Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εγκατέστησες την business 1.1 (χωρίς το toggle 2G Mod) υπάρχει το broodkernel (έτσι γράφει. Απλώς δεν έχει αλλάξει την ονομασία του κερνελ και στις πληροφορίες της συσκευής φαίνεται το τελευταίο stock kernel, αλλά έχει αλλάξει, τουλάχιστον αυτό συνέβαινε με την προηγούμενη βερσιόν του κερνελ).

 

Διαφορά στην εμφάνιση δεν υπάρχει (εκτός αν εγκαταστήσεις ics theme ή ότι άλλο θες), για όλες τις άλλες διαφορές μπορείς να διαβάσεις τι περιέχει η ρομ και το kernel στα πρώτα τους post. Για παράδειγμα τετοιο "extended menu" ή τόσα widget buttons δεν είχες πριν (για να πούμε για τα πιο φανερά).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Ναι αλλα δεν μπορω να αλλαξω governor κλπ, δλδ εχει τους ιδιους με τους στοκ κερνελ, smartassv2 etc δεν υπαρχουν

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχει ο αδερφος μου το galaxy s plus το αγορασε πριν 2 μερες και απο μονο κανει επανεκινησεις ξερει κανεις τι φταιει? εχει καταντισει σπαστικο και δεν ξερω αν παθαινει τιποτα και το κινητο:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εβαλα το ics theme κ δεν μου αρεσε πως το κανω απεγκατασταση;;;

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις ξανά τη ρομ αλλά πριν την εγκατάσταση από recovery, μην κάνεις όλα τα wipe, ή format. Μόνο wipe cache partitions και advanced/wipe dalvik cache. Δεν θα χαθούν εφαρμογές και ρυθμίσεις.

 

Ναι αλλα δεν μπορω να αλλαξω governor κλπ, δλδ εχει τους ιδιους με τους στοκ κερνελ, smartassv2 etc δεν υπαρχουν

 

Ναι γιατί ο broodkernel δεν είναι παρά μια τροποποίηση/βελτίωση του stock kernel. :)

 

Παιδια εχει ο αδερφος μου το galaxy s plus το αγορασε πριν 2 μερες και απο μονο κανει επανεκινησεις ξερει κανεις τι φταιει? εχει καταντισει σπαστικο και δεν ξερω αν παθαινει τιποτα και το κινητο:)

 

Είναι σπαστικό και μόνο που το διαβάζω, πόσο μάλιστα να σου συμβαίνει.

 

Ίσως να φταίει κάποια εφαρμογή ή widget που εγκατέστησε. Αν μπορεί να βρει ποιο είναι και το απεγκαταστήσει ίσως να βοηθήσει. Διαφορετικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πέρα από το hard reset (*2767*3855#) που θα διαγράψει εφαρμογές και ρυθμίσεις από το τηλέφωνο και την internal sdcard.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

man, φλασαρουμε ανετα με odin stock rom πανω απο την business ετσι? την εκανα μπαχαλο και θελω να ξαναρχισω απο την αρχη με ρομ χωρις το valuepack
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

man, φλασαρουμε ανετα με odin stock rom πανω απο την business ετσι? την εκανα μπαχαλο και θελω να ξαναρχισω απο την αρχη με ρομ χωρις το valuepack

 

Nαι κανένα πρόβλημα :)

Κάνε όμως τα wipe από recovery για καλό και για κακό

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

format/system

format/cache

format/data

 

Χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις από το τηλέφωνό σου, όχι όμως και αυτά που έχεις στην εσωτερική και εξωτερική κάρτα.

