Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα το καινούριο recovery μέσω odin όπως μου είπες. Τώρα έχω ένα άλλο θέμα. Το τηλέφωνο ανοίγει μόνο σε recovery mode Μήπως έκανα καμιά μακακία??

 

Δηλαδή επιλέγεις "reboot system now" και δεν ανοίγει; Σ'αυτό το recovery ανεβοκατεβαίνεις στο μενου με τα πλήκτρα του ήχου και επιλέγεις με το home button.

 

Aν ναι δοκίμασε να κάνεις τα εξής:

 

Wipe cache partition / yes

Advanced / Wipe Dalvik Cache / yes

Advanced / Fix Permissions

reboot system now

 

Aν δεν πιάσει δοκίμασε να κάνεις με odin αυτό που γράφει εδώ.

 

Αν δεν πιάσει ούτε αυτό πες μου.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή επιλέγεις "reboot system now" και δεν ανοίγει; Σ'αυτό το recovery ανεβοκατεβαίνεις στο μενου με τα πλήκτρα του ήχου και επιλέγεις με το home button.

 

Aν ναι δοκίμασε να κάνεις τα εξής:

 

Wipe cache partition / yes

Advanced / Wipe Dalvik Cache / yes

Advanced / Fix Permissions

 

και μετά "reboot system now".

 

Aν δεν πιάσει δοκίμασε να κάνεις με odin αυτό που γράφει εδώ.

 

Αν δεν πιάσει ούτε αυτό πες μου.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

 

Είσαι φοβερός ρε φίλε. Οι γνώσεις σου πάνω στο τηλέφωνο είναι απίστεφτες! Ο πρώτος τρόπος δε δούλεψε αλλά με το δεύτερο μέσω odin όλα οκ. Σ'ευχαριστώ πολύ! Να ρωτήσω και δυο πραγματάκια ακόμα μιας και πήρα φόρα.. Με τον ίδιο τρόπο μέσω odin φλασάρω και καινούρια rom ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο. Έχω κάνει back up με το titanium, αν φλασάρω κάποια rom θα συνεχίσει να υπάρχει το back up? Δεδομένου ότι είναι στην internal sd.. Εσύ αν θυμάμαι μου έγραψες πως δεν χρησιμοποιείς titanium. Προτείνεις κάποιον άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι φοβερός ρε φίλε. Οι γνώσεις σου πάνω στο τηλέφωνο είναι απίστεφτες! Ο πρώτος τρόπος δε δούλεψε αλλά με το δεύτερο μέσω odin όλα οκ. Σ'ευχαριστώ πολύ! Να ρωτήσω και δυο πραγματάκια ακόμα μιας και πήρα φόρα.. Με τον ίδιο τρόπο μέσω odin φλασάρω και καινούρια rom ή πρέπει να κάνω και κάτι άλλο. Έχω κάνει back up με το titanium, αν φλασάρω κάποια rom θα συνεχίσει να υπάρχει το back up? Δεδομένου ότι είναι στην internal sd.. Εσύ αν θυμάμαι μου έγραψες πως δεν χρησιμοποιείς titanium. Προτείνεις κάποιον άλλο τρόπο?

 

Είπαμε η πλακέτα μόνο μην μας καεί, για όλα τ' άλλα έχουμε λύσεις :p:)

 

Το backup με το titanium θα συνεχίζει να υπάρχει όσο δεν κάνεις format στην κάρτα.

 

Ναι με τον ίδιο τρόπο φλασάρεις και τις ρομ αν είναι με εγκατάσταση μέσω odin, αν και σχεδόν όλες οι custom roms είναι πλέον αρχεία zip, οπότε τις εγκαθιστάς μέσω recovery (ακόμα πιο απλή διαδικασία).

Μπαίνεις recovery mode, βρίσκεις το αρχείο zip της ρομ, το επιλέγεις και αυτό εγκαθίσταται (ότι είχες κάνει δηλαδή και με το zip αρχείο για root).

 

Μπορείς να δεις και εδώ για οδηγίες φλασαρίσματος μέσω odin.

