Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aρκετα εντονα lag.τουλαχιστον με την πρωτη εκδοση δεν υπηρχαν.ειδικα αν κανει update καμια εφαρμογη....χαιρετισματα.πατας ενα κουμπι τωρα και αντα ποκρινεται στα 5 sec.εχω greenify και auto killer memory αλλα και παλι δουλεια δε γινεται.το καλο ειναι πως εχει βελτιωθει κατα πολυ η μπαταρια.και με πλοηγηση και χωρις.

Βεβαια μια μια εφαρμογη καλα πανε.το multitasking απλα δεν τραβα .ουτε αν μιλαμε για 2 εφαρμογες.

Μπορει ναχω απαιτησεις...

 

Ίσως να δοκιμαζες να ξανακανεις install την Rom, κάνοντας format system, cache και data....Εγώ με παρόμοια προβλήματα που είχα σε παλιότερη έκδοση, έκανα και format την sdcard(όχι την εξωτερική)! Σε μένα η release 5 παίζει άψογα χωρίς κανένα lag!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως να δοκιμαζες να ξανακανεις install την Rom, κάνοντας format system, cache και data....Εγώ με παρόμοια προβλήματα που είχα σε παλιότερη έκδοση, έκανα και format την sdcard(όχι την εξωτερική)! Σε μένα η release 5 παίζει άψογα χωρίς κανένα lag!

 

Αν συνεχιστει δεν εχω αλλη επιλογη.απλα βαριεμαι απιστευτα το επανασεταρισμα.τα backup titanium,myback up pro δε μου δουλευουν σε ολες τις εφαρμογες.τελος παντων.καθαριζω λιγο εφαρμογες,cashe,ανεβαζω και τα ορια του auto killer και βλεπω...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ερώτηση για εφαρμογή της Alpha bank για extra pin! Αν κάποιος έχει και του εχει τύχει και υπάρχει λύση...καλοδεχούμενη!!

 

Εχει μια εφαρμογή λοιπον η Αλφα οπου την εγκαθιστας, αποκτά ενα ID και στη συνέχεια αφού συσχετιστεί το ID της εφαρμογής με το σύστημα τους, σου δίνει extra pin (καθε φορά που χρειάζετε να κανεις μια πληρωμή ή μεταφορα, στην ουσία αντικαθιστά τα γνωστά μηχανηματάκια που σου δινουν οι τράπεζες key generator).

Την πρώτη φορά που την εγκατέστησα, πήρε ID κανονικά, έγινε η συσχέτιση και μου έδινε κωδικούς που λειτουργούσαν κανονικά. Ξαφικά πήγα χθές να το ξαναχρησιμοποιήσω και η εφαρμογή στην αρχή μου έβγαλε μύνημα σύνδεσης της αφαρμογής με το σύστημα(αυτό που έγινε δηλαδή και την πρώτη φορά που την έτρεξα) και φυσικά άλλαξε το id και φυσικά οι κωδικοί που έδινε δεν έπαιζαν!

 

Το περίεργο είναι πως πήρα στην alpha και τους το ανέφερα και η πρώτη ερώτηση ήταν αν εχω κινητό galaxy (ή αλλη μία μάρκα που τώρα δεν τη θυμάμαι) ...αφού είπα ναί μου είπε πως τα galaxy το κάνουν αυτό και συχνά πυκνά αλλάζουν το id και φυσικά δεν παίζει. Οπότε μου είπε το ξεχνάω και μόνο με το μαραφέτι θα κάνω δουλειά (το μηχανημα που δίνουν αυτοί!)

 

Ξέρει κανεις κάτι για το έγκλημα? ! Ετσί μόνο και μόνο να καταλάβω τί παίζει :)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μετά από καιρό που έχω το κινητό, είπα να αλλάξω ROM και να βάλω την CyanogenMod 10.1 by ADC Team - Release 5. Ωστόσο έχω κάποια θέματα και το κινητό μου αυτή τη στιγμή δεν bootάρει καν.