 

Τελικά η νέα broodrom business edition δεν είναι τόσο άψογη όσο έγραψα πιο πριν. Λείπει το radio, για όσους σκέφτονται να την εγκαταστήσουν.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

kouros 17 το εκανα hard reset και μολις παταω το κουμπι να κλειδωσει το κινητο αμα το πατησω μετα 20 δευτερα να ξεκλειδωσει αυτο ανοιγει παλι απο την αρχη τι να αλλο να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Nαι κανένα πρόβλημα :)

Κάνε όμως τα wipe από recovery για καλό και για κακό

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

format/system

format/cache

format/data

 

Χάνεις εφαρμογές και ρυθμίσεις από το τηλέφωνό σου, όχι όμως και αυτά που έχεις στην εσωτερική και εξωτερική κάρτα.

 

Τελικά η νέα broodrom business edition δεν είναι τόσο άψογη όσο έγραψα πιο πριν. Λείπει το radio, για όσους σκέφτονται να την εγκαταστήσουν.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

γυρισα πισω στη KPU 2.3.6 και βρηκα την υγεια μου, δουλευει touchwiz,gpu,παιχνιδια τελεια, ΑΡΝ τελεια, ανοιγοκλεινει τα κλειδωματα οθονης αμεσως, πολυ καλυτερη απο την KQI. Και νομιζω και καλυτερη διαχειριση μνημης

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια. Ειμαι στο χωριο με internet απο 3G (πρωτη εμπειρια απο 3G, τα ζωα μου αργα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Θα ηθελα να κανω το κινητο να δωσει το internet στο παλιο μου λαπτοπ με XP λειτουργικο. Ασυρματα η με το USB δεν με νοιαζει. Ασυρματα το λαπτοπ βλεπει το κινητο, αλλα οταν παταω να συνδεθει δεν συνδεεται. Με το USB λεει οτι δεν βρησκει drivers. Το εχει κανει κανεις να με βοηθησει;Καπου διαβασα οτι για το usb πρεπει να βαλω το kies, αλλα που να καταιβαζω 90MB με το 3g τωρα.

 

Αλλο θεμα που εχω τωρα που γραφω,ειναι οτι δεν ξερω πως βαζω τονους. Επισης κουμπια που να μετακινουν τον κερσοτα πως εμφανιζω; Γιατι η στοχευση με το τατσ δεν παλευεται.

 

 

Ευχαριστω και σορρι για τα ορθογραφικα και λοιπα λαθοι :)

Link to comment
Share on other sites

kouros 17 το εκανα hard reset και μολις παταω το κουμπι να κλειδωσει το κινητο αμα το πατησω μετα 20 δευτερα να ξεκλειδωσει αυτο ανοιγει παλι απο την αρχη τι να αλλο να φταιει?

 

Αν δεν έγινε κάτι θα σου πρότεινα να το επιστρέψετε πίσω στο κατάστημα τώρα που είναι νωρίς μαζί με την απόδειξη και να τους ζητήσετε να το διορθώσουν ή να σας δώσουν άλλη συσκευή. Και εγώ όταν το είχα αγοράσει πριν πολύ καιρό είχε κάποιο πρόβλημα, το γύρισα πίσω και αφού το κράτησαν για δύο μέρες μου έδωσαν τελικά καινούριο.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω κάνει root και όλα ήταν μια χαρά, σήμερα πατάω να ανοίξει το titanium ή το Es Explorer και μου λέει ότι δεν έλαβε δικαιώματα superuser. Είναι δηλαδή σα να μην είμαι root. Ξαναέκανα root λοιπόν αλλά και πάλι τίποτα. Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω κάνει root και όλα ήταν μια χαρά, σήμερα πατάω να ανοίξει το titanium ή το Es Explorer και μου λέει ότι δεν έλαβε δικαιώματα superuser. Είναι δηλαδή σα να μην είμαι root. Ξαναέκανα root λοιπόν αλλά και πάλι τίποτα. Ξέρει κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει?

 

Δώσε δικαιώματα διαχειριστή στα προγράμματα. Άνοιξε το superuser βρες τα προγράμματα επέλεξέ τα και επέτρεψε τα δικαιώματα (μάλλον τα έχεις απαγορεύσει) ή διέγραψέ τα (από το superuser όχι από το τηλέφωνο) και ξανάνοιξέ τα. Θα σου ζητήσουν δκαιώματα διαχειριστή. Επέλεξε "allow".

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Από που να τα διαγράψω όμως; Στο superuser μου λέει δεν υπάρχουν προγράμματα στη λίστα.

Συγκεκριμένα λέει δεν υπάρχουν εφαρμογές στη λίστα. Πάτησα κι εκεί που λέει ενημέρωση binary και ούτε στο ίδιο το superuser δε δίνει δικαιώματα.

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Από που να τα διαγράψω όμως; Στο superuser μου λέει δεν υπάρχουν προγράμματα στη λίστα.

 

Στο es file explorer έχεις τικάρει τα τρία κουτάκια κάτω από τις επιλογές root (ρυθμίσεις / επιλογές root);

Το έχεις τσεκάρει σε άλλες εφαρμογές που χρειάζονται δικαιώματα διαχειριστή;

 

EDIT: Βάλε τα δύο αρχεία "root" και "unroot" στην sdcard. Γίνε unroot εγκαθιστώντας από recovery το αντίστοιχο zip αρχείο άνοιξε το τηλέφωνο και μετά μπες ξανά recovery για να γίνεις και πάλι root. Οι οδηγίες και τα αρχεία είναι εδώ

 

Επίσης εδώ υπάρχει μία εναλλακτική εφαρμογή αντί του superuser. Και εδώ μία εφαρμογή για να τσεκάρεις αν είσαι ή όχι root. Δοκίμασέ τα αν θέλεις.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω τσεκαρει. Μπήκα και στο play store να δω μήπως θέλει κάποια αναβάθμιση και αυτό που παρατήρησα είναι ότι μου έχει σαν επιλογή να κάφνω κατάργηση εγκατάστασης του superuser ενώ πριν δεν είχα τέτοια επιλογή. Βασικα νομίζω ότι συμπεριφέρεται σα να μην είμαι root. Λες αν κάνω restore από nandroud να επανέλθει η υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχω τσεκαρει. Μπήκα και στο play store να δω μήπως θέλει κάποια αναβάθμιση και αυτό που παρατήρησα είναι ότι μου έχει σαν επιλογή να κάφνω κατάργηση εγκατάστασης του superuser ενώ πριν δεν είχα τέτοια επιλογή. Βασικα νομίζω ότι συμπεριφέρεται σα να μην είμαι root. Λες αν κάνω restore από nandroud να επανέλθει η υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;

 

Βάλε τα δύο αρχεία "root" και "unroot" στην sdcard. Γίνε unroot εγκαθιστώντας από recovery το αντίστοιχο zip αρχείο άνοιξε το τηλέφωνο και μετά μπες ξανά recovery για να γίνεις και πάλι root. Οι οδηγίες και τα αρχεία είναι εδώ

 

Επίσης εδώ υπάρχει μία εναλλακτική εφαρμογή αντί του superuser. Και εδώ μία εφαρμογή για να τσεκάρεις αν είσαι ή όχι root. Δοκίμασέ τα αν θέλεις.

 

Κάνε κατάργηση εγκατάστασης του superuser και μετά ξανά εγκατάσταση από το market.

E, αν δεν γίνει τίποτα κάνε restore το nandroid backup.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα δύο αρχεία "root" και "unroot" στην sdcard. Γίνε unroot εγκαθιστώντας από recovery το αντίστοιχο zip αρχείο άνοιξε το τηλέφωνο και μετά μπες ξανά recovery για να γίνεις και πάλι root. Οι οδηγίες και τα αρχεία είναι εδώ

 

Επίσης εδώ υπάρχει μία εναλλακτική εφαρμογή αντί του superuser. Και εδώ μία εφαρμογή για να τσεκάρεις αν είσαι ή όχι root. Δοκίμασέ τα αν θέλεις.

 

Κάνε κατάργηση εγκατάστασης του superuser και μετά ξανά εγκατάσταση από το market.

E, αν δεν γίνει τίποτα κάνε restore το nandroid backup.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες[/QU

 

Έκανα unroot και root πάλι και δούλεψε. Σ'ευχαριστώ για άλλη μια φορά :)

Δεν ξέρω βέβαια γιατί συνέβει αυτό εξ αρχής αλλά το πιο πιθανό είναι να έκανα εγώ κάποια κοτσάνα ως άσχετος. Όλα καλά πάντως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η εφαρμογη που εχει το κινητο και την λεει "εξυπνη σημειωση" τι ακριβως κανει ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η εφαρμογη που εχει το κινητο και την λεει "εξυπνη σημειωση" τι ακριβως κανει ?

 

Ευχαριστω.

 

Αυτό ακριβώς που λέει. Είναι για να κρατάς σημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λέει. Είναι για να κρατάς σημειώσεις.

 

Ευχαριστω.Νομιζα οτι μπορει να κανει ορθογραφικο ελεγχο και προτασεις λεξεων σε sms και facebooκ oπως τα HTC

 

Κατι τετοιο γινεται στο S Plus ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Νομιζα οτι μπορει να κανει ορθογραφικο ελεγχο και προτασεις λεξεων σε sms και facebooκ oπως τα HTC

 

Κατι τετοιο γινεται στο S Plus ?

 

Μπορείς να κάνεις post στο Facebook μέσω της έξυπνης σημείωσης ή να το στείλεις ως sms. Για oρθογραφικό έλεγχο όμως πρέπει να ενεργοποιήσεις το xt9 από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και μετά θα το κάνει παντού και στα sms και οπουδήποτε γράφεις.

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατεβασα το kies και ολα καλα, συνδεομαι internet στο λαπτοπ. Μεσω usb βεβαια, το ασυρματο παλι δεν λειτουργει.

 

Δυστηχως οταν το κανω αυτο (και γενικα οταν μπαινω ιντερνετ απο το κινητο) παρατηρω υπερθερμανση του κινητου. Μάλλον οφείλεται στο ότι η χρήση της cpu από τον πλοηγο χτυπάει κόκκινο. Υπερθερμανση εχω παρατηρησει και σε ορισμενα παιχνιδια. Ειναι θεμα του κινητου η γενικα των smartphones;

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις post στο Facebook μέσω της έξυπνης σημείωσης ή να το στείλεις ως sms. Για oρθογραφικό έλεγχο όμως πρέπει να ενεργοποιήσεις το xt9 από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και μετά θα το κάνει παντού και στα sms και οπουδήποτε γράφεις.

 

Πολυ καλο .Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκε κατι κινεζικα αρχεια στην ραμ και οταν τα εσβησε μετα σταματησε να του το κανει. Αλλα το εκανε αλλη μια φορα σημερα. Θα παει πακετο μαζι με το κινητο πρωι πρωι στο μαγαζι :D
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω πάρει προχτές το τηλέφωνο και ψάχνομαι ως σηνήθως. πρώτη μου ερώτηση είναι πώς θα μεταφέρω τις επαφές απο το παλιό μου τηλέφωνο (sony ericsson W595) στο καινουριο μου (samsung galaxy S plus). έχω ήδη εγκατεστημένο στο κομπιούτερ μου το MyPhoneExplorer αλλά δε μπόρεσα να βγάλω άκρη. μπορεί κάποιος να μου δώσει λύση στη μεταφορά?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου κάνει πάλι τα ίδια. Έκανα unroot και μετά root πάλι κι έφτιαξε για λίγο αλλά μετά απo κάποια ώρα πάλι δε δίνει δικαιώματα superuser. Κατέληξα να κάνω restore από nandroid κι ελπίζω να μην το ξανακάνει. Πάντως το superuser δεν το κάνω update προς το παρόν γιατί έχω μια υποψία πως αυτό μου δημιουργεί το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...