 

Πριν την εγκατάσταση μιας ρομ και μετά - από recovery πάντα - και πριν ανοίξεις το τηλέφωνο κάνε για καλό και για κακό τα εξής:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

Χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις από το τηλέφωνό σου, όχι όμως και αυτά που έχεις στην εσωτερική και εξωτερική κάρτα. Μετά με το titanium επαναφέρεις εφαρμογές και ρυθμίσεις.

 

Με τη φόρα που πήρες σε λίγο όλα αυτά θα σου φαίνονται παιχνιδάκια. :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε η πλακέτα μόνο μην μας καεί, για όλα τ' άλλα έχουμε λύσεις :p:)

 

Το backup με το titanium θα συνεχίζει να υπάρχει όσο δεν κάνεις format στην κάρτα.

 

Ναι με τον ίδιο τρόπο φλασάρεις και τις ρομ αν είναι με εγκατάσταση μέσω odin, αν και σχεδόν όλες οι custom roms είναι πλέον αρχεία zip, οπότε τις εγκαθιστάς μέσω recovery (ακόμα πιο απλή διαδικασία). Μπαίνεις recovery mode, βρίσκεις το αρχείο zip της ρομ, το επιλέγεις και αυτό εγκαθίσταται (ότι είχες κάνει δηλαδή και με το zip αρχείο για root).

 

Μπορείς να δεις και εδώ για οδηγίες φλασαρίσματος μέσω odin.

 

Πριν την εγκατάσταση μιας ρομ και μετά - από recovery πάντα - και πριν ανοίξεις το τηλέφωνο κάνε για καλό και για κακό τα εξής:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

Χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις από το τηλέφωνό σου, όχι όμως και αυτά που έχεις στην εσωτερική και εξωτερική κάρτα. Μετά με το titanium επαναφέρεις εφαρμογές και ρυθμίσεις.

 

Με τη φόρα που πήρες σε λίγο όλα αυτά θα σου φαίνονται παιχνιδάκια. :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Λέω να αρχίσω με την τελευταία stock rom και αργότερα το βλέπω για κάποια custom rom. Υποθέτω πως την stock μέσω odin θα την περάσω.. σωστά? Και κάτι τελευταίο, δεν έχω κάνει update στο superuser. Κάπου διάβασα για κάτι προβλήματα. Να κάνω ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Λέω να αρχίσω με την τελευταία stock rom και αργότερα το βλέπω για κάποια custom rom. Υποθέτω πως την stock μέσω odin θα την περάσω.. σωστά? Και κάτι τελευταίο, δεν έχω κάνει update στο superuser. Κάπου διάβασα για κάτι προβλήματα. Να κάνω ή όχι?

 

Σωστός! Και αφού έχει κάνει θετικά σχόλια ο geo xar που είναι εγγύηση, μην το σκέφτεσαι :)

Δοκίμασε από το λινκ που έδωσε πιο πριν εδώ

 

Και αν έχεις πρόβλημα με το πληκτρολόγιο κάνε αυτό που είπε ακόμα πιο πριν εδώ

 

Ναι κάνε το update.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Θα το παρει σημερα ενας φιλος...Τα αρχεια απο την καρτα μνημης απο htc desire πως θα τα περασει στο νεο κινητο ? Αν το συνδεσουμε με pc εχει επιλογη να το δει σαν δισκο ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο nandroid back up παιζει να βρω τις επαφες χωρις να κανω restore ολο το back up?

Mπορει καποιος να μου πει πως μπορω να βαλω το dsp manager (εχω shadow rom).

Και αν ειναι ευκολο θελω το apk του ημερολογιου απο gigabread.

