Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οτι και να πω ειναι λιγο για σενα Kouros αλλη μια φορα ειχες δικιο, νομιζα οτι η εφαρφμογη unsigned ετρεχε πανα απο το Google maps ...Ανοιξε κανονικοτατα την πλοηγηση...... αυριο θα κοιταξω και για δορυφορους σε ποσους κλειδωνει γιατι δεν εχει αλλη μπαταρια σημερα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οτι και να πω ειναι λιγο για σενα Kouros αλλη μια φορα ειχες δικιο, νομιζα οτι η εφαρφμογη unsigned ετρεχε πανα απο το Google maps ...Ανοιξε κανονικοτατα την πλοηγηση...... αυριο θα κοιταξω και για δορυφορους σε ποσους κλειδωνει γιατι δεν εχει αλλη μπαταρια σημερα!!!

 

Εγω παντως χρησιμοποιω αυτο http://db.tt/gGoqyJBU που ειναι flash zip απο cwm και τα κανει ολα μονο του ακομα κι αν εχεις ηδη το maps εγκαταστημενο. Αρκει μετα να μην το αφησεις να ενημερωθει

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χρησιμοποιω αυτο http://db.tt/gGoqyJBU που ειναι flash zip απο cwm και τα κανει ολα μονο του ακομα κι αν εχεις ηδη το maps εγκαταστημενο. Αρκει μετα να μην το αφησεις να ενημερωθει

 

Είναι η ίδια βερσιόν για την οποία μιλάμε από εδώ, έτσι δεν είναι; Aπλώς είναι σε μορφή zip για εγκατάσταση μέσω recovery που μας διευκολύνει βέβαια ακόμα περισσότερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα για δορυφορους κλειδωσε καποια στιγμη γυρω στους 8 στα 190 ft , οποτε το βαζω να βρει δορυφορους πλεον κλειδωνει στους 4 κατευθειαν , θα το δοκιμασω και σε πορεια να δω τι και πως και θα ξανα ποσταρω.... παρεπιπτοντως εβαλα την εκδοση απο το ζιπ αρχειο σκετη χωρις τπτ αλλο ουτε την εκανα εγκατασταση απο CMW.....,

 

Edit Πως το κανουμε να μιλησει τωρα??? Και εκτος πολης εχει πολυ καλη πλοηγηση ,δεν ειχα προβλημα , αλλα μασαει πολυ μπαταρια! Και κατι ακομα οι εφαρμογες που εχω βγαλει στην αρχικη σελιδα τον κινητου αλλα και καποιες συντομευσεις , δεν εχουν τα γραμματα απο κατω αλλα μονο εικονιδια υπαρχει ρυθμιση γιαυτο?

Edited by cobran
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους.έχω περάσει μια custom Rom και θέλω να επαναφέρω το κινητό στην αρχική μορφή με τη 2.3.3 όπως το πήρα.μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους.έχω περάσει μια custom Rom και θέλω να επαναφέρω το κινητό στην αρχική μορφή με τη 2.3.3 όπως το πήρα.μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;ευχαριστώ πολύ.

 

Καταρχήν θα χρειαστείς το odin το Aries_VE και μια stock rom για τη χώρα μας που μπορείς να την βρεις και να την κατεβάσεις με αυτό το πρόγραμμα.

 

Ανοίγεις το odin με δεξί κλικ ως διαχειριστής. Στο OPS βάζεις το αρχείο Aries_VE και στο one package κάτω βάζεις το αρχείο με τη rom που θα έχεις κατεβάσει. Πάνω αριστερά τσεκάρεις το κουτάκι που λέει one package.

Απενεργοποιείς το τηλέφωνο και κρατώντας πατημένα τα volume down, power button και το home button βάζεις το τηλέφωνο σε download mode. Συνδέεις το τηλέφωνο με το pc σου και πατάς start. Σε λίγα λεπτά θα είσαι έτοιμος.