 

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

 

Κατέβασα το odin και το CWM-6.0.2.8-ariesve-20130627.zip. Ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης, αλλά την ώρα της εγκατάστασης έβγαλε κάτι ιερογλυφικά στο πεδίο message του odin και το πρόγραμμα έκλεισε με σφάλμα. Αποσύνδεσα το κινητό και έβγαλα τη μπαταρία. Μετά από αυτό όταν πάω να το ξανανοίξω μου βγάζει μια εικόνα με ένα κινητό και ένα υπολογιστή και στη μέση μια σύνδεση με ένα τριγωνάκι (σαν να θέλει να πει ότι δεν υπάρχει σύνδεση). Το κινητό μπορεί πλέον να μπει μόνο σε downloading mode. Δοκίμασα να ξαναβάλω το bootloader, αλλά το odin κολλάει στην αρχή που λέει partition.bin download...

Δοκίμασα να βάλω το TWRP-2.6.0.0-ariesve-20130711.zip αλλά και πάλι κλείνει το odin με σφάλμα.

 

Μήπως πρέπει να περάσω ξανά την custom ROM. Και αν ναι που θα την βρω γιατί δεν έχω κρατήσει back-up.

 

Υ.Γ.: Δεν με νοιάζει να χάσω όλα τα δεδομένα του κινητού.

Υ.Γ.: Το εικονίδιο που εμφανίζει είναι αυτό. http://forum.xda-developers.com/wiki/images/thumb/d/d8/Samsung_Galaxy_S_Black_Screen_of_Death.jpg/200px-Samsung_Galaxy_S_Black_Screen_of_Death.jpg

Edited by gargou
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν σε νοιαζει να χασεις δεδομενα..τοτε ξεκινα απο την αρχη...

Βαλε απο odin μια official rom και μετα ακολουθησε τον οδηγο του kouros17 εδω.....

Α και κατι αλλο...

Τα .zip δεν περνιουνται με odin....

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν σε νοιαζει να χασεις δεδομενα..τοτε ξεκινα απο την αρχη...

Βαλε απο odin μια official rom και μετα ακολουθησε τον οδηγο του kouros17 εδω.....

Α και κατι αλλο...

Τα .zip δεν περνιουνται με odin....

 

1) Από που να κατεβάσω την official; Οι οδηγίες του kouros17 που βρίσκονται;

2) Πως έπρεπε να περάσω το zip; Μέσα το μόνο που είχε ήταν ένα .img file και όχι κάποιο .md5. Επομένως φαντάστηκα πως 8α το πέρναγα όλο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

1) Από που να κατεβάσω την official; Οι οδηγίες του kouros17 που βρίσκονται;

2) Πως έπρεπε να περάσω το zip; Μέσα το μόνο που είχε ήταν ένα .img file και όχι κάποιο .md5. Επομένως φαντάστηκα πως 8α το πέρναγα όλο μαζί.

 

Official κατεβαζεις απο sammobile...

Για τις οδηγιες πας σε αυτο το λινκ..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=349613

Τα zip περνιουνται απο recovery....

Αφιερωσε λιγο χρονο παραπανω στο διαβασμα πριν ξεκινησεις....για να εισαι σιγουρος οτι τα εχεις καταλαβει καλα...

Link to comment
Share on other sites

Official κατεβαζεις απο sammobile...

Για τις οδηγιες πας σε αυτο το λινκ..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=349613

Τα zip περνιουνται απο recovery....

Αφιερωσε λιγο χρονο παραπανω στο διαβασμα πριν ξεκινησεις....για να εισαι σιγουρος οτι τα εχεις καταλαβει καλα...