 

Edit: ακυρο τελικα εβαλα την gigabread

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

παντως δεν βλεπω καμμια τραγικη διαφορα σε σχεχη με τις μανισιες ρομ, δηλαδη σε σχεση με αλλα κινητα που οι μανισιες δεν εχουν καμμια σχεση με τις καστομ στο κινητακι αυτο η διαφορα ειναι μικρη.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Θετικά: *Πολύ καλό gaming (δεν ξέρω αν έχει καινούργιους gpu drivers ή αν έχουν αλλάξει κάτι στον kernel) και μετά την έξοδο από το game πολύ καλύτερη ανταπόκριση σε σχέση με προηγούμενες stock rom που θέλουν χρόνο να επανέλθουν

*Καλύτερη χρήση μπαταρίας, όπως φαίνεται και στα στατιστικά στο παραπάνω post

*Μέχρις στιγμής κανένα πρόβλημα με google playstore, κανένα πρόβλημα με wifi (αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ)

*Μέχρις στιγμής κανένα lag όταν τελειώνει η κλήση και επιστρέφεις ένα βήμα πίσω, και πλέον ελάχιστο lag όταν κάνεις scroll στο ιστορικό των κλήσεων και ο launcher σκρολάρει σχεδόν τέλεια

 

Αρνητικά: *Ο launcher συνεχίζει να έχει πρόβλημα και στην στοίχιση των εικονιδίων αλλά εμφανίζει και κάποια κολλήματα όταν βάζεις - βγάζεις widgets. Δεν έχω καταφέρει να κάνω resize widget το οποίο είναι resizeable!

Και εγώ θετικές εντυπώσεις έχω. Αυτό με την στοίχιση που λες, είναι που όταν απεγκαταστήσεις κάποια παλιά εφαρμογή, σου αφήνει κενό στα εικονίδια στις Εφαρμογές; Γιατί μου το κάνει και εμένα :(. Δεν υπάρχει τρόπος να τα αναδιατάξει; Υπήρχε και στην Ε version αυτό το πρόβλημα;

edit: Αν και όχι πολύ βολικό, βρήκα ότι τελικά μπορείς να τα φτιάξεις manualy μετακινώντας τα ένα ένα, κάτι είναι και αυτό :p

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θετικές εντυπώσεις έχω. Αυτό με την στοίχιση που λες, είναι που όταν απεγκαταστήσεις κάποια παλιά εφαρμογή, σου αφήνει κενό στα εικονίδια στις Εφαρμογές; Γιατί μου το κάνει και εμένα :(. Δεν υπάρχει τρόπος να τα αναδιατάξει; Υπήρχε και στην Ε version αυτό το πρόβλημα;

edit: Αν και όχι πολύ βολικό, βρήκα ότι τελικά μπορείς να τα φτιάξεις manualy μετακινώντας τα ένα ένα, κάτι είναι και αυτό :p

 

μην παιδευεσε, μετα απο ενα ρεσταρτ θα στα ξανα ανακατωσει παλι. ΕΙναι προβλημα με τον launcher..

 

μπορει καποιος να δει με ποιο μανισιο firm ερχονται τα κινητα απο τα μουλτιραμα γιατι καποθ το ειχα γραψει και το ξεχασα

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θετικές εντυπώσεις έχω. Αυτό με την στοίχιση που λες, είναι που όταν απεγκαταστήσεις κάποια παλιά εφαρμογή, σου αφήνει κενό στα εικονίδια στις Εφαρμογές; Γιατί μου το κάνει και εμένα :(. Δεν υπάρχει τρόπος να τα αναδιατάξει; Υπήρχε και στην Ε version αυτό το πρόβλημα;

edit: Αν και όχι πολύ βολικό, βρήκα ότι τελικά μπορείς να τα φτιάξεις manualy μετακινώντας τα ένα ένα, κάτι είναι και αυτό :p

 