Πρέπει όμως πρώτα να έχεις εγκατεστημένο το Kies στον υπολογιστή σου για να έχεις τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Πως το κανουμε να μιλησει τωρα??? Και εκτος πολης εχει πολυ καλη πλοηγηση ,δεν ειχα προβλημα , αλλα μασαει πολυ μπαταρια! Και κατι ακομα οι εφαρμογες που εχω βγαλει στην αρχικη σελιδα τον κινητου αλλα και καποιες συντομευσεις , δεν εχουν τα γραμματα απο κατω αλλα μονο εικονιδια υπαρχει ρυθμιση γιαυτο?

 

Για να έχεις φωνή στην πλοήγηγση του google maps θα πρέπει να εγκαταστήσεις το SVOX TTS ("Text to speech") που μετατρέπει το κείμενο σε φωνή. Είναι δωρεάν αλλά για να έχεις την ελληνική φωνή ("Αριάδνη") θα πρέπει να την αγοράσεις από εδώ. Μπορείς πριν την αγορά να τη χρησιμοποιήσεις δωρεάν για 15 μέρες.

 

Όταν κατεβάσεις το SVOX TTS και την ελληνική γλώσσα, πήγαινε ρυθμίσεις/γλώσσα και εισαγωγή/έξοδος μετατροπής κειμένου (είναι κάτω κάτω) από κει πρέπει να αποεπιλέξεις το stock TTS και να τικάρεις το "SVOX Classic TTS". Πατάς το εικονίδιο του γραναζιού δεξιά για να βάλεις τις επιθυμητές ρυθμίσεις.

 

Για κοίτα στις ρυθμίσεις του launcher (ρυθμίσεις/launcher) μήπως μπορείς ν'αλλάξεις την εμφάνιση των εικονιδίων στην αρχική οθόνη.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μιλαει αλλα να πληρωσω κατι που μπορω να το εχω τσαμπα??? Τεσπα θα δω μπορει και να το αγορασω.... Ναι ειχες δικιο για τα γραμματα εκει ηταν στο Launcher.

Ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να κατεβασω stock rom και μου βγαζει No firmware info retrieved for given data.κανω κατι λαθος?

 

Δες εδώ αν θέλεις. Είναι μια λίστα με stock roms. Διάλεξε μια και κατέβασέ την. Αν θέλεις την 2.3.3 που είχε το τηλ αρχικά μπορώ να την ανεβάσω κάπου αν θέλεις να την πάρεις.

Δες κι εδώ.

 

Edit: Εδώ είναι η stock rom 2.3.3 που είχε το τηλ όταν το αγόρασα.

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

To OTA με ενημερωσε οτι ο Invedor εβγαλε νεο κερνελ για την beta 1 την 0.2.0...να κανω ενημερωση απο το ΟΤΑ ή οχι?

 

εμενα δουλεψε κανονικα και με OTA.

Αλλιως κατεβασε το απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2000828

Link to comment
Share on other sites

To OTA με ενημερωσε οτι ο Invedor εβγαλε νεο κερνελ για την beta 1 την 0.2.0...να κανω ενημερωση απο το ΟΤΑ ή οχι?

 

Και σε μένα δούλεψε μια χαρά η αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ...το μόνο που χρειάζεται είναι να ξαναμπείς στο recovery και να κάνεις ξανά clear cache, dalvik και fix permission!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μιλαει αλλα να πληρωσω κατι που μπορω να το εχω τσαμπα??? Τεσπα θα δω μπορει και να το αγορασω....

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να έχεις κάποια εφαρμογή πλοήγησης δωρεάν με φωνητική καθοδήγηση.

Το μοναδικό δωρεάν που ξέρω είναι το copilot, αλλά και σ'αυτό για να έχεις φωνητική καθοδήγηση θα πρέπει να το αγοράσεις. Αν ξέρεις κάποια άλλη εφαρμογή εντελώς δωρεάν πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δούλεψε μια χαρά η αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ...το μόνο που χρειάζεται είναι να ξαναμπείς στο recovery και να κάνεις ξανά clear cache, dalvik και fix permission!!

 

Πώς πάει η νέα έκδοση? Εντυπώσεις ?