Ευχαριστώ. Ελπίζω να μην τα κάνω χειρότερα τα πράγματα :p

 

 

Επανέρχομαι τώρα που τελείωσα. Αφού πέρασε μιάμιση ώρα περιμένοντας να εγκατασταθεί η custom ROM, αναγκάστηκα να το κλείσω. Τότε είναι που άλλαξα υπολογιστή και έγιναν όλα αμέσως. Σε 6 λεπτά είχε σεταριστεί το κινητό και δεν έλειπε τπτ από μέσα. Τελικά ο υπολογιστής μου έκανε τη ζημιά παρ' ότι είναι σαφώς πιο γρήγορος και καινούριος. Τέλος καλό όλα καλά. Πάω τώρα να δοκιμάσω κάποια άλλη ROM. Σ' ευχαριστώ φίλε tolisfz6 για τη βοήθεια σου.

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το i9001 2 χρονια τωρα και ποτε δεν εχει κανει ενημερωση το εχω βαλει 100 φορες στον υπολογιστη.. εχω 2.3.3 πειτε μου αν εχει κατι πιο καινουριο...! ευχαριστω..!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το i9001 2 χρονια τωρα και ποτε δεν εχει κανει ενημερωση το εχω βαλει 100 φορες στον υπολογιστη.. εχω 2.3.3 πειτε μου αν εχει κατι πιο καινουριο...! ευχαριστω..!

 

Οχι.και γω στη 2.3.3 εμεινα(πριν περασω αλλη rom[custom] ). Νομιζω σε αλλες χωρες εφτασαν μεχρι 2.3.6.

Μπορεις να βαλεις μια custom.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το i9001 2 χρονια τωρα και ποτε δεν εχει κανει ενημερωση το εχω βαλει 100 φορες στον υπολογιστη.. εχω 2.3.3 πειτε μου αν εχει κατι πιο καινουριο...! ευχαριστω..!

 

Έτσι είναι. Δεν έγινε ποτέ ούτε μία επίσημη αναβάθμιση στο κινητό μας. Απλώς κάποιοι που αγόρασαν το κινητό, αν θυμάμαι καλά, πέρσι το καλοκαίρι είχαν επάνω την 2.3.6. που είναι και η πιο πρόσφατη επίσημη έκδοση.

 

Προσωπικά λίγο με νοιάζει. Έχω το κινητό περίπου δύο χρόνια και δεν έκατσα ούτε μήνα με την 2.3.3.

Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις και να φλασάρεις οποιαδήποτε stock ή custom rom. Ας είναι καλά οι developers στους xda. :grin:

 

Έχω εδώ και δύο μέρες την LiquidSmooth και εκτός από τις επιπλέον δυνατότητες ρυθμίσεων που έχει σε σχέση με την CM 10.1, φαίνεται να είναι και λίγο πιο smooth και γρήγορη από αυτήν και με το Κ^Kernel να έχει και καλύτερη μπαταρία. Θέλω να δω μετά από κάποιες μέρες πως θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Δεν έγινε ποτέ ούτε μία επίσημη αναβάθμιση στο κινητό μας. Απλώς κάποιοι που αγόρασαν το κινητό, αν θυμάμαι καλά, πέρσι το καλοκαίρι είχαν επάνω την 2.3.6. που είναι και η πιο πρόσφατη επίσημη έκδοση.

 

Προσωπικά λίγο με νοιάζει. Έχω το κινητό περίπου δύο χρόνια και δεν έκατσα ούτε μήνα με την 2.3.3.

Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις και να φλασάρεις οποιαδήποτε stock ή custom rom. Ας είναι καλά οι developers στους xda. :grin:

 

Έχω εδώ και δύο μέρες την LiquidSmooth και εκτός από τις επιπλέον δυνατότητες ρυθμίσεων που έχει σε σχέση με την CM 10.1, φαίνεται να είναι και λίγο πιο smooth και γρήγορη από αυτήν και με το Κ^Kernel να έχει και καλύτερη μπαταρία. Θέλω να δω μετά από κάποιες μέρες πως θα πάει...