Από την πρώτη gingerbread rom value pack που έβγαλε η samsung μέχρι και την τελευταία ο tw4 launcher έχει 3 προβλήματα. Το πρώτο είναι ότι αν βάλεις τα εικονίδια σε μια σειρά και κάνεις restart ή εκκαθάριση ram η σειρά που έθεσες χάνεται και μπαίνει μια default. Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι βάζει σε κάθε σελίδα λιγότερα εικονίδια απόσα χωράνε. Το δεύτερο πρόβλημα λύνεται εν μέρη αν προσθέσεις στο τέλος του αρχείου build.prop (/system/) το εξής: ro.HOME_APP_ADJ=1 και μετά κάνεις hard reset. Όμως εμφανίζεται και πάλι αν αφαιρέσεις κάποια εφαρμογή συστήματος η απεγκαταστήσεις κάποια εφαρμογή. To τρίτο πρόβλημα είναι ότι εμφανίζει κάποια κολλήματα όταν προσθέτεις widgets. Οπότε επειδή από τη Samsung δεν μπορείς να περιμένεις πολλά (μετά από ένα γεμάτο χρόνο επίσημης κυκλοφορίας της συσκευής έβγαλε αξιόλογη stock rom η οποία όμως έχει ακόμα το πρόβλημα με τον launcher...) απλά επιλέγεις έναν άλλον launcher η δέχεσαι αυτόν με τις παραξενιές του αν θέλεις να έχεις gingerbread stock rom value pack!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο το πηρε ενας φιλος και σαν γνωστης απο android του το ρυθμισα .....

Πολυ καλο μου φανηκε

Τρομαξα να δω πως μπαινει ο φορτιστης γιατι δεν φανταζομουν οτι εχει συρομενο πορτακι

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0619828&catid=100800

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να παρω εικονομηνυματα (MMS) τα δεχεται το τηλεφωνο αλλα οταν παταω ληψη δεν τα ανοιγει :confused:

πηρα την vodafone μου στειλουν τις ρυθμισεις τις εγκατεστησα αλλα παλι τα ιδια ... δεν ξερω τι να κανω ; αν μπορει καποιος να βοηθησει;

 

κατα αλλα το κινητακι ειναι οκευ για τα λεφτα του

Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

Οι αναμαθμισεις λογισμικου πως γινοντε παιδια ? Μεσω wifi ?

 

Θα παρε τη 4 εκδοση ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οι αναμαθμισεις λογισμικου πως γινοντε παιδια ? Μεσω wifi ?

 

Θα παρε τη 4 εκδοση ?

 

:):D Φίλε μου οι αναβαθμίσεις λογισμικού γίνονται μόνο από εμάς! Αν υπήρχε κάποια θα στο έβγαζε όταν συνδέεις το κινητό στο pc και ανοίγεις το Samsung Kies. Ήδη ανεπίσημα έχει πάρει την 4 έκδοση από τους developers (με κάποια πολύ μικρά ακόμα προβληματάκια), από τη Samsung τώρα...

Link to comment
Share on other sites

:):D Φίλε μου οι αναβαθμίσεις λογισμικού γίνονται μόνο από εμάς! Αν υπήρχε κάποια θα στο έβγαζε όταν συνδέεις το κινητό στο pc και ανοίγεις το Samsung Kies. Ήδη ανεπίσημα έχει πάρει την 4 έκδοση από τους developers (με κάποια πολύ μικρά ακόμα προβληματάκια), από τη Samsung τώρα...

 

Μαλιστα...Ευχαριστω.

Αν καταλαβα καλα πρεπει να αλλαξω την ρυθμισε σε kies οταν το συνδεω με καλωδιο απο δισκο που την εχω και εκει θα μου πει και θα κατεβασει τυχον αναβαθμισεις ? Αναβαθμιση σημαινει και απωλεια αρχειων ή ρυθμισεων ?

Απο android εχω εμπειρια μονο απο Htc που ηταν πιο απλα τα πραγματα με μειονεκτημα οτι γινοντουσαν μονο μεσω wifi.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να παρω εικονομηνυματα (MMS) τα δεχεται το τηλεφωνο αλλα οταν παταω ληψη δεν τα ανοιγει :confused:

πηρα την vodafone μου στειλουν τις ρυθμισεις τις εγκατεστησα αλλα παλι τα ιδια ... δεν ξερω τι να κανω ; αν μπορει καποιος να βοηθησει;

 

κατα αλλα το κινητακι ειναι οκευ για τα λεφτα του

 

Πρέπει να έχεις ανοιχτό το πακέτο δεδομένων. Μόνο έτσι ανοίγει τα MMS.

 

Μαλιστα...Ευχαριστω.