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.θα φανει χαζο αυτο που εχω να πω εγω μπροστα σε αυτα που κανατε εσεις αλλα θελω την πολυτιμη βοηθεια σας.καταρχας φοραω την 2.3.6 το εχω root το κινητο.εχω βαρεθει σε καποια wifi να μην μπορω να συνδεθω με τιποτα.παρεα με samsung s3, iphone4 και htc mini ολοι να μπορουν να μπουν σε wifi καφετεριας και το δικο μου το plus ενω δειχνει οτι συνδεεται δεν μου ανοιγει ουτε μια σελιδα στον πλοηγο και στο dolfin ουτε στο play store.αυτο συνβαινει σε αρκετες καφετεριες.ξερετε τι μπορει να φταει;;;
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει η νέα έκδοση? Εντυπώσεις ?

 

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής...το δοκιμάσω με το CastagnalT kernel με το οποίο έχει μια μικρή διαφορά στην μπαταρία λόγω χαμηλότερης τάσης στην οθόνη...Από ταχύτητα είναι πολύ καλό όπως και η προηγούμενη έκδοση!

 

Edit: Δοκιμάζω και το νέο kernel 3.4.33 από τον Erik...δεν βλέπω διαφορά σε ταχύτητα σε απλή χρήση μιας και γενικά όλα τα kernel που δοκίμασα είναι πάνω-κάτω αρκετά γρήγορα....στα παιχνίδια όμως (Temple Run 2, Subway Surfers) έχει σημαντική διαφορά σε lags...όσοι παίζουν πιο βαριά παιχνίδια ας το δοκιμάσουν να μας πουν.

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε ότι κάνετε εγκατάσταση μέσω ΟΤΑ;Περνάει δηλ μόνο του την νέα βερσιόν χωρις να χρησιμοποιήσετε το recovery;Την τελευταία φορά που το επιχείρησα εγώ απλά μου κατέβασε την βερσιόν στην sd και μετά την εγκατέστησα μόνος μου.Άραγε όταν αλλάζουμε ρομ υπάρχει κίνδυνος να καεί το τσιπάκι του κινητού ή αυτό μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε τυχαία στιγμή;
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε ότι κάνετε εγκατάσταση μέσω ΟΤΑ;Περνάει δηλ μόνο του την νέα βερσιόν χωρις να χρησιμοποιήσετε το recovery;Την τελευταία φορά που το επιχείρησα εγώ απλά μου κατέβασε την βερσιόν στην sd και μετά την εγκατέστησα μόνος μου.Άραγε όταν αλλάζουμε ρομ υπάρχει κίνδυνος να καεί το τσιπάκι του κινητού ή αυτό μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε τυχαία στιγμή;

 

Μέσω ΟΤΑ κατεβάζει την νέα version, και αφού τελειώσει το κατέβασμα σε ρωτάει για εφαρμογή και επανεκκίνηση.Εκεί τσεκάρεις και το wipe cache και data και μετά αφού κάνει restart, πας ξανά στο recovery, κάνεις clear cache, clear dalvik και fix permission. Επανεκκινείς και είσαι μια χαρά. Την πρώτη φορά που έτυχε να κάνω update μέσω OTA είχα κάποια προβλήματα και ξανα έκανα εγκατάσταση με τον κανονικό τρόπο. Σε αυτό το update του Ivendor μου έκατσε καλά.

 

Πάντως μην στεναχωριέσαι αν υπάρχει κίνδυνος να καεί το τσιπάκι του κινητού. Αυτό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή. Με τόσες αλλαγές rom που κάνουμε όλοι μας εδώ, δεν θα υπήρχε forum να συζητάμε γιατί θα τα είχαμε κάψει όλα!!:lol:

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι οπότε έκανα εγκατάσταση νεας ρομ πάντα είχα το άγχος!Το touchwiz 5 Το έχετε δοκιμάσει;Το έχω και ενώ είναι πολύ καλό και γρήγορο οπότε μπαίνω σε κάποια βαριά εφαρμογή και μετά την κλείνω πάντα μου λέει ότι δεν ανταποκρίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι οπότε έκανα εγκατάσταση νεας ρομ πάντα είχα το άγχος!Το touchwiz 5 Το έχετε δοκιμάσει;Το έχω και ενώ είναι πολύ καλό και γρήγορο οπότε μπαίνω σε κάποια βαριά εφαρμογή και μετά την κλείνω πάντα μου λέει ότι δεν ανταποκρίνεται.

 

Και εγώ κάποια στιγμή που το δοκίμασα μου έβγαλε κάποια bug και το παράτησα!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.θα φανει χαζο αυτο που εχω να πω εγω μπροστα σε αυτα που κανατε εσεις αλλα θελω την πολυτιμη βοηθεια σας.καταρχας φοραω την 2.3.6 το εχω root το κινητο.εχω βαρεθει σε καποια wifi να μην μπορω να συνδεθω με τιποτα.παρεα με samsung s3, iphone4 και htc mini ολοι να μπορουν να μπουν σε wifi καφετεριας και το δικο μου το plus ενω δειχνει οτι συνδεεται δεν μου ανοιγει ουτε μια σελιδα στον πλοηγο και στο dolfin ουτε στο play store.αυτο συνβαινει σε αρκετες καφετεριες.ξερετε τι μπορει να φταει;;;

 

Υπήρχαν μερικά firmwares της 2.3.6. έκδοσης που είχαν πρόβλημα με το wifi. Για κοίτα ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο και πες μας ποια είναι η έκδοση βασικού φάσματος (είναι το baseband ή modem του τηλεφώνου). Το πρόβλημα μάλλον θα λυθεί αν εγκαταστήσεις κάποια άλλη stock rom, ή αν θέλεις κάποια custom.

 

Άραγε όταν αλλάζουμε ρομ υπάρχει κίνδυνος να καεί το τσιπάκι του κινητού ή αυτό μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε τυχαία στιγμή;

 

Ούτε να το σκέφτεσαι αυτό. Μπορεί να υπάρξουν άλλου τύπου επιπλοκές, πολύ πιο ασήμαντες και με εύκολες συνήθως λύσεις, αλλά το να καεί το τσιπάκι μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε τυχαία στιγμή, κάνοντας οτιδήποτε άλλο.

 

Δοκιμάζω και το νέο kernel 3.4.33 από τον Erik...δεν βλέπω διαφορά σε ταχύτητα σε απλή χρήση μιας και γενικά όλα τα kernel που δοκίμασα είναι πάνω-κάτω αρκετά γρήγορα....στα παιχνίδια όμως (Temple Run 2, Subway Surfers) έχει σημαντική διαφορά σε lags...όσοι παίζουν πιο βαριά παιχνίδια ας το δοκιμάσουν να μας πουν.

 

Συμφωνώ εντελώς jimsiv! Από το 3.0.62 kernel και μετά όλα τα kernel μου φαίνονται ίδια (ακόμα και το 3.4.33), για τον απλό λόγο ότι όλα είναι το ίδιο καλά και όλα λειτουργούν άψογα (και στα παιχνίδια ούτε ένα lag πλέον, που ήταν το αδύνατο σημείο των προηγούμενων kernel). Ε, πόσο πιο γρήγορο και smooth να γίνει ένα kernel πια; :)

 

Οι διαφορές ανάμεσά τους μου φαίνονται ανεπαίσθητες πλέον. Ίσως το μοναδικό που απέμεινε και το μεγάλο στοίχημα για όσους φτιάχνουν kernel είναι η βελτίωση της μπαταρίας και ειδικά με τα δεδομένα και το 3g ενεργοποιημένα.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα με OTA την καινούρια version του ivendor.

3 μέρες τώρα, 3 reset!!!:mad:

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα με OTA την καινούρια version του ivendor.

3 μέρες τώρα, 3 reset!!!:mad:

 

Κατεβασε την κανονικα και περνα την μεσω cwm κι αν συνεχισει αλλαξε και kernel

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα με OTA την καινούρια version του ivendor.

3 μέρες τώρα, 3 reset!!!:mad:

 

Κατεβασε την κανονικα και περνα την μεσω cwm κι αν συνεχισει αλλαξε και kernel

 

Και μην ξεχάσεις να κάνεις format system πριν την εγκατάσταση !!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...