι αλλο δονηση οταν ερχεται μηνυμα απο που μπορω να βαλω γιατι δεν το βρισκω.

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Και μετά από κάποιες μέρες που το τηλέφωνο θα προσαρμοστεί στο νέο λειτουργικό και τελειώσεις με το battery calibration, θα είναι ακόμα πιο καλά. :)

 

Για δόνηση πήγαινε μηνύματα/ρυθμίσεις/δόνηση

 

Όσο για τη μνήμη ραμ είναι μυστήρια υπόθεση στην ics, δεν έχει σχέση με αυτήν των gb roms και 50mb ελεύθερη να έχεις εντάξει είσαι, αρκεί να λειτουργεί σωστά, να ανοίγεις δηλαδή μία εφαρμογή ή ένα απαιτητικό παιχνίδι και να ελευθερώνεται στο παρασκήνιο. Αν δεν λειτουργεί σωστά θα το καταλάβεις από τα lags σε κάποια απαιτητική εφαρμογή.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος όλα οκ με τη δόνηση.

Το gps εν το μεταξύ είναι πραγματικά άπιαστο, χωρίς 3g και κλειδώνει σε λίγα sec. Μου φαίνεται λες και έχω καινούργιο τηλέφωνο. :-P

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σε οσες ρομ βασιζοντας στον vendor ρομ μου κολλαγε η εφαρμογη phone.apk. Ο καταλογος δλδ και τα παρελκομενα. Δεν ξερω γιατι, νομιζα πως ηταν οι κερνελ.

 

ΣΗμερα περασα λοιπον στοκ αρκο86 Α8 μαζι με τον στανταρ 5.9 και το κινητο πεταει και το κυριοτερο, η μπαταρια δε πεφτει με τπτ. Ειχα πολυ καιρο να δω το κλινητο να μου κραταει το πρωι ενα 6ωρο χωρις να χασω πανω απο 30%. Ειδωμεν, αλλα εμενα του ivendor δεν μου καθονται με τη καμμια, ουτε καν η remics

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πρόβλημα, αλλά σημασία έχει να βρίσκεις έναν συνδυασμό ρομ και κερνελ που να δουλεύουν και αφού βρήκες όλα εντάξει.

Πάντως η μία βερσιόν της remics, ή 1.4a έχει ως βάση της την τελευταία του arco.

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε εμενα εκατσε καλα η remics v2 με CastagnaIT 5.9

Και τις εφαρμογες τις εκανα restore με το titanium απο τη shadow και ολες δουλευουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει ναι ειναι οπως σο κατσει, παντως νομιζω οτι εχουμε 90% τελειωμενες ρομ. 2 σοβαρα προβληματα και τελειωσαμε, η καμερα και το DS me to BT on and connected. και τελος
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα πάντως και το video λειτουργούν, κάποια μικροbugs έχουν μόνο. Ίσως και η ποιότητα να μην είναι τόσο καλή, αλλά γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος μια και δεν την χρησιμοποιώ συχνά. Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

η ποιοτητα ειναι ΟΚ, το προβλημα ειναι οτι μετα τις 5 φωτογραφιες κλεινει. Το βιντεο ειναι ετσι και ετσι, τρωγεται. Δυσκολα ομως να τη φτιαξουν, ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

η ποιοτητα ειναι ΟΚ, το προβλημα ειναι οτι μετα τις 5 φωτογραφιες κλεινει. Το βιντεο ειναι ετσι και ετσι, τρωγεται. Δυσκολα ομως να τη φτιαξουν, ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο

 

Τι εννοείς κλείνει? Αν βγάλεις 5 φωτογραφίες συνεχόμενες? Μετά δεν μπορείς να την ξανανοίξεις?

 

Η κάμερα πάντως και το video λειτουργούν, κάποια μικροbugs έχουν μόνο. Ίσως και η ποιότητα να μην είναι τόσο καλή, αλλά γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος μια και δεν την χρησιμοποιώ συχνά.

 

Είχες δώσει παλιότερα ένα link για μια εφαρμογή που σου θυμίζει ποιές εφαρμογές είχες εγκατεστημένες. Μπορείς σε παρακαλώ να το ξαναδώσεις γιατί δεν το βρήσκω?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κλείνει? Αν βγάλεις 5 φωτογραφίες συνεχόμενες? Μετά δεν μπορείς να την ξανανοίξεις?

 

Ναι αν βγάλεις 5 συνεχόμενες κλείνει, αλλά μπορείς να την ξανανοίξεις (γι'αυτό και το θεωρώ ασήμαντο πρόβλημα). Μπορείς επίσης να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή από το μαρκετ και να μην έχεις αυτό το φαινόμενο.

 

Είχες δώσει παλιότερα ένα link για μια εφαρμογή που σου θυμίζει ποιές εφαρμογές είχες εγκατεστημένες. Μπορείς σε παρακαλώ να το ξαναδώσεις γιατί δεν το βρήσκω?

 

Δεν θυμάμαι :rolleyes:

Πες μου τι θέλεις να κάνεις, μήπως και θυμηθώ...

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν βγάλεις 5 συνεχόμενες κλείνει, αλλά μπορείς να την ξανανοίξεις (γι'αυτό και το θεωρώ ασήμαντο πρόβλημα). Μπορείς επίσης να εγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή από το μαρκετ και να μην έχεις αυτό το φαινόμενο.