Αν καταλαβα καλα πρεπει να αλλαξω την ρυθμισε σε kies οταν το συνδεω με καλωδιο απο δισκο που την εχω και εκει θα μου πει και θα κατεβασει τυχον αναβαθμισεις ? Αναβαθμιση σημαινει και απωλεια αρχειων ή ρυθμισεων ?

Απο android εχω εμπειρια μονο απο Htc που ηταν πιο απλα τα πραγματα με μειονεκτημα οτι γινοντουσαν μονο μεσω wifi.

 

Αναβάθμιση από το kies δεν ξέρουμε τι σημαίνει γιατί δεν έχουμε δει καμία :-P κι όπως φαίνεται ούτε και πρόκειται να δούμε. Πάντως σε ένα galaxy mini που είχα κάνει αναβάθμιση μέσω kies δεν έχασε τίποτα.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καινουρια broodROM Business Edition v1.1 βασισμενη στην τελευται XXKQI. Στις σημειωσεις εγκαταστασεις λεε Mounts & Storage > Wipe /data αλλα δεν βρισκω τετοια επιλογη στο cecovery..... Edited by teobot
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Χθες που σεταρα του φιλου το κινητο ειδα στις γραμματοσεορες οτι μπορουμε να κατεβασουμε και αλλες...Υπαρχει καποια με μεγαλυτερο μεγεθος ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ανοιχτό το πακέτο δεδομένων. Μόνο έτσι ανοίγει τα MMS.

 

δηλαδη το ιντερνετ κ.τ.λ

που ειναι το πακετο δεδομενων στις ρυθμισεις εφαρμογες ; ειμαι λιγο ασχετος :wacko:

Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις/προσβασιμοτητα (πατα ακυρωση αν πεταξει ενα μνμ) και εκει εχει μεγεθος γραμματοσειρας.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το ιντερνετ κ.τ.λ

που ειναι το πακετο δεδομενων στις ρυθμισεις εφαρμογες ; ειμαι λιγο ασχετος :wacko:

 

Ναι θα είναι ανοιχτό και το internet αν ενεργοποιήσεις το πακέτο δεδομένων. Οπότε αν δεν έχεις κάποιο πακέτο με internet στη σύνδεσή σου έχε το νού σου γιατί ίσως να χρεώνεσαι.

Πηγαίνεις ρυθμίσεις/ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα/δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και επιλέγεις χρήση δεδομένων πακέτου.

Ή πιο απλά κρατας πατημένο για λίγο το κουμπί power και σου βγάζει ένα μενού, εκεί επιλέγεις λειτουργία δικτύου και ενεργοποιείται το πακέτο δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα είναι ανοιχτό και το internet αν ενεργοποιήσεις το πακέτο δεδομένων. Οπότε αν δεν έχεις κάποιο πακέτο με internet στη σύνδεσή σου έχε το νού σου γιατί ίσως να χρεώνεσαι.

Πηγαίνεις ρυθμίσεις/ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα/δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και επιλέγεις χρήση δεδομένων πακέτου.

Ή πιο απλά κρατας πατημένο για λίγο το κουμπί power και σου βγάζει ένα μενού, εκεί επιλέγεις λειτουργία δικτύου και ενεργοποιείται το πακέτο δεδομένων.

 

θα το κοιταξω ευχαριστω

 

θα το κοιταξω ευχαριστω

 

να ρωτησω να δεχομαι mms χωρις το ιντερνετ να ειναι σε συνδεση δεν γινεται ;

 

γιατι τσεκαρα και αυτο http://www.vodafone.gr/portal/smartmanuals

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω να δεχομαι mms χωρις το ιντερνετ να ειναι σε συνδεση δεν γινεται ;

 

γιατι τσεκαρα και αυτο http://www.vodafone.gr/portal/smartmanuals

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν υπάρχει άλλος τρόπος χωρίς να είναι ανοιχτό το πακέτο δεδομένων.

Ίσως σου απαντήσει κάποιος άλλος αν γνωρίζει περισσότερες λεπτομέριες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...