 

Εχω τη liquid αρκετο καιρο και μπορω να πω οτι και γρηγορη ειναι και πολυ smooth. Εχω ενα θεμα με τη μπαταρια αλλα μπορει να φταιει οτι εχω πολλες εφαρμογες πανω.

Δοκιμασα και την 4.3 alpha5 και ηταν εντυπωσιακη. Οχι απο πλευρας αλλαγων αλλα απο smoothness. Μολις διορθωθουν τα bugs που ηδη καποια διορθωθηκαν στην alpha7 θα ειναι πολυ γρηγορη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 και κάτι χρόνια χρήσης του S plus αποφάσισα να το πουλήσω και να αγοράσω το S4 mini....Θα συνεχίσω να παρακολουθώ το forum μιας και η σύζυγος έχει το δικό της S PLUS και επίσης γιατί έχουμε ένα από τα καλύτερα forum και στο myphone και στο xda! Πάντα στην διάθεση σας για οποιαδήποτε βοήθεια!
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Και ο αδερφός μου το έχει 2 χρόνια και μόλις χθες με άφησε να το rootαρω. Έβαλα το .zip μέσα στην sdcard αλλά όταν πήγα στο recovery δεν το έβγαζε πουθενά. Τι μπορεί να φταίει; με εξαίρεση ένα pocket που έχω και το root το έκανα πανεύκολα και με την πρώτη δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Samsung.
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Και ο αδερφός μου το έχει 2 χρόνια και μόλις χθες με άφησε να το rootαρω. Έβαλα το .zip μέσα στην sdcard αλλά όταν πήγα στο recovery δεν το έβγαζε πουθενά. Τι μπορεί να φταίει; με εξαίρεση ένα pocket που έχω και το root το έκανα πανεύκολα και με την πρώτη δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Samsung.

 

Θα πρέπει να βάλεις το zip στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου, να μπεις στο recovery με vol+ & power και να επιλέξεις install from sdcard! Το εργοστασιακό recovery mode δεν υποστηρίζει την εξωτερική μνήμη.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Και ο αδερφός μου το έχει 2 χρόνια και μόλις χθες με άφησε να το rootαρω. Έβαλα το .zip μέσα στην sdcard αλλά όταν πήγα στο recovery δεν το έβγαζε πουθενά. Τι μπορεί να φταίει; με εξαίρεση ένα pocket που έχω και το root το έκανα πανεύκολα και με την πρώτη δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Samsung.

 

 

Edit:βιαστηκα να απαντησω νομιζοντας οτι ρωταγες για cwm recovery....

Κανε αυτο που σου ειπε ο φιλος απο πανω....

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Οκ έγινε το root και πέταξα λίγη σαβούρα. Μετά από λίγο όμως το titanium δεν άνοιγε κανονικά ενώ έπαιρνε δικαιώματα έλεγε ότι απέτυχε. Και τελικά για ανεξήγητο λόγο το superuser δεν έδινε δικαιώματα στον εαυτό του. Έκανα clear data και στα δύο και προς τι παρόν είναι εντάξει.
When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! Έχω δοκιμάσει αρκετές custom roms και θα ήθελα να δοκιμάσω μια gingerbread custom rom.. Ποιά μου προτείνετε;;

 

Τη shadow

Link to comment
Share on other sites

Με τετοιο wake up lag? Δεν νομίζω:)

 

Στην ερώτηση που έκανες αυτή είναι η απάντηση. Ασφαλής και απροβλημάτιστη είπες, όχι πιο γρήγορη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! Έχω δοκιμάσει αρκετές custom roms και θα ήθελα να δοκιμάσω μια gingerbread custom rom.. Ποιά μου προτείνετε;;

 

H shadow εννοείται ότι είναι δοκιμασμένη και η κορυφαία ίσως gingerbread rom, αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τις δύο πιο πρόσφατες που έχουν και υποστήριξη, την Ginger Reloaded και την BlazR™ Zen Edition.

Αν υπάρχει κάποιο θέμα με τα παιχνίδια θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις το stock kernel.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...