 

 

 

Δεν θυμάμαι:rolleyes:

Πες μου τι θέλεις να κάνεις, μήπως και θυμηθώ...

 

Δεν έχω βγάλει ποτέ πάνω από 5 φωτογραφίες συνεχόμενες.. οπότε μάλλον αυτό δεν είναι πρόβλημα:)

Θέλω αφού βάλω την Remics να ξαναβάλω τις εφαρμογές που είχα μία μία από την αρχή. Αλλά πως θα θυμάμαι ποιές ήταν? Νομίζω είχες δώσει μια εφαρμογή που σου θυμίζει ποιές είχες εγκατεστημένες. Ίσως να κάνω και λάθος ή να μην κατάλαβα εγώ καλά.

Και κάτι ακόμα μιας και ήδη κατεβάζω την Remics. Να κρατήσω τον kernel που έχει ή να βάλω αυτόν που έχεις κι εσύ στην υπογραφή σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βγάλει ποτέ πάνω από 5 φωτογραφίες συνεχόμενες.. οπότε μάλλον αυτό δεν είναι πρόβλημα:)

Θέλω αφού βάλω την Remics να ξαναβάλω τις εφαρμογές που είχα μία μία από την αρχή. Αλλά πως θα θυμάμαι ποιές ήταν? Νομίζω είχες δώσει μια εφαρμογή που σου θυμίζει ποιές είχες εγκατεστημένες. Ίσως να κάνω και λάθος ή να μην κατάλαβα εγώ καλά.

Και κάτι ακόμα μιας και ήδη κατεβάζω την Remics. Να κρατήσω τον kernel που έχει ή να βάλω αυτόν που έχεις κι εσύ στην υπογραφή σου?

 

Α, ναι θυμήθηκα, η εφαρμογή είναι η AppBak, αλλά προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με την επαναφορά των εφαρμογών μου με τον "κλασικό" τρόπο (τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ το gobackup).

 

Ναι, σου προτείνω να αλλάξεις το κερνελ με αυτό που βρίσκεται στην υπογραφή μου (το ανέβασε σήμερα και δεν υπάρχει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο), το οποίο εγκαθίσταται με τον ακόλουθο τρόπο. Μην αμελήσεις τα βήματα 6-10.

 

1) Copy the zip file to sdcard

2) Reboot to recovery mode and flash the file

3) Wipe cache

4) Wipe dalvik cache

5) Reboot (normal boot)

6) Reboot to recovery (again)

7) Wipe cache

8) Wipe dalvik cache

9) Advanced / Fix permissions

10) Reboot

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Είχες δώσει παλιότερα ένα link για μια εφαρμογή που σου θυμίζει ποιές εφαρμογές είχες εγκατεστημένες. Μπορείς σε παρακαλώ να το ξαναδώσεις γιατί δεν το βρήσκω?

 

appbak.....

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εχω σοβαρα προβληματα με το κινητο και θελω την πολυτιμη γνωμη σας...

εχω το plus ειναι root και φοραει την απλη εκδοση 2.3.3

Προβληματα που εχω

-χανει συνεχεια το 3g σημα.και για να το ξαναβρει πρεπει να κανω επανεκινηση το κινητο

-μου απενεργοποιειται συνεχεια.σε σημειο να παταω συνεχεια το κεντρικο πληκτρο να δω αν ειναι ανοιχτο.προχθες το ακουμπηκα στο κομοδινο μου και εκλεισε ξαφνικα

-τωρα τελευταια δυο φορες δεν υπακουγε το touch σε σημειο ουτε να μπορω να το κλεισω.αναγκαστηκα και εβγαλα την μπαταρια.

δεν ξερω τι να κανω;;σκεφτηκα να το παω στην σαμσουνγκ λογω της εγγυησης αλλα λιγο που μιλησα το μονο που θα κανουν ειναι να το αναβαθμισουν.μονο το χρονο μου θα χασω

λεω αμα ειναι να του περασω την 2.3.6 μπας και στρωσει αλλιως μια stock rom.

Εσεις σαν ποιο γνωστες τι λετε να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαζουμε kernel πρεπει να ξανακανουμε battery calibration??

 

clear battery stats απο το cwm

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!!

 

ειχα πείσει τον εαυτό μου να μην ξαναπειράξει το κινητο. ειχα βαλει την gigabread και ειχα ηρεμίσει.

Τελευταία φορά που ειχα βαλεις τις ics ειχαν λαγκαρίσματα, wake up lags, γενικά χάλια.

 

Πλέον με αυτα που λέτε, ειναι καλύτερες απο τις 2.3.6

 

Για να συνοψίσουμε λοιπόν.

 

Με τις νέες ics,(BioHazard , remics, ktl) σκρολάρουν καλύτερα απο τις GIGABREAD+, Shadow0 ?

δεν εχουν wake up lags?

με τα παιχνιδια τα πάνε καλύτερα?

Απο μπαταρία σε σύγκριση με τις custom Gingerbread ?

 

Kαι μία τελευταία ερώτηση.

Γιατι δεν προτιμάτε τις oc εκδόσεις? εxouν κάποιο θέμα lag?

 

ευχαριστώ παίδες!!

Edited by panaua13
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...