Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και γω ιδιαιτερα ικανοποιημενος απο την rc3 v2 ελπιζω να μην βγει καινουρια εκδοση για κανα διμηνο ακομα γιατι δεν θα αντεξω και θα την βαλω και φτου και απ'την αρχη... χεχεχε

 

Μια ευκολη ερωτηση... οτι κανει για το S σε οτι αφορα εξοπλισμο (back case , covers κτλ κτλ) κανει και για το S plus? ιδια δεν είναι σαν κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ευκολη ερωτηση... οτι κανει για το S σε οτι αφορα εξοπλισμο (back case , covers κτλ κτλ) κανει και για το S plus? ιδια δεν είναι σαν κατασκευη?

 

ναι τα ιδια ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους! αποφασισα και γω να αρχισω να παιζω με το galaxy s plus μου.... εκανα ροοτ τωρα τι κάνω???:lol:

πως θα βγαλω εφαρμογες που δε χρειαζεται να φορτωνει το κινητο ? τι εφαρμογες βαζω για διαχειρηση, backup και γενικα οτι μπορειτε να προτεινετε.... ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Mετά το root είναι η σειρά του flash custom rom :)

Σε αντίθεση με το iphone που το jailbreak είναι τα πάντα στο android το root απο μόνο του δεν είναι τίποτα σπουδαιότερο απο αυτό που είχες και πριν το root αν δεν γνωρίζεις τι και που μπορείς να επέμβεις. Ετσι το έχω καταλάβει εγω τουλάχιστον με τις περιορισμένες μου γνώσεις μιας και φρέσκος στο ρομπολειτουργικό.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους! αποφασισα και γω να αρχισω να παιζω με το galaxy s plus μου.... εκανα ροοτ τωρα τι κάνω???:lol:

Ναι... Δωστε καμια συμβουλη....μετα το root τι?

 

Και αν δεν θέλετε να περάσετε σε custom rom, μπορείτε κατ'αρχήν να εγκαταστήσετε αυτό εδώ το πακέτο από βελτιωτικά mods (v1.1) και μετά ίσως και αυτό. Σχεδόν κάθε custom rom τα περιέχει. Μόνο που για να εγκαταστήσετε το δεύτερο θα πρέπει να έχετε ήδη εγκαταστήσει το πρώτο. Ιδέες μπορείτε να πάρετε από εδώ.

 

Προτείνω επίση τον ES File Explorer αλλά τώρα που είστε root μπορείτε να μπείτε στις ρυθμίσεις του και να τικάρετε τις επιλογές για root που έχει εκεί (εξερευνητής root, προσάρτηση συστήματος), ώστε να μπορείτε να προσθέτετε και να διαγράφετε ότι θέλετε. Και βέβαια το adfree για να γλιτώσετε από τις ενοχλητικές διαφημίσεις που εμφανίζονται σε διάφορες εφαρμογές.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο πως το περναω? Τι ειναι το CWM Recovery και που το βρισκω? Καμια βοηθεια.... Ευχαριστω παντως για ολα....

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Εδώ κ λίγες μέρες έγινα κ εγώ ένας πανευτυχής κάτοχος του Samsung Galaxy S Plus..Λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ κ πολύ με την συσκευή.Ήθελα να ρωτήσω το εξής, προσπαθώ στον κεντρικό φάκελο που είναι όλες οι εφαρμογές να φτιάξω κ δικούς μου προσωπικούς φακέλους για να τις ταξηνομίσω καλύτερα..Στις 7 περιοχές που είναι οι αρχικές οθόνες που βάζουμε τα widget έχω βρει τον τρόπο να δημιουργώ φακέλους.Θα μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο κ μέσα στον υπάρχον φάκελο όλων των εφαρμογών;

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο πως το περναω? Τι ειναι το CWM Recovery και που το βρισκω? Καμια βοηθεια.... Ευχαριστω παντως για ολα....

 

Το CWM Recovery είναι μια εξελιγμένη μορφή του stock recovery (ονομάζεται και FeaMod Recovery) και προσθέτει επιπλέον δυνατότητες. Για την εγκατάσταση του CWM κοίτα εδώ.

 

Όταν μιλάνε για εγκατάσταση μέσω CWM, η διαδικασία είναι η εξής: Kατεβάζεις κατ'αρχήν από ένα link το ζιπαρισμένο αρχείο στον υπολογιστή, συνδέεις μετά τηλέφωνο και υπολογιστή σε usb USB debugging (ρυθμίσεις/ασύρματη επικοινωνία/ρυθμίσεις usb/συσκευή αποθήκευσης), μεταφέρεις το αρχείο μέσα στην sdcard, μετά κλείνεις το τηλέφωνο, μπαίνεις recovery mode (volume+, power) και μετά install zip from sdcard/choose zip from internal sdcard/το ζιπαριμένο αρχείο/install. Αυτό εγκαθίσταται και μετά πίσω για reboot.

 

Μια πολύ καλή σελίδα που περιέχει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος για το κινητό μας είναι αυτήν εδώ.

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, προσπαθώ στον κεντρικό φάκελο που είναι όλες οι εφαρμογές να φτιάξω κ δικούς μου προσωπικούς φακέλους για να τις ταξηνομίσω καλύτερα..Στις 7 περιοχές που είναι οι αρχικές οθόνες που βάζουμε τα widget έχω βρει τον τρόπο να δημιουργώ φακέλους.Θα μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο κ μέσα στον υπάρχον φάκελο όλων των εφαρμογών;

 

Δεν θυμάμαι αν στον stock launcher μπορείς να το κάνεις μια και πάει πολύς καιρός που δεν τον χρησιμοποιώ, αλλά μπορείς σίγουρα με go launcher ex, που θα σου πρότεινα να τον χρησιμοποιείς στη θέση στου stock launcher. Με αυτόν μπορείς να κάνεις και πολλά άλλα πράγματα που με stock launcher δεν μπορείς.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Μια ερωτηση παρακαλω...ωραιο το κινητακι , πεταει, ενα προβλημα μονο...το GPS. Δεν κανει lock με τιποτα. Τι βοηθητικα apps του εβαλα, τι τσεκαρα ρυθμισεις, τι αναβαθμιση απο 2.3.3 σε 2.3.6 του εκανα.Μηδεν. Αναρωτιεμαι λοιπον. αν η samsung εβαλε ενα gps που για να πιασει πρεπει να ειμαι στα 2000 μετρα υψομετρο σε ανοιχτο χωρο, με τελεια λιακαδα, καλο σημα για το AGPS τοτε καλυτερα να μην το εβαζε καθολου. Εχει καποιος σας παρακαλω καποια αλλη ιδεα τι θα μπορουσε να βελτιωσει αυτη την ελλεεινη κατασταση.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυχρησιμοποιώ το gps και έτσι δεν το έψαξα πολύ. Πάντως βρήκα αυτό και ίσως να σε βοηθήσει.

Αυτήν εδώ την εφαρμογή την χρησιμοποίησες; Βλέπω μόνο θετικά σχόλια.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το gps aids. Εχει οδηγιες στο θεμα του απλου galaxy s για το πως να το χρησιμοποιησεις. Αν δε δεις και μετα αποτελεσματα θα σου προτινα να το πας για ελεγχο μηπως εχει καποιο hardware problem. Στο gps status εμφανιζει δορυφορους και απλα δεν κλειδωνει? Η δεν εμφανιζει καθολου?

 

Αν εχει το ιδιο gps με το galaxy s παντως δεν δικαιολογειτε να μη σου πιανει! (εκτος αν μιλαμε για hardware problem οπως και στο απλο S που εχει τυχει)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο απειρες προσπάθειες, και πολλές ώρες παιδέματος, τελικά τα κατάφερα και εβαλα την cranium.

 

σαν πρώτη εντύπωση ΠΟΛΥ πιο καλή απο την rc3..

και πιο γρήγορη και πιο smooth, χωρίς κολλήματα.

 

Θα τη δοκιμάσω μεσα στη μερα και θα σας πω εντυπωσεις..

 

Επίσης ειναι και στα ελληνικά διότι βασίζεται σε στοκ ρομς της samsung.

 

4503 στο antutu :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Θα δοκιμασω την λυση με το GPS Aid που δεν θελει root και θα ποσταρω την αποψη μου.
Link to comment
Share on other sites

υστερα απο απειρες προσπάθειες, και πολλές ώρες παιδέματος, τελικά τα κατάφερα και εβαλα την cranium.Επίσης ειναι και στα ελληνικά διότι βασίζεται σε στοκ ρομς της samsung.4503 στο antutu :D

 

Για πες πως τα κατάφερες για να τη δοκιμάσω. Μέσω CWM ή odin; Ποια βερσιόν εγκατέστησες, την RC8, RC7, ή παλιότερη;

Σε στοκ ρομ βασίζεται και η τελευταία βερσιόν της broodrom και μάλιστα στο πιο πρόσφατο και καλό (I9001XXKQ1, KPI, Android 2.3.6). Τα 4500 είναι με υπερχρονισμένο τον επεξεργαστή στα 1900Mhz, έτσι δεν είναι;

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Link to comment
Share on other sites

Για πες πως τα κατάφερες για να τη δοκιμάσω. Μέσω CWM ή odin; Ποια βερσιόν εγκατέστησες, την RC8, RC7, ή παλιότερη;

Σε στοκ ρομ βασίζεται και η τελευταία βερσιόν της broodrom και μάλιστα στο πιο πρόσφατο και καλό (I9001XXKQ1, KPI, Android 2.3.6). Τα 4500 είναι με υπερχρονισμένο τον επεξεργαστή στα 1900Mhz, έτσι δεν είναι;

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

 

Λοιπον δοκιμαζα απο το πρωί , αλλα τελικά τα κατάφερα με διαφορους πειραματισμούς.

Μέσω CWM την RC8.

εχει πέσει το site του που λέει τις οδηγίες..

 

1. Εγκαθιστάς μιας απο τις ZSKP6/zskp7/xxkps/xxkpu μεσω odin

2. Σετάρεις συντομα την συσκευή.

3. Hard Reset *2767*3855#

4. Βαζεις σε ενα φάκελο Feamod Recovery 1.2, RC8 για CWM , Root-i9001-Signed

5. μεσω odin εγκαθιστάς το Feamod Recovery 1.2

6. Μπαίνεις στο CWM και κανεις wipe cache, στο advanced wipe dalvik, και fix permissions, δεν κανεις reboot

7. Στο CWM, εγκαθιστάς τη ρομ RC8 μεσω zip.

8. μεσω odin ΞANAεγκαθιστάς το Feamod Recovery 1.2

9. και κανεις reboot και περιμένεις να ξεκινήσει. Αργεί και παραμένει με μαυρη οθόνη.

 

Ελπίζω να εισαι κομπλέ.

 

Μετά εγώ έβαλα FeaCore_Phoenix_OC_stable_FMR_1.4 και το Cranium Kernel v6 1900 MHz

μη βαλεις το v8, κολλάει και δεν μπουτάρει

 

ναι με ο/c στα 1.9 :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Θα δοκιμασω την λυση με το GPS Aid που δεν θελει root και θα ποσταρω την αποψη μου.

 

To GPS Aids θέλει ροοτ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κολλήματα η RC3 δεν είχε μιας και σε βλέπω να το επαναλαμβάνεις. 230 σελίδες τόπικ στους xda κανένας δεν ανέφερε κολλήματα σε broodrom.
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ panaua 13.

Σωστό αυτό που λέει ο Leon. Πιθανά κολλήματα να οφείλονται σε κακή λειτουργία του go launcher ex, που λύνονται συνήθως με επανεγκατάστασή του.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το gps aids και υποστηριζει οτι μπορει να δουλεψει χωρις root. Οπως και να χει μου δινει πρασινη ενδειξη για το gps connection. Στην συνεχεια επιλεγω το mode για το απλο SGS ( αφου δεν δινει επιλογη για το +) και δεν καταφερνει νακατεβασει το XTRA σε native mode. Το ασχημο ειναι οτι εχει κλειδωσει τον NTP Server se north-america αντι για europe. και στο gps status δεν βλεπει ουτε εναν δορυφορο. Να σημειωθει οτι πριν αναβαθμισω απο 2.3.3 σε 2.3.6 αργουσε να κλειδωσει αλλα καποια στιγμη το εκανε. Τωρα τιποτα. Την αναβαθμιση την εκανα με τα αρχεια (μαλλον hungary) που αναφερονται σε παλιοτερο post. Any ideas?
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν αναφερετε οτι λειτουργει χωρις ροοτ, για αυτο δε μπορεις να αλλαξεις ουτε σερβερ σε europe. :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση εγκατέστησες; Με odin ή μέσω CWM; Πως σου φαίνεται;

Πάντως οι ενδεδειγμένες επιλογές για τα kernel της Cranium είναι interactivex/vr και για τον feacore phoenix (που έχει ως προεπιλογή η broodrom) είναι smartassV2/sio

 

 

 

Όταν είχα την Broodrom RC2 ήμουν πολύ ικανοποιημένος και είμαι ακόμα περισσότερο με την RC3. Όπου νά 'ναι θα ανεβάσει και την RC4. Την Cranium δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Έκανες hard reset πριν την εγκαταστήσεις; Αν θέλεις μπορείς να περάσεις στην RC3 (revision 2) και να εγκαταστήσεις το adrenaline shot. Κάνε πρώτα όμως hard reset εγκατέστησε την RC3 (revision 2) και από το nandroid backup (recovery) που κράτησες μπορείς να επαναφέρεις ΜΟΝΟ τα δεδομένα πίσω (τις εφαρμογές δηλαδή και τις ρυθμίσεις σου) και δεν θα χρειαστεί να ξαναστήσεις το τηλέφωνο (backup and restore/advanced restore/ο φάκελος με όλα τα αρχεία/restore data). Είναι πολύ εύκολη και "ανώδυνη" διαδιακασία. Αν θέλεις βέβαια να πας στην cranium αυτό δεν μπορεί να γίνει. Σ'αυτήν την περίπτωση επαναφέρεις τα δεδομένα σου μεσω Titanium.

 

--------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

 

Εχω δοκιμασει και τις 2 και μακραν η Broodrom ειναι κορυφαια σε επιδοσεις. Η αλλη ειναι πιο ομορφη.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μένω εδώ, αφού βαριέμαι και μόνο βλέποντας τι χρειάζεται για να εγκαταστήσω την cranium και περιμένω την rc4 που θα περιέχει έναν συνδυασμό thunderbolt και adrenaline shot, με απίστευτα σκορ στο antutu! :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC3 (Revision 2)

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Link to comment
Share on other sites

Περασα την rc3 r2 παω να ξανα περασω το buckup απο το pc στην εξωτερικη αλλα στην μεση μου ακυρωνει γραφωντας οτι δεν υπαρχει προσβαση η κατεστραμενη καρτα.... τι κανω?

 

ενταξει ητανε κολημα απο το pc .....

 

εχω φαει 3,5 ωρες και ακομα παιδευομαι... εκανα restore - data απο cwm αλλα τπτ τωρα δοκιμαζω απο titanium ... αντεγραψα τον φακελο με το buckup απο την καρτα αλλα δεν μου δεινει το σεναριο για επαναφορα τι κανω λαθος....? θα επανερθουν οι εφαρμογες η οχι?

Edited by dskopa

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Aλλη μία κατεστραμένη microsd :mad:

Bιαζόμουν να κλείσω κάποιες εφαρμογές που είχαν παγώσει κι έκανε restart. Μου βγάζει μήνυμα κατεστραμένης SD ακόμα κι αν την φορμάρω. Θα δοκιμάσω σπίτι να κάνω format απο το pc αν και ξέρω οτι δεν....:wacko:

 

Βtw στο antutu έχω ίδιο σκορ είτε με feacore 1.4 non oc είτε με feacore 1.4 OC στα 1800. O Cranium πήρε πόδι γιατί είχα καταντήσει με μόνιμα συνδεδεμένο το κινητό με το PC είτε με τον φορτιστή.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...