Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειχα μέχρι πρόσφατα την NitroX Μilky Way (black Edition). Δεν είχα κάποιο παράπονο ούτε είδα καμία διαφορά απο την Gigabread που φορούσα πιο πριν. Αισθητικά μάλλον είναι και η πιο όμορφη απο τις άλλες.

 

Μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία πως στέλνουμε μήνυμα με 160 χαρακτήρες με την cm9; Οτι επιλογές κι αν έχω ελέγξει συνεχίζει να στέλνει μηνύματα 60+ χαρακτήρων μόνο.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μέχρι πρόσφατα την NitroX Μilky Way (black Edition). Δεν είχα κάποιο παράπονο ούτε είδα καμία διαφορά απο την Gigabread που φορούσα πιο πριν. Αισθητικά μάλλον είναι και η πιο όμορφη απο τις άλλες.

 

Μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία πως στέλνουμε μήνυμα με 160 χαρακτήρες με την cm9; Οτι επιλογές κι αν έχω ελέγξει συνεχίζει να στέλνει μηνύματα 60+ χαρακτήρων μόνο.

 

Σ'ευχαριστώ. Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρεις, επειδή είναι σε δύο parts η rom πώς κάνω την εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις format /data, /cache και dalvik cache ,περνάς τα 2 zip αρχεία στην SD (cm9****.zip και gapps.zip). Κάνεις εγκατάσταση το πρώτο και αμέσως μετά το δεύτερο. Εγώ προαιρετικά έκανα και format /sdcard.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ. Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρεις, επειδή είναι σε δύο parts η rom πώς κάνω την εγκατάσταση?

 

Εννοεί μάλλον την Nitro ο Γιάννης.

 

Κατέβασε και τα δύο αρχεία στον υπολογιστή τοποθέτησε τα σε έναν φάκελο ξεζιπαρε το part1 και μέσα στον φάκελο που θα προκύψει θα δεις το ζιπαρισμενο αρχείο της ρομ που πρέπει να εγκαταστήσεις μέσω recovery.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μάλλον την Nitro ο Γιάννης.

 

Κατέβασε και τα δύο αρχεία στον υπολογιστή τοποθέτησε τα σε έναν φάκελο ξεζιπαρε το part1 και μέσα στον φάκελο που θα προκύψει θα δεις το ζιπαρισμενο αρχείο της ρομ που πρέπει να εγκαταστήσεισ μέσω recovery

 

Αυτό πρέπει να είναι. Σ'ευχαριστώ. NitroX Galaxy White edition 7.5 (XXKQB) Αυτή εννοώ. Την κατεβάζω από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1693858 . Έχει και ένα kernel, πρέπει να εγκαταστήσω και αυτόν η δεν χρειάζεται?

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο εγω;εχω κατεβασει το autostarts.ποια ειναι τα προγραμματα που δεν πρεπει να πειραξω;οτι ειναι με κιτρινα γραμματα,οτι γραφει google,οτι γραφει η εχει συμβολακη android εχω καταλβει οτι δεν τα πειραζω.σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να είναι. Σ'ευχαριστώ. NitroX Galaxy White edition 7.5 (XXKQB) Αυτή εννοώ. Την κατεβάζω από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1693858 . Έχει και ένα kernel, πρέπει να εγκαταστήσω και αυτόν η δεν χρειάζεται?

 

Aν θυμάμαι καλά έχει ένα φάκελο με όνομα Κernels. Τον βάζεις κι αυτόν στην SD κι αφού φλασάρεις την rom συνεχίζεις μέσω CWM και επιλέγεις όποιον απο τους προσφερόμενους kernel του φακέλου θέλεις.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο εγω;εχω κατεβασει το autostarts.ποια ειναι τα προγραμματα που δεν πρεπει να πειραξω;οτι ειναι με κιτρινα γραμματα,οτι γραφει google,οτι γραφει η εχει συμβολακη android εχω καταλβει οτι δεν τα πειραζω.σωστα;

 

Εδώ είναι μια λίστα των προγραμμάτων που μπορείς να διαγράψεις και αυτών που δεν πρέπει.

 

--------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζή η ερώτηση απλά θέλω να το διασφαλίσω ότι είναι έτσι. Έχω κάνει nandroid back up στην external sd. Αν κάνω κι ένα καινούριο θα διαγραφεί το παλιό η θα υπάρχουν και τα δύο;
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα. το gps [ gopilot ] με βγαζει παντα ενα δρομο λαθος [ ενα δρομο κατω απο εκει που πρεπει να παω] τι γινεται ? ειχα περασει το gps.conf που κυκλοφορουσε εδω. παντως αργει παρα πολυ να βρει σημα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.... τι γινεται με το ¨λαθος στιγμα¨?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζή η ερώτηση απλά θέλω να το διασφαλίσω ότι είναι έτσι. Έχω κάνει nandroid back up στην external sd. Αν κάνω κι ένα καινούριο θα διαγραφεί το παλιό η θα υπάρχουν και τα δύο;

 

Θα υπάρχουν και τα δύο. :)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα τη NitroX 7.5 white edition αλλά έχω ένα πρόβλημα, δεν αναγνωρίζει την external sd. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει λύση;

Άκυρο... έκανα ένα restart και δουλεύει μια χαρά:-)

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Μήπως για kernel επέλεξες vitality; Πολλές φορές με αυτό το kernel υπάρχει πρόβλημα αναγνώρισης της εξωτερικής κάρτας. Με restart λύνεται, αλλά μπορεί να σου ξαναεμφανιστεί.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για kernel επέλεξες vitality; Πολλές φορές με αυτό το kernel υπάρχει πρόβλημα αναγνώρισης της εξωτερικής κάρτας. Με restart λύνεται, αλλά μπορεί να σου ξαναεμφανιστεί.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Δεν επέλεξα κάποιο kernel εγώ. Δε μου έβγαλε κάποια επιλογή, αλλά από μόνο του αυτό έχει βάλει απ'ότι είδα. Πρέπει να το αλλάξω λες? Κι αν ναι πώς? Και ένα άλλο θέμα που έχει προκύψει είναι ότι τα μισά σχεδον εικονίδια που είχα δεν τα αναγνωρίζει. Βγάζει ένα γκρί εικονίδιο με το ανθρωπάκι του android. Έκανα restore από titanium τις ρυθμίσεις μου και τις εφαρμογές μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγκαταστήσει τη συγκεκριμένη βερσιόν αλλά απ'ότι λέγατε πριν με τον Leon πρέπει να υπάρχει κάποιος φάκελος με διάφορα kernels. Αν υπάρχουν, εγκατέστησε skyhigh ή feacore. Η εγκατάσταση γίνεται με τον γνωστό τρόπο μέσω recovery. Μετά την εγκατάσταση του kernel και πριν ανοίξεις το τηλέφωνο κάνε τα δύο wipe από recovery (wipe cache partitions, advanced/wipe dalvik cache).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγκαταστήσει τη συγκεκριμένη βερσιόν αλλά απ'ότι λέγατε πριν με τον Leon πρέπει να υπάρχει κάποιος φάκελος με διάφορα kernels. Αν υπάρχουν σαν επιλογές και θες εγκατέστησε skyhigh ή feacore. Η εγκατάσταση γίνεται με τον γνωστό τρόπο μέσω recovery. Μετά την εγκατάσταση του kernel και πριν ανοίξεις το τηλέφωνο κάνε και τα δύο wipe από recovery (wipe cache partitions, advanced/wipe dalvik cache).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Τους βρήκα τους kernels που λες. Το θέμα είναι ότι δεν συνδέεται το τηλέφωνο με τον υπολογιστή. Δεν αναγνωρίζει τις κάρτες για να συνδεθέι.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν κάνεις restart μπορεί όπως και πριν να στις αναγνωρίσει. Βάλε τον φάκελο με τα kernels σε μία από τις δύο κάρτες για να τα έχεις στο τηλέφωνό σου.

 

Αν το restart δεν στο λύσει, πήγαινε και δοκίμασε χώρος αποθήκευσης κάρτας / αποσύνδεση κάρτας sd.

 

Αλλιώς ξαναεγκατέστησε τη ρομ κάνοντας μετά την εγκατάσταση μόνο τα δύο wipe από recovery (wipe cache partitions, advanced/wipe dalvik cache). Δεν θα πειραχτούν οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις σου.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν κάνεις restart μπορεί όπως και πριν να στις αναγνωρίσει. Βάλε τον φάκελο με τα kernels σε μία από τις δύο κάρτες για να τα έχεις στο τηλέφωνό σου.

 

Αν το restart δεν στο λύσει, πήγαινε και δοκίμασε χώρος αποθήκευσης κάρτας / αποσύνδεση κάρτας sd.

 

Αλλιώς ξαναεγκατέστησε τη ρομ κάνοντας μετά την εγκατάσταση μόνο τα δύο wipe από recovery (wipe cache partitions, advanced/wipe dalvik cache). Δεν θα πειραχτούν οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις σου.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Με restart δε δούλεψε. Μάλλον θα κάνω restore την παλιά rom να το συνδέσω για να μπορέσω να βάλω τους kernels στην κάρτα. Το θέμα είναι γιατί δεν το αναγνωρίζει το pc? Ούτε την εσωτερική ούτε την εξωτερική κάρτα. Όταν πάω να τις ανοίξω απο το my computer λέει "εισάγετε ένα δίσκο στη μονάδα". Άν αλλάξω kernel αυτό θα διορθωθεί η δεν θα μπορώ και πάλι να συνδεθώ με το pc?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν θέλεις να ξαναφλασάρεις τη ρομ με τα δυο wipe μόνο. Σε πολλούς λύθηκε με αυτόν τον τρόπο.

Είναι γνωστό πρόβλημα του κερνελ. Με άλλο κερνελ λογικά δεν θα το έχεις.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν θέλεις να ξαναφλασάρεις τη ρομ με τα δυο wipe μόνο. Σε πολλούς λύθηκε με αυτόν τον τρόπο.

Είναι γνωστό πρόβλημα του κερνελ. Με άλλο κερνελ λογικά δεν θα το έχεις.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Δοκίμασα αυτό με τα δύο wipe αλλά δεν δούλεψε και τελικά έκανα restore από recovery πέρασα στην κάρτα τα kernels ξαναέκανα εγκατάσταση της rom και πέρασα και το skyhigh και τώρα συνδέεται κανονικά. Τελικά είχες δίκιο, τo kernel έφταιγε.

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος απο ολες τις καστομ ρομ για το κινητακι αυτο? δεν μου προσφερουν τπτ παραπανω σε επιδοσεις, χρηστικοτητα και καινοτομια σε σχεση με την μανισια, χωρια που πανε και χειροτερα περαν της gigabread. Βασικα η KQI παει φετες σε σχεση με τις αντιστοιχες 2.3.6, για τις 4.0.4 δεν το συζηταω θελουν πολυ δουλεια ακομα
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος απο ολες τις καστομ ρομ για το κινητακι αυτο? δεν μου προσφερουν τπτ παραπανω σε επιδοσεις, χρηστικοτητα και καινοτομια σε σχεση με την μανισια, χωρια που πανε και χειροτερα περαν της gigabread. Βασικα η KQI παει φετες σε σχεση με τις αντιστοιχες 2.3.6, για τις 4.0.4 δεν το συζηταω θελουν πολυ δουλεια ακομα

 

Κι εγώ δοκιμαστικά έχω τη NitroX και πολύ αμφιβάλω αν θα την κρατήσω. Τόσα πολλά lags δεν έχω ούτε με την stock 2.3.3

Πάντως έχει πιο καλό wifi αυτή, είναι ελαφρώς πιο δυνατό. Να δω τι παίζει και από μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Έχω ένα galaxy s plus εδώ και 8 μήνες περίπου, τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω πρόβλημα με το σήμα. Συγκεκριμένα το κινητό δεν βρίσκει σήμα και δείχνει συνεχώς μη διαθέσιμο δίκτυο...Το πρόβλημα άρχισε με μία αγγλική sim που είχα της O2 στην οποία δεν έβρισκε καθόλου σήμα, ενώ με την ελληνική λειτουργούσε κανονικά. Το θέμα είναι ότι η κάρτα της O2 λειτουργεί κανονικά σε άλλο κινητό που την δοκίμασα.

Το κινητό είχε custom rom και πλεόν του πέρασα την GIGABREAD+ μήπως αλλάξει κάτι αλλά και πάλι δεν δοιρθώθηκε το πρόβλημα, αντιθέτως τώρα δεν μου βρίσκει δίκτυο και με την ελληνική sim...

Ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει???

Link to comment
Share on other sites

μονο εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος απο ολες τις καστομ ρομ για το κινητακι αυτο? δεν μου προσφερουν τπτ παραπανω σε επιδοσεις, χρηστικοτητα και καινοτομια σε σχεση με την μανισια, χωρια που πανε και χειροτερα περαν της gigabread. Βασικα η KQI παει φετες σε σχεση με τις αντιστοιχες 2.3.6, για τις 4.0.4 δεν το συζηταω θελουν πολυ δουλεια ακομα

 

Ναι αλλα οι 4.04 ειναι ασυγκριτως πιο ομορφες και πιο λειτουργικες. Δοκιμαζω τωρα τη cm9 και ενω ειναι λιιιγο πιο αργη απο την gigabread ,ειναι το